Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

umelý horizont
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 14:38    Předmět: Citovat

Vezměme šedou kůru mozkovou do hrsti a PŘEMEJŠLEJME:

V tom horizontu je setrvačník, poháněnej elektromotorkem, kterýmu by nemuselo vadit, kdyby neměl na vstupech úplně čistej sinus, asi by mu stačil i trapéz s hranama trochu zakulacenýma nějakým sério-paralelním RC na ušmiknutí vyšších harmonik, přičemž výchozí budicí signál pro koncový trandy by klidně mohl bejt i obdélník.

Kdybych se JÁ něčím podobným zabejval pro nějaký vážnější využití, asi bych začal přemejšlet o zapojení konců do můstku (3 H-můstky nebo v jednodušším provedení i jen polomůstky) se společným napájením z baterky 12V nebo i měniče nahoru a s buzením impulsama vygenerovanýma nějakým digitálním děličem a pro jednotlivý mosty posunutýma o 120°. Použitím můstkovýho zapojení se na zátěž dostane dvojnásobnej rozkmit napětí, při napájení ze 12V se dá dosáhnout něčeho blízkýho efektivní hodnotě střídaviny kolem 14,5V (celkovej rozkmit asi 20-21V špička-špička - když se zahrne i nějakej nenulovej úbytek napětí na koncovejch tranzistorech). Pro potřebu AC 30V efektivních je tak jasný, že by bylo potřeba stejnosměrnýho napájení aspoň 48V až 55V, aby to "nějak dávalo". Konkrétní kmitočet tady není kritickej, nemusí bejt ani přesně 400Hz, pro danej přístroj to není časová základna. Takže kmitočet klidně v rozmezí 300-500Hz - není to kritická hodnota.

A z tohohle už mám do jistý míry určeno, kam se asi tak budu muset dostat v základních parametrech toho napájecího obvodu.

Podobnou úvahou jsem se zabejval, když jsem navrhoval napájecí zdroj, kterej mi umožňuje použít libovolnej gramofon se synchronním motorkem pro přehrávání šelakovejch desek 78RPM - místo 50Hz napájení jsem potřeboval 86Hz a s mírně vyšším napětím než má běžná 50Hz síť, abych při takovým kmitočtu procpal indukčnostma motorku SMR-300 dostatek výkonu aspoň na udržení otáček talíře. Navíc tady kmitočet hrál důležitou úlohu, takže ve finále po asi 3 dnech pokusů jak to učunit co nejvíc simply stupid jsem skončil u CMOSový 555ky, koordinovaný v kmitání "hodinkovým" X-talem 32,768kHz a za ní řadou několika děliček až na kmitočet 860Hz - tím je krmenej desítkovej čítač 7490A a za ním je dekodér BCD/1 z 10 typu 7442. Za dekodérem je diodová součtová logika, která mi dělá za jeden plnej cyklus čítače dva impulsy se střídou 1:4 navzájem posunutý o 180° (první 4 takty čítače je aktivní = v log.1 výstup A, jeden takt jsou oba v log.0, další 4 takty je aktivní výstup B, poslední takt jsou zase oba v log.0). Výstupní signály mi budí Darlingtonama malý trafo do DPS s dvojitým sekundárem, zapojený obráceně aby na jeho výstupu bylo napětí cca 250V naprázdno. Malýma RC článkama v buzení toho trafa, jeho vlastní indukčností i malým kondíkem paralelně k výstupu je docílený "kulatějšího" výstupního průběhu, takže motorek připojenýho gramce nebzučí, ale poslušně táhne desku na 78 otáček. Je samozřejmě nutná i přenoska se širším hrotem, to už je ale jednoduchá výměna.

Takhle nějak bych si představoval "JAK VYMYSLET NÁHRADU" toho "leteckýho zdroje" - pro použití třeba v terénním autě nebo podobný aplikaci.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 15:53    Předmět: Citovat

Aby nakonec nezjistil, že s tím Arduinem to vyjde nakonec nejjednodušeji... Tam by doplnil tři komplementární stupně a měl by 3f střídací můstek. Mezi spínací pulsy musí stejně dát "mrtvou dobu", aby se mu neskřížily stupně můstku a neměl tak průraz můstku. Bez procesoru mě napadl 6-ti stupňový kruhový čítač a řídící pulsy brát třeba ze sudých stupňů. Lichý budou dělat mezery. Budeš mít sice obdélník z mezerou, ale ty by šly zaoblít kondenzátory. Taktovací frekvence by musela být 6x vyšší
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 17:53    Předmět: Citovat

To je přesně ten princip co jsem měl na mysli - ale můžeš ho vygenerovat i bez hádrujýna a bez vymejšlení softu jen s pouhým šestnáctkovým čítačem 7493A a dekodérem 74151 respektive s jejich CMOS analogickýma švábama a s čítacím "modulem" čítače zkráceným na 12.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 18:20    Předmět: Citovat

Před hodně lety jsem těch měničů pár postavil s Picem, součástí tohop orloje byl stepup měnič 12/60V. Shcema je takové pracovní, buzení je trapézou.


3f400.png
 Komentář:
 Velikost:  50.48 kB
 Zobrazeno:  78 krát

3f400.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 18:28    Předmět: Citovat

Schéma je hlavně takový "nachujový" - člověk hůř obeznámenej s elektronikou tam bude například silový výstupy nebo vyznačený zatěžovací imprdelance hledat marně.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 19:03    Předmět: Citovat

Psal jsem, že to je taková pracovní verze stará mnoho let. Pokud někdo nechápe, kde jsou výstupy tak asi nemá cenu aby se stavbou zabýval. Ještě existovala varianta se 74188, tu jsem několikrát servisoval, pameť trpěla po rokách používání (a po zahřátí) alzheimerem a výstupy chodily proti sobě takže to skončilo proražením tranzistorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Hlavně se kdekdo bude divit, kde se na digitálních výstupech toho PICu vezme trapéz = lichoběžník. Tedy pokud tím nejsou myšleny ty pár ns náběžné a sestupné hrany, ale to by pak byl trapéz na výstupu každého generátoru obdélníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 20:17    Předmět: Citovat

Máš pravdu, asi to nění úplně košer ale pod pojmem trapez jsem rozuměl modifikovanou sinusoidu. U měničů 12/230V se tento termín běžně používá a i ten trapézový plech podle kterého se to jmenuje může mít pravé úhly Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 20:22    Předmět: Citovat

Výrobci často říkají "trapézovej" průběhu, ve skutečnosti realizovanýmu jako "obdélník s mezerou", kterej na výstupech má vinou kapacit a indukčností v cestě od budiče po výstupní svorky mírně nakloněný vzestupný a sestupný hrany.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 20:43    Předmět: Citovat

renda15 napsal(a):
Máš pravdu, asi to nění úplně košer ale pod pojmem trapez jsem rozuměl modifikovanou sinusoidu. U měničů 12/230V se tento termín běžně používá a i ten trapézový plech podle kterého se to jmenuje může mít pravé úhly Very Happy

Ono se to nejmenuje podle toho plechu, ten plech se jmenuje trapézový, protože má každá ta vlna lichoběžníkový tvar. Víš jaký by tam bylo při výrobě tření, když by ty stěny měly být kolmé? A hlavně už by to pak nebyl trapéz. Stejně jako modifikovaný sinus - obdélník s mezerou není trapéz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 670

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 22:00    Předmět: Citovat

Ono stačí vzít arduino nano a věnovat půlhodinku googlování a programování a může mít PWM sinus taky: https://www.arduino.cc/reference/en/libraries/brushless-servo/

Kdyby ten motor od gyra měl vyvedený střed vinutí do hvězdy, tak je ještě možné superjednoduché zapojení se třemi mosfety. Akorát nebude přesně držet otáčky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 23:55    Předmět: Citovat

Tam na přesný otáčky kálí Bílej Tesák, důležitý je, aby to co nejdřív po zapnutí roztočilo ten gyroskop a drželo ho to v točkách pokud možno celou dobu - aby ten gyroskop držel orientaci svý osy v prostoru a tím zachovával pomocí pohyblivý clony se stupnicí indikaci polohy éra k horizontu - to je původní smysl tohohle přístroje.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 968
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2023, 11:01    Předmět: Citovat

to je síce pekné, že ste navrhli hafo riešení, ale čo je v tej krabičke na prvej fotke? Ps: pri tom napájaní zo siete sa gyro stáča na pravú stranu, je to asi zapríčinené nízkymi otáčkami alebo precesiou alebo mechanickým poškodením jedného ložiska
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2023, 11:51    Předmět: Citovat

Ivan_01 napsal(a):
sa gyro stáča na pravú stranu,
Ako rýchlo? Ktorá svetová strana je pravá strana?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2023, 12:11    Předmět: Citovat

Nemá náhodou ten umělý horizont nějakej kontrolní mechanizmus, který hlídá pracovní otáčky setrvačníku? - Někdy tam bývá nějaký "praporek", který se objeví v případě nekorektního chodu, aby pilot věděl, že nefunguje, jak má.
Pokud má asynchronní motorek pracovní frekvenci 400Hz, a Ty mu pošleš 50Hz, tak ty otáčky jsou hodně nízký a navíc, pokud pošleš stejný napětí o nižší frekvenci, můžeš ten motorek spálit. Nehledě při nízkých otáčkách můžeš docílit toho, že nakonec i gyro v mobilu je přesnější - aplikaci pro umělý horizont stáhneš z marketu systému.
ps: jestli má váš mobil gyro, otestujete zde:
https://youtu.be/w0Ls9btTjU4?si=E6HN9nECUBlTtXG_
pokud pohnete mobilem a obraz bude stejný, gyro v mobilu není. Funguje to i v případě pozastavení přehrávání


Naposledy upravil Artaban001 dne so prosinec 30 2023, 12:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund