Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ESP8266 plošáková / pendreková anténa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 13:51    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

To je zřejmé, ty paraboly můžou být ekvivalent zvýšení výkonu o dva řády, je to na přímou viditelnost.


Proč tady řešíte nějaký paraboly když jsem se ptal na porovnání plošákový a pendrekový antény? Rolling Eyes Paraboly jsou mě na pendrek. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 666

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 14:15    Předmět: Citovat

No problém u plošňákových antén je v kvalitě výroby a umístění plošnáku vůči dalších komponentům. Na noname modulech to číňan dost často opajcuje, že nedodrží rozměry motivu a anténa je naladěla dost mimo pracovní frekvenci. Podobně dochází k odladění, když se plošňák s anténou umístí moc blízko baterie nebo vhodně dlouhého šroubu v krabičce.

U externích antén je zase problém s brutální nekvalitou pigtajlů a samotných pendreků z aliexpressu. Nedávno jsem měřil malé množství obojeho a zmetkovitost cca 20procent. U pendreků se při zašrouvobní nejčastěji odtlačil proštědní pin v SMA konektoru. U pigtajlů jsem pohledem problém nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 14:28    Předmět: Citovat

Omlouvám se za OT. Tu diskusi ohledně parabol jsem způsobil já tím příspěvkem o možnosti dlouhých dosahů s parabolickými anténami u staticky umístěných zařízení. Zmínil jsem to spíš jen pro zajímavost. Nicméně obecně by se to v nějakém specifickém případě dalo použít i na Wemos, který by měl jako anténu připojenou směrovou parabolickou anténu a protikus třeba router by ji měl také a dalo by se pak komunikovat i na větší vzdálenosti v řádech kilometrů samozřejmě za předpokladu přímého dohledu tj. třeba z vyššího patra paneláku někam na dohled vzdálené místo třeba na jiném paneláku nebo na zemi. Nicméně v případě úpravy modulu pořízeného s původně interní anténou by to bylo tak jako tak v rozporu s níže zmíněným veřejným oprávněním ČTÚ.

Ale zpět k původnímu.

Zkuste k Wemosu připojit pendrek se ziskem 5dBi a uvidíte sám o kolik se vám dosah prodlouží. Pendrek je všesměrová anténa a tudíž s tím samozřejmě nedosáhnete takového dosahu jako se směrovou parabolou, ale nějaké to zlepšení oproti té anténě na DPS tam určitě bude. Zisk té původní interní antény, která je na tom modulu by měl být pravděpodobně okolo 2dBi. Jak už jsem zmínil s tou externí anténou 5dBi odhaduji nárůst dosahu o cca 1/3, ale záleží jak moc "zprasená" je ta interní anténa, která tam je. Pokud je ta původní anténa od výrobce dost "zprasená", tak může být nárůst dosahu s tou externí 5dBi anténou i větší.

Pokud máte Wemos s interní anténou tj. bez pigtail konektoru pro externí anténu tak si ho upravte podle tohoto návodu. Plošky k původní interní anténě je potřeba přerušit. Pokud to bude z hlediska umístění Wemosu přijatelné tak se vyhněte propojovacímu kablíku mezi DPS Wemosu a anténou a namísto pájení kablíku doporučuji si do DPS navrtat vhodné otvory a rovnou tam připájet tento SMA konektor do DPS a použijte tuto 5dBi anténu, kterou do toho SMA konektoru pak přímo našroubujete.

Dále uvedené berte jen jako informaci, kterou se nesnažím vás odrazovat od případné úpravy Wemosu byť může být z právního hlediska tato úprava považována za porušení ustanovení všeobecného oprávnění VO-R/12/11.2021-11 vydaného ČTÚ, které se vztahuje i na fyzické osoby provozující zařízení pro širokopásmový přenos dat v pásmech 2,4 GHz až 71 GHz pro soukromé účely (toto oprávnění se vztahuje i na Wifi obecně). Pominuli samotnou fyzickou úpravu ve smyslu zásahu do zařízení při výměně externí antény za tu interní od výrobce tak při použití antény s vyšším ziskem bez patřičného snížení vysílacího výkonu ještě navíc překročíte i příslušný omezující limit pro E.I.R.P. viz opět jen pro zajímavost tento výpočet. Nikdo to samozřejmě nebude nějak extra kontrolovat ani řešit, ale takto to platí. Wink

citace:
Článek 2 Konkrétní podmínky

c) maximální vyzářený výkon e.i.r.p. a maximální střední spektrální hustota stanice stanovené v písm. b) musí být dodrženy pro libovolnou kombinaci výstupního výkonu vysílače a použité antény;

r) stanice nesmí být elektricky ani mechanicky měněna.

Stanicí je v tomto případě myšlen celý modul včetně té interní antény od výrobce.

Vzhledem k fyzické úpravě tj. předělání modulu na jinou anténu je to z hlediska porušení všeobecného oprávnění už stejně jedno, ale jen pro zajímavost pokud byste chtěl dodržet E.I.R.P. a použijete anténu se ziskem 5dBi bez přídavného kablíku s jedním SMA konektorem na DPS tak byste měl snížit vysílací výkon Wemosu na hodnotu 15,5 dBm příkazem WiFi.setOutputPower(15.5) viz níže, ale pak se nemusí projevit prodloužení dosahu tak jako při maximálním nastavení, které je 20.5.

kód:
void setup()
{
  WiFi.mode(WIFI_STA);
  WiFi.begin(ssid, pass);
  while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
    delay(1000);
  }
  WiFi.setOutputPower(15.5);
}

Při nastavení WiFi.setOutputPower(20.5) budete mít při odečtení 0,5 dBm pro SMA konektor s tou 5dBi anténou E.I.R.P. 25 dBm tj. odpovídající cca 316mW přičemž povolených dle zmíněného oprávnění je maximálně 100mW, ale tohle u takových bastlů jako je Wemos většinou nikdo neřeší bez ohledu na použitou anténu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 0:35    Předmět: Citovat

Ještě doplnění k pozicování pendrekových antén dvou různých zařízení vůči sobě.

Běžná všesměrová anténa má zisk okolo 2 až 3 dBi. Vyzařovací charakteristika je podobná donutu. V horizontální rovině září do všech stran, ale ve vertikální nezáří ve směru osy antény viz první přiložený obrázek.

Všesměrová anténa s větším ziskem 5 až 7dBi má omezený rozsah ve vertikální rovině a její charakteristika se podobá zploštělému donutu, který se více blíží disku viz druhý přiložený obrázek.

Ideální pozice pendrekových antén dvou různých zařízení vůči sobě viz třetí přiložený obrázek.

Router mající více pendrekových antén umožňuje lépe pokrýt plochu díky jejich různému náklonu. Zařízení jen s jednou pendrekovou anténou jako v případě Wemosu, které není přizpůsobené pro práci s více anténami takovou výhodu nemá a je tedy pro něj důležitější zvolit pokud možno ideální polohu antény vůči protistraně.

Interní DPS anténa na modulech Wemos D1 mini viz čtvrtý přiložený obrázek je tzv. "Meander line inverted F antenna" a její vyzařovací chrakteristiku naznačuje obrázek.



vsesmerovka_2az3dBi.jpg
 Komentář:
 Velikost:  49.1 kB
 Zobrazeno:  40 krát

vsesmerovka_2az3dBi.jpg



vsesmerovka_5az7dBi.jpg
 Komentář:
 Velikost:  40.79 kB
 Zobrazeno:  43 krát

vsesmerovka_5az7dBi.jpg



idealni_pozice _pendrekovych_anten_vuci_sobe.png
 Komentář:
 Velikost:  8.95 kB
 Zobrazeno:  39 krát

idealni_pozice _pendrekovych_anten_vuci_sobe.png



Meander_line_inverted_F_antenna.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.33 kB
 Zobrazeno:  45 krát

Meander_line_inverted_F_antenna.jpg




Naposledy upravil Valdano dne út leden 02 2024, 1:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 1:44    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):

a namísto pájení kablíku doporučuji si do DPS navrtat vhodné otvory a rovnou tam připájet tento SMA konektor do DPS


No nevím, kam ten konektor na Wemose přišlechtit. Zrovna tenhle úhlovej SMA tady mám a když ho položím na Wemose, zabírá skoro třetinu jeho velikosti. Navíc musí na tý desce dost držet, ten 19 cm pendrek je taková páka, že není problém SMAčko vylomit z plošáku. Já ho měl zapájenej živým a dvěma zeměma na hraně plošáku a než jsem to za závit přidělal do škatule, šlo to i s mědí dolů z laminátu.

Včera mě jeden zcela novej Wemos kleknul, sice se najde COM ale modrá ani neblikne a na dvou pinech, i když na ně nikdy nebylo nic připojenýho ani pájenýho, jsou podivný úrovně 0,39 a 0,78 V. Přeflashování nechodí, NodeMcu flasher našel COM ale AP MAC a STA MAC ani ťuk. Wemos prostě odešel při druhým napíkání, první, WiFi scaner napíct zvládnul, i chodil.
Tak objednám nový a přidám i jeden s štekrem na pigtail. Ten včetně pendreku mám ze starýho routeru.

Jo a k těm charakteristikám. To je stejný u všech prutů i na mnohem nižších kmitočtech. Třeba v pásmu 40MHz byl do boku prutu odzkoušený dosah přes kilometr ale v ose antény třeba jen 50 metrů.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 2:10    Předmět: Citovat

Objednejte si Wemos D1 mini Pro rovnou s pigtail konektorem pro externí anténu. Dle popisu v diskusi k té desce je tam zmíněno, že tato deska obsahuje interní anténu a navíc i ten konektor pro externí anténu. Pro použití externí antény je nutné přepájet propojku směrem k pigtail konektoru viz přiložený obrázek, protože z výroby je implicitně na té desce připojena interní keramická anténa.

Pokud máte pendrek anténu z nějakého staršího routeru tak je otázkou jaký má ta anténa zisk, protože některé pendreky jsou jen se ziskem 2 až 3dBi, a to by pak vyšlo zhruba nastejno a vůči té původní interní anténě byste si tím zřejmě nepolepšil, protože rozdíl v anténě se ziskem 2dBi a 5dBi může znamenat rozdíl v dosahu 30 až 40%. Navíc pokud máte pendrek se starým propojovacím kablíkem s konektorem pigtail tak je otázkou jestli ten konektor už nebude problémový. Tyhle pigtail konektory totiž mají běžně velmi malou životnost co se týče počtu cyklů propojení/rozpojení (někdy jen cca do 5 až 10 cyklů).

Takže možná bude lepší zbytečně nešetřit a v tom samém eshopu si rovnou objednat i tu 5dBi anténu a k ní navíc ještě tento nový kablík osazený konektory SMA i pigtail, přes který tu anténu připojíte do toho pigtail konektoru na desce Wemos D1 mini Pro.



prepojeni_propojky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  290.75 kB
 Zobrazeno:  46 krát

prepojeni_propojky.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 17:13    Předmět: Citovat

On je u těch pendreků a prasečích vocásků ještě jeden problém. Rozdílný pohlaví pendreků, co jsou u Wifi PC příslušenství a u pendreků prodávaných pro arduiňáky u Lásky, Drátka a podobnejch.
Já ten Wemos s pendrekem zrovna aktuálně nepotřebuju, takže zatím mám cca měsíc čas ho někde koupit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 18:40    Předmět: Citovat

Oni mají obojí pigtaily, já taky kupoval otočenej abych mohl použít pendrek od wifiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 18:50    Předmět: Citovat

Wifi zariadenia a anteny by mali mat vzdy R-SMA konektory, aby sa nedali zamenit napr. za GSM anteny. Ale Cinan to, ako obvykle, dokurvil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 19:44    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
On je u těch pendreků a prasečích vocásků ještě jeden problém. Rozdílný pohlaví pendreků, co jsou u Wifi PC příslušenství a u pendreků prodávaných pro arduiňáky u Lásky, Drátka a podobnejch.
Já ten Wemos s pendrekem zrovna aktuálně nepotřebuju, takže zatím mám cca měsíc čas ho někde koupit.

Vaši připomínku chápu tak, že máte obavy z toho, že koupíte konektorově nekompatibilní komponenty. Kombinace mnou odkazovaných komponent jsou ovšem konektorově plně kompatibilní a vše je v jednom eshopu. Takže u těchto konkrétních komponent a v případě nákupu v tom eshopu by problém být neměl.

Anténa pendrek 5dBi má konektor SMA samec.
Wemos D1 mini Pro má na desce konektor PIGTAIL samec.
K propojení mezi touto anténou a tímto Wemosem je tedy potřeba kablík, který má oba konektory SMA i PIGTAIL samice.
Tento kablík o délce 15cm má oba konektory SMA i PIGTAIL samice.

Takže to pasuje:
SMA samec na anténě do SMA samice na kablíku.
PIGTAIL samec na Wemosu do PIGTAIL samice na kablíku.

Ostatně v popisu u té antény je to přímo uvedeno.

citace:
Lze bez problémů připojit s Pigtail U.FL - SMA Female, kabel 1,78mm, 15cm třeba ke ESP-07 nebo Wemos mini Pro.


Naposledy upravil Valdano dne st leden 03 2024, 14:51, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 19:55    Předmět: Citovat

Naivně jsem si myslel, že na 2,4G je vše kompatibil a že použiju jeden z asi pěti pendreků, co se mi tu válí od různých síťových WiFi verků. No už mě naivita přešla. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 5:24    Předmět: Citovat

To použiješ, vždyť jsem to psal Wink

Valdano napsal(a):
simace na kablíku.

Já mám na kablíku radši samici Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1692
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 14:51    Předmět: Citovat

Opraveno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 15:26    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Otázkou je jestli jde Celeronovi primárně o ten PIGTAIL konektor a nebo spíš o SMA konektor, který má u těch pendrekových antén co má doma asi se v jiném provedení.

Wemos D1 mini Pro má na desce pouze konektor PIGTAIL samec. Pokud má doma pendrek anténu z routeru, kde je na anténě konektor SMA samice tak by potřeboval kablík, který bude mít na jednom konci SMA samec a na druhém konci PIGTAIL samice a je otázkou jestli takovou variantu v tom eshopu mají. Bude lepší se na to poptat přímo v tom eshopu než bude případně objednávat.

Musím tě trochu opravit, pigtail není konektor, ale jednostranně zakončený kabel (kabel + jeden konektor), v překladu to slovo znamená "copánek". V tomto případě je to ten malý s kabelem plus R-SMA konektor, tak jak jsem odkazoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 15:43    Předmět: Citovat

Pri antenach sa ako pigtail oznacuje kablova redukcia - takze kratky kablik a dva rozne konektory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.64 sekund