Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio Traviata S692
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 11:55    Předmět: Rádio Traviata S692 Citovat

Zdravím, snažím se po chvilkách zprovozniti toto rumunské radio s gramofonem. Jediné co fungovalo byl gramec. Nejdříve jsem vyměnil vyschlý elektrolit na anodovém napětí zesilovače a tím se odstranil brum v reproduktoru. Pak jsem zjistil, studený spoj na žhavení ECH81 a EBF 89 a už šlo i naladit nějaké zahraniční stanice na středních vlnách. Na VKV má rádio rozsah pouze v OIRT a tam jsem bohužel nic nenaladil.
Nemá zde někdo zkušenost s úpravou stávající vstupní jednotky VKV s ECC85 pro naladění některé stanice na dnešní FM bez použití externího konvertoru?
Děkuji za tipy..



traviata.jpg
 Komentář:
 Velikost:  169.84 kB
 Zobrazeno:  100 krát

traviata.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 419

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 15:55    Předmět: Citovat

Bez VF generatoru to lahko nepojde.

Zmenou hodnôt C111 a C106 sa dá posunúť pásmo no so šírkou prijímaného pásma toho asi moc nespravíme bez skutočne drastických riešení.

JE AVŠAK NEVÝHNUTNÉ MAŤ GENERÁTOR VF pre správne nastavenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 16:25    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):
so šírkou prijímaného pásma toho asi moc nespravíme bez skutočne drastických riešení

to drastické řešení je přeladit cívky . . . změnšit jejich indukčnost . . .
L101/102, L103 a L104/105 . . .
AdamVarga napsal(a):
JE AVŠAK NEVÝHNUTNÉ MAŤ GENERÁTOR VF

. . . ano, bez toho se nehneš.



Traviata 2_schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.98 kB
 Zobrazeno:  87 krát

Traviata 2_schema.jpg



Traviata 2_VHF ECC85.jpg
 Komentář:
 Velikost:  143.28 kB
 Zobrazeno:  117 krát

Traviata 2_VHF ECC85.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 18:01    Předmět: Citovat

Pro začátek by to mělo jít výměnou C121=27 pF, C101=6,8 pF, C102=22 pF, z L103 a L104 odvinout čtvrtinu závitů, trimry C106 a C111 nastavit na střed a zkusit naladit nějakou silnější stanici.
S generátorem a měřicí technikou by to bylo daleko rychlejší, ale s trochou trpělivosti to jde podle známých frekvencí stanic posunout stupnici tak, aby pokryla co nejvíc z pásma 87,5 - 108 MHz (L104 na spodku a C111 na horním konci rozsahu na střídačku, protože při hnutí trimrem nebo jádrem si navzájem ty konce stupnice trochu posouvají, dokud nebudou akorát).
A pak podle známých frekvencí dvou stanic ladit na střídačku jednu kolem 92 MHz na nejlepší příjem (jádrem L103) a jednu kolem 102 MHz (trimrem C106) taky na nejlepší příjem (opět na střídačku, i zde se navzájem cívka a trimr navzájem ovlivňují).
To nastavení souběhu vstupního obvodu jde vylepšit - připojit voltmetr na výstup detektoru (+ na bod 508, tedy na plus elektrolytu C232, mínus pak na bod 507, tedy běžec trimru PA). Když přestane napětí růst a maximum je ploché, znamená to, že je potřeba najít nějakou slabší stanici, aby signál pokud možno nenasytil omezovač amplitudy EBF89. Ale ten celý VKV FM díl neměl už z výroby nijak oslnivou citlivost, tak ten omezovač hed tak nenasytí.
Ale takové přednastavení přinejmenším podle GDM by ušetřilo dost času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 18:15    Předmět: Citovat

Ještě bych zvětšil C107 a 110, aby byl větší rozsah přeladění.

Dokážete někdo popsat funkci první triody? C104 a R102 je neutralizace?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 18:18    Předmět: Citovat

Pro větší rozsah bych ještě vyhodil nebo zvětšil kondenzátory v sérii s ladícím - C107 a hlavně C110.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2023, 21:48    Předmět: Citovat

Jo, C110 stačí zvětšit na 330 pF, případně by se dal i vynechat, zato C107 by slušel 470 pF na 500 V, jak je předepsáno, protože usměrňovač je polovodičový, tedy na anodách je i 300V, dokud lampy nenažhaví.
A o průrazném napětí ladicího kondenzátoru nevíme nic.
Ten obvod s C104, R102 a C102 je unilateralizace stupně uprostřed pásma (potlačení vlivu Millerovy kapacity v triodě), patrně by neškodil C104 zmenšit na 2,7 pF, ale patrně to nebude nutné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2023, 14:20    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi. Zatím jsem demontoval tišťák vstupní jednotky s ECC85. Narozdíl od hlavní desky rádia, kde je číslo každé součástky označeno přímo na DPS, tak na této malé destičce to bohužel není. Musel jsem trpělivě podle součástek a vývodů dle schématu každou součástku identifikovat, abych v tom měl trochu přehled. Při tomto bádání jsem ovšem narazil na jeden rozdíl proti tomu co je na schematu a to je zapojení kondenzátoru C102 (33pF). Tento kond. má být zapojen mezi koncem cívky trafíčka na vstupu a zemí, ale na DPS je umístěn mezi katodou elektronky a zemí. Pro lepší představu přikládám ještě schéma, kde jsem domaloval, jak je to nyní na tom DPS. Pokud budu tedy vycházet z Hillova návodu, mám tento kondík dát, tak jak je na původním schématu, abych mohl doufat, že to bude po úpravě fungovat?


traviata_2_vhf_ecc85_155.jpg
 Komentář:
 Velikost:  251.9 kB
 Zobrazeno:  81 krát

traviata_2_vhf_ecc85_155.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2023, 14:30    Předmět: Citovat

Tak, jak to máš ty, je to správněji, nebudou se tolik uplatňovat parazitní vlastnosti C103. Na funkci to nic nemění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 12:18    Předmět: Citovat

Takle nějak by to mělo být.


jednotka.png
 Komentář:
 Velikost:  218.86 kB
 Zobrazeno:  39 krát

jednotka.png



jednotka2.png
 Komentář:
 Velikost:  181.34 kB
 Zobrazeno:  49 krát

jednotka2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 14:05    Předmět: Citovat

Ano, na tomto schéma je en kondík C102 tak, jak to mám osazeno v tom modulu. Kdybych věděl, že tento osazovák existuje a počkal, tak bych si ušetřil nějaký čas s identifikací součástek. Confused Zkoušel jsem trochu upravit hodnoty kondenzátorů a cívek podle Hillova návodu, ale zatím bez úspěchu. Předtím to aspoň trochu šumělo, teď se mi zdá že ani to ne. Možná jsem netrefil úplně přesně ty hodnoty, poněvadž nemám zatím po ruce ty správné kondíky a zkoušel jsem je různě kombinovat z toho co jsem našel, aby to dalo tu hodnotu, ale nějaký ten pF tam může lítat. Navíc ani nevím, jestli je kombinace keramických kondů různých hodnot v tomto případě vůbec vhodná. Rolling Eyes Snad budu mít brzy přesné kondy tak uvidím.. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 14:22    Předmět: Citovat

Zbynek_ napsal(a):
Zkoušel jsem trochu upravit hodnoty kondenzátorů a cívek podle Hillova návodu, ale zatím bez úspěchu. Předtím to aspoň trochu šumělo, teď se mi zdá že ani to ne.

. . . a kmitá ti to ?
na jakém kmitočtu ?
máš ten generátor ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbynek_



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 137

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 15:15    Předmět: Citovat

No to je právě u mne problém. Generátor bohužel nevlastním a kmitočet asi nezměřím. Mám pouze osciloskop, který měří jen do 50MHz. Rolling Eyes spíš to jen zkouším metodou pokus omyl podle doporučení..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út listopad 07 2023, 15:35    Předmět: Citovat

Kmitočet změříš snadno. Oscilátor kmitá o 10,7MHz výš. Takže by se ti měl objevit na jiném FM rádiu v pásmu od 98 do 108 MHz. Šumět to bude míň, dokud nedoladíš vstupní část. Nejdřív testuj oscilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt listopad 09 2023, 23:02    Předmět: Citovat

Ještě taky asi bude potřeba sladit mezifrekvenci a detektor. Stačí na to generátor nemodulovaného kmitočtu 10,7 MHz. Ještě jsem neviděl lampové rádio, které by po těch letech nemělo mefu rozladěnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund