Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatace pomocí 230V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2023, 0:17    Předmět: Citovat

Zapojení z předešlého vlákna z tohoto fora http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/desulf_tor1_611.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31882
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2023, 0:27    Předmět: Citovat

Jedinej důvod jeho použití bylo vyhovující sekundární napětí - a taky to, že to bylo určený pro autobaterku s kapacitou minimálně dvojnásobnou proti tý tvojí. Je to pak i v popisu, kde to je blíž vysvětlený.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2023, 11:35    Předmět: Citovat

Proto jsem použil trafo 24V jen 500mA , bral jsem co dům dal . Hlídám napětí a to se drží na 14.8V a maximální proud byl kolem 650mA při počátku nabíjení , teď se drží na 500mA . Teď uběhlo 24hodin . Pro delší použití najdu něco slabšího ve své zásobě. Našel jsem video od polského borce "mistr akumulátor "je to nějaký prodejce baterek .Testoval tam dolití do AGM baterky destilkou a do druhé kyselinou. Vyšlo to pomalu na stejno jen u kyseliny se zlepšily hodnoty , ale kapacita se nezvedla. U zaplavených olověných baterek legovaných Ca Ca dokonce používá jako konečné nabíjecí napětí 16,2 - 16,4V při malých ampérech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2023, 11:42    Předmět: Citovat

Podla mojich skusenosti s bateriami v UPS maju zmysel tak dva cykly. Vacsina dlhodobo nenabijanych baterii ozila po prvom cykle, niekolko po druhom. Myslim, ze po tretom uz ziadna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2023, 11:55    Předmět: Citovat

Šak toto je poslední pokus, Spíš mi jde o to , jak se starat o ostaní baterky aby vydržely co nejdéle . Dřív jsme je jen jedenkrát za čas nabil. Teď jsem ho každé dolil trochu destilky a udělal jeden plný cyklus nabití a vybití . U té větší , co mám do traktůrku jen cyklus . Desulfataci chci provádět později .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 13:22    Předmět: Citovat

Tak jsem dokončil nabíjení pomocí desufikátoru , napětí se drželo na 14,8V , nabíjení probíhalo 46hod. Teď to nechám 24hod vydechnout a uvidím na kolik to spadne, pak udělam vybijecí test . Pohledám nějaké slabší trafo , aby dávalo tak 100mA na tak malé baterky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 13:42    Předmět: Citovat

Podle mého názoru není vhodné měnit proud změnou "tvrdosti" transformátoru. Těžko budeš hledat vhodný trafo. Já bych vložil do obvodu nabíjení výkonový odpor. Nastavíš jednoduše co chceš. Vhodnou hodnotu lze jednoduše určit metodou pokus/omyl. Žárovka by to srazila také ale je to dost nelineární a hledej tu vhodnou. To nehovořím o regléru, tím by se to ale celé komplikovalo.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 15:18    Předmět: Citovat

Kupodivu jsem našel. Trafíčko unitra , ani nevím z čeho to bylo, 14,5V asi 300mA . Zapojil jsem to na novější baterku , která byla před 2 dny nabitá . Na počátku tam lezlo 180mA při 13,5V a za půl hodiny to vysoupalo na 15.1V a leze tam tak 60mA , měřeno klešťákem . Napětí hlídám připojeným měřákem pořád , mám ho napájený dvouma Lion baterkama v serii , takže to může jet i 14dní v kuse .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 11:04    Předmět: Citovat

Mám další progres. Baterka měla po 22 hodinách odstátí 12,95V a teď jsem spustil umělou zátěž na 2Ah a uvidíme kolik to dá . Mám ještě pár dotazů. Vadí u desulfikátoru pro AGM baterku, když napětí ke konci vyletí na 15,2V při 50mA , u baterky 18Ah ? Nebude lepší pro baterky , když je budu nabíjet přímo desufatátorem . Prostě nebudu používat nabíječku. Má to význam? Pro informaci , používám AGM baterky na chatě bez elekřiny , takže jednou za čas až se vybijí dovezu domů a nabiji . A ještě jeden dotaz , můžu třeba přes zimu zapojit tři AGM baterky paralelně do sebe, každá s jinou kapacitou a nachat dlouhodobě běžet na desulfikátoru , jemom ať se udržují ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31882
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 19:43    Předmět: Citovat

JoinerNet napsal(a):
... používám AGM baterky na chatě bez elekřiny , takže jednou za čas až se vybijí dovezu domů a nabiji . A ještě jeden dotaz , můžu třeba přes zimu zapojit tři AGM baterky paralelně do sebe, každá s jinou kapacitou a nachat dlouhodobě běžet na desulfikátoru , jemom ať se udržují ?
Vřele doporučuju v zájmu zvýšení životnosti u JAKÝHOKOLIV olova dobíjet ne jednou za čas, ale co nejdřív po vybití - a to i částečným. Takže nenechávat baterky na chajdě, ale vozit pravidelně v neděli domů a co se z nich vybilo, okamžitě po víkendu zase do nich dobít - a klidně nechávat celej zbytek tejdne na desulfátoru, jen hlídat, aby napětí napřelejzalo 14,5V - a to ani krátkodobě, protože jak napětí přeleze tuhle hranici, dochází k plynování a tím dvěma důležitým věcem - jednak se z baterky ztrácí voda z elektrolytu a musí se dolejvat destilkou, druhak se musí po několikerým dolití přeměřit hustota a doplnit i základní kyselinu sírovou H₂SO₄, protože při intenzivním plynování dochází k rozstřiku elektrolytu mimo baterku. Měří se to na konci nabíjení, 6-článková olověná baterka nabitá na 85%-88% maxima má při svorkovým napětí 14,5V S PŘIPOJENÝM NABÍJEČEM mít hustotu minimálně 1,26g/cm³, při plným nabití na 100% dosažitelnýho maxima má mít při svorkovým napětí ZASE S PŘIPOJENÝM NABÍJEČEM 16,8V a hustotu maximálně 1,28g/cm³. Těch 85-88% nabití je běžná mez Jakmile má v kterýmkoliv článku hustotu vyšší než 1,28g/cm³ - a to občas po vícenásobným projetí desulfatační procedurou může mít, pokud se předtím pokles hustoty zaviněnej sulfatací desek řešil dolitím plnýho elektrolytu, tak síranový anionty uvolněný z rozbitýho siulfátu zahustí elektrolyt nad uvedenou hodnotu - a aby se zabránilo hned další opakovaný sulfataci zaviněný vysokou koncentrací kyseliny, je potřeba zvednutou hustotu snížit odebráním malý části elektrolytu z článku a jeho doplněním destilkou nebo dobře udělanou deminou. Prostě není to jen nějaký připojení "černý krabky" k baterce, je potřeba jim věnovat širší pozornost. Hermetický baterky AGM se musejí sledovat a hlídat víc, jejich napětí by se nemělo vůbec dostávat nad hranici 14,5V - ANI KRÁTKODOBĚ, protože nad touto hranicí i hermeticky uzavřená baterka ztrácí vodu a vysychá - nikdy není na 100% utěsněná a z vody elektrolýzou vzniklý vodík a kyslík doslova utečou tlakem ven mimo těleso baterky, protože všecky baterky mají přetlakovej ventil, kudy nadměrnej tlak ufoukne ven, aby se baterka neroztrhla. Takto uniklej "zplynovanej" elektrolyt nejde jednoduše nahradit a baterka vysycháním ztrácí kapacitu a zvyšuje se její vnitřní odpor = klesá nejvyšší dosažitelnej vybíjecí i nabíjecí proud a baterka se nadměrně hřeje ... A ty desulfátory pokud možno na každou baterku samostatnej, i když budou napájený ze společnýho trafa - je potřeba individuálně nastavit proudy do baterek s rozdílnou kapacitou, pokud je poměr kapacit větší jak cca 1:1,5, což by se při paralelním spojení rozdělilo podle aktuální vnitřní imprdelance každýho aku - víc zasulfátovanej akumulátor by odebíral menší proudy. Jakmile je poměr kapacit baterek 1:2 a větší, určitě bych se jejich paralelnímu spojení a napíchnutí na jeden společnej desulfátor vyhnul.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 20:02    Předmět: Citovat

Ale na té AGM baterce je napsané , že pro plné nabití se musí použít až 15V. Cycle use 14,5V - 15V . Standby use 13,6V - 13,8V . Všechny dnešní nabíječky AGM co jsem sledoval videa končí nabíjení kolem 15V . Pak jede udržovací napětí .
Jinak ta testovací baterka 18Ah dala z původních 3,8Ah na začátku regenerace dneska už 7,5Ah . Hned po vybití šla zpět na desulfikátor , ale z menším nabíjecím napětím , použil jsem menší trafo , kolem 250mA .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31882
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 02 2024, 22:00    Předmět: Citovat

JoinerNet napsal(a):
Ale na té AGM baterce je napsané , že pro plné nabití se musí použít až 15V. Cycle use 14,5V - 15V . Standby use 13,6V - 13,8V . Všechny dnešní nabíječky AGM co jsem sledoval videa končí nabíjení kolem 15V . ....
Pokud chceš vnímat plnou pravdu, zaměň ve svým textu slovo "nabíječka" pojmem "kurvidlo baterek". Elektrochemii nepřečuráš - a pokud se ti někdo bude snažit tvrdit opak, pak si z fleku buď jistej, že tě nepřesvědčuje proto, abys z toho měl prospěch ty, ale spíš někdo jinej. Je to ten samej švindl, jako když tě pojišťovák každý 3 roky přijde otravovat s tím, že tvoje spořicí životní pojistka už je zastaralá a měla by se změnit na jinou, nepochybně a zcela jistě lepší. H0vn0 h0vn0, slavnej soude - lepší to bude jen a jen pro něj, protože za každou nově sepsanou smlouvu ON shrábně provizi - která se vygeneruje primárně z těch prachů, který se na novou smlouvu přenesou ze starý, zrušený - a ty budeš špórovat od nuly znovu, jenže o ty tři už uběhlý roky kratší dobu - takže buď pro stejnou cílovou částku budeš muset přitlačit na běžným pravidelným pojistným, nebo se budeš muset spokojit s menší cílovou částkou. Elektrochemie je to samý - taky nikdy nedostaneš něco zadarmo ani nedokážeš zvednout účinnost nad 100%, pochop to už konečně. 15V koncovýho napětí na hermetický baterce je prostě a jednoduše moc na to, aby jí to neubíralo životnost - což samozřejmě nejmíň bude bolet výrobce novejch baterek, který ty si budeš muset kupovat zřetelně dřív, než kdybys ty svoje až k těm 15V nešťavil ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 03 2024, 11:13    Předmět: Citovat

Protože vždy dávám přednost tomu abych viděl co se na baterce děje osazuji do všeho co nabíjí, vybíjí, udržuje, desulfátuje A metr a Vmetr. Mám okamžitou kontrolu jestli nejsem mimo parametry výrobce nebo jinde než chci. To předpokládá možnost ovlivnit jakýmkoliv způsobem nabíjecí proud. Doplnil jsem tvé schema o jednoduchou regulaci proudu (sražením napětí na odporech) a měření napětí a proudu. Měřáky jsou zapojeny tak, že nejdou zničit zkratem, přepolováním ani odlehčením pod plným výkonem. Je to obecné zapojení měřáků co používám v nabíječkách . Má i další modifikace. Pokud používáš trafo s jedním vinutím, musíš postavit to co je v „bublině“ ještě jednou pro každou další připojenou baterii. Baterie paralleně NEEEE. Také pozor na dimenzování trafa. Když je pro nabíjení použita převážně jedna půlvlna, trafa se ss magnetují a hřejou. Proto ten větrák. Trafo dimenzovat na 2x P (požadovaného celkového výkonu) Změřit proud primeru v max zátěži sekunderu a přepočítat na VA toho trafa které používáš nebo na sloupek. ( viz výpočet trafa) Hned víš na čem jsi. Raději předimenzovat, jde v podstatě o trvalý chod.
Měřáky pro více baterii je možné přepínat v místech xyz. Pro 3 baterie na to potřebuješ přepínač 3patra 1 0 2 0 3 (tedy pětipolohový) aby se to nepodkávalo. To nám to roste. To v Číně nekoupíš
Schema je takový námět na bastlení, chce to doladit. Tak ať se zadaří.
Luboš



desulfátor1.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  desulfátor1.pdf
 Velikost:  124.52 kB
 Staženo:  103 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2024, 18:33    Předmět: Citovat

Tak už druhý den nabíjím desulfikátorem tu testovací baterku . Jde do ní tak 100mA . Uvidíme jestli to pomůže . Pokud má být nabíjení jen do 13,8V , tak potom to trafo nesmí být 14V ale tak 13V , jinak leze napětí k 15V, což není žádouci , ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoinerNet



Založen: Dec 24, 2006
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 18:11    Předmět: Citovat

Tak mám další progres . Baterka 2 roky stará 18Ah měla na počátku ozdravné kůry 13,4Ah , po dolétí destilky a 2X vybití a nabití pomocí desufikátoru má 17Ah . Takže to asi smysl má , starat se o baterky . Teď jsem se pustil do startovací baterky do traktůrku 26Ah. První test ukázal 23Ah po 3,5 letech , takže po 3 sezonách . Nabíjím desulfikátorem , po té doleju destilku a nechám ze 2 dny ustálit , poté zase vybiju a pomalu nabiju. Snad ještě chvilku vydrží . Problém je z výběrem při koupi. Ne každý obchodník píše , zda se hodí baterka na startování a jaký má startovací proud .Další věc je , zda píše pravdu . Ten traktůrek po startu dobíjí , a dobíjecí napětí letí k 16V . Je to origínál od výrobce .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund