Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pohon zámků dveří u Octavie I - znalci prosím poraďte
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st leden 10 2024, 13:38    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):

Mluvil jsem s kamarádem ze škodovky a potvrdil co tady píšou kluci, že je možný uhnilý pin z tišťáku v pohonu okna. Některé Octávie bez centrální jednotky mají zde i ovládání zámku.


Jo, já ho tam mám, viz ten studijní materiál v úvodu vlákna.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st leden 10 2024, 14:12    Předmět: Citovat

Ještě dotaz (pokud se někdo zabýval konektory toho dveřního kabelového svazku):

co je tam za dutinky? Našel jsem třeba tuhle nabídku - je něco z toho kompatibilní?

Díky.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 10 2024, 15:32    Předmět: Citovat

Jestli tam máš konektor v rozměrech 18.6x49.7(obrázek)jehož torzo je na obrázku, tak z něj tahám kontakty 2.4x2.4 dole mají 1.4mm . Jaký rozměr oni uvádějí, těžko říci, mohlo by to být ono. (1řádka) Šachty pro kontakty mají 2.6x 2.8mm. Něco jsem popsal v tématu klapka V68. Tam konektor tisknu 3D a on už chodí a neseká se ve více kusech. Dost blbě se kontakt z šachty konektorů vytahuje, je tam taková fialová aretace do strany, která leze pořád zpátky, zepředu pomůže ocelový špendlík,lépe 2x ocelová planžeta 0.5x1 délky 12mm. Je to úkol.
Ještě dodatek konektor na obrázku se bez planžet obejde ten na straně zámku ne.
Luboš



konektor.JPG
 Komentář:
 Velikost:  45.67 kB
 Zobrazeno:  42 krát

konektor.JPG



pin1.5.png
 Komentář:
 Velikost:  18.41 kB
 Zobrazeno:  49 krát

pin1.5.png




Naposledy upravil hajeklubos dne pá leden 12 2024, 8:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 8:00    Předmět: Citovat

Ještě takový dodatek. Vyrábím konektor klapky V68 pro kamaráda a musel jsem rabovat kontakty z dalšího konektoru vyřazené kabeláže. Jsou to stejné kontakty ale tentokráte to kladlo odpor, špendlík nepomohl, musel jsem použít planžety 0.5x1.2x 14mm (min 11mm) z ocelového plechu.Viz obrázek. Asi by vyhovoval i nerez plech. To abych tě neuvedl v omyl, že vyndat kontakt je brnkačka. Tak ať se podaří.
Luboš



planžeta na kontakty 05x1.15x14.JPG
 Komentář:
 Velikost:  71.74 kB
 Zobrazeno:  43 krát

planžeta na kontakty 05x1.15x14.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 10:25    Předmět: Citovat

Předpokládám, že úzké části těch planžet se ze strany vstupů do dutonek zasune mezi dutinku a plastové těleso konektoru v místě, kde je zpětný háček a zatlačí háček do dutinky (prostě klasika).

Ty háčky jsou přitom dva, na každé protilehlé straně dutinky jeden a logicky je tedy třeba je zmáčknout současně...

Já si ten přípravek udělám z ocelové struny Ø1 až 1,2 mm, tu ohnu do štíhlého dlouhého U a konce ve větší délce zbrousím naplocho. Ve finále to možná ještě uchytím do držátka, takže by z toho měl být jednoúčelový "vypichovák" na tyto dutinky.

Každopádně díky za informaci ohledně uchycení dutinek, je zcela zásadní.

Edit: tak nahrubo je "vypichovák" hotový, viz příloha (příp. "ladění" bude až na místě u konektoru).



20240112_111133-crop.jpg
 Komentář:
ocelová struna d=1,2 mm, v místě ohybu popuštěná, konce zbroušené naplocho na tl. cca 0,6 mm
 Velikost:  290.68 kB
 Zobrazeno:  46 krát

20240112_111133-crop.jpg



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 12:25    Předmět: Citovat

Já jsem zvolil planžety dvě, protože je v tom větší cit. Nasunu jednu asi 2mm hluboko, pak druhou stejně. Pod prsty cítíš při dalším zasunováním otvírání toho zobáčku. Další výhodou je, že planžety mohu použít i na konektor, který má otvírátka íčmo viz obrázek.(kontakty jsou zde jiné) Nezapomeň na tu fialovou závoru v horní části.
Hlavně to neurvat, to je pak na další přípravek k vypichování. Kdyby to dopadlo blbě, tak se někdo může u mě stavit na Barrandově pro kontakty s asi 30cm drátu z vyřazených svazků, nebo ti dva kontakty pošlu v dopise, když bude ouvej. Možná, když to bude venku by postačilo prošmirglovat 800, napružit, namastit a vrátit zpět. To by bylo nejjednodušší. Já bych šel před taháním kontaktů na pájený spoj PIN - tišťák. Např. v zámku není vaklkontak vidět. Psal jsem o tom na EB v souvislosti s opravou zámků.
Já jsem do svojí Fabie již před lety vrátil zpět mechanický klíč po několika zblbnutí DO. Všechny zámky jsou po opravě a bez safe.
Luboš



planžeta ičmo.JPG
 Komentář:
 Velikost:  48.96 kB
 Zobrazeno:  41 krát

planžeta ičmo.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 12:26    Předmět: Citovat

hajeklubos: máš SZ

Jinak chápu potenciální výhodu oddělených vypichovačů, ale tomu se dá částečně přiblížit ubroušením jednoho konce toho U tak, aby nezabíraly současně.

Na druhou stranu (pokud to půjde zasouvat bez problémů) ten sdružený může usnadnit a urychlit práci. Nakonec rozdělit se dá vždycky. Uvidíme.

ŘJ dveří půjde každopádně ven a na stůl, ten konektor je jen jedna větev kontroly či příp. opravy (chci to projít všechno).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 12:48    Předmět: Citovat

Odepsal jsem ti na SZ.
Nevím jestli došlo
zasunovaný konec zakulatit ve všech směrech, zasekává se to do plastu jako sfiňa.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 13:04    Předmět: Citovat

Jo, už přece přes SZ komunikujeme Wink

Zakulacení je samozřejmost, teď je to jen nahrubo se sraženými hranami.

Já podobný "vypichovák" (s rukojetí, vybroušený z velké jehly) používám už moře let, ale je pouze v mono provedení Wink

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 13:09    Předmět: Citovat

Na ATX (a pod.) napajacie konektory sa daju pouzit spinky do zosivacky. Su vhodne tenke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 13:13    Předmět: Citovat

rnbw: dobrý tip, ale já raději kalenou ocel, nemám problém ji zpracovat Wink
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2024, 16:19    Předmět: Citovat

Tak mi to nedalo. Abych byl připraven na vše, vybrousil jsem dremelkou třetí planžetu 0.4mm rozměrů podle obrázku a s tou lze vyšťouchnout kontakt 2.4x2.4 v případě přetrženého drátu kdy to není za co vzít. Na 2.2x2.2mm to bude fungovat patrně také. Tak vzhůru do díla. Vyřešeno.
Luboš



VyšťuchovakKonektoruUtrzenyDrat.JPG
 Komentář:
 Velikost:  37.72 kB
 Zobrazeno:  39 krát

VyšťuchovakKonektoruUtrzenyDrat.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út leden 16 2024, 14:57    Předmět: Citovat

Abych malinko oživil téma: problém se samozřejmě opět rozrostl, zatím to vypadá na řídící jednotku dveří a vadný driver motoru zámku v ní (BTS774G). MCU ho budí, ale na výstupu nic (přitom jeho vnitřní diagnostika nehlásí závadu - ale asi ani nemá, protože nedochází k žádným mezním stavům).

ŘJ spolu se zámkem mám na stole a analyzuju a měřím, až se ze mě kouří.

Jedním z mnoha problémů je samozřejmě to, že netuším, jak přesně se má ŘJ dveří chovat (tím spíš, že není po CAN busu propojena s komfortní jednotkou). Mám na mysli především logiku funkce ve smyslu kdy může/nemůže motoricky zamknout/odemknout...

Nicméně budu se věci věnovat dál a jakmile dojdu k nějakým závěrům, tak to sem dám, jak už jsem nakonec slíbil výše.



RJ_dveri_ridice_buzeni_driveru_BTS774G_z_MCU.png
 Komentář:
 Velikost:  60.79 kB
 Zobrazeno:  50 krát

RJ_dveri_ridice_buzeni_driveru_BTS774G_z_MCU.png



BTS774G_quad_switch_driver_Siemens-Infineon.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BTS774G_quad_switch_driver_Siemens-Infineon.pdf
 Velikost:  110.72 kB
 Staženo:  38 krát


_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 17 2024, 10:02    Předmět: Citovat

Ještě několik doplňujících informací o pozicích zámku.
Piny 1-2 + na pin2 zámek jde do pozice zamčeno na druhé + do safe
Piny 7-3 zasejfováno = Mohm , odsejfováno = max 1ohm - je použit kontakt NC
Piny 7-5 odemknuto = max 1 ohm , zamčeno = Mohm (fabie 180ohm) kontakt NO
Piny 7-8 dveře otevřeny = max 1 ohm , dveře zavřeny Mohm. Kontakt NO
Když pomalu otáčíš klíčem první spínají kontakty 7- (4 nebo 6) roztáčí se motorek a zámek otvírá nebo zavírá motorem. Když motor nejde, cítíš první doraz a začínáš posouvat kulisu, která akci udělá mechanicky a zámek otevře nebo zavře. Druhý doraz. Žádné prudké trhání klíčem, ta pacička v zámku je fakt chabrus. Je to takové perspektivní kurvítko.

Pro Jirku: Nech si projít hlavou zda nevrátit do dveří mechanický klíč. Já jsem to vzhledem ke stáří své Fabie udělal. Třeba by ti to chodilo i s poškozeným ovládáním motorku a bez nákladů na novou ŘJ. Signály na 6 4 a 8 5 chodí do systému. Na 3 máš možnost trvale předstírtat zasejfováno nebo odsejfováno.
Luboš



ZamekFabia_LevýPredni__polohy(2).pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ZamekFabia_LevýPredni__polohy(2).pdf
 Velikost:  216.69 kB
 Staženo:  45 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st leden 17 2024, 12:03    Předmět: Citovat

hajeklubos: díky za další info o chování zámku.

Mechanický klíč bych tam vrátil v největší nouzi, protože přece jen odemknutí dálkou má svoje kouzlo a je návykové (ale jistě nikoliv nezměnitelné).

Obvod BTS774G je (po dalších testech) jednoznačně vadný, nespínají high side drivery (čili motor je během pulsů z MCU sice jedním koncem uzemněn, ale na druhém mu chybí plus).

Byl porod ho sehnat, a to samozřejmě ne z PRC (dá se sice nahradit spoustou sousedních typů z řady TrilithIC, ovšem tam je situace stejná). Nicméně zmíněná náhrada už je na cestě, originál je paralelně řešený jinde.

Takže pokud nebude vadný MCU Motorola MC68HC05X16, tak by snad závada měla být řešitelná. Uvidíme...

Sama řídící jednotka se už neprodává, jedině někam vyvěsit poptávku a doufat, že se někdo ozve.



Ridici_jednotka_LP_dveri_1U4_959_801B_5S_buzeni_motoru_zamku_tisk_do_pdf.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ridici_jednotka_LP_dveri_1U4_959_801B_5S_buzeni_motoru_zamku_tisk_do_pdf.pdf
 Velikost:  282.09 kB
 Staženo:  49 krát


_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund