Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chytrá regulace ústředního topení v RD
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:51    Předmět: Citovat

Nerad bych, aby to vyznělo nějak povýšeně, ale na topné soustavě s elektrokotlem a pár radiátory s hlavicema v RD není nic, co by vyžadovalo nějaké hluboké bádání, zejména v případě, že se tam už 20 let bydlí.
Po skoro 30letech práce s MaR můžu řict, že v běžném, rozumně zatepleném RD s vytápěním radiátory naprosto dostačující a poměrem cena/výkon nedostižná je regulace prostorovým termostatem a termostatickýma hlavicema. Různá chytrá regulace si dalšími dodatečnými předpokládanými úsporami na sebe ani nevydělá. Pokud má některá místnost výrazně odlišný provozní režim (např. víkendový) od ostatních, je to řešitelné programovatelnou hlavicí za 3 stovky.
Mám samozřejmě i RD, u kterých jsem dělal MaRku jak do Temelína, ale ty nemají 5+1 a 160m2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:51    Předmět: Citovat

HDO kotel spíná. Ten běží jen při nízkém tarifu, 20 hodin denně. Sazba D45d.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:56    Předmět: Citovat

Pokud bych přeci jen chtěl monitorovat teplotu v jednotlivých místnostech, použil bych třeba něco takového:
https://www.alza.cz/thermopro-tp357-d6769325.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:57    Předmět: Citovat

Opakuji posté, že mi nejde primárně o úspory. Chci vědět, jak musím vytápět kterou místnost. Vědět to chci proto, abych věděl, jestli se mám například v některé místnosti zaměřit na lepší izolaci, jak jsou vytížené radiátory a jak často mi spíná kotel. Zvolím-li například jednou TČ, které má výrazně nižší teplotu média, budu lépe vědět, ve které místnosti bych měl zvětšit radiátory a ve které to nejspíše nutné nebude.

Najdu-li takový regulační systém, samozřejmě ho použiji i pro přesnou regulaci v jednotlivých místnostech s efektem vyššího komfortu, možná nějakých úspor (?) a to jak v současném uspořádání, tak i v budoucnu, kdy mne cěny elektřiny k nějakým zásahům do topné soustavy doženou.

Zatím vím, že systém ETATHERM něco takového, co hledám, zřejmě umí. Má s ním někdo nějaké zkušenosti? Nebo s jiným, obdobným, běžně dostupným? Vyvíjet řídící systém do Temelína, jak tu už také padlo, určitě nebudu.


Naposledy upravil Jenyk dne st leden 03 2024, 18:00, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 17:57    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
Pokud bych přeci jen chtěl monitorovat teplotu v jednotlivých místnostech, použil bych třeba něco takového:
https://www.alza.cz/thermopro-tp357-d6769325.htm

Neplní zadání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:01    Předmět: Citovat

To Jenyk - Kdysi jsem docela úspěšně projektoval topné systémy v RD i v menších výrobních objektech. Proto pořád nějak nechápu k čemu má tvůj projekt sloužit. Každá ze tvých současných vytápěných místností má nějaké, prakticky neměnné tepelné ztráty dané konstrukčními ztrátami stěn, podlah a stropů a umístěním v objektu. Na topných tělesech máš termostatické ventily, které ti v dané místnosti z dodávaného tepelného média (otopné vody) udržují téměř konstantní nastavenou teplotu. Celý dům má tedy navenek konstantní tepelnou ztrátu a záleží výhradně na rozdílu teplot ∆t mezi venkovním a vnitřním prostředím.
Když v jedné místnosti snížíš teplotu, narostou tepelné ztráty ve všech místnostech a prostorách, které s ní sousedí. Pokles teploty zaregistrují termoregulační ventily a zvýší množství otopné vody to topných těles. Takže úspora = 0.
Statisticky jsou kupodivu největší ztráty v RD nedostatečně zaizolovaným stropem nad nejvyšším podlažím. Teprve min. 30 cm kvalitního polystyrenu, případně ekvivalent v jiných izolačních materiálech nad stropem nejvyššího podlaží v domě sníží tepelné ztráty celého "zatepleného" objektu.
A jen pro zajímavost - ve všech výpočtech vždycky vyjde, že snížení teploty v objektu o 1°C sníží spotřebu tepla o 4 až 6%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1703
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:05    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
Mám samozřejmě i RD, u kterých jsem dělal MaRku jak do Temelína, ale ty nemají 5+1 a 160m2.

Tazateli evidentně jde o to mít k dispozici data o běhu celého systému v čase včetně regulace, chodu kotle, teplot atd.. Takže nějaké jednoduché logování pouze teplot v místnosti mu prostě nestačí a raději by něco blíž tomu Temelínu, ale sám si pro tento účel nic bastlit nechce. Pokud jste schopen mu tedy nabídnout komplexní řešení na míru dle jeho požadavků, které Vám jistě ještě upřesní, tak neváhejte a nabídněte mu takové řešení. Třeba rád takovou nabídku přijme. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:12    Předmět: Citovat

Dům jsem tehdy stavěl dost pečlivě. Strop v patře je např. izolován 25 cm skelné vaty, zdi jsou z 49 cm tvarovek. Samozřejmě někde jsou třeba větší okna, místnosti sousedí s garáží atd. Podmínky v nich jsou různé.

V průběhu dne a týdne se využití místností mění. Nechci proto regulovat na konstatní teplotu. Chci vědět, jak stávající topný systém zvládá současnou situaci a to prostě nevím. Nesedím u kotle, abych si zapisoval, kdy běží. Neběhám po domě a nezapisuji si teploty radiátorů. Až budu zvažovat např. TČ, rád bych to všechno ale věděl. Přišlo mi nejjednodušší najít chytrý regulační systém, který mi takové přehledy poskytne a který mi jako druhotný efekt třeba umožní zvýšit komfort bydlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:15    Předmět: Citovat

Jenyk napsal(a):
Zvolím-li například jednou TČ, které má výrazně nižší teplotu média, budu lépe vědět, ve které místnosti bych měl zvětšit radiátory a ve které to nejspíše nutné nebude.

Na to ale přeci nepotřebuju žádný řídící systém ani teplotní monitoring, tohle snadno zjistím otočením termostatem na kotli.
Valdano napsal(a):
Pokud jste schopen mu tedy nabídnout komplexní řešení na míru dle jeho požadavků, které Vám jistě ještě upřesní, tak neváhejte a nabídněte mu takové řešení. Třeba rád takovou nabídku přijme. Wink

Děkuji, ale práce mám jak na kostele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1703
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:19    Předmět: Citovat

Jenyk napsal(a):
Přišlo mi nejjednodušší najít chytrý regulační systém, který mi takové přehledy poskytne a který mi jako druhotný efekt třeba umožní zvýšit komfort bydlení.

Hotový systém ani zdaleka nemusí splnit vaše očekávání. Proto bych doporučil spíš profesionální MaR řešení na míru. Zkuste se domluvit přes SZ s feliz_navidad, který kde už zmínil, že různá řešení MaR pro RD na míru už realizoval. Takže asi pro něj nebude problém realizovat řešení na mírů dle vašich požadavků. Předpokládám, že nepůjde o žádné amatérské řešení, ale o profesionální řešení ve smyslu zakázky na MaR pro váš RD, a to včetně monitoringu i případné regulace. I když je teď vytížen, tak třeba časem. Nebo zkuste poptat řešení na míru u nějaké jiné firmy, která se tím zabývá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:27    Předmět: Citovat

Jenyk napsal(a):
V průběhu dne a týdne se využití místností mění. Nechci proto regulovat na konstatní teplotu.

Pokud je dům dostatečně zateplen a má rozumnou tepelnou setrvačnost, nemá smysl měnit výrazně teplotu během dne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 18:47    Předmět: Citovat

Přesně tak, nenechat poklesnout teplotu zbytečně.
Jinak co jsme dělali chytré (hloupé) domy, nechtěl bych tam bydlet ani za příplatek. Ovšem tam žádná velká automatizace kolem topení nebyla.

_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 274
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 19:09    Předmět: Citovat

Zkus se podívat tady https://www.etatherm.cz/, používam a spokojenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenyk



Založen: Jan 25, 2015
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 19:10    Předmět: Citovat

Díky, to je jeden kandidát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 19:52    Předmět: Citovat

Jenyk napsal(a):
Chci vědět, jak musím vytápět kterou místnost. Vědět to chci proto, abych věděl, jestli se mám například v některé místnosti zaměřit na lepší izolaci, jak jsou vytížené radiátory a jak často mi spíná kotel.


Všechny tyhle informace ale poskytne záznamník, na který jsem dával odkaz. Stačí ho položit na radiátor (např. přes ručník, aby nebyla překročena max. teplota) a na přívod od kotle.
Nevím, kolik máš místností, ale pro běžný RD je to řešení cca za 2000,-.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund