Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moderní digitální TV vs analogový zesilovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 19:16    Předmět: Moderní digitální TV vs analogový zesilovač Citovat

Zdravím všechny,
když jsem sháněl TV, s hrůzou jsem zjistil, že už skoro žádná nemá analogový zvukový výstup, ani jackem.

OK, se skřípáním zubama jsem koupil jednu od Sony a zkousnul, že tam dám převodník optika/analog.
Hups, nejde regulovat hlasitost dálkovým ovladačem! Listuju návodem, projíždím weby, prej to opravdu nejde jinak, než v menu nastavení zvuku, volume+/- nelze.
...anebo použít zvukovej systém přes HDMI.
K tomu rozumně nejde spouštět zesilovač pomocí relé zapojenýho na USB konektor televize, protože těch 5V tam je i při vypnutý televizi. Takže klasicky to relé s pár dalšíma součástkama zapojit do série s napájecím kabelem TV. Fajn, to už mám vyzkoušený.

Né, nikdo mě nedonutí shánět digitální audio.

Takže teď ten dotaz:
Je nějaká krabička, převodník nebo způsob, jak tyhle dvě zařízení zvukově spřátelit? Ideálně s možností zevnitř odpíchnout DC na spouštění zesilovače (na tom netrvám). Ale analogový zvuk s hlasitostí podle dálkového ovladače je nutnost. Kočkopes s raspberkem čtoucím povely DO a nějakým způsobem upravujícím hlasitost, už by byl příliš, to bych spíš sáhnul do samotné televize, což by zkomplikovalo záruku.
Díky. Smile

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 19:32    Předmět: Citovat

Taky jsem řešil. A smířil se s tím. HDMI furt 5V. Takže když chci lepší zvuk, spíše tedy z YT řídím dálkáčem od zesilovače. Pokrok nezastavíš..
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 19:36    Předmět: Citovat

Potrebujes HDMI ARC extraktor s ovladanim volume cez HDMI-CEC.
https://feintech.eu/en/products/vma00102-hdmi-arc-audio-tv-adapter-mit-lautstarke-steuerung
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 23:02    Předmět: Citovat

A co výstup na sluchátka? Ten ta telka nemá?
Ten už jde regulovat dálkovým.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 23:47    Předmět: Citovat

Taky myslím. Moje Sonytelka má výstup, který jde v menu přepínat
sluchátka fix / sluchátka reg / subwoofer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 23:52    Předmět: Citovat

Mnohe nove televizory nemaju ani sluchadlovy vystup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 9:20    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Potrebujes HDMI ARC extraktor

Díky, s tím už si nějak poradím. Smile

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 9:53    Předmět: Citovat

Problem s HDMI ARC je rovnaky ako s ostatnymi digitalnymi vystupmi - neda sa tam regulovat uroven. Takze receivery a kramy typu soundbar to riesia prave cez HDMI-CEC. Vacsina ARC konvertorov to nepodporuje, nasiel som len ten jeden.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 10:10    Předmět: Citovat

IMHO tenhle televizor to měl dobře vyřešené:
http://www.oldradio.cz/ts4428.htm
Výstup na sluchátka, výstup na čtyřohmové reprobedny
https://www.puhy.cz/konektor-reproduktoru-prirubova-zasuvka-rovna-2pol-cerna-34398.html
ovládání tím samým ovladačem co u televizoru byl, ale televizor měl solidní vnitřní repráky, takže pokud někdo nebyl fajnšmekr a zvukový purista, tak to stačilo.
Nedávno jsem diskutoval, snad na AVmanii pod nějakým článkem jestli k televizoru pořídit domácí kino nebo soundbar, když jsem napsal, že by možná stačil 2W výstup na čtyřohmové reprobedýnky, týpek mi vynadal jaký jsem B. L. Bec. Tu diskusi jsem hledal, ale asi ji smazali.
U televizoru SONY mám výstup na sluchátka, zkusil jsem připojit hifivěž, jde to, ale je to na obyčejné použití komplikované.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne ne prosinec 17 2023, 13:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 11:30    Předmět: Citovat

Ahoj. Když jsem experimentoval ze soundbarem, tak jsem zjistil následující:
- přes Bluetooth se odpojí repráky TV a hlasitost je konstatní - jde regulovat jen soundbarem.

-Optický výstup: z principu TV nepozná, že tam něco zapojíš. Soundbar i repro u TV hraje, regulací hlasitosti ovládáš jen repro u TV, který musíš stejně ztlumit na minimum. Takže nepoužitelné

- HDMI(ARC) Soundbar na sebe převezme reprodukci a ovládáš jej ovladačem k TV. Z TV se i sám zapínal. Asi nejlepší možnost. nebýt toho, že se soundbar nevlezl pod televizi, tak bych to tak nechal.

Externí repráky z PC jsem spínal proudově spínanou prodlužovačkou (prodlužka master - slave) a používal jsem je přes JACK do sluchátek. To ale mělo nevýhodu, že se TV občas zapínala (bez rozsvícení obrazovky) kvůli aktualizacím a to nahodilo reproduktory a vzniklá rána mě vzbudila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 11:58    Předmět: Citovat

Tak to dělám taky, akorát bez té šlupky z repráků Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 12:05    Předmět: Citovat

Už jsem to tu asi někdy psal, ale se zesilovačem 2x 8 W sinus a bedýnkami Supraphon RK15 (4 Ω) jsem v paneláku ještě nepřekročil střední výkon 2x1,5 W, no, spíše méně. To jsem zjistil podle odebíraného proudu koncových stupňů.
Od testu, kdy jsem to stavěl a testoval, zesilovač na softclipping nedosáhl.
Teda, ne, že by se v paneláku nenašel někdo, kdo musel být zahlušený domácím kinem a ještě mu navíc podlahou musel klepat subáč, ale to bylo vždycky jen krátce, trvání záviselo na trpělivosti jeho nejbližších sousedů.

Spíše mi vadilo, že výstupní úroveň TOS-link převodníku na RCA cinchi je asi 12 dB pod obvyklou linkovou úrovní z ostatních zdrojů, tak jsem musel na rádiu udělat pro ten převodník patřičné úpravy, aby účinkovala fyziologická regulace průběhu (dovnitř jsem ho ještě necpal, jakkoli by se měl vejít a rezerva 4,5 W výkonu k jeho napájení by se ve zdroji našla). A taky, že musím převodníku zapnout napájení.
Jako druhou televizi jsem proto pořídil androidí TCL, která má vedle USB a HDMI jak analogový AV vstup, tak klasický sluchátkový výstup.
V obou těchto případech ale existuje reálná šance, že nikdo po mně to nebude ochotný jednotlivě zapínat, všichni to chtějí mít na jedno, maximálně dvě tlačítka.

Nejspíš to i u této komodity došlo tak daleko, že výrobci potřebují prodat domácí kina s digitálním vstupem. Stejné to bylo kdysi u autorádií Panasonic, která měla sice analogový vstup, ten ale nešlo aktivovat, dokud na řídícím vstupu nebyla informace od CD měniče, že našel aspoň jedno CD, a na něm jednu stopu. Bavilo se to jen s jedním ze tří typů měničů, pochopitelně rovněž od výrobce Panasonic, než se objevil emulátor (například Yatour za cenu "řetězcového" modelu), který se takto uměl představit, a tlačítko AUX/CD na rádiu začalo fungovat. Myslím, že těch originálních CD měničů moc neprodali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 12:24    Předmět: Citovat

Zosilnovac by sa dal spinat aj nejakym signalom vyvedenym z HDMI ARC konvertora. Ten VMA00102 ma LEDku s oznacenim ARC, ktora pravdepodobne svieti prave vtedy, ked z toho moze liezt nejaky zvuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 13:39    Předmět: Citovat

Repro má pořád analogový, koncový zesilovač taky. ještě je možnost vzít šroubovák a ten signál si před koncákem vyvést (na vstupu koncáku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2023, 17:24    Předmět: Citovat

Analogovy signal tam vobec nemusi byt - zosilnovac v TV moze byt pripojeny k procesoru cez I2S.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund