Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio Traviata S692
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt listopad 09 2023, 23:38    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Ještě taky asi bude potřeba sladit mezifrekvenci a detektor.

sahat do MF je největší chyba v tomto stavu rádia . . .
nejdříve musí kmitat oscilátor v celém rozsahu.
a teprve až to bude fungovat, bude možné hledat další mušky
třeba i doladit MF . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 8:04    Předmět: Citovat

Neřešilo se někde jinde podobný problém tím, že se nechal kmitat oscilátor (pro CCIR) o mf níž a využil se příjem zrcadla, jen s doladěním vstupu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1458
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 8:55    Předmět: Citovat

Řešilo. Tu Byl to můj příspěvek kdy mám oscilátor o MF níže a hraje to velmi dobře. Ale chce to úpravu v detektoru pokud má fungovat AVK.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 8:58    Předmět: Citovat

Ano, byla tu o tom řeč, potíž bývá nejen s "obráceným" AFC, ale s přeladěním oscilátoru, který musí mít větší poměr fh:fd, jenže ten rozsah omezují ostatní kapacity v oscilátoru, u lampového výrazněji, než u tranzistorového.
Ten lampový zase ochotněji kmitá na vyšších frekvencích.

A maličkost - bez slušného rozmítače a osciloskopu bych na jadérka v mezifrekvenci (včetně těch dvou na výstupu ladicí jednotky) nesahal. Kromě toho - samy se ty mf obvody obvykle nerozladí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1458
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 13:40    Předmět: Citovat

Tak to nemůžu souhlasit. Nikdy jsem tato zařízení nevlastnil a rádií jsem přeladil snad čtyřicet. Největší opruz byly ty ruské. Například selena měla v čudu takové maličké, červené kondy v MF tak jsem je vyměnil za ruské, trubičkové takové šedé provedení. Pak jsem připojil "maximálku" (vyrobenou s indikátoru vybuzení z magiče) na kond v detektoru a voltmetr na střed detektoru a zem. Laděním jader v MF a detektoru jsem nastavil max výchylku na kondu a nulu na voltmetru. Taky pak výstup z VF jednotky, vstupní filtr a souběh. Uživatel Kvíčala valil bulvy když jsem mu ukázal jak hraje Selena. Smile
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 14:37    Předmět: Citovat

Ale to pořád hovoříš jen o tranzistorových jednotkách. Ne, že by princip byl v lampové jiný, ale rozměry a kapacity ano. Ty tranzistorové jsou přeladit daleko snadněji a ještě i na zrcadlo, i když to bývá potřeba jen kvůli tomu, že tranzistor nestíhá. Vlastně jsem oscilátor "pod" ladil jen u dvou ruských kousků, jinak bylo daleko snadnější přeladit ho "nad", to bylo daleko lepší. Těch byla naprostá většina, desítky, ale spočítané je nemám. A taky jsem přelaďoval bez generátoru a speciální techniky vůbec. Když jsem si stavěl svůj tuner, tak jedinou referencí byl keramický filtr SFE10,7MA s červenou tečkou, celá mefka se nastavila podle něj a pak došlo na ladicí díl.
Se dvěma poměráky (od soudruhů z NDR) jsem ale musel ke kolegovi do Hradce na Polyskop, protože v nich neměla jadýrka závit, jádra byla vlepená v plastových šroubech. Jenže vypadlá jádra na otáčení nereagovala a trvalo mi, než jsem na tu poťouchlost přišel.

Ale tady se přece bavíme o lampovém tuneru: aby nakonec neskončil s rozsahem 92 - 102 MHz, protože s oscilátorem "pod" z toho o moc delší stupnici nedostane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 17:24    Předmět: Citovat

Na ladění oscilátoru FM rádií jsem si zbastlil pomůcku.
První autorádia s frekvenčním displejem neměla
PLL, ale klasické ladění a digitální stupnici (čítač).
Na takový modul jsem připájel napájecí dráty 12V,
a dva krátké pro vstup FM oscilátoru a kostru.
Vstup stačí jen přiblížit k oscilátorové cívce, nebo spoji poblíž.
Později jsem z desky vypájel děličku LB3500, a dal do plechové krabičky.
Drátek je ještě kratší, ztráty nižší, stačí ještě volnější vazba.
Na vstupní pin děličky jsem ho připojil přes kondenzátor 30pF.

pepper



Digi stupnice.gif
 Komentář:
 Velikost:  256.93 kB
 Zobrazeno:  41 krát

Digi stupnice.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1458
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 10 2023, 23:50    Předmět: Citovat

Ano, u elektronek je situaci poněkud jiná. Souhlasím. Tam se mi to nikdy nepodařilo nad MF. U trandu to šlo ale ne u všech. Jak jsem psal tak u těch selen to nešlo nikdy.
U elektronek se mi to taky nikdy nepodařilo. Ladil jsem postupným ubíráním kapacit a nakonec úpravou ladích válečků kdy jsem měl jádro na lanku posunuté snad mimo cívku. Ale nikdy se mi nepodařilo naladit celý CCIR rozsah. Ladil jsem od 87 po 102 MHz. To nevadilo protože tady v mém kraji hraje nejsilněji KISS na 101,1. Všechno co bylo výše se dalo naladit i níže na jiném kmitočtu.
To šlo dobře na těch starých bednách. Na malých přijímačích kde se ladilo duálem to snad ani nešlo přeladit. To zakmitávalo a kmitalo snad všude. Třeba taková Tosca... Naladit kond C31 na max příjem bylo o ... Smile
U nějakého rusa abych obsáhnul celé pásmo, jsem dokonce musel přiblížit stator k rotoru ladičáku oscilátoru tak, že jsem ve svěráku posunoval keramický váleček s plechy v kostře. Ale to je už dávno. Po revoluci to byl boom přelaďovat.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 0:53    Předmět: Citovat

Při ladění cívkami ve starších elektronkových Teslách se nepodaří pokrýt celý rozsah CCIR, protože podíl maximální a minimální indukčnosti na to prostě nestačí. Ale tenhle díl je laděn kapacitně ve standardním rozsahu, takže by to jít mělo. Samotná ECC85 je svižná dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 17:43    Předmět: Citovat

Přiznám se, že s FM laděnými obvody zatím moc zkušenosti nemám a postupně se snažím pochopit jak to celé funguje. Původně jsem myslel, že pouze změnou hodnot kondů a indukčnosti cívek se mi podaří naladit nějakou stanici bez potřebného vybavení a prípadně to postupným zkoušením doladit. Mohu se zeptat které součástky jsou u tohoto vstupního modulu nezbytné k fungování oscilátoru VKV případně jak tento konkrétní obvod funguje? Idea
Zatím se mi zdá, že to asi nekmitá, poněvadž na výstupním trafíčku jsem naměřil osciloskopem jen něco kolem 50hz, což bude asi nějaká indukce od žhavení elektronky. Akorát když jsem se dotkl prstem baňky elektronky, tak se tam z nějakého důvodu najednou objevilo asi 10,2 MHz sinusovka.


Naposledy upravil Zbynek_ dne so listopad 11 2023, 21:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 20:49    Předmět: Citovat

Kmitání oscilátoru lze ověřit běžným rádiem s pásmem CCIR.
Na frekvenci oscilátoru ztichne Šum.
Pak Traviatu nalaď na dolní konec FM pásma,
a cívku oscilátoru nalaď tak, aby druhé rádio chytlo signál na 98,2 MHz.
Oscilátor kmitá 10,7 MHz nad přijímanou frekvencí.

Na horním konci oscilátor naladíš trimrem, případně pevným kondenzátorem.
Zkusmo, opakovaně, protože každým zásahem se posune opačný konec.
I na vrchu pásma by šel použít druhý přijímač, ale musel by to být skener,
schopný chytit 118,7 MHz. (Zvládne-li lampáč celé pásmo)

Myslím, že signál z lampového oscilátoru by měl být dost silný i na několik metrů.
Zvlášť se sundaným stínicím krytem.
Pokud zachytíš něco slabého, mohly by to být falešné nežádoucí produkty.

Nebo jak píše XSC níže - opačně. Rádio naladěné na 97,3 MHz poslouží jako generátor 108 MHz.


Naposledy upravil pepper dne po listopad 13 2023, 17:00, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 0:23    Předmět: Citovat

Na vrchu pásma to jde opět s druhým rádiem, ale opačně.nastavíš na něm 97MHz a oscilátorem v přelaďovaném rádiu hledáš příjem "ticha" na konci pásma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 6:48    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A maličkost - bez slušného rozmítače a osciloskopu bych na jadérka v mezifrekvenci (včetně těch dvou na výstupu ladicí jednotky) nesahal. Kromě toho - samy se ty mf obvody obvykle nerozladí.

Já teda mám jiné zkušenosti, nastavení FM mezifrekvence je jednodušší než u AM rádia. Stačí generátor 10,7 a voltmetr. Generátor navážeme na ECC tak, že její baňku omotáme kouskem zvonkového drátu a na ten generátor připojíme. Všechna jádra MF nastavíme na maximální napětí na elytu v detektoru, pak sladíme samotný detektor (pak je ještě vhodné zkontrolovat nastavení posledního mf filtru, na který je detektor navázaný) a je to. Bez sladěné mefy nebude podle čeho sladit ani vstup.

U AM rádia to bez rozmítače opravdu pořádně nejde, protože jen podle maxima se nepovede dosáhnout symetrické charakteristiky a rádio pak zkresluje a blbě se ladí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 8:29    Předmět: Citovat

Jenže mefka se rozladí málokdy (tedy až na ten případ od RFT, kde vypadávala jadérka ze závitových pouzder), takže kvůli přeladění vstupní jednotky je lépe předpokládat, že je mezifrekvence v pořádku, a na obvody mf a detektoru vůbec nesahat.
To až po přeladění ladicího dílu, když mám pochybnosti o citlivosti, by případně byly na řadě.
Ano, máš pravdu, tak "široké" obvody se vždycky celkem slušně naladit dají i se dvěma voltmetry a zdrojem mf kmitočtu. Pro monofonní příjem to stačí prakticky vždy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 9:17    Předmět: Citovat

Já jsem je měl zatím rozladěné vždy, a to nejen u naší produkce, ale i např. u Grundiga. Ty materiály prostě stárnou, ta rádia už dnes mají klidně šedesát let. U bratislavských rádií z konce produkce mám navíc podezření, že to nebylo správně naladěné ani z fabriky, viz dobové recenze v AR. Ale třeba to Rumuni měli vychytané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund