Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mateční hodiny Elektročas

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 6:39    Předmět: Mateční hodiny Elektročas Citovat

Hezký den. Kolega tu testuje mateční hodiny. Všiml jsem si, kromě toho, že to v nich každých pět minut docela hlasitě práskne, což je nejspíš elektromagnetický nátah, tak jsem si všiml, že se to závaží pohybuje ve skocích. Stojí, a pak se propadne třeba o centimetr dolů. Přijde mi, že se tím závažím natahuje něco jinýho. Dá se někde sehnat popis funkce?


maticni-hodiny-elektrocas-pouze-osobni-prevzeti-129319332.jpeg
 Komentář:
Fotka je z internetu, jsou to tyhle hodiny
 Velikost:  94.25 kB
 Zobrazeno:  44 krát

maticni-hodiny-elektrocas-pouze-osobni-prevzeti-129319332.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3478
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 7:54    Předmět: Citovat

Neni nahodov to najskor buchnutie,ktore sposobuje elektromagnet kotva , ked dviha kyvadlo?Stroj treba najskor vycistit,skontrolovat ci neni nieco vydrate, lebo aj tu sa vyderu suciastky!Moze byt poskodena ,vykrutena pruzina co natahuje zavazie,atd.Samoze treba vediet nieco o tom ako to funguje,navod neviem ci niekde je.Ja to robim ale najskor urobte to co som napisal,a mozno to potom opravite komplet.Batreka musi byt dobra aby vladala kotva švihnut,uderit do velkho kolesa zo zavazim,atd!
Moze takisto preklznut zapadka jedna alebo druha,slabe.špinave pritlacne peko,ozubenie atd!!! To chce GO nie zamerat sa na el.cast natahovania iba.Je tam mechanika a elktronika,oboje musi byt OK!To neni TV,radio ,ze staci oprvit elektroniku,a memusis opravovat este aj neaky mechanicky strojcek aby hralo.

_________________
Zbieram hlavne nefunkčné náramkové hodinky PRIM,prípadne rôzne opravím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 12:41    Předmět: Citovat

Nejde mi o to to opravovat, jsem jen zvědavej, jak to funguje. Ty hodiny jdou a jsou kolegy. Vždycky jsem měl za to, že závaží pohání přímo krokový kolo kyvadla, jako u starých "kukaček". To bouchnutí je od elektromagnetu, co natahuje závaží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
usporka



Založen: Nov 29, 2010
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 13:18    Předmět: Citovat

To propadnutí je v pořádku, je to důsledek toho že hodiny vysílají na linku PH impuls. U těchto hodin se každou minutou otáči polarita impulsu, tady se to děje čistě mechanicky a pohání to právě to závaží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 15:19    Předmět: Citovat

Všichni vedle. Popíšu jak funguje natahovací mechanismus. Ještě si to po čtyřiceti létech pamatuju z našeho kostela. Tam to ovládalo denní zvonění na kostelní věži.
Natahování je elektrické. V mém případě to bylo 12V DC. Zdroj byl vybavený velkým kondem aby kotva měla švih. Sestava obsahuje tyto části: Setrvačníkové kolo se závažím, rohatkové kolo a střádací pružinu. Princip je ten: Setrvačníkové kolo se zavěšeným malým závažím má na svém obvodu nos který zasahuje do otočné kotvy. Ta je součástí el. obvodu. Kolo pohání přes rohatku rohatkové kolo které pohání střádací pružinu druhým koncem připojenou na hodinový strojek. Chodem hodin poklesává závaží a tento pohyb není rovnoměrný. Současně s poklesem závaží se natáčí setrvačníkové kolo tak dlouho až dojde k dotyku s kolíčkem otočné kotvy. Uzavře se el. obvod a cívka přitáhne kotvu. Švihem kotvy dojde k nátahu. Setrvačníkové kolo se pootočí o cca 45°. Aby se hodiny po dobu nátahu nezastavily, pohání je na chviličku zkrutná pružina. To velké kolo je druhý pól napájení.
Jsem ty rohatky namaloval obráceně. Platí to co je na samostatným obrázku.



Elektronátah.JPG
 Komentář:
 Velikost:  144.33 kB
 Zobrazeno:  60 krát

Elektronátah.JPG



Elektronátah 2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  152.66 kB
 Zobrazeno:  40 krát

Elektronátah 2.JPG



_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 20:31    Předmět: Citovat

A jak tam funguje to "předávání energie" od závaží k té zkrutné pružince? - když jsem pozoroval ten strojek, všiml jsem si tam převodové části, co připomínala diferenciál. Taky jsem si všiml, že rychlost "předávky" je omezená vrtulkou (vířivá brzda - větrník)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 21:07    Předmět: Citovat

Strojek nebo nátah? Já jsem popsal hodiny které jsem viděl a vrtal se v nich. Nevím jestli je to tak ve všech.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 21:58    Předmět: Citovat

Ten nátah jsem už celkem pochopil. Elektromagnet nakopne setrvačník, který navíjí závaží. To zvednutí je částečně i díky setrvačnosti. Proto ta silná rana. Jde mi o část mechanizmu, který zajišťuje natahování zkrutné pružiny za pomocí toho závaží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3478
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 22:54    Předmět: Citovat

Mirast,napisal som nieco zle?Napisal som ake moznosti byvaju u tychto hodín ak su spinave,vydrate,nefunguje natah,spaduje zavazie,atd.
-----------
Artaban,je tam sukolie strojceka (nie ako pises v starych kukackach,lebo tam je toho sukolia viac) hodin a je spojené s tocenou pruzinou el. natahu.Pruzina je samoze napnuta aj ked hodiny zastanu,aby to fungovalo!To treba vediet ako napnuta.Takze ,ako sa toci sukolie hodin ,toci sa aj zotrvacnik tzv.velke kolo s kolikom na nom a od doby natiahnutia sa priblizuje kolik zotrvacnika ku kontaku kotvy.Ked sa kolik zotrvacnika (velkeho kola zo zavazim) dotkne dostatocne kontaktu kotvy,vynutie kotvy dostane prud,a el.magnet pritiahne rychlo kotvu,a ta pohybom rychlo odstrci to velke kolo.A tak dookola. Ta kotva sa vychyluje 40-45° a nie ako pise tu niekto ze zotrvacnik,kotva sa da aj nastavit srobom na ten uhol !Robil som ich desiatky,takze asi nieco viem.Atraban uz si pochopil co si chcel,lebo tazko vediet co presne chces vediet.Co chapes a co nie
Nepamatam si ,zeby to zavazie padalo dole ako pisete,ma ist dole plynule ako sa toci velke kolo s kontaktnym kolikom.
---------------------------------------------
artaban ,co si napisal ze je tam neaka vrtulka,tak tam nic take ani pri natahu neni.



IMG_20231107_081225.jpg
 Komentář:
 Velikost:  276.5 kB
 Zobrazeno:  80 krát

IMG_20231107_081225.jpg



_________________
Zbieram hlavne nefunkčné náramkové hodinky PRIM,prípadne rôzne opravím.


Naposledy upravil tiktak1953 dne út listopad 07 2023, 23:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 23:40    Předmět: Citovat

Pamatuju si - nejsem už v práci, kde ty hodiny jsou - že v tom předávání energie do vyrovnávací pružiny hraje roli jakási část - dva talířkovitý kolečka se zuby z boku proti sobě a mezi nima byla osa se dvěma ozubenými koly - něco jako planetový převod na plocho. Vrtulka má nejspíš zabraňovat tomu, aby se závaží moc rychle "nevybilo" do vyrovnávací pružinky, když hodiny po dlouhé době připojíš na zdroj. Jinak dík za nákres. Ten systém nátahu závaží jsem už pochopil.
Vrtulka je ve vlastním strojku - otevřeš dveře a koukáš zespoda za ciferník. Taky je tam ten planetový převod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3478
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 23:45    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Pamatuju si - nejsem už v práci, kde ty hodiny jsou - že v tom předávání energie do vyrovnávací pružiny hraje roli jakási část - dva talířkovitý kolečka se zuby z boku proti sobě a mezi nima byla osa se dvěma ozubenými koly - něco jako planetový převod na plocho. Vrtulka má nejspíš zabraňovat tomu, aby se závaží moc rychle "nevybilo" do vyrovnávací pružinky, když hodiny po dlouhé době připojíš na zdroj. Jinak dík za nákres. Ten systém nátahu závaží jsem už pochopil.

--------------------------------------------------------------------
Vrtulka tam neni,iba to ozubane kolo na obr.č4. s dvoma zapadkami ako som pisal hned na zaciatku.Napnuta pruzina je len spojka natahu a chodu hodin !Hriadel natahu strojceka s pruzinou sa tocia iba jednym smerom,a velke kolo s kolikom sa vrati akoby spat na ani nie sekundu, co mu umozni jedna z dvoch zapadiek.Pozri,napnuta prutina nepohana sukolie hodin ako u budiku péro,ale sukolie pootaca vaha zavazia presne ako stare zavazove velmi presne nastenne hodiny!Preto presne,ze zavazie dodavalo sukoliu stabilnu silu!
-------------------------------------
V stroji tiez neviem zeby bola neaka vrtulka artaban a naco.Mam doma opravene na vymenny system este jedny alebo dvoje.ale sa k nim neviem dostat za auto,ani som nane teraz teda nekukal.

_________________
Zbieram hlavne nefunkčné náramkové hodinky PRIM,prípadne rôzne opravím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: st listopad 08 2023, 4:44    Předmět: Citovat

>>TIKTAK<< " ked dviha kyvadlo..... vykrutena pruzina....
Tady jsou nepřesnosti. Moje porucha spočívala v tom, že to setrvačníkové kolo a i rohatkové kolo mělo velké tření v ložisku, závaží nepoklesávalo a hodiny se zastavovaly. Stačila očista a kapička oleje.
Nepíšu "setrvačník", ale "setrvačníkové kolo". Ještě je tam jedna nepřesnost, ale to už jsou mouchy a slovičkaření.
Cca jsem to popsal tak jak je to na obrázku tiktaka.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 6:04    Předmět: Citovat

Hezký den. Tak jsem uspěl v "pátrání". Říká se tomu Remontoire a je to v podstatě na obr 243 v příloze.
(Základy jemné mechaniky a hodinářství - Prof Dr Ing Miroslav Hajn)



remontoir.jpg
 Komentář:
 Velikost:  66.67 kB
 Zobrazeno:  45 krát

remontoir.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1127

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 7:19    Předmět: Citovat

---


hodiny.jpg
 Komentář:
 Velikost:  126.96 kB
 Zobrazeno:  63 krát

hodiny.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 10:48    Předmět: Citovat

A když budeš mít možnost, tak mrkni zespodu z levýho rohu dovnitř za mosazný čelo strojku - je to uvnitř. Jak ten mechanizmus, tak větrník
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund