Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

To nevymyslíš
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 0:30    Předmět: To nevymyslíš Citovat

Zkontrolujte si kliky u místností, ze kterých se nelze dostat jinudy než dveřma na kterých ta klika je. Vřele doporučuju v zájmu zachování duševního zdraví, v extrému i života.
Takže příhoda co se stala v mým vzdáleným příbuzenstvu. Paní 72 let, vdova, bydlící 70 km, od dětí. Šla přiložit do sklepa do kotle ústředního topení a zůstala ji klika od dveří sklepav ruce. Bohužel, ta část bez trnu a při pokusu ji znovu nasadit trn vymáčkla. Dveře z masivu, navíc požárně zodolněný plechem, otevíraný dovnitř do sklepa. Takže vyrazit či rozmlátit pro paní 72 let neřešitelná věc. Mobil zůstal v obytný místnosti, okénka jsou do zahrady, takže volání nikdo neslyšel.
V kotelně je dokud se topí teplo, na záchod se dalo jít do uhlí. Ve sklepě je naštěstí kohoutek s vodou a nějaký zavařený ovoce, okurky ale to nemohla moc jíst kvůli cukrovce a taky problém jak otevřít bez nástroje bajonet víčka. Tak se živila zavařenejma vlašskejma ořechama co měly Omnia víčka co se dala vypáčit sekyrkou.
Vysvobození přišlo až za dva dny když si mladý všimli, že je mobil nedostupnej a zburcovali sousedku. U domovních dveří byly klíče v zámku zevnitř, takže další problém, takže do krámu pro kliku a podat okýnkem. Ty dva dny bez prášků se naštěstí obešlo bez doktora ale psychika dostala zabrat.
To vše kvůli blbcovi, co namontoval kliku trnem z chodby....

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 0:40    Předmět: Citovat

Měla sekerku, bylo tam dřevo? Měla si přisekat čtyřhran Smile Každopádně měla paní štěstí, že ji našli včas. Já jednou "těžil" v práci kolegu z kanceláře, vzal za kliku, v zámku prasklo a konec, dveře nešly otevřít. V zámku praskla zinková střelka a zašprajcovala se do kování. Vydloubat se mi ji nepodařilo, protože jak jsem zatlačil na dveře, střelka se samozřejmě sevřela a uvolněnou postrkovat nebylo jak. Dveře byly měkké, tak jsem mezi ně nahoře nacpal klín a střelku přeřezal plátkem pilky na železo.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 0:44    Předmět: Citovat

Jako jednu z mnoha věcí pro paneláky a bytovky děláme i systém jednotného klíče. Někdy měníme i kliky. Instalace kliky tak aby část s trnem zůstala v možném zavřeném prostoru je samozřejmá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 5:48    Předmět: Citovat

Horší je, že některé kliky můžou vypadnout na jedné i na druhé straně, protože ten čtyřhran je zvlášť. Tam pomůže jedině vypilovat do čtyřhranu vybrání pro červíka a dotahovat, kdykoli se objeví vůle.
No a zlomená zinkalová střelka, to je teprve podara, už jsem pomáhal u tří případů a z toho ve dvou jsem musel vrtat zárubeň, tou dírou pak šikmo vyvrtat slabším vrtákem díru do střelky, aby se dala nabrat tenkým šroubovákem. Pak už stačilo se s ní trefit zpět do zámku, zapřít druhým šroubovákem a zatlačit ji zpět. Ve futru totiž nebylo dost místa, aby vypadla.
Taky to nevymyslíš: v jednom případě šlo o pokoj původně přístupný dvěma dveřmi, ale v jedněch měli tu střelku zlomenou už nějaký rok, tak je nepoužívali a postavili před ně knihovnu. A pak jim rupla střelka v těch druhých...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 362
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 8:23    Předmět: Citovat

Zažil jsem všechny případy co tady popisujete a dycky to byla sranda.
Uznávám teda, že ne pro toho, kdo byl zavřenej... Laughing
Ty zinkalový střelky to je takovej trojskej kůň komunismu, ty co jsou nyní z novovýroby už tímhle neduhem netrpí (jsou znatelně těžší).
Zrovna v úterý jsem si prohlížel dveře na ambulanci ve špitále, kde jsem si taky všimnul známý dirky ve futrech v místě střelky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2176

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 8:42    Předmět: Citovat

A to som si doteraz myslel, ze je to samozrejma vec, montovat tak, aby sa vzdy dalo nejako vyjst von. Plus k tomu moj pracovny postih, ako programator, mysliet na viac moznosti. Takze ja mam v takychto miestnostiach vzdy niekde odlozenu klucku, alebo nieco, s cim by sa dali tie dvere otvorit. Kluc od vchodovych dveri mam ulozeny aj mimo dom, ak by som stratil, alebo sa nieco stalo a bolo potrebne ich otvorit. Zamok na nich ten, kde sa da odomknut, aj ked je kluc z druhej strany.
Manzelku tak raz vymkli deti, a ona nie, zeby mi zavolala, ale zhanala po susedoch rebrik a liezla na poschodie na balkon (nastastie bolo leto, tak balkon otvoreny) a tak dovnutra.
A v praci, kedze na dverach je zvonku gula, tak som sa naucil zatvarat dvere tak, ze strcim kluc a tak ich zatvorim, aby som mal istotu, ze ho mam pri sebe.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 8:55    Předmět: Citovat

Vypadnutí kliky bylo už dávno vyřešeno - klika měla v sobě poloviční čtyřhran. Na každé straně tak byla klika, kterou se dveře i při vypadnutí té druhé daly otevřít. Ještě nedávno jsme je doma měli.
Hill napsal(a):
Horší je, že některé kliky můžou vypadnout na jedné i na druhé straně, protože ten čtyřhran je zvlášť. Tam pomůže jedině vypilovat do čtyřhranu vybrání pro červíka a dotahovat, kdykoli se objeví vůle.

Lepší výrobci mají ten čtyřhran ze dvou profilovaných kusů, zašroubováním červíku se roztáhnou a drží jaksviňa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 9:01    Předmět: Citovat

Mě jednou dostali nově namontované dveře SAPELY. Klika + obyčejný dozický klíč, vše fungovalo normálně až do okamžiku, kdy se děti zamkly na dva západy. Odemknout už nešlo. Mordoval jsem se s tím jakou dobu, až mě napadlo ty dřevěné zárubně trošku roztáhnout a ono to pomohlo. Následně jsem zjistil, že problém vznikl díky výrobci, který namontoval do otvoru zámku na dno plastové krytky, zřejmě aby se tam nedostala montážní pěna. V okamžiku, kdy se zamklo na dva západy, ten plast začal tlačit na vysunutou střelku zámku a díky tomu protitlaku, se v zámku něco zpříčí, už nejde střelku zasunout otočením klíče. Confused
Mimochodem, buďte rádi za červíky. Minulý týden jsem potřeboval rozebrat zámek vchodových dveří a nedokázal jsem tu kliku vůbec sundat. Byl vidět pouze cca 2mm velký otvor a na dně pouze neznatelná rýha. Žádný inbus, červík s drážkou, prostě nic. Nakonec jsem musel volat výrobci dveří a jen díky velkému štěstí, že zrovna byl u nás ve městě a osobně přijel, se to nakonec s jeho pomocí podařilo. V té klice je kovová planžeta, která má čtvercový otvor na čtyřhran a je napružená směrem ke dveřím. Do toho otvoru se musí zasunout speciální nástroj, kterým se ta planžeta odehne a klika uvolní. Jemu se to ani tím jeho udělátkem nepovedlo, já to nakonec nějak odehnul tenoučkým šroubováčkem a s jeho pomocí, kdy tahal současně za kliku, se to podařilo uvolnit.


Naposledy upravil jova1 dne čt leden 11 2024, 9:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 9:05    Předmět: Citovat

Celeron
na to z které strany dveří nasadíš kliku s nalisovaným 4 hranem
není žádná norma Very Happy takže lze dát z obou stran.

Jak píše Hill v některých kováních je třeba zcela na volno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2176

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 10:37    Předmět: Citovat

milosak: na to nepotrebujes normu, staci ti premyslat. Ale chapem, dnes musi byt vsetko presne napisane, nakreslene, popisane.
a vo vysledku to nikto citat nebude, lebo ved predsa viem vsetko najlepsie.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 10:51    Předmět: Citovat

citace:
Ty zinkalový střelky to je takovej trojskej kůň komunismu

Zinkal bylo všeobecně dobrodružství, z hnusných časů kdy bylo nutno šetřit nedostatkovou ocelí. Zde na EB primárně hlavně v setrvačnících a gramofonových subtalířích.
Nejen novější ale i dřívější až prvorepublikové západky dveří jsou ocelové. Dřívější hranoly klik se jistily nýtkem, ještě starší kónickým trnem, to se málokdy povolilo, ale naopak demontáž byla náročnější.
Úplně novodobé komponenty mívají zas jiné deviace, pro změnu se třeba lámou celé kliky které ten zinkal připomínají. Připadně pouzdra pantů. A vesele praskají pružiny zvedající kliku, nové pak je možno kupovat a trvale vyměňovat, dokonce ve verzi silnější/slabší.
pocitujlasku napsal(a):
A to som si doteraz myslel, ze je to samozrejma vec, montovat tak, aby sa vzdy dalo nejako vyjst von. Plus k tomu moj pracovny postih, ako programator, mysliet na viac moznosti.

To 100% podepisuju. Není snadné dodržovat to co by vešlo do souhrnu "chovat se účelně" a navíc k tomu vést ostatní. Doba a prostředí nás hodně zdegenerovaly oproti životu někde v odlehlých oblastech.
Zde popsaná epizoda s paní už nepatří vzhledem k jejímu věku do "Darwina", spíš by se měli její příbuzní zamyslet nad nějakou gsm/sos krabičkou, těch situací kdy bude naléhavě potřebovat zákrok bude s věkem jen přibývat. Optimální je nežít sám, ale těžko radit ať si najde společníka, kterej ji může taky třeba obrat o všechno a zmizet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4039

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 11:08    Předmět: Citovat

Mám předválečnou mosaznou kliku a nevidím, kde ji rozebrat, žádný kolíček, nic. Podle tlaku asi prasklo jedno péro, které vrací střelku (někdy jsou dvě).
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 11:22    Předmět: Citovat

Jednou jsem prodal advokátovi drahou značkovou vložku.

Nakupuji ve stavebnicových modulech po zaměření sestavim v dílně
na požadovaný rozměr. Palec vložky jsem nasadil podle vlastního
uvážení a advokát mě vyškolil že podle normy DIN má býti palec v pravo
na kratší straně vložky při pohledu zepředu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 11:26    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Mám předválečnou mosaznou kliku a nevidím, kde ji rozebrat, žádný kolíček

Obvykle v jedné klice zakován ocelový kónický čtyřhran, procházející do kónického otvoru v druhé klice naskrz a ve vyústění té druhé kliky rozklepán do plošky. Nutno mírně odpilovat a tahem rozebrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2024, 12:29    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Mám předválečnou mosaznou kliku a nevidím, kde ji rozebrat, žádný kolíček, nic. Podle tlaku asi prasklo jedno péro, které vrací střelku (někdy jsou dvě).


Nedávno som rozoberal systém "Rapid", tiež na kľučkách nebol žiadny otvor na kolíček. Po uvoľnení "štítkov" - tých plechov pod kľučkou, a ich natočení o 90° na otvore pre kľučku sa uvolnil poistný mechanizmus a kľučku bolo možné vybrať. To isté nasledovalo s druhou stranou. Kľučky mali "polený" 4hran.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund