Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šelakové desky 78RPM - jakou přenosku ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 0:33    Předmět: Šelakové desky 78RPM - jakou přenosku ? Citovat

Zdravím Všechny !

Potřeboval bych radu / názor ohledně šelakových LP na 78 otáček ...

Brácha dovezl po prarodičích gramorádio Tesla Orchestr, na kterém pro radost dělám repasi, výměna svitkových kondázátorů, "drátování" s rozpadlou izolací, elektronky 6L31, EM80 ...

K tomu několik šelakových desek ... Tak nějak tuším, že guma na mezikole bude K.O a stejně tak hrot na 78 otáček ...

Mám doma nevyužitý gramofon Audio Technica AT-LP140 a napadlo mě koupit přenosku na tyhle LP, jenže tenhle článek je trochu matoucí :

https://www.audio-technica.com/en-us/support/audio-solutions-question-of-the-week-what-cartridges-and-styli-does-audio-technica-offer-for-playing-78-rpm-records/

Ideální poměr cena/výkon je AT-VM95C, ale nějak si nejsem jistý, jestli ho na běžné šelaky Supraphon, z let 1952,1954, atd., mohu použít ?

Cena AT-VM95SP je o hodně vyšší ... Mám ještě novou, nepoužitou, AT-VM-3600 a k ní třeba dokoupit hrot na 78RPM, ale podle všeho to není hrot přímo od fy Audio Technica ...

Děkuji Všem za případné rady a postřehy ... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 1:13    Předmět: Citovat

na bastlirně je toho spousta . . .
stačí použít hledání . . .
opravdu je toho tady dost.
není pořeba kupovat předražené hroty, navíc když jen opravuješ starý krám . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 3:13    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
na bastlirně je toho spousta . . .
stačí použít hledání . . .
opravdu je toho tady dost.
není pořeba kupovat předražené hroty, navíc když jen opravuješ starý krám . . .


Já bych chtěl ale primárně zkusit přehrávat šelaky na tom gramofonu Audio Technica, takže potřebuji "novou" přenosku s MM systémem ...

Prčetl jsem odkazy, tak to vypadá, že zkusím AT78, ale rád bych věděl, jestli mohu použít i tu AT-VM95C ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1652
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 6:19    Předmět: Citovat

Tak buď je ti to tak nějak jedno, a vezmeš kteroukoli lacinou univerzálku. Nebo to bereš vážně, a potom se vyzbrojíš několika headshelly, v každém přenosku s jinou chvějkou, a budeš to zkoušet a měnit podle okamžité potřeby.

Krom toho, šelak vyžaduje jiné snímací korekce a případnou další ekvalizaci. To bylo u krystalové přenosky jakž takž ošetřeno už její snímací charakteristikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 10:39    Předmět: Citovat

wishmasterX napsal(a):
Já bych chtěl ale primárně zkusit přehrávat šelaky na tom gramofonu Audio Technica, takže potřebuji "novou" přenosku s MM systémem ...

Prčetl jsem odkazy, tak to vypadá, že zkusím AT78, ale rád bych věděl, jestli mohu použít i tu AT-VM95C ...
U té AT-VM95C jasně píšou: 78 RPM vinyl (mono, 0.6 mil conical). To znamená pro staré šelaky určená není (ty mají šířku hrotu 3 mil), má užší hrot pro desky vydané už na vinylu, ale pro starou rychlost. Samozřejmě ti to přehraje, ale deskám to nepomůže. Je otázkou, zda na nich máš něco tak cenného, nebo to chceš jen na pár přehrání. Asi bych klidně vzal hrot do té 3600, pokud splňuje parametry, tedy je širší. Oni výrobci rádi šidí a uvádějí standardní kónický 0,6 mil hrot jako kompatibilní se 78, ale to pro šelak není.
Audiotechnika to prodává jako OEM pod různými značkami typu Lenco, ale výroba je jejich, takže i ten hrot asi jejich bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 10:54    Předmět: Citovat

Tož přispěji svou troškou do mlejna:
moje oblíbená značka Sanyo též nabízí šelakovou přenosku
78 ot/min., možná se někomu hodí:
sanyo 78
(jo ve svém kolotoči brousím rychlostní MG09 (MM))

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 11:16    Předmět: Citovat

Díky chlapi !

Já bych tedy dal tu AT78 do toho gramofonu AT-LP140 a tu Sanyo s překlápěcím hrotem zkusím nějak dostat do toho raménka gramorádia na Tesla Orchestr ...

Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 11:19    Předmět: Citovat

AME nabízí i redukce pro Teslácké přenosky typu VK, ale bohužel ne pro raménko typu "hadí hlava". Klasickou VK4302 jsem tam kdysi jen zatlačil a po bocích zajistil lepidlem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 644
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 21:00    Předmět: Citovat

Bylo by zajímavé otestovat, jaký je rozdíl mezi těmi údajně značkovými vložkami Sanyo, které dodává AME a těmi neznačkovými, ale vzhledově úplně stejnými prodávanými na Aliexpresu. Ali aspoň poctivě napíše, že to není na šelak, ale na vinyl 78 RPM. AME nenapíše vůbec nic.
Mimochodem, víte někdo o tom, že by se takové desky (vinyl 78 RMP) sériově vyráběly i u nás? Vím (ale nezažil jsem), že existovalo nahrávací studio Černá růže na rohu ulic Panská a Na Příkopě, kde jste si mohli nechat nahrát vlastní hlas v době, kdy ještě neexistovaly nebo nebyly rozšířeny magnetofony. Několik těchto vzácných desek vlastním, ale jsou to přepisy klasických šelaků, takže praskají a šumí úplně stejně.
Mám však na mysli sériovou výrobu.
Do té hadí hlavy (ale mně vždycky připomínala spíše tůčko, takže ramínko letadýlko...) bych zkusil nacpat tohle: https://www.aliexpress.com/item/1005003117644564.html?
Jak píše xsc, s šelakem to kompatibilní není, ale hrát to bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33986
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2023, 21:45    Předmět: Citovat

Jednu falosnu prenosku Sanyo z AliExpressu som kupoval, akurat nie na 78 RPM. Oproti originalu nesedia ani rozmery, takze sa do ramienka dala nasadit az po uprave pilnikom. Ihla z falosnej sa na originalnu prenosku nedala nasadit vobec. Ale hralo to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 11:43    Předmět: Citovat

Asi by stálo za to objednat na Amazonu tuto přenosku se 4 náhradními mikrohroty v ceně a k tomu chvějku pro desky S78. Rozměry ji umožní zabastlit do různých ramének.
I s poštovným do ČR celkem nějakých 25 €.
Systém přenosky není nikde uvedený, ale podle svislé síly na hrot jde o krystalovou nebo keramickou. A je tam měsíc na případné vrácení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1652
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 18:42    Předmět: Citovat

Já bych v případě gramofonových přenosek a chvějek radši neškudlil a bral originály od Thakkera. Už byly případy že se i ty chvějky pajcovaly. Neseděl ani materiál hrotu, natož tvar.
Nechápu sice, komu se takový pajcování může rentovat, ale možný je všecko.

Ta chvějka z odkazu od Hilla je nedostupná.

Do starý Tesly s hadí hlavou se opravdu dá poměrně snadno napasovat VK43xx. Taky jsem to tak kdysi měl.
Jako náhrada se dá možná použít i toto:
https://www.ame.cz/Elektronika/Gramohroty-a-gramoprenosky/Prenosky-do-gramofonu/Gramofonova-prenoska-ST05-ST-05-78-33-STT211U-STT210U-MG05-preklapavaci-hrot-d155956
Neudávají ale rozměr hrotu pro 78RPM. Možná kdybych měl cestu do KTS, mohl bych se kouknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 20:20    Předmět: Citovat

Ta "univerzální čínská přenoska" ST-05 pasuje do hadí hlavy úplně perfektně, do toho kovového držáku sedne úplně přesně. Stačí zaaretovat natáčecí mechanismus uprostřed. Horší je, že většina těch čínských přenosek s přepínacím hrotem má oba hroty na mikrodrážku, přestože je jeden značen na 78. Kamarádovi se kdysi povedlo sehnat zásobu nějaké šarže, kde byl opravdový standard hrot, ale už mu došly. LP desky to ale přehrává dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1652
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 20:26    Předmět: Citovat

No právě. Proto bych radši kupoval tam, kde je hrot jasně specifikovaný. V důsledku to může být levnější než třikrát naletět na něco za pár korun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2023, 20:30    Předmět: Citovat

Mám takové tušení, že jsem tu přenosku z AME koupil a že ten hrot byl taky na mikrodrážku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund