Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SONY CFD-S05 mrtvola
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 0:33    Předmět: SONY CFD-S05 mrtvola Citovat

Zdravím všechny přítomné a prosím o radu. Kamarád mi dal na opravu tento radiomagnetofon s CD přehrávačem s tím že mu přestal fungovat, nelze zapnout. Hned mě napadlo síťové trafo, po změření ohmetrem na přívodním kabelu však ukazoval 381Ω takže dobré, takže rozebrat a hledat závadu. Šroubků je tam celkem dost a některé jsou schovány ale na ElektroTanya jsem našel servisní manuál SONY CFD-S05 VER1.0 SM tak jsem mohl lépe hledat. Po otevření jsem začal měřit napětí od zdroje. Napětí na sekundáru 10,05V∿, po usměrnění 13,3V, došel jsem k IC802 (str.20 SM), je to stabilizátor 3,3V ale místo toho jsem naměřil pouze 1,33V. Zkusil jsem vypájet kondenzátor C898 100µF/16V, změřil na čínském testeru ale ten mi ukázal 0,98Ω, vzal jsem Mustool C21 co mi před týdnem přišel z číny a ten se rozpískal. Na Metex M-3660D mi na nejnižším rozsahu Ohm ukázalo 9,2Ω. Zradoval jsem se že jsem měl obrovské štěstí a hned jsem našel chybu. Kondenzátor jsem vyměnil, na několika přístroji změřený, jiný se stejnou hodnotou i napětím ale když jsem tam pustil napětí ze zdroje tak bylo vše jako dřív, napětí na výstupu stabilizátoru stále ukazovalo těch 1,33V.
Proto se zde obracím pro radu zda může být tento IO vadný, mohl jej odrovnat ten kondenzátor?



IC802 – kopie.PNG
 Komentář:
Vadný kondenzátor v zeleným kroužku
 Velikost:  201.12 kB
 Zobrazeno:  212 krát

IC802 – kopie.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 1:44    Předmět: Citovat

Určite sa ozvú povolanejší (vidím len tvoj kúsok schémy, nepoznám datasheety polovodičov), ale možno sa práve Teraz potrebuješ posunúť ďalej, tak niečo na polemiku a prípadne im pripravíme lepšiu pôdu:

Predchodzí môj príspevok som zmazal: keďže v hodine nočnej som si v rýchlosti otočil in/out stabilizátora...

Takže inak:
ideme sprava doľava, za predpokladu, že elektrolyt na tom mieste mal nezvyklý zvod, už ho nemá (alebo bol smd?), že na vstupe stab. je už napätie vyššie ako požadované výstupné, schéma píše 9V, zo zapojenia vyplýva že vyčistené, súčasne teda v schéme to vyťahané červeným nie je napríklad len stav pre ON, s aktuálnym stavom OFF a s U na vstupe pod 3,3V:

Zvod pasívnej súčiastky na vstupe stabilizátora by ho nemal odpraviť: veď preň je to len zníženie vstupného U... Nevieme ale či nezlyhalo ako prvé u kondenzátora jeho kapacita: pokiaľ by do stabilizátora šiel bordel, vylúčiť jeho poškodenie neviem či je takto možné, možno by sa dalo posúdiť z jeho vnútorného zapojenia...

Potom už len uvažovať či a čo všetko porobil stabilizátor pri jeho prípadnom odchode: na výstupe... aj keď nebýva zvykom. Ako to vyzerá ohmicky za ním?

Je problém odpojiť jeho výstup, alebo ho skontrolovať externe?

Alebo pustiť zaň požadované U nie je vhodné?

Inak: osobne asi nikdy som pri mŕtvole nepomyslel ako prvé na vadné trafo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 8:48    Předmět: Citovat

Pokračoval bych výměnou C896 (100µ/10V).
Zkus změřit ohmicky IC802 pin 3 (VOUT) proti pinu 2 (GND).
Něco málo zde...
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3356143.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2971951.html
Nemám v oblibě bezhlavě měnit elyty, ale tady to asi smysl má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 9:25    Předmět: Citovat

Změř odpor v té 3V3 větvi a pokud tam nebude příliš málo, vnuť do ní externí napájení, klidně se zapnutým aparátem. Najížděl bych regulovatelným zdrojem s proudovým omezením od 0 a sledoval odběr. Buď něco stabec přetěžuje, nebo je vadný. Jak je psáno výše, kondík na vstupu ho neodpraví. Určitě to není jediný kondík v té napájecí větvi.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 9:55    Předmět: Citovat

Ano, lab. zdroj je v tychto pripadoch neocenitelna pomocka.

Bud to ozije a vies, ze mas problem s napajanim alebo bude nieco zrat a stahovat napatie - potom staci zistit, co sa zohrieva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 10:33    Předmět: Citovat

V noci kolem 1h jsem to zabalil a šel spát, pokračuji nyní ráno. Na email mi přišlo upozornění na nový příspěvek ale po kliknutí se objevila hláška "Téma nebo příspěvek který požadujete nebyl nalezen." tak jsem byl chvíli zklamán že mi nikdo neodpověděl ale to bylo způsobeno tím že užívatel adakar svůj první příspěvek smazal a já musel potvrdit sledování. Wink
Přečetl jsem si příspěvky na elektroda.pl co sem dal odkazy Spiral a potvrdilo se mi podezření že těch zkratovaných nebo alespoň bez kapacity nebo se svodem kondenzátorů bude s největší pravděpodobností asi víc jak také podotkl Zaky ve svém příspěvku.
Kondenzátor C896 100µF/16V jsem ještě v noci proměřil a byl v pořádku ale nahradil jsem jej přesto novým.
Ve větvi 3V3 jsem měřil odpor na 200K rozsahu a jak se kapacity nabíjely a po přehození měřících hrotů zase vybíjely tak se ukázal nekonečný odpor, žádný nízký odpor tam není.
Ten laboratorní zdroj mě taktéž napadnul ale nebyl jsem si jistý zda jej mohu napojit bez přerušení přívodu od toho stabilizátora, je to tam vcelku špatný přístup, málo místa abych mohl třebas "proškrábnout" plošný spoj. Každopádně to jdu vyzkoušet, při denním světle se to dělá mnohem lépe než při tom umělém i když mám silné světlo nad stolem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 11:44    Předmět: Citovat

Zdroj na výstup stabilizátoru zapojit můžeš, samozřejmě nechoď s napětím nad 3V3. Většina stabilizátorů při napětí na výstupu o málo vyšším, než na co má stabilizovat, prostě zavře regulační tranzistor a nic nedělá, některé speciální výjimky mohou mít druhý tranzistor proti zemi, pak jsou schopné být nejen sériovým stabilizátorem, ale i paralelním, tedy fungovat obdobně, jako zenerka a stahovat vnucené napětí na výstupu na hodnotu svého stabilizovaného napětí.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 14:56    Předmět: Citovat

Tak jsem na výstup OUT IC802 připojil laboratorní zdroj s nastaveným napětím nejdříve na 2V a pak na těch 3,3V, na zdroji se neukázal žádný odběr až jsem stlačil tlačítko POWER tak na okamžik vyskočil odběr na nějakých 0,620A ale LED kontrolka ani displej ani neprobliknul a opět žádný odběr. Abych vyloučil nějakou svojí chybu tak jsem do serie vřadil multimetr přepnutý na rozsah 20A a ten mi potvrdil ten mžikový odběr. Přepnul jsem ampermetr na 200mA a měřil zda má v klidu nějaký odběr ale ten je 0.
Zkoušel jsem pouze samostatnou desku se zapojenými tlačítky bez připojených dalších konektorů od magnetofonu, CD tak si nejsem jist zda takto to je správné, snad to nemá vliv.
Musím pohledat na tom plošném spoji jednotlivé měřící body (je tam více napětí 9V_6,2V_3,3V_1,5V).
Ten IC802 je zapojen přímo na přívod ze zdroje tak by měl snad trvale dávat těch 3,3V. Pokusím se nějak ten výstup OUT přerušit a takto odzkoušet zda dává 3,3V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 16:37    Předmět: Citovat

Jak už radil Zaky, je potřeba zdroj s proudovým omezením, jinak to bude brzy mrtvola.
Zkus změřit ohmicky jednotlivé napájecí větve proti GND nebo jednoduše změř ohmicky
každý elyt a pokud naměříš zkrat, tak se podívej do schematu o jakou napájecí větev se jedná a uvidíme co dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2408
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 17:37    Předmět: Citovat

A měl jsi připojený jen ten náhradní zdroj nebo náhradní i vestavěný zdroj?
Já jen že z té 9V větve před stabilizátorem je napájeno několik dalších větví.

A jak znám Sony, kde je i ochrana ochrany, tak si nedělám iluze o tom že si CML nepopovídá s nějakou periferií a vypne to.

Informace o o AC napájení putuje ze zdroje až do CML.

A když jsi dělal ty pokusy, tak to napětí 3,3v drželo svoji hodnotu?
A 1,5V na výstupu IC803 bylo?

jinak IC802 XC6216D332JR-G má absolute max 300mA.... https://cz.mouser.com/datasheet/2/760/TOSL_S_A0009775294_1-2574986.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 18:00    Předmět: Citovat

Když jsem to zkoušel tak jsem měl napojený pouze laboratorní zdroj přímo na výstup toho stabilizátoru a napětí 3,3V drželo.
Před chvíli mě napadlo napojit místo baterií ten laboratorní zdroj, mimochodem vlastním tento, zakoupený na Aliexpress Laboratorní zdroj Nice-Power SPS3010 0-30V/0-10A. Po zapnutí s nastavenými 9V je na výstupu IC802 3,3V a za dalším stabilizátorem IC803 je 1,5V. Musím to nyní vyzkoušet i se zapojenými všemi konektory jak se to bude chovat neboť po stisku tlačítka POWER se nic nedělo jedině si to vzalo nějakých 250mA ale 3,3V držely stabilně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: st prosinec 13 2023, 20:39    Předmět: Citovat

Na stránce 24 (servisní manuál SONY CFD-S05) jsou uvedeny hodnoty odběru proudu pro různé provozní režimy,
tak pokud vše po sestavení poběží, tak zkus hodnoty porovnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 9:26    Předmět: Citovat

Nyní jsem pozapájel všechny konektory mimo reproduktorů ale to by snad nemělo vadit a připojil na laboratorní zdroj nastavený na 9V jako bych jel na baterie. Stisknul tlačítko POWER, na zdroji naskočil mžikový odběr nějakých 190-200mA ale dál se nic nedělo, displej se nerozsvítil a ostatní tlačítka nereagovaly.
Jdu hledat dál, nedá mi to spát zvláště když se potřebuji tomu kamarádovi revanžovat neboť mi také moc pomohl a nevzal za pomoc ani cent.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 9:35    Předmět: Citovat

Těch 3V3 je v tomto případě přítomno? Zkoušel jsi už přivést 3V3 z lab. zdroje, mít to zapnuté normálně do sítě a zkusit start? Omlouvám, se ale už se v tom trochu ztrácím, přece jen u toho nesedím.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2023, 11:07    Předmět: Citovat

S připojeným síťovým zdrojem a přivedeným napětí 3,3V z laboratorního zdroje jsem to ještě nezkoušel, vyzkouším. Těch 3,3V bylo přítomno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund