Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pevný podpalovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 18:35    Předmět: Pevný podpalovač Citovat

Varování, nekupujte "Pevný podpalovač" v papírový krabici bez nápisu PePo.
Omylem jdem ho koupil místo klasickýho odzkoušenýho PePo v plastový fólii. Stejně velký balení, člověka to hned netrkne že je to něco jinýho.
Je téměř nehořlavej, plamen se po něm jen tak líně plazí a pak se povrch speče do černýho strupu a chcípne. Prostě špánky z měkkýho suchýho dřeva to nezapálí. Vyrobeno 10/22. Krabici jsem bohužel už přiložil ale byly na tom taky německý kecy, to si myslím, že na PePu nejsou. Ty kostky byly zavařený komplet v plastový fólii a tak si myslím, že hořlavá slož z toho neměla jak a kudy zdrhnout.
Kromě tý papírový krabice se taky dá poznat, že je výrazně lehčí než PePo.
Asi nějakej ekologickej výrobek od západoněmeckého soudruha nebo přeprodej od PRCáka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 18:42    Předmět: Citovat

No, koupit něco mimo PePo by mě asi ani nenapadlo.

Možná ještě tak něco gelového či tekutého (na principu parafínu či lampového oleje, tam není moc co zku.vit)...

Jinak pokud člověk schovává vhodné papíry, kartony + plasty výhradně na bázi polyolefinů (PP, PE)*, tak ani podpalovač není potřeba. Mluvím o dřevu nebo dřevěných briketách jako palivu. Ze dřeva pro start třísky, z briket drobnější kousky.

No a když to chci fakt fofrem a bezhumusně, tak postřik lihem (stejně dobře funguje i isopropyl).

(*) jakékoliv jiné plasty nepálit, uvolňují se humusy!

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út listopad 07 2023, 18:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 638

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 18:51    Předmět: Citovat

Mám takovou zkušenost s PePo. Řekl bych, že ke konci (toho balení) hoří lépe než hned po rozbalení z té fólie. Tím jak vyschne je hořlavější. Tím nechci říci, že ten Bundes není šmejd.
_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7944
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 19:05    Předmět: Citovat

Sice nehoří ale zase to dá žrát. Made in EU.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 21:53    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
No, koupit něco mimo PePo by mě asi ani nenapadlo.

Když ono to má stejnej formát jako PePo a bylo to v regálu Penny pod cenovkou s nápisem PePo. No prostě jsem ho kupoval asi po roce a domníval jsem se, že to je stále to samý jen v jiným obalu.
Plasty, který mají složení jen uhlík, vodík a kyslík jsou při hoření naprosto ekologický, je z nich pouze CO₂ a vodní pára. Ale jak tam je chlór či cokoliv jinýho, dělá to pěkný lahůdky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1345
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 22:21    Předmět: Citovat

Teď zrovna používám ten modrý a funguje,není tak porovitý jako Pepo.
Vydřiduši pěkně napálili cenu 34,90 Sad
Já nakoupil ještě za 19,90 a Kominíčka za 30



1.JPG
 Komentář:
 Velikost:  191.03 kB
 Zobrazeno:  37 krát

1.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 22:34    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Plasty, který mají složení jen uhlík, vodík a kyslík jsou při hoření naprosto ekologický, je z nich pouze CO₂ a vodní pára.


No to možná platí při ideálním spalování, nicméně zejména při zatápění se nic takového nekoná.

Laická zkouška: zkus si postupně zapálit svíčku (parafín), pak PE či PP a nakonec třeba PS, ABS, PET apod. (tedy pořád jen HCO a žádný chlór apod., pominu-li nějaká příp. aditiva).

U všeho nad to strč čenich a pak napiš, jak to vidíš (já už to mám dávno za sebou)...

Tady najdeš hrubý rozbor, zde je to docela podrobně.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 1:22    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

No to možná platí při ideálním spalování, nicméně zejména při zatápění se nic takového nekoná.

Z vodíku, kyslíku a uhlíku nic škodlivýho vzniknout nemůže, za nízkých teplot maximálně CO. Pokud tvrdíš, že jo, tak dej rovnici.
Ty smrady plastu s touhle trojkombinací vznikaj malejma přídavkama plastifikátorů a podobnejch srágor. Pak z nich škodlivyny vznikat můžou.
Plasty který mají spousty dalších prvků, o těch samozřejmě nepochybuju.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4025
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 5:24    Předmět: Citovat

Zkrátka PePo údajně nevznikla jako Pevný Podpalovači, ale jako Petrolejový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31911
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 8:47    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Celeron napsal(a):

Plasty, který mají složení jen uhlík, vodík a kyslík jsou při hoření naprosto ekologický, je z nich pouze CO₂ a vodní pára.

No to možná platí při ideálním spalování, nicméně zejména při zatápění se nic takového nekoná.
...
Celeron napsal(a):
JirkaZ napsal(a):

No to možná platí při ideálním spalování, nicméně zejména při zatápění se nic takového nekoná.

Z vodíku, kyslíku a uhlíku nic škodlivýho vzniknout nemůže, za nízkých teplot maximálně CO. Pokud tvrdíš, že jo, tak dej rovnici.
...
Ono bohatě stačí, že když ten plast hoří, uvolňuje spoustu uhlíku v pevný formě - protože sám o sobě není schopnej při spalování jen v okolním vzduchu vytvořit tak vysokou teplotu, aby se spálil i ten uhlík. Prostě plast se nataví, začne se rozkládat - a první vazba která povolí, je vazba vodík-uhlík. Vodík se okamžitě sloučí s kyslíkem ze vzduchu, protože má k němu vyšší afinitu, než k uhlíku - a uhlík zůstane doslova na vocet, protože mu všechen kyslík je sežranej vodíkem. Takže uhlík se jen rozžhaví, svítí oranžovo-žlutým světlem a po vylítnutí z oblasti hoření zchladne a vytváří saze. Klasickej případ = zapálenej acetylén. Hoří svítivým oranžovým plamenem a čadí jak blázen. Bez smíchání s dostatečným množstvím vzduchu, nebo bez přídavnýho kyslíku se ale v něm obsaženej uhlík nikdy nedokáže spálit. To samý platí pro plasty - jsou tak koncentrovaným zdrojem uhlíku, že aby se dokonale spálily, musejí projít dvoufázovým spalováním - v první fázi se rozloží molekuly plastu na vodík a uhlík, vodík svým spalováním dodává energii právě pro tu pyrolýzu = tepelnej rozklad, ale produkty týhle reakce je potřeba dodatečně spálit pomocí proudu sekundárního vzduchu, ve kterým shoří pyrolýzou uvolněnej uhlík, jinak se zanese odtahová část topeniště i komín sazema a je po ptákách.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2825

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 8:51    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Z vodíku, kyslíku a uhlíku nic škodlivýho vzniknout nemůže, za nízkých teplot maximálně CO. Pokud tvrdíš, že jo, tak dej rovnici.


Vznikající látky jsou popsány v odkazech, které jsem uvedl výše.

Ty tvrdíš, že z H, C, a O nemůže vzniknout nic škodlivého?

No to je vážně síla... Že opravdu nemusím vypisovat příklady?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9770
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 9:05    Předmět: Citovat

Když jsem podpaloval krb, dělal jsem to pomocí papírové kuchyňské utěrky - ten široký toaletní papír - vzal jsem dvě políčka, složil to co nejvíc, jak to šlo a pak to nacucal lihem, co to bylo schopný pobrat. Strčil jsem to do prostřed hromádky dřeva a zapálil zapalovačem. Vydrželo to hořet docela dlouho, aby ta hromádka chytla stálým plamenem - ani jsem nemusel dělat třísky. Nevím, zda je to levnější, než ten podpalovač, ale funguje to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31911
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 10:17    Předmět: Citovat

Pevný podpalovače se začaly vyrábět právě jako reakce na nebezpečnost používání těkavejch hořlavejch kapalin při zapalování ohně - ať už otevřenýho, nebo v kamnech. Vždycky totiž dochází k jejich odparu a tím vzniku výbušnejch směsí hořlavejch par se vzduchem. Nejhorší to je právě při polití nebo rozlití hořlaviny. Bylo z toho velký množství nehod, úrazů, požárů v bytech nebo domech i venku, mnohdy ty páry skutečně vybuchly, to když tetka nalila do kamen půl hrnku petrolínu, na dveře jí zabouchala sousedka s něčím straaaašně důležitým - a po půlhodině vykecávání si tetka vzpomněla, že vlastně chtěla zatopit - a škrtla sirkou. Když měla kliku, jen jí to očoudilo kuchyň, když ne a blaflo to pořádně, kolikrát vyhořel i celej činžák. S tím není žádná sranda - i proto dostaly chemický firmy přímo od státu úkol vyvinout pevný palivo, který se neodpařuje, nechytne od náhodný jiskry, ale dá po skutečně záměrným zapálení dost tepla k rozhoření dalších normálních tuhejch paliv. A je zajímavý, k čemu všemu se takový sloučeniny dají ještě využít:
rozcestník a z něj vedoucí odkaz 1 anebo odkaz 2 ...

Jako relativně bezpečnej nevýbušnej pevnej podpalovač se dá použít zmuchlanej smotek papíru nasáklej parafínem, nebo obdobně preparovanej balíček dřevěnejch hoblin. Pro nouzový vaření "venku" se používají buď vařiče "dřívkáče" = v podstatě skládací kovová krabička s dostatečně tuhýma stěnama, aby udržela na ní postavenou nádobu a pod ní se dal rozdělat malej oheň z větviček a dřívek do síly prstu, nebo se do nich vloží "hobo burner" = nízká plechovka od konzervy, do ní je natlačenej smotek pásky ustříhnutý z vícevrstvý vlnitý lepenky a je zase zalitej parafínem. Kapalný těkavý hořlaviny prostě nejsou tak bezpečný ani pro manipulaci, ani pro použití.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 19:12    Předmět: Citovat

Místo PEPO doporučují používat kartušový piezo hořák na PB.
Cvak a za 15s krbová kamna hoří.
Kartuš 330ml vydrží celou sezonu.
Pokrok nezastavíš.
Luboš



hořák PB.png
 Komentář:
 Velikost:  73.94 kB
 Zobrazeno:  35 krát

hořák PB.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17811
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 09 2023, 22:13    Předmět: Citovat

Hmm, ale já neřeším krbovky ale kotel na dřevo. Ten jinak než Pe-Pem, který hodíš hořící na rošt a na něj naházíš lejšpánky, pak větší a větší dříví nezapálíš.
Papír je na dvě věci, všechno co chodí do schránky je křídovaný nebo jinak upravený na těžkozápalný. Rudý právo a Mladá fronta je neklížená, tím by podpalovat šlo ale z principu je kopovat nehodlám.
Jinak jsem našel ještě jednu krabici toho ksindlovýho "Pevnýho podpalovače". Zkusil jsem ho, zapálit šel ale jak uhasla sirka, tak podpalovač chcípnul. Ani plamen svíčky to nerozjede do stavu, kdy by to mělo něco zapálit.
Prostě nebrat!



podpal.jpg
 Komentář:
 Velikost:  299.82 kB
 Zobrazeno:  37 krát

podpal.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund