Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SONY CFD-S05 mrtvola
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 11:11    Předmět: Citovat

Ahoj Oto,
také jsem se v tom ztratil. Zkoušel jsi nejzákladnější test a to odříznout napájení koncových zesilovačů někde u IO. Jestli naběhnou zdroje? Proražené koncáky jsou obvyklou závadou. Měl jsem podobný problém u TV. Nenabíhal IPSALO a on byl proražen koncák zvuku. Moc pěkné. Tak ať se zadaří.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 11:50    Předmět: Citovat

Luboši děkuji za další dobrou radu. Chyba bude asi v mých dosti zmatených odpovědích zač se moc omlouvám. Momentálně tu mám na hlídání 3-ří letou vnučku tak jsem to musel na chvíli odložit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2408
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 13:21    Předmět: Citovat

konec je napájenej trvale, řízenej je přes vývod standby. Kdyby byl proraženej, tak i ve standby.

Já bych zkontroloval obvod resetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 14:20    Předmět: Citovat

adakar napsal(a):
ideme sprava doľava, za predpokladu, že elektrolyt na tom mieste mal nezvyklý zvod, už ho nemá ..... že na vstupe stab. je už napätie .... 9V .....vyčistené .....

Zvod pasívnej súčiastky na vstupe stabilizátora by ho nemal odpraviť ...


Takže píšeš že 3,3V máš: nie je potrebné pripájať do toho bodu externý zdroj: komplikovať situáciu: zvyšovať pravdepodobnosť zavedenia ďalšej závady.

Stabilizátor odpravený nebol, zbytočné uvažovať o nejakých jeho neblahých následkoch pri jeho odchode.

Ako som písal: nezvyklý zvod: pri faktoch písaných vyššie je nepravdepodobné, či skôr vylúčené? že sa vytvoril uvedený zvod a súčasne sa vytvorila aj iná závada, spôsobujúca fatálnu nefunkčnosť. Ako defekt na prednom pravom a zadnom ľavom kole súčasne: ide to jedine pri rozbitej rozhodenej fľaši: alebo pri neodbornom zásahu.

Negatívum síce môže zohrať ďalší parameter: čas, ale tu to asi neprichádza do úvahy.

Logiku následností by som asi teda nehľadal: znovupomeral by som čo sa dá, uviedol to a aj všetky ostatné poznatky/fakty starostlivo akoby "nové zadanie", aby sa stratení ponachádzali.

Že je to po zásahu sa už vie, stať sa mohlo čokoľvek, aj dobrému majstrovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 18:44    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Zkoušel jsi už přivést 3V3 z lab. zdroje, mít to zapnuté normálně do sítě a zkusit start?

Už jsem to takto odzkoušel a napětí 3,3V na lab. zdroji začalo kolísat a taktéž odběr i když jsem měl nastaven zdroj na minimum tak šel k 0,65A tak jsem to rychle vypnul.

adakar napsal(a):

Takže píšeš že 3,3V máš: nie je potrebné pripájať do toho bodu externý zdroj: komplikovať situáciu: zvyšovať pravdepodobnosť zavedenia ďalšej závady.

Stabilizátor odpravený nebol, zbytočné uvažovať o nejakých jeho neblahých následkoch pri jeho odchode.

Že je to po zásahu sa už vie, stať sa mohlo čokoľvek, aj dobrému majstrovi.

Je zvláštní (alespoň pro mě) že když zapnu síťový zdroj tak těch 3,3V ani dále 1,5V za tím dalším stabilizátorem nemám. Pokud však napojím místo baterií lab. zdroj, vytáhnu samozřejmě koncovku z rádia aby se sepnul vnitřní spínač pro připojení baterií, tak mi naběhne 3,3V i těch 1,5V.

Takže 3,3V stabilizátor je v pořádku jako i ten pro 1,5V.

Tento radiomagnetofon ještě nikdo neměl otevřený, já jsem první co jej opravuje.

Když jsem tento radiomagnetofon SONY začal opravovat tak jsem si v duchu řekl že v něm musí být kvalitní kondenzátory jakožto i další součástky a tudiž jsem chtěl kontrolu elektrolytů vyloučit. Pak jsem přecejen vypájel na zkoušku ten C898 100µF/16V a po několikerém jeho změření jsem změnil názor.
Nyní jsem vypájel C329 470µF/16V zapojeném na IC302 pin č.1. Po změření na čínském testeru mi ukázalo symbol diody no ale na dalším měřáku už ukázal kapacitu a při opětovném měření na testeru také ukazoval kapacitu i když nižší a ESR 1,5. Osadil jsem jiný dobrý ale nic se nedělo, stejná situace.

Co tu dal Spiral ty odkazy z elektrody.pl tak mě to jen usvědčuje že ještě někde bude vadný(é) kondenzátory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2408
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 19:49    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
Je zvláštní (alespoň pro mě) že když zapnu síťový zdroj tak těch 3,3V ani dále 1,5V za tím dalším stabilizátorem nemám. Pokud však napojím místo baterií lab. zdroj, vytáhnu samozřejmě koncovku z rádia aby se sepnul vnitřní spínač pro připojení baterií, tak mi naběhne 3,3V i těch 1,5V.


a před tím stabilizátorem je co při napájení ze sítě?
Postupuj systematicky, skáčeš z místa na místo. Co ten reset?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankrizan



Založen: Dec 30, 2007
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 19:49    Předmět: Citovat

Ja by som sa zameral na tranzistory Q804, Q805 a IC803, IC804. Koncak bude dobrý, tam chybu nehľadaj. Ak nemáš ale možnosť prace so smd súčiastkami ( teplovzdušný fukár, mikropájku, tak to radšej prenechaj servisu, inak pri laborovaní urobíš viac škody ako osohu. Totižto musíš súčiastku vyhodiť, premerať a znova napájkovať. Prerazený kondík ti urobí tvrdý skrat- okolo 0,3V, hlavne smd keramiky. Podľa indícií bude chyba v polovodičoch. Toť môj názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 19:59    Předmět: Citovat

citace:
Už jsem to takto odzkoušel a napětí 3,3V na lab. zdroji začalo kolísat a taktéž odběr i když jsem měl nastaven zdroj na minimum tak šel k 0,65A tak jsem to rychle vypnul.

Nehřál se IC803?
Zkus prstem jestli něco na pcb nehřeje.
Odběr celého radia v režimu příjmu FM by měl být dle manuálu asi 100mA,
tady ani nenaběhl µP IC801 a už to bere 0,65A?
Ten odběr může být po zapnutí chvilkově vyšší, než se nabije C950 (4700µ/16V) a další kapacity,
ale pak by měl klesnout, dokud nestiskneš tlačítko S401 (key board).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jankrizan



Založen: Dec 30, 2007
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 20:08    Předmět: Citovat

Ešte ma napadlo. skus odpojiť dosku Optical board CN810, asi je to CD mechanika a optika. Odpoj a skús merať napätia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jankrizan



Založen: Dec 30, 2007
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 11:31    Předmět: Citovat

Skús skontrolovať ešte elyt C821 v obvode resetu IC801 vývod 18.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 10:49    Předmět: Citovat

Tak po pár dnech odpočinku jsem se včera opět vrátil k tomuto přístroji. Vzal jsem si k srdci vaše oprávněné výtky a začal jsem s postupným proměřováním a kontrolou napětí. Na vstupu IC802 po výměně zkratovaného C898 100µF/10V se napětí 9V již objevilo a to jak z připojeného síťového zdroje tak i po napojení laboratorního zdroje. Ovšem na výstupu byly 3,3V pouze po připojení napětí z laboratorního zdroje, když jsem připojil síťový zdroj tak se tam objevilo napětí pouze 1,4V. Tak jsem nechal připojený lab. zdroj a měřil dále na IC803 kde byly napětí podle schémy, na pinech 1a5 bylo 3,3V a na pinu 4 Vout 1,5V. Až potud bylo vše v pořádku, podotýkám že při připojeném napětí z lab. zdroje. Změna však nastala po změření napětí na Q804 kde na S(source) bylo 3,3V, na G(gate) kde mělo být 0V bylo kolem 3V a na D(drain) bylo 0V. Přepnul jsem multimetr na měření odporu na nejnižší hodnotu a změřil odpor na pinu D tranzistoru Q804 a ten ukázal skoro skrat 0,4 ohm. Podezření padlo na C880 100µF/10V ale po vypájení a proměření se ukázal jako dobrý tak jsem jej pro jistotu jako i předešlé prověřované kondenzátory nahradil jiným 100µF/16V a dále pokračoval. Odpájel jsem jeden konec propojky JW153 ale stále jsem naměřil téměř skrat tak jsem postupoval dál až jsem došel na C834 100µF/10V a ten po vypájení a změření se ukázal že je zkratovaný, po jeho nahrazení a připojení samostatného main boardu s připojenými tlačítky jak na lab. zdroj tak i na samostatný síťový zdroj tento ožil, displej se rozsvítil a také červená signalizační LED při napojení na síťový zdroj.
Nyní už jenom zbývá celé to poskládat dokupy a odzkoušet načisto, dám určitě vědět jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 13:37    Předmět: Citovat

Tak to poteší, vrátane prístupu, a aj popisu. Mrzí, keď ľudia si nájdu ten čas, hromadne radia, naraz ale zostane ticho a padne to do vody: už vás nepotrebujem. * Zaujímalo by, asi aj viacerých, foto tých kondenzátorov: matne si pamätám nejaký obrázok takej dosky, možno z tej pl stránky(?) kde som videl klasické radiály: u smd skrat nie je problém vidieť, ale u radiálov to až také bežné nebolo: ty máš v jednom tom nočníku hneď dva...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 14:42    Předmět: Citovat

Tak gratulace k opravě!
Ta fotka z pl. stránek není moc optimistická...
Kondenzátorů 100µ/10V je na desce asi 14 ks, asi bych zvážil výměnu,
předpokládám, že rozebrání a kompletace není za pět minut.
Asi by nepotěšilo, kdyby ten známý se za týden ozval, že to nehraje.
Jsou to THT elyty, tedy celkem snadná výměna.



Sony cap..jpg
 Komentář:
 Velikost:  291.86 kB
 Zobrazeno:  93 krát

Sony cap..jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 16:32    Předmět: Citovat

Děkuji vám všem za pomoc při opravě i za pochvaly které určitě potěší. Wink
No když jsem začal s opravou tak mě ani ve snu nenapadlo na jaké "šunty" kondenzátory zde narazím. Když jsem si pak pročetl příspěvky na elektroda.pl tak jsem změnil názor a musím konstatovat že s montáži toho radiomagnetofonu ještě počkám, koupím nové kondenzátory a opravdu je vyměním ať mám klidné spaní. Je to sice menší pakárna je dostávat ven ty zahnuté vývody ale představa že bych musel opět absolvovat rozborku a kdoví co by si pomyslel kamarád si myslím že to bude dobré řešení.
Přikládám fotky těch kondenzátorů tedy jednoho vyfoceného z obou stran. Mimochodem jaký typ kondenzátorů by jste mi doporučili aby to bylo spolehlivé je jich celkem dost typů od různých výrobců a já se v tom tak trochu ztrácím. Momentálně jsem tam osadil nějaké Su´scon 100µF/16V 105°C vytažené z nějakého vraku televize.



1703170595287 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  171.12 kB
 Zobrazeno:  74 krát

1703170595287 – kopie.jpg



1703170595272 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  179.63 kB
 Zobrazeno:  79 krát

1703170595272 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2023, 16:54    Předmět: Citovat

Nyní jsem si všimnul že jsem vyfotil kondenzátor co jsem měnil jako první C898 a ten je na 16V neboť je na vstupu IC802 9V, omylem jsem napsal v příspěvku výše:
citace:
Na vstupu IC802 po výměně zkratovaného C898 100µF/10V

Další je od stejného výrobce jenom na těch 10V, omlouvám se za chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund