Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ARS 9204 - výhybka - schéma
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2023, 20:53    Předmět: Citovat

Co je na výhybce otočenýho?

Je to nějaká úprava. Na tom obrázku. Jestli exportní nebo amatérská, těžko soudit.

Výhybka naprosto zásadně rozhoduje o tom, jak bude soustava hrát.

- Jak to bude hrát s tímhle, to bůh suď.
- S originální výhybkou to hraje jakž takž.
- Pokud se v tom chceš rejpat, pak existuje osvědčená výhybka laděná na míru k těmhle reprákům moderním postupem. Hraje to s ní líp. Jestli to ale někdo ocení, to je jiná otázka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: so prosinec 02 2023, 21:17    Předmět: Citovat

Kľudne to zapoj ako 1PF 067 33. Bez zložitého laborovania aj tak lepšie hrať nebude. Parementre reproduktorov Tesla sa v priebehu výroby menili tak drasticky, že nejaká univerzálna výhybka pre ne neexistuje. Musel by si ladiť výhybku na konkrétnu výrobnú sériu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 8:29    Předmět: Citovat

Ne. Bude to ječet jak hysterka. Kondenzátor před výškou se dal jakž takž snést, pokud byl na basech ARN567. S ARN5604 už v žádném případě.

Teď mi došlo, že bych někde měl mít jeden nebo dva páry těch dedikovaných výhybek odložených. Ultra Low-cost z recyklátu, ošklivé, ale funkční. Dělal jsem tu přestavbu za deset let snad dvacetkrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 10:10    Předmět: Citovat

Podle mého názoru jsou cívky výhybky na obrázku příliš u sebe. Minimálně otočit o 90 stupnů. Ten hnědý kondenzátor tesla vyhodit a nahradit min na 100V lépe více. Elektrolyty ani bipolární jsem nepoužíval. Vždy svitek. Třeba ze zářivky. (někdy trochu problém s olejem) Měřit,je tam velký rozptyl kapacit. V obou kanálech stejná hodnota! Cívka na basák vzduchová drát 1mm a více, žádný ferit, daleko od magnetu a ostatních cívek. Tak to hrálo na moje ucho nejlépe. Každý ale ať dělá podle sebe. Toto je můj subjektivní názor.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 10:16    Předmět: Citovat

Ty cívky jsou v pohodě. Dokud je neplácneš přímo na sebe naplocho, nemáš šanci nic poznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doga



Založen: Mar 26, 2018
Příspěvky: 167
Bydliště: okr. Bruntál

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 11:07    Předmět: Citovat

Ahoj,
u vyskáče ARV 161- černý, je jen červená tečka a připojená na mínus basáku, když jsem si chtěl ověřit polaritu, zjistil jsem, že výškáče jsou KO, tak jsem momentálně doexperimentoval.

Čím nahradit bipolární elity 4uF -shéma (4.7uF skutečnost) nebo hovňáky 2uF?
Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 11:47    Předmět: Citovat

ARV161 je i dnes velmi snadno a levně sehnatelný reprák. Třeba aukro, bazoš... Víc než 200,- za kus bych nedal.
Ty kondy nahraď libovolnými svitkáči na min. 100V=. Třeba 4uF bych dal 4ks 1uF paralelně atd. dnešní svitkáče jsou výrazně menší než ty staré (krabicové), takže není problém s místem.
Třeba tady : https://www.hadex.cz/_30kondysvitk-kondenzatory-kondenzatory-svitkove/?pg=3&ord=kod&ordhow=ASC&search=&komo=&zmcena=x
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 14:02    Předmět: Citovat

Já bych nedal víc jak 50 za kus v dobrým stavu. Jsou v podstatě bezcenné.
Pár můžu klidně věnovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 14:19    Předmět: Citovat

Bezcenné? třeba pro někoho méně náročného? Někomu se papírové výšky líbí více než kaloty. Třeba jsem stavěl tu vyhybku od Godze pro ARV161 a ARN567 a s 18dB dělením je z toho o dost lepší dojem než pouze krabičák v supraphon bednách RK. Řekl bych, že svou cenu to má pořád, jako už desítky let nevyráběný náhradní díl do reprosoustav, kterých se mezi námi toulá ještě dost...
(Mimochodem ARN567 v RK15 s Godzovou výhybkou hraje daleko lépe než ARN5604 v ARS9204 s tovární výhybkou). 9204 jsou bedny o ničem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 15:19    Předmět: Citovat

Pasívne výhybky v dnešnej dobe sú prežitok. Hlavne keď ich cena je vyššia než cena zosilňovača. Vážne nevidím dôvod na znižovanie účinnosti reproduktorov a prznenie fázového spektra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 15:21    Předmět: Citovat

doga napsal(a):

Čím nahradit... hovňáky 2uF?
Dík

Třeba zde:
https://www.reproobchod.cz/kondenzatory/
Otázkou je, zda ta investice má smysl.
Zkus proměřit ještě ty ARN5604, jestli něco nedrhne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33921
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 16:51    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Pasívne výhybky v dnešnej dobe sú prežitok. Hlavne keď ich cena je vyššia než cena zosilňovača. Vážne nevidím dôvod na znižovanie účinnosti reproduktorov a prznenie fázového spektra.

Ked neches mat specialne prisposobeny zosilnovac na konkretne reprosustavy, tak je pasivna vyhybka nutnost.

Napr. mnohe mikrosystemy Panasonic maju repraky so 4 drotmi a 4-kanalovy zosilnovac.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 18:14    Předmět: Citovat

EL34:
Přesně tu výhybku jsem zmiňoval. Je to způsob, jak z těch repráčků vydolovat maximum. Uklidní se, začnou basovat, přestanou ječet.
Kdyby měl někdo zájem, tak mám v práci na polici odložené a zabalené ARS9204 právě s tou výhybkou. A jak jsem zmiňoval, další výhybky mám někde asi odložené.
ARN5604 v RK15 najdeš i na mém albu na Rajčeti.
Ovšem ARV161 opravdu za bezcenný reprák považuju. Porovnávání kalota x papírák je nesmyslné. Správné porovnání je dobře udělaná soustava s papírákem x dobře udělaná soustava s kalotou. A nesmíš použít takovou hrůzu jako ARV3604.
Poslouchat už bych ARV161 nechtěl. Proto je taky rozdávám. Chceš?
S kolegou Unicornem si děláme srandu, že se množej. Furt je rozdáváme, a furt nám doma přibývají další.

Samec: Pokud má být aktiv co k čemu, musí být odladěný se stejnou pečlivostí jako pasivní výhybka. Takže DSP, protože to jinak neuděláš. K tomu vícekanálový zesilovač. To má smysl u velkého/nákladného ozvučení.

Jinak to prznění fází je nesmysl. A citlivost reproduktoru ti sníží i aktivní výhybka, protože musí ekvalizovat jeho frekvenčku a musí stejně jako pasiv kompenzovat bafflestep. To znamená že ve výsledku potřebuješ pro dosažení stejné SPL týž výkon jako u pasivu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeterBA



Založen: Mar 23, 2022
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po prosinec 04 2023, 21:56    Předmět: Citovat

Schému výhybky ARS 9204, aj ďalšie dôležité informácie mám tu: https://tesla-archiv.estranky.sk/clanky/reproduktorove-sustavy-tesla/tesla-litovel/ars-9204/
Reproduktory tu NIE SÚ prepólované. Keďže ide o sústavy, vyrábané po roku 1980, polarita reproduktorov v čiernom prevedení by mala byť vyznačená podľa novej normy, to znamená keď sa pripojí + batérie na + reproduktora, membrána sa vychýli dopredu, resp. von. Polaritu však samozrejme odporúčam skontrolovať. Aj na ARV 161 sa výchylka membrány dá vidieť voľným okom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 12:00    Předmět: Citovat

Tak se samotným Ciploxem se rozhodně hádat nebudu. (Krom toho jsem si šel oťukat černé ARV161 a opravdu, mají tečku na plusu. Jdu sežrat svůj klobouk.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund