Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz na parametry PL504 jako nf zesilovače
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 14:46    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Zaujímavé by však mohlo byť použitie PL50x v audio zosilňovači v spínanom režime. teda trieda D, či už ako analógová PWM, alebo digitálne riadené rýchlym procesorom.
Bylo to navrženo na spínání 15kHz a ani tam ta elektronka nebyla extra rychlá a ještě potřebobala -150V impulz na G1. Pravda, 8kV na anodě po zavření nečekáš....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 15:22    Předmět: Citovat

EL509 bez anodové čepičky ?
elektronka nebyla extra rychlá ? dělal jsem s ní 50W vysíač na na KV, CW maják, tam to stačilo ?

Sorry, ale to bych potřeboval vysvětlit, s elektonkami nemám asi dostatečné zkušenosti, používám je jen pouhých 60 let Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 16:36    Předmět: Citovat

Myslím tím rychlá jako spínač pro nějaké PWM s vyšší frekvencí. Jako zesilovač pro KV to jede +- lineárně.
EL509 bez anodové čepičky je třeba tady: https://www.jjtubes.eu/el509
Je to upravená verze právě pro zesilovače, kde se těch 8kV na anodě už nečeká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 18:04    Předmět: Citovat

To je neskutečný, co dovede ten elektro bysnys vyrobit pro elektohňupy.

PL504 s pomalými eletrony a EL509S v patici EL34 za 56€ Laughing

KV CW vysílač jel samozřejmě v C-čku.

S PL509 jsem dělal v r. 1978 generátor pulzu 500V 500mA 20ns hrana 100kHz pro ČVUT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 8:11    Předmět: Citovat

Vhodná zatěžovací impedance se dá určit z anodové charakteristiky graficky. Pro tu PL504 to u jednočinného konce při napájecím napětí 150 V vychází na cca 900 - 1000 ohm. Ta lampa je ale opravdu křivá jak šavle a dostaneš se tak možná na 5 W při velkém zkreslení.

Crifodo: atlantu jsem taky spravoval a výsledek mě dost zklamal, nedalo se to poslouchat. Jednak ten velký kulatý reprák bez difuzoru je dost směrový, jednak bývá zadřený a je nutno ho ve smontovaném rádiu vystředit (když ho budeš středit vymontovaný, tak se po smontování zase zkroutí a zadře). Hlavně ale ten CLC pí článek, co je tam jako nf dolní propust, způsobuje na vyšších kmitočtech brutální fázový posun, takže to úplně roztrhá impulsní odezvu. Hotové fázové hody. Stačí ale tu tlumivku vykrátit.

Spínaný zdroj se čtyřmi PL509 jsem viděl v tesláckém televizním rozmítači. Procesorem řízené zařízení s klávesnicí a obrazovkou a byly v tom čtyři PL.

U těch EL509S bych rád věděl, k čemu jsou určené. Výrobce u nich neudává ani vhodný způsob zapojení, zato uvádí nesmyslných až 700 V na g2, přestože v charakteristikách tak velké napětí vůbec nenajdeme a lampa by musela mít snad -200 V na mříži, aby se neroztekla. Skoro to vypadá, že ze skladu vymetli systémy na PL509 a dali je do nové baňky, aniž by věděli, k čemu to je dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 8:21    Předmět: Citovat

Elektrické problémy s Atlantou jsou řešitelné, pokud se pamatuju tak na ten brutální konec s lampou jako kráva nehrála špatně, fázové problémy holt tehdy... na to sral pes. Ostatně velmi podobně to mají bratislavská rádia s ECL86 o dvě generace později. Víc mě sere to 35let trvající shánění stupnice a to že ten obrazek_cenzura bubínek nakonec asi budu laminovat nebo co vlastně...
Ohledně "pomalých elektronů" doporučuju si pro tu srandu přečíst dobové články v AR z padesátek, jak Poula vyráběl sólooscilátory na 1300 MHz tak, že oscilační obvody mu délkou vlny vycházely dovnitř elektronky. Poula byl náš učitel na sš a byl to fakt řízek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 8:24    Předmět: Citovat

Když ti konec na 5 kHz otáčí fázi o 180°, tak to vadí i na AM. Zřejmě ve fabrice měřili jen frekvenční charakteristiku, ale fázovou neřešili, a poslechové zkoušky nedělali dost důsledně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 8:33    Předmět: Citovat

V Radioamatérech někdy ve 40. letech tuhle problematiku popisovali (ustálený tón vs impulsní odezvy). Poslechové zkoušky, jednak pokud takový zvuk mělo každé druhé rádio, ucho bylo zvyklé, jednak je otázka jak a čím modulovali případně nahrávali na desky. A 8 kHz už bylo třeskutě jasný a převýškovaný zvuk. No a ten jednočinný konec s trafem na mizerným železe to nakonec milosrdně zahalil dvouciferným zkreslením.
Atlanta ještě měla dost bohaté možnosti jak nf korekcí, tak šmrdlání s přeladitelnou vazbou mf trafa, takže se to opravdu pěkně našlehalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 8:38    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):

U těch EL509S bych rád věděl, k čemu jsou určené. Výrobce u nich neudává ani vhodný způsob zapojení, zato uvádí nesmyslných až 700 V na g2, přestože v charakteristikách tak velké napětí vůbec nenajdeme a lampa by musela mít snad -200 V na mříži, aby se neroztekla. Skoro to vypadá, že ze skladu vymetli systémy na PL509 a dali je do nové baňky, aniž by věděli, k čemu to je dobré.

Tady tomu snad někdo nerozumí, nebo věří parametrům sračkovejch výrobců, což je to samý Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 8:52    Předmět: Citovat

Píšou Ug2 700 V, ne Ug2₀.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 9:02    Předmět: Citovat

Dyť to říkám, sračkovej výrobce opisuje parametry a napíše tam ty největší čísla z orig. katalogu.
Taková EL509S pak dává 2kW PMPO Laughing

K těm nelinearitám jako prase:

PL504 jako trioda a 300B trioda



PL504asTriode.jpg
 Komentář:
 Velikost:  217.71 kB
 Zobrazeno:  58 krát

PL504asTriode.jpg



300Btriode.jpg
 Komentář:
 Velikost:  159.61 kB
 Zobrazeno:  47 krát

300Btriode.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 12:23    Předmět: Citovat

Lukas-Peca: Děkuji, mě to tak také po předchozích radách vychází a jsem rád, že mi to potvrzuješ, nerad bych udělal nějakou zásadní chybu.
Jak jsem psal někde výš, nezbytně nutně nepotřebuji "věrný zvuk", spíš mi jde o vzhled těch elektronek a anodu vyvedenou mimo.
Pro zábavu a občas, když se mi dostane do ruky nějaké staré rádio, tak ho různě punkově upravuji (měď, mosaz, nýty, retro měříky, magická oka, doutnavky atd.) a doplňuji o funkční tunery, buď z trosek z jiných rádií nebo v poslední době o FM-DAB+ , který jsme s kamarádem vyvinuli na bázi čipu Silicon Labs - respektive - kamarád odvedl klíčovou práci a já vymýšlel nesmyslné funkce.
Ale aby se na mne nesesypalo spousta hejtů kvůli těm starým rádiím - když je rádio pěkné, tak ho nabízím kamarádům do rádiomuzea a když už ho nechtějí, tak spíš investuji do truhlářské renovace (dělají kamarádi, ale dost to stojí) a upravuji jen vnitřek.
Jednou jsem předělal i retro "elektronkový" fejk z Číny (Hyundai - Orava ) na rádio, které mělo skutečně funkční elektronky (konec s PCL 86 a magickým okem EM84 + miniaturní deska s tunerem a decentním displejem. Napřed jsem ho chtěl darovat, ale nakonec ho používám denně ve svém kanclu a už bych ho z ruky nedal.
A když nemám vhodnou krabici, tak si ji, když to není složité, sám udělám, něco jsem odkoukal z YouTube.
To jsem se nějak rozepsal, omlouvám se. Ale je to o bastlení, tak mi to snad tady projde.
Děkuji všem, kteří se zapojili do diskuze a přeji příjemnou vánoční pohodu a hlavně nějaký ušetřený čas na hezké bastlení!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 12:55    Předmět: Citovat

FandaNew: rádo se stalo. PCL86 je potenciálně daleko užitečnější lampa, taky dobré kousky syslím a mám v plánu si pro ně nechat vyrobit pushpull trafa. Byl by z toho takový low-cost social amplifier s lampami za pár korun.

danhard: a co bys teda u té PL zvolil za pracovní bod? U 300B ho dám pěkně do kolena max. anodové ztráty i do lineární oblasti a úsečka zatěžovacího odporu mi vyjde pěkně dlouhá a symetrická, až do minimálních proudů. U PL vychází koleno někam na 120 V, shora jsem omezen malým mřížkovým předpětím, tím pádem se kvůli symetrii nedostanu zespoda na malý proud a konec bude mít mizernou účinnost a výkon. Když to posunu do oblasti většího napětí (kde už lampa není lineární), tak se buď s úsečkou dostanu za max. anodovou ztrátu a nebo budu mít lampu přivřenou a zase nedosáhnu plný výkon. Je to prostě spínací lampa na velký proud a malé napětí.



300b.jpg
 Komentář:
 Velikost:  96.6 kB
 Zobrazeno:  45 krát

300b.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 1:56    Předmět: Citovat

300B 400V, 100mA, 4k zátěž a 8W výkonu
PL504 200V, 100mA, 2k zátěž a 4W výkonu

Konec v jednočinném A-čku je s účinností prostě zoufalství.

Za smysluplnější považuju hrát si s dvojčiiným koncem s 2xPCL82 Very Happy

Nebo s 2xGU50, 50W při Ua 500V v pohodě.

Bohužel takový konce při malých výkonech nezkreslují, to se Vám asi nebude zvukově líbit Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FandaNew



Založen: Jun 09, 2017
Příspěvky: 61
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2023, 12:32    Předmět: Citovat

danhard: Když už jsme u toho - k PL504 jsem teď dostal výstupák s impedancí 900, 1100 a 1300ohm (odbočky), na sekundáru 8 ohm, trafo je na 15W. Počítal jsem, že to s ním zkusím s Ua 150V a Ia 120mA, abych se tak nějak držel limitu anodové ztráty 16W. Výkon kolem 3W s nevelkým zkreslením mi bude stačit, malá účinnost mi nevadí.
Uvažuji špatně, nebo hodně špatně?

Ještě - pro případ totálního provaru s PL504 mám jako variantu připraveny 6L50, tam jsou parametry jasné, ale jednak bych musel použít jiný výstupák a musel bych hlavně udělat nějaké mechanické úpravy stávající konstrukce, tak se mi do toho zatím nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund