Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kleklo mi poslední PC i ISA sběrnicí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 18:16    Předmět: Citovat

Linux má na DOSové aplikace DOSBox nebo DOSEMU, musel bys to vyzkoušet.

Já jsem s většinou uspěl, ale je pravda, že žádná z nich nekomunikovala s hw na úrovni ISA nebo novější sběrnice.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 18:36    Předmět: Citovat

V DOSEMU sa daju povolit priamo I/O porty, lenze to musi potom bezat pod rootom. Ale na reverse engineering vyborna vec - je tam totiz moznost logovat vsetky pristupy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 19:12    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jde o tepelnej výkon desítek wattů na ploše cca 1cm², kterej ohřeje čip nad 60°C doslova BLESKOVĚ ...

A kam by se ta pasta za rok poděla? Před rokem P3 běžela klidně i 8 hodin vcelku. Ještě pamatuju, co jsem na tom emulátoru 8051 ladil a jak mě to nešlo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 19:16    Předmět: Citovat

Jak říkám, zkus to nechat najet do BIOSu nebo DOSu, jestli to bude OK i po delší době. Pak test paměti a pak zkoumat HDD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne prosinec 24 2023, 18:57    Předmět: Citovat

Pro zakladatele tématu:
Nejedná se o desku, kterou jsi ode mne přebíral před cca deseti lety na akci Bytefest? Že by to zkapalo neřešitelně, se mi nezdá. Já bych se toho ujal. Cool

Jestli je to DOSovský program v XP, musí to chodit i v reálném režimu 98SE (na zkoušku nejvhodnější).

Je to deska deska do skříně ATX? Nějaké s ISA slotem bych určitě našel (AT formátu téžžž). Ale kiidně to může být něčím v O.S., když nenajede. A hardware se dá prověřit radami, které tu zazněly.


rnbw napsal(a):
V DOSEMU sa daju povolit priamo I/O porty...
To zní zajímavě. Řeším podobnou potíž. Též mám hardware závislý na O.S. Za obsáhlejší práci jsem nedávno dostal (za hubičku, jako bonus) programátor Elnec PREPROM-02aLV. Ve Win7-64 funguje (přestože program napoprvé cosi řval), v Ubuntu 12.04 i386 (na témže počítači) program nenajde LPT (ani ho v seznamu "Port" nenabídne). V sedmičkách zobrazí implicitní adresu 378h a ani se nemusí nic zadávat. Při instalaci vyžaduje zafajfkování volby, že se má téžžž instalovat speciální ovladač pro paralelní port. Všechno proběhlo shodně v obou O.S. Až na výsledek. Embarassed Existuje řešení?


Hlášení - PG4UW v2_84.png
 Komentář:
V opensource nefunguje. :-(
 Velikost:  10.42 kB
 Zobrazeno:  30 krát

Hlášení - PG4UW v2_84.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 15:13    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Nejedná se o desku, kterou jsi ode mne přebíral před cca deseti lety na akci Bytefest? Že by to zkapalo neřešitelně, se mi nezdá. Já bych se toho ujal. Cool

Ne, je to jiný nejrychlejší board a procík co v P3 byl. Tualatin 1,4GHz. Ten od Tebe byl obyčejnej Coopermine 800MHz a asi po dvou letech na desce odešel jeden ze stepů u procíku.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 15:25    Předmět: Citovat

Já mám nejrychlejší borad s ISA sloty s Athlonem. On je z té samé doby jako PIII (kupoval jsem ho s Duronem 800), ale šly do něj nacpat pozdější Athlony 1800. Ten zatím žije, ale elyty u AGP se musely měnit už asi po 5 letech. Zajímavé je, že ty v měniči pro CPU drží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 20:59    Předmět: Citovat

Každopádně když to klekne až během spouštění O.S., tak to diagnostikovatelné je. Ale do okresu HK se teď v zimě určitě nechystám. Embarassed

Desky s ISA začínají být strategické. Ta ode mne už je zlikvidovaná? Nedávno jsem jednu AM2 se zkratem na přídavných 12V opravil. Samozřejmě Issová nebyla. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 16:59    Předmět: Citovat

Tak se mi povedlo pripojit ISA k novejsi desce, ktera vubec ISA nema, ale ma TPM/LPC a potrebny LDRQ signal na PCH (bohuzel intel u 1xx chipsetu nejprve zabil LDRQ a nedavno u novych 5xx nahradil celou LPC za eSPI, takze je to trochu s + po funuse, ale zas tech starsich desek na C2D a Core se vali po bazosich porad kvanta)...

http://rayer.g6.cz/hardware/lpc2isa.htm

Kdyby to nekoho zaujalo, ze by to chtel bastlit, tak mam este 4 PCB z JLCcka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 18:54    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Jde o tepelnej výkon desítek wattů na ploše cca 1cm², kterej ohřeje čip nad 60°C doslova BLESKOVĚ ...

A kam by se ta pasta za rok poděla? Před rokem P3 běžela klidně i 8 hodin vcelku. Ještě pamatuju, co jsem na tom emulátoru 8051 ladil a jak mě to nešlo.
Sorry za opožděnou odpověď - ale k problémům stačí, že ta pasta za rok nečinnosti VYSCHNE. Popraská, smrští se a minimálně na části dotekový plochy se odlepí od jedný nebo obou ploch, který v původním stavu "slepovala". Dojde tím k omezenýmu přestupu tepla z čipu do heatsinku a čip se během pokusu o boot přehřeje. Následuje zásah tepelný ochrany a tím zbourání celý bootovací sekvence. Může to potkat i samotnou grafárnu, nepostihuje to jenom hlavní přechod tepla procík-haetsink, podobně můžou z ničeho nic začít chrochtat i notebooky. A není to jenom nějaká moje teoretická domněnka, podobně svýho majitele nervujících kompjůtrů už jsem několik viděl - a úspěšně "opravil" pouhým odebráním chladiče, důkladným umytím zbytků starý teplovodivý pasty benzínem nebo "čističem brzd" ve spreji a nanesením nový teplovodivý pasty - jedno jestli "stříbrný" nebo "keramický", důležitý bylo, aby byla čerstvá a polotekutá, ne vyschlá a loupající se v šupinách.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2172

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 21:48    Předmět: Citovat

ak mas rad smd pajkovanie, tento typek si urobil redukciu priamo z mostika na novsej doske Smile youtube video
ale spomenul tam jednu zaujimavu vec: industrial pc, ktore zvyknu mat aj ISA zbernicu. tak mozno by stalo za to, skusit pohladat aj nejake starsie industrial pc, napr. z vyradenych strojov.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 22:25    Předmět: Citovat

RayeRe, mě by se takový adaptérek líbll Wink (třebaže preventivně shromažďuju i poslední "běžné" desky ATX s aspoň jedním slotem ISA, tj. PIII a AMD 462).

Novodobé desky mnohdy umí jen ISA I/O interfejsing (jednoúčelové karty v mnoha PC pro řízení v průmyslu, "security" (starý DECROS), staré osazovací stroje pro SMD např. Ale téměř nikde nefunguje ISA DMA, což je pro zvukovky v DOSu a W9x dost zásadní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 06 2024, 3:07    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):

Novodobé desky mnohdy umí jen ISA I/O interfejsing (jednoúčelové karty v mnoha PC pro řízení v průmyslu, "security" (starý DECROS), staré osazovací stroje pro SMD např. Ale téměř nikde nefunguje ISA DMA, což je pro zvukovky v DOSu a W9x dost zásadní.


Ano presne tak, takze nema cenu vyhazovat penize za predrazeny industrial MB, kde je na 99% PCI2ISA mustek kteremu chybi podpora DMA, protoze ji intel uriznul s ICH6 a novejsimi. Takze jedina moznost na to jit pres LPC. Jedna z mala desek, ktera to vyuzivala, byla Portwell RUBY-9719VG2AR http://rayer.g6.cz/hardware/mbisa.htm#RUBY-9719VG2AR
z ktere jsme se prave inspirovali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 06 2024, 17:04    Předmět: Citovat

Taky bych do toho šel, ale obávám se, že je nad mý síly sehnat mámaprkno se kterým by to chodilo. Snad už se konečně dostanu k tý PIII, co umře v půlce zavádění Woken. HDD je v ní v ViPower šupleti a našel jsem HDD na kterým je pro tuhle PIII W98 systém, tak se hned uvidí jestli je to HW nebo SW mrtvola.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so leden 06 2024, 17:06    Předmět: Citovat

Nakonec bude blbnout to šuple. Běžně se mi stávalo, že to nemělo jeden z kontaktů uplně OK, disk třeba naběhl a pak to zdechlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund