Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomozte identifikovat zhoreny rezistor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 10:59    Předmět: Citovat

ještě se dělala úprava zapojení, aby se nemusel používat od emitorů oddělovací kondík . . .
mělo to i ten efekt, že po zapnutí byla slabší "rána" do repráků
. . . a pokud se to správně sešlo, nebylo zapnutí skoro slyšet.



zesilovac_schema_upr.png
 Komentář:
 Velikost:  51.1 kB
 Zobrazeno:  67 krát

zesilovac_schema_upr.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4031
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 11:28    Předmět: Citovat

Navíc při proražení konc. tranzistoru neodejde reprák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 22:05    Předmět: Citovat

Chválím Lubos1961 za to, že si dal práci a schéma zakreslil do čitelné podoby. Tohle sériové zapojení kondů ve zdroji se používalo před mnoha desítkami let jako náhrada špatně dostupných kondů na vyšší napájecí napětí, což pamatuji, a i já sám jsem toto několikrát ve svých konstrukcích tehdy použil. Jen jsem to už tehdy doplnil rezistory přes kondy dle ok1hga.

A to zapojení kondenzátorů a reproduktoru dle obrázku ok1hga tenkrát hodně používala Vermona ve svých koncových zesech, jen koncové trandy byly oba NPN. Tenkrát se mi jich také dost dostalo na stůl od místních kapel a různých "svatebních" seskupení. Krásně se to opravovalo.

A ještě připomínka k příspěvku od ZVUK2000: Navíc při proražení konc. tranzistoru neodejde reprák.

Jen upřesním, že ten reproduktor neodejde při poruše tranzistorů u TW nikdy, protože jakékoliv ss napětí na sobě podrží výstupní kond, takže přes repro nikdy neteče ss proud, tedy kromě minimálního zbytkového, co přes sebe pustí ten výstupní kond.

Tak se to konečně pohlo o kus dál Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miso225



Založen: Jan 14, 2024
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2024, 23:06    Předmět: Citovat

Mne idu z trafa 3 kable na kondenzatory, takze to bude podla schemy od Lubosa.

Odpadnuty kabel bol ten zeleny - cize ak by som ho nezapojil naspat neslo by to vobec. To aj vysvetluje stav co som tu uz par krat popisal:

- Kombo nejde (zapnutie ale po velmi velmi dlhej dobe a niekolkych stahovaniach)
- Otvaram kryt
- Aha odpadnuty kablik z trafa s JASNE viditelnym miestom odkial odpadol
- Zapajam kablik naspat
- Kombo ide
- Dym, vypinam, zhoreny rezistor, odpaleny TIP48

Cize prosim prestante s konspiracnymi teoriami ze to kombo islo a ja som ho odpalil zapojenim polovice usmernovaca...

Inac az dnes prisli suciastky, akurat nemam ten TIP48 - nemali v obchode ani vhodnu nahradu. Objednal som ho len to zas bude par dni trvat kym sa k nemu dostanem.

Budem informovat ako to pokracuje, zatial dakujem za kazdy prispevok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: so leden 20 2024, 11:56    Předmět: Citovat

Ještě jsi nenapsal na co chceš basskombo používat. Vše co píšu ber jako můj subjektivní názor. Jsou tady větší borci na TW, kteří mě případně opraví. Zamyslel bych se nad tím proč odešel TIP 48 s Ic max 1A. Běžně bývá na tomto místě KU611 60V/3A možná KU612 (120V) by šel také, případně BD239BneboC. Dále bych minimálně zvážil úpravu co dal OK1.
Jestli chceš použít combo k cvičení na basskytaru, tak doba pokročila, máš v předzesilovačích fet brouka s přeběhem 15V za mikrosekundu, to je slušné, jestli by nestálo za úvahu to co navrhoval rnmb a ubastlit nějaký Mosfetový konec. Nejlevnější něco jako TDA7294. Na internetu to popsal Danyk.Z vlastní zkušenosti vím, že tranziwat na basskytaru nehraje. (ten můj TWM 140 tedy nehraje, konce jsou stejné) Zabarvení zvuku je oproti cvičnému combu FENDER strašné. Vezmu za prázdné e a slyším. Jestli má někdo jiný názor, nic proti tomu.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2024, 23:11    Předmět: Citovat

Jen malá poznámka k použití těch náhrad na pozici budiče. To BD (a všeobecně řadu BD jako takovou) tam nedávat. Musí tam být rychlý tranzistor, aby to celé mělo trochu slušné parametry. Postupem času se od těch osmdesátých let objevila celá řada schémat s "alternativními" součástkami, která měla ale horší parametry právě díky použití pomalého budiče.
Ten TIP by měl být podle datasheetu vyhovující, ale to BD raději ne.
Jen je otázkou, proč tam nebylo už původně dáno to KU611, když to v té době byl normálně dostupný tranzistor, a i dnes ho všichni ještě od té doby mají v šuplíku. Jestli by nestálo za to ho tam zkusit osadit, je o dost robustnější než ten TIP. Ten se mi zdá takový jakoby na hraně některých parametrů při požadovaném zatížení.

A TW opravdu nehraje dobře nízké basy díky panem Jandou obkreslenému schématu podle tehdejší zahraniční literatury.
Je tam problém s jedním rezistorem. Ale to by Vám velmi dobře vysvětlil danhard, který to před padesáti lety jako mlaďas tenkrát chtěl Jandovi vysvětlit, jenže byl nevyslyšen, když to řeknu slušně. A proto všechna TW nehrají dobře... Nechá se to dohledat.

Luboši, baskytaru s odpovídající reprobednou, a ani TW doma nemám, abych to vyzkoušel, a baskytaristi mi sem noseji na opravu jiná komba, tak se zeptám. Je to takový nevýrazný, nemastný, neslaný zvuk jako když hodíš le.no na stanovou "A" celtu?

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miso225



Založen: Jan 14, 2024
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 9:42    Předmět: Citovat

Ja toto kombo pouzivat nebudem. Jednak uz nehravam a druhak mam este Ampeg SVT-70T...

Chcem ho len opravit pre tu srandu aby som pocul ako to hra a potom ho posuniem niekomu kto ho este vyuzije...

Moznost dat tam novy koniec v triede D nejaku skladacku tu stale je, ale najskor skusim rozchodit tento povodny koniec. Obzvlast ak repraky budu mat rezervu vo vykone...

TIP48 sa neda zohnat, objednal som TIP50 co je to iste akurat to zvladne este vacsie napatie.

Vymenil som kondy v koncovom stupni, s TIP50 som objednal aj silikonove podlozky pod koncove tranzistory ktore vymenim. Zatial takto, cakam na suciastky a potom napisem ako to ide...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 11:33    Předmět: Citovat

VASEK_W napsal(a):
A TW opravdu nehraje dobře nízké basy díky panem Jandou obkreslenému schématu podle tehdejší zahraniční literatury.
Je tam problém s jedním rezistorem. Ale to by Vám velmi dobře vysvětlil danhard, který to před padesáti lety jako mlaďas tenkrát chtěl Jandovi vysvětlit, jenže byl nevyslyšen, když to řeknu slušně. A proto všechna TW nehrají dobře... Nechá se to dohledat.

jestli víš odkaz, dej ho sem . . .
nenašel jsem to . . . vyhledávání tady moc nefunguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 12:47    Předmět: Citovat

Hledej "Danwatt".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 13:05    Předmět: Citovat

Nemohu tvrdit, že umím hrát na bassovku, nemám to prostě od Boha. Bohužel, nebo bohudík to ale slyším. Naučil jsem se jenom pár profláknutejch bass linek pro rozšíření svých obzorů. Chtěl jsem zesilovač na chalupu abych netahal kombo. Řešil jsem u darovaného TWM vrčení zemních smyček. Přicházelo to od IO předzesilovačů. To jsem nějak ubastlil. Také nemám schema těch IO předzesilovačů. Jednou to tady na EB bylo ale měl jsem to nečitelné.
Docela bych přivítal kdyby to sem dal někdo znova nebo mi poslal SZ. Že TWM nehraje jsem přikládal těmto IO, je to historie. Jestli má někdo řešení jak reprodukci TWM zlepšit, třeba bych se do toho pustil až přijde zase bassové období. Dík za námět. Jde o toto.
Luboš



twm140 p.png
 Komentář:
 Velikost:  166.35 kB
 Zobrazeno:  20 krát

twm140 p.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 13:12    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
Hledej "Danwatt".

. . . fajn, ale kde tam je:
VASEK_W napsal(a):
Je tam problém s jedním rezistorem.
???
tam je "problémů" víc,
ale jaký problém je jen s "jedním rezistorem" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po leden 22 2024, 23:14    Předmět: Citovat

Mělo by to být někde u vstupního tranzistoru (v jeho emitoru?), jestli si to tedy dobře pamatuji. Bylo to psané na audiowebu, jak už tu uvedl feliz_navidad u hrozně dlouhého vlákna "DanWatt". A psal to tam "danhard" jestli to zatím pomůže.
Já to hledat dnes nemám bohužel už čas.

Vašek

Edit: tak jsem ještě v rychlosti zkusil na tom audiowebu zadat do vyhledávače konkrétní slova s kterými se hlavně operovalo a něco rozumnějšího to vybralo:
1.strana odkazů: https://www.audioweb.cz/search.php?search_id=1476638886
2.strana odkazů:https://www.audioweb.cz/search.php?search_id=1476638886&p=2
na té začněte od konce, jsou tam odkazy které už si dohledáte ve vláknech a pak tam někde před těmi odkazy bude řešit problém

Jinak jsem tam našel i radu do zdejšího vlákna o audiotechnice, a to proč mají TW44 a AZS velký ofset na výstupu, jak to tam nyní někdo u AZS223 řeší.
zkopčím to sem celé, dohledejte si pak v okolí příspěvku podrobnosti. Jo a je to šestý výsledek hledání od konce druhé strany, má číslo 27. Tak a nyní již slíbený celý příspěvek:

danhard
20. 6. 2014 12:36
Re: Transiwatt (494 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)
sinclair napsal:

... KC811, je sice všeobecně lepší, ale ani jeho náhradou za systémově sebeshodnější se Vám nepodaří odstranit poměrně vysoký výstupní ss offset, u některých kusů TW44 i AZS-ek dosahující až +/- 100mV. Pro odstranění této nepříjemnosti ale nepomáhá laborování s velikostí kolektorového odporu diferenčáku, jak by se na první pohled mohlo zdát - pomáhá něco zcela jiného.

DC vstupní odpory diferáku jsou zcela rozdílné, to si snad spočítá každej retardovanej meňták (bohužel ne Janda), že to udělá chybu kolem 50-100mV.
Narvi tam R71 47k, přilípni k tomu 100n a pak můžeš hledat další příčiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 6:28    Předmět: Citovat

Vašku, ve tvém špalku povídání není jediný funkční odkaz . . .
zkusil jsem to tedy sám a našel jsem tohle . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út leden 23 2024, 22:58    Předmět: Citovat

Opravdu jsou nefunkční, takže se omlouvám, ale ajťák nejsem a už nikdy nebudu Sad
To vyhledávání jsem měl od včerejška otevřené, normálně jsem v něm před chvílí četl, ale jakmile jsem kliknul, že chci jít na druhou stranu vyhledaných odkazů, tak už to píše, že nebylo nic nalezeno, a ani vrátit už se nejde. Takže to funguje jen pro daný okamžik vyhledání, a pak se to po chvíli zruší.

Nicméně toho Transiwatta jsi našel dobře. Polovina vyhledaných odkazů vedla do toho vlákna. Ten můj sem zkopírovaný je tam jako 285-tý na straně 15.
Tak jedině si to vlákno přečíst celé, třeba tam ještě někdo něco zajímavého vydolujete. Já už to četl před lety, takže podrobnosti se z hlavy již vykouřily Sad

A další z těch vyhledaných odkazů vedly do podobných vláken. Použil jsem tam do vyhledávání tato tři slova: Janda, TW, danhard. Tak to můžete zkoušet každý sám. A doporučuji začínat studovat ty vyhledané odkazy odzadu, dříve by se tam mohlo narazit na zajímavé informace. I když po prostudování celého tranziwattu (25 stran), už tam asi nic převratného v tom dalším nebude...

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miso225



Založen: Jan 14, 2024
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2024, 13:18    Předmět: Citovat

Hosi neuverite co sa mi stalo...

Tak som to dal vsetko dokopy - nove kondy v predzosiku(stare boli az na nejake 2ks mimo tolerancie), vycistene vsetky potenciometre, v koncaku tiez nove kondy + hlavne filtracne, nove silikonove podlozky pod vsetky tranzistory + na chladic, nova zasuvka, vsetko vycistene...

Testoval som koncak cez ziarovku a autotransformator - vsetko OK. Signal z generatora, osciloskop, 4ohm 100W odpor na zatazi (28W RMS mimochodom)...

Pridal som konektory na preamp aby sa to dalo normalne odpajat(povodne bol aj gombik na zapnutie siete priletovany) spojil som to dokopy a nic...

Signal na vstup do konca vsetko hra OK, signal na preamp - nehra. Takze po urcitom patrani som dospel k zaveru ze mi odpalilo opamp v predzosiku + zhasla/zhorela aj ledka indikujuca zapnutie komba. Pozeral som ten opamp v katalogu a zistil som ze je na nizsie napatie ako to co tam mam... Takze zaver je taky ze ten odpadnuty kabel z usmernovaca bol odpojeny naschval.

Podla vsetkeho tam niekto zbastlil novy koniec a aby nemal preamp vysoke napatie odpojil polku mostika - tak je tam cca 6V, namiesto 30+...

Neviem si predstavit ze by to niketo takto obrazek_cenzura postavil narocky. A navyse ten kabel len tak nezaizolovany tam nechal lezat. Koncak hra aj bez toho, ale samozrejme slabsie. Objednal som novy opamp tak uvidim ci to rozchodim. Tranzistory v preampe som pomeral, vyzera ze su vsetky OK a odniesla si to len ta dioda a opamp.

Povodne zlyhanie TIP48 som tiez vyriesil - niekto na nom prevrtal tu dierku hrubsim vrtakom aby sa mu zmestila izolacna buzirka na srobku. Akurat to vrtal tak silno ze ohol chladic a v podstate ten chudak TIP bol v lufte... Takze sa opustil z tepla. Ja som potom pripojil plne napatie na koncak a to sa zase ohlasil ten rezistor...

Hlavna otazka teraz je - nechat to ako bolo povodne, len nech to nejako hra, aj ked slablo, alebo koncak zapojit naplno a vyriesit poriadne napajanie preampu? Velmi sa mi s tym uz nechce babrat kedze je to taka strasna zhovadilost, ale ak mate pre mna nejake jednoduche riesenie ako to spravit, budem rad...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund