Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED světlo s PFC s L6562D - shořený RC filtr na diodě
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út leden 16 2024, 0:02    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Ian napsal(a):
bez osciloskopu su nahraný.
Jaké jsou tvé finanční možnosti?
Pokud se ti nepodaří v dohledné době opravit ten Cossor, co jsi o něm psal v září, tak si pořiď nějaký jiný, provozuschopný.


Cossor je ve frontě, závada vypadá složitější, tak jsem jej zatím odložil. Ale silně přemýšlím, že bych pořídil i nějaký jiný stroj, finanční možnosti by byly. Spíš řeším, že to momentálně není kde dát, nemám vytápěnou místnost a pracovnu mám 2x2m, což je tak akorát na počítač Sad

Aktualizace stavu světla, pokud to někomu pomůže.
V příloze ještě schéma LED driveru, jsou tam dva, každý ovládá jedno LED pole (bílá, teple bílá). Po zapnutí elektroniky dává modul DO signál jen do jednoho driveru (pin DIM), takže svítí, ale svit kolísal. Druhý driver nemá signál, takže není zapnutý. Vypůjčil jsem si signál z DO a zavedl i do druhého driveru - svítí a funguje normálně. Zkusmo jsem prohodil i LED pole, ale kolísání svitu a pískání se děje na prvním driveru pořád, druhý driver přitom pracuje normálně. Z toho jsem vydedukoval že závada je v driveru č. 1. Podezření padlo na výstupní elektrolyty, ale ty jsou relativně OK (ESR sice už na hraně), výměna nepomohla. Dále ten malý elektrolyt 2.2uF - na prvním driveru kaput (ESR i kapacita), na druhém už také nakřáplý (kapacita ok, ESR v háji). Vyměnil jsem oba. Teď jedou oba drivery v pořádku (svit nekolísá, nic nepíská). Takže závada kupodivu jen ten malý elektrolyt.

Dál jsem zkoumal možnost stmívání - v datasheetu píšou PWM/analog DIM. Odměřeno 2.5V na 2. pinu. Spočítal jsem si a udělal R můstek z odporu/potenciometru. Vypadá to, že funguje i analogové stmívání v nějakém rozsahu - při 0V je vypnuto, od cca 0,6V se rozsvěcuje, ale svit LED kolísá. Od 0,7-2,5V svítí stejnoměrně a svit se plynule zvyšuje. Pro moje potřeby bude stačit.

DO ke světlu nemám, takže buď si svit nastavím fixně (potenciometr), nebo dodělám DO třeba na bázi arduina.

LED pole jsou na sklolaminát deskách (něco jako tenký PS) a přimontované na kovovém těle. Nechal jsem jedno pole svítit na maximum asi 5 min a LED nebyly ani teplé. Zřejmě je to nastaveno tak, aby se to bodově moc nezahřívalo a výkon tam je prostě nahnaný počtem LED (jedno pole = cca 80 LED).



Driver.png
 Komentář:
 Velikost:  19.81 kB
 Zobrazeno:  62 krát

Driver.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út leden 16 2024, 23:44    Předmět: Citovat

Ian napsal(a):
...(jedno pole = cca 80 LED)...


Tak ještě oprava, dal jsem si práci a spočítal LED a vychází to takto:
V každém poli je celkem 268 LED, tj. celkem 536 LED.
Vzhledem k napětí to musí být několik paralelních stringů, nechce se mě to zkoumat. Každopádně to svítí docela DOST (a to i jedno pole)

Analogové stmívání funguje, přeměřil jsem ještě závislost napětí na 2 pinu IO vs výstupní proud:

kód:

U [V]| I [mA]
-----+---------------------------------
1,00 | 77 (svit ještě mírně kolísá)
1,12 | 100
1,55 | 180
2,00 | 250
2,30 | 264
2,50 | 277
3,30 | 286
-----+---------------------------------
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: ne únor 04 2024, 21:50    Předmět: Citovat

Ještě poslední poznatek - PWM stmívání také funguje a lépe než analog.
Pokud připojím MCU typu arduino apod. a posílám PWM (analogWrite), tak to stmívá od 0. Při nízkých hodnotách mírně kolísá svit (hodnota cca do 40), při hodnotě 255 je maximální výkon a proud LED polem 280mA.

Pokud přepočtu proud a napětí na jednom LED poli, tak nejnižší možný výkon (bez kolísání svitu) je asi 10W, nejvyšší 75W.

LED pole tam jsou dvě (tepá bílá a studená) a předpokládám že nemohou jet obě na maximální výkon (bylo by to 150W) a to zřejmě PFC "neutáhne". Při mixování teploty barvy SW v MCU tedy musí nastavit mix tak, aby nebyl překročen maximální výkon (když jedno pole jede na 50% tak druhé také max 50%).

Pracuju teď na SW pro ovládání přes IR DO. Ovládání tlačítky přes MCU funguje parádně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 19:56    Předmět: Citovat

Ještě oživuji toto téma.
Když jsem konečně naprogramoval MCU a začal to skládat dohromady, tak jsem zjistil, že jeden z driverů vydává dost nepříjemné pískání.

Na desce jsou dva identické LED drivery (schéma pár příspěvků výše), jeden ovládá COOL pole a druhý WARM pole LED. COOL driver vypadá více používaný - PS je místy lehce "zahnědlý" asi od tepelného namáhání. WARM se zřejmě moc nepoužíval.

COOL driver nefungoval správně, svit kolísal, vyřešila to výměna kondenzátoru CE6, projistotu jsem vyměnil i CE12 - driver teď funguje bez problému, nepíská, svit nekolísá.

Zato WARM driver teď píská (buď jsem si toho prvně nevšiml, nebo to začalo až teď). Preventivně jsem vyměnil také oba elektrolyty CE6 + 12, dále jsem proměřil C8+C4, jsou v pořádku.

Prohodil jsem LED pole - nemá vliv. Pak mě napadlo místo MCU zkusit analogové stmívání - driver nepíská ani když měním jas LED. Prohodil jsem piny MCU pro stmívání ale WARM driver vždy píská, COOL nikoliv.

U WARM driveru chyběl kondenzátor C15 - je to na stmívacím pinu driveru. Jedná se o nějaký malý SMD kondenzátor. Vypadá to, že u COOL driveru jej také někdo měnil, nebo s ním manipuloval. Zkusmo jsem tam napájel SMD kondenzátor neznámé kapacity, ale nemá to vliv.

Tak a teď přijde ta otázka - může mít tento kondenzátor vliv na pískání, když je přiváděno PWM? Dá se nějak odhadnout kapacita?

Pozn.: Pískání driveru je v celém rozsahu PWM, frekvence se přitom mění. Druhý driver nepíská při jakékoliv hodnotě PWM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 20:06    Předmět: Citovat

No, zcela hypoteticky na pískání vliv mít může - ale záleží na frekvenci stmívacího PWM, frekvenci měniče a souhře řady dalších okolností.

U toho pískání je potřeba a) identifikovat, odkud fyzicky vychází; b) tím zmiňovaným osciloskopem ověřit, zda někde něco nerelaxuje apod.

Pokud je pískání dostatečně intenzivní, mohlo by jít zachytit mikrofonem šmatlafounu a analyzovat vhodnou aplikací (Sound Analyzer Basic, Spectroid apod.). Když k tomu přidáš obvodové měření osciloskopem, tak možná bude patrnější, kde je příčina...

Osobně tipuju na uvolněný závit, prasklé jádro apod. u pracovní indukčnosti. Když se funkcí zahřeje, něco tam dilatuje a přestane se generovat zvuk. Ale může to být cokoliv jiného... Mohl bys to ověřit opatrným tlakem z různých stran na tu indukčnost (v době, kdy píská), nejlépe přes nějaký izolant.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 23:52    Předmět: Citovat

HW jsem už osahával, přijde mě, že cívka je zalepená fest, po dotyku se pískání nemění. Ten driver je nakonec celkem jednoduchý, jediné co tam může pískat je cívka, nebo samotný driver.
Cívky bych případně mohl zkusmo prohodit na driverech.
Přijde mě spíš, že jeden driver je možná nějak "nakřáplý", nebo tam prostě nějak rezonuje PWM frekvence konkrétního MCU (SAMD21). Zajímavé že to dělá jen jeden.

Naprogramoval jsem ještě jiný MCU jiné kategorie (RP20240) a zítra vyzkouším, jak se to chová při PWM z tohodle procíku. Osciloskop bohužel pořád nemám Sad

Ve finále tam stejně bude asi Attiny MCU kvůli spotřebě, mám pocit, že už jsem to na něm testoval a fungovalo to normálně. Bohužel mě v něm teď nějak umřel bootloader tak s ním to bude nadýl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 20:41    Předmět: Citovat

Otestováno jiné MCU a chová se to dost podobně - COOL driver nepíská, WARM píská. Dělá to jen při PWM, při analog ne.

Vypadá to zřejmě na cívku, když jsem mezi ferit jádro a škvíru v těle strčil šroubovák a zapáčil, tak se pískání hodně utlumilo. Asi ji bude potřeba rozebrat a znovu slepit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 22:41    Předmět: Citovat

Podle možnosti (nedal jsi sem jedinou fotku) do cívky zkus kápnout kyanoakrylát.

Musí ale být ultra řídký, doslova "vodička". Viz třeba toto nebo zde apod.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2024, 13:47    Předmět: Citovat

Je to ta cívka označená šipkou. Drivery by měly být identické - když do nich pustím střídavě totožné PWM, tak na jedné jde slyšet bzučení jen když dám ucho úplně k ní. Ta označená bzučí nepříjemně nahlas a když je ticho, jde to slyšet po celé místnosti.


Civka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  256.53 kB
 Zobrazeno:  18 krát

Civka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2024, 15:45    Předmět: Citovat

Jo, do takové konstrukce cívky jde ultrařídký CA nakapat úplně bez problémů. Všude, i do vinutí (po okrajích po případném opatrném nadzvednutí nebo naříznutí žluté PES fólie).

Ideální by byla vakuová impregnace samostatné cívky opět v něčem hodně řídkém (protože pak se to dostane fakt úplně všude), ale předpokládám, že to je mimo tvoje možnosti.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7094
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so únor 17 2024, 19:11    Předmět: Citovat

Ian napsal(a):
finanční možnosti by byly. Spíš řeším, že to momentálně není kde dát,
Tak možná nějaký Owon HDS2..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: so únor 17 2024, 19:19    Předmět: Citovat

Jo, viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1309095.
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2024, 21:16    Předmět: Citovat

Cívku jsem vypájel ven a přilepená byla, jádro nelítalo, ale když jsem trochu zabral, tak se jádro uvolnilo (bylo přilepené na jedné straně). Zkusmo jsem ji v uvolněném stavu zase připájel a bzučí daleko méně. Takže problém je fakt asi v nějaké rezonanci. Přilepil jsem jádro sekunďákem schválně k druhému boku než bylo a uvidím.

Možná taky záleží na tom, jak byla cívka připájená v PS - třeba by pomohlo, kdybych ji podložil nějakou gumou a před připájením přitlačil.

Jinak ATTiny85 se mě podařilo oživit (ten procík má spotřebu jen cca 5mA) a ovládání obou polí přes IR funguje bezvadně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2024, 21:18    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Ian napsal(a):
finanční možnosti by byly. Spíš řeším, že to momentálně není kde dát,
Tak možná nějaký Owon HDS2..

Díky po něčem se podívám, ale nejdřív bude potřeba udělat pořádek v dílně a zřídit si tam nějaký elektro-kout Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ian



Založen: Sep 20, 2023
Příspěvky: 55
Bydliště: Brno venkov

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2024, 21:55    Předmět: Citovat

Tak cívka zalepená seknuďákem nakonec OK, pořádně jsem ji zapájel do PS a teď už to nebzučí.
Zítra to zkusím zkompletovat snad už to bude v cajku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund