Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aký OS na starší NTB
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2169

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 23:20    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Co je to "nepodporovaný hw"? Na podobné pojmy jsem alergický. Sad

Hw, na ktorom ti to nepobezi. neviem, co je na tom zvlastne. Nedavno napr. Linux zrusil podporu 386, 486 procesorov a pomaly rusi x32.
Proste vyvoj ide dopredu a nema zmysel zabijat cas pre nieco zastarale. moderny os tiez nespustis na 8088.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 23:29    Předmět: Citovat

Linux (kernel) podporu 486 nezrusil, stale tam je (kernel 6.6.0).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2169

PříspěvekZaslal: st listopad 01 2023, 8:01    Předmět: Citovat

tak este asi finalne nie je odstranene, ale po 386 v roku 2022 bol plan odstavit aj 486 v roku 2023. Nesledujem az tak podrobne info, len si take nieco pamatam z root-u, ze postupne odstranuju podporu prastarych procesorov.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Deather



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 409
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: st březen 13 2024, 10:46    Předmět: Citovat

Tak sa ozyvam po dlhsom case. Nedalo mi, dal som si poslednu aktualnu verziu Linux Minat Cinnamon 21.3 a som spokojny. Ten som ale pouzil na druhom notebooku. Konfiguracia je SSD 80GB+320GB klasicky, 8GB RAM...Je to Lenovo Y570. Pouzivam ho uz cca 3 tyzdne. Vsetky problemy, co som tu spominal, som poriesil. Na tie tagy som zacal pouzivat puddletag a staci to bohate. Na hudbu/video vstavany Celluloid. Na to Lenovo 3000 som dal starsi Linux 20.3 a zda sa, celkom to slape. Bude ho mat syn na internetovanie.
Zacal som sa aj ucit nejake prikazy, celkom ma to chytilo.
Na taketo pouzivane ako ja pouzivam PC mi to bohate staci.
Fakt plnohodnotny system.
Dakujem po dlhsom case mnohym za rady. Wink Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: čt březen 14 2024, 17:16    Předmět: Citovat

Deather napsal(a):

Na taketo pouzivane ako ja pouzivam PC mi to bohate staci.
Fakt plnohodnotny system.


V prvé řadě jsem rád, že jsi spokojený s Linuxem, vítej ve světě uživatelů nejrozšířenějšího OS ve sluneční soustavě Wink (pro oponenty přidávám, že počítač není jen uživatelský desktop/notebook a i nejzarytější windowsák má doma skoro určitě linuxové stroje - každé zařízení s Androidem běží na Linuxovém jádře).

Líbí se mi Tvoje poznámka „Fakt plnohodnotný systém“. Působí to úsměvně, alespoň pro mne, protože Linux považuji za plnohodnotný systém už více než 25 let, přičemž stejnou dobu ho výhradně používám.

Jen bych Tě poprosil, pokud narazíš na nějaké problémy, ptej se raději v diskuzních fórech, která jsou zaměřená na Linux. Se šponou v oku taky nepoběžíš za proktologem, vždyť je to taky doktor (což o to, možná Ti i pomůže a možná u toho nebudeš muset stáhnout kalhoty...). Třeba takový root.cz Ti jistě poskytne lepší službu co se dotazů týče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Deather



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 409
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: čt březen 14 2024, 19:44    Předmět: Citovat

mhepp,
Heh vďaka za privítanie.
Presne ako píšeš, aj telefóny s Androidom majú základ v Linuxe.
Ja som skúšal Linux už dááávno. Tuším to bolo Ubuntu 16, nepamätám. Páčilo sa mi to, ale dlho som v tom nevydržal. Nevedel som s tým pohnúť a bol som silne zvyknutý na win.
Teraz som mal na mojom Lenove Y570 win7, ale už sa mi prestalo páčiť, tak som sa nas*al a dal tam ten Mint Cinnamon.
Páči sa mi v Linuxe, že vždy je sa čo naučiť v ňom.
Jasné, tu som len dával otázku že aký OS an staré železo. Pre detailnejšie rady chodím na linuxmint cz. Tiež som sa tam už kadečo naučil.
Ak s smiem spýtať, akú verziu máš? Hm, 25 rokov v Linuxe? Krása.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: čt březen 14 2024, 20:17    Předmět: Citovat

Sice Android má linuxové jádro, ale celý systém je docela omezený, pokud si ho člověk neupraví, což je o dost obtížnější než na PC.
S Linuxem jsem se poprvé setkal v roce 1996, na domácím počítači ho mám už 22 let a jsem s ním spokojený. Jedinou nevýhodu má v tom, že jej výrobci SW a HW málo podporují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 12:00    Předmět: Citovat

nonius - v čem je omezený? Že nemáš root-a? V mnoha firmách ho taky nemáš na pracovním notebooku.

Nezapomeň, že Android není myšlen jako OS pro univerzální použití. Je to OS pro použití v telefonech masami lidí. Uživatelské rozhraní s podobnou filozofií jsem sám kdysi dělal. Bylo tam pár definovaných příkazů a víc jsi nemohl. Ten linux je naopak plnohodnotný, ale má omezené uživatelské rozhraní...

Na druhou stranu, nic Ti nebrání nainstalovat si např. Termux.

A co takový Libreelec, ten znáš? V tom si s trochou nadsázky můžeš jen pustit video. Tomu se říká omezený...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 12:19    Předmět: Citovat

Me vzdycky nejvic bavi ty zabomysi valky Win vs Linux vs Mac Smile))) Driv to tady bylo celkem casto

Proste co komu vyhovuje na dany ucel, to pouzije. Neni univerzalni rada "toto je nej". Stejne, jak nekdo rad ceskou kuchyni, jinej italskou Smile

Na herni PC si linux moc lidi neda, na Win10 si zase nikdo nejspis nebude instalovat Oracle DB server Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 15:07    Předmět: Citovat

Mají představu, že jsou výjimeční neboli elita. Tak jako před 30 lety např. vyznavači OS/2.
V dnešní době, kdy virtualizace řeší cokoliv a není potřeba ani žádných dual-bootů, mě na linuxovém serveru, který je na veřejné IP, běží Windows server a na desktopu mi stačí WSL pod Win11 nebo přinejhorším VBox. Jenomže tohle zarytí/zapšklí linuxoví vyznavači neuznávají, protože si při vyslovení slova Windows nebo Microsoft (platinový přispěvatel Linux foundation), musí uplivnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 18:46    Předmět: Citovat

mhepp:
Začínal jsem s 8-bitovými počítači a s počítači, kde byl MSDOS a dále jsem pokračoval s Linuxem. Takže jsem měl vždy pocit, že si můžu s tím počítačem dělat co chci a vím co ten počítač dělá. Takže z mého pohledu je Android proti Linuxové distribuci dost omezený. O Termuxu vím, ale nepoužívám ho.
Na pracovních počítačích je nainstalován Windows, nicméně na tom nezáleží jaký je tam systém a jaká mám oprávnění a kdo mě sleduje, protože důležité je, že tam běží SW, který potřebuji. Až když PC nefunguje, tak to začínám řešit. Je to pouze pracovní nástroj, podobně jako nějaký měřící přístroj, až když přestane fungovat, začnu se v něm vrtat.
Doma chci mít počítač, který funguje tak, jak chci já.

matahari:
Mě Windows nevyhovuje z mnoha důvodů a proto ho doma nepoužívám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 19:16    Předmět: Citovat

mhepp napsal(a):

Nezapomeň, že Android není myšlen jako OS pro univerzální použití. Je to OS pro použití v telefonech masami lidí.


Proto ten systém a aplikace vypadají tak, jak vypadají a chovají se tak , jak se chovají. Nicméně stále lepší než nic, už jsem si zvykl, ale některé věci mě stále vadí.


mhepp napsal(a):

Ten linux je naopak plnohodnotný, ale má omezené uživatelské rozhraní...


Nemyslím si, že to má omezené uživatelské rozhraní. Co nejde přes grafiku, lze udělat přes terminál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 20:52    Předmět: Citovat

Já přešel z windows na linux kvůli SW. Prostě jsem musel pracovat s SW, který neběžel pod windowsem. Dnes už umí win spouštět i linuxové aplikace, nicméně mě po těch letech přišel linux daleko pohodlnější, tak se k windows nevrátím. Ale mám dualboot, jelikož potřebuju občas SW, které nejede pod linuxem, ale používám to tak 4x do roka.

K názvu vlákna, já osobně bych si na starší PC dal nějaký linux s méně náročným grafickým rozhraním.


Naposledy upravil Cust dne pá březen 15 2024, 21:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 21:18    Předmět: Citovat

Jo, treba MATE chodi pekne pomalu i na kavovaru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 21:33    Předmět: Citovat

MATE je ještě dost náročné, jsou mnohem ořezanější... ale záleží co máš konkrétně. Myslím, že na R Pi 4 MATE už nebylo ok. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund