Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektroinstalační čepičky, kde sehnat?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 30 2023, 22:54    Předmět: Citovat

Jo, ty jsou z pocínované bronzi. Špatně se ohýbají a rády v ohybu prasknou. Na ně ještě tak veco svorky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po říjen 30 2023, 23:34    Předmět: Citovat

Všechno je v očku pod šroubem . Více než 70 let .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dlbm



Založen: Dec 29, 2011
Příspěvky: 51
Bydliště: Morava ŠTATL

PříspěvekZaslal: po říjen 30 2023, 23:53    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 183

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 8:08    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Proč by měly být celokovové krabičky úchylné?


nevím, prostě mi to přijde úchylné. Taková krabička je nejen nebezpečná v manipulaci (ostré hrany), tak nebezpečná pro kabely (opět ostré vodivé hrany), složitější upevňování vodičů do průchodek.

Na druhou stranu, ale zase budou asi trošku pevnější než některé naše plastové a vzhledem k té jejich síti nemaj takové nároky na elektrickou pevnost (je rozdíl mezi 120V a 230V).

JirkaZ napsal(a):
Sám za sebe si myslím, že vzhledem k 110-120V síti mají v USA dvojnásobné proudy, takže ty spoje asi vážně fungují. Navíc mají hodně dřevostaveb, čili kdyby nefungovaly, tak už celé Státy lehly popelem...


tak neznáme přesnou statistiku požárů způsobených elektrikou oproti počtu takovýchto instalací. Oni tam přeci jen spíše řeší, že jim ten baráček sfoukne nějakej vítr. Viděl jsem takovej nástavec na vrtačku pro kroucení spojů a pak na to našroubovali ty matky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 9:56    Předmět: Citovat

Tazatel se ptal, jestli se takové svorky dají sehnat, odpověď dostal.
Že jsou to svorky jednorázové a nebo pro ignoranty vyznávající "po mě potopa" je jiný problém. Pokud to má být pro jednorázovou krátkodobou instalaci typu slavnost, závody, pouť, která se za 14 dní sundá, proč ne.
V civilizovaných podmínkách je dost často, vlastně někdy i pravidelně, potřeba některé obvody rozpojovat za účelem měření při revizích a tam by takové prasečí svorky asi pracovník proklínal. Ani Wago není v tomto ohledu nějaká výhra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 10:02    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

V civilizovaných podmínkách je dost často, vlastně někdy i pravidelně, potřeba některé obvody rozpojovat za účelem měření při revizích a tam by takové prasečí svorky asi pracovník proklínal. Ani Wago není v tomto ohledu nějaká výhra.


Proč by páčkové Wago nebyla výhra? Neznám snazší způsob rozpojení a spojení.

No a že by v USA nedělali revize? Třeba to prostě dělají jiným způsobem, ono většinou existuje způsobů víc...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 10:14    Předmět: Citovat

Páčkové jsem neměl na mysli, většina které jsem viděl i osazoval jsou nastrkávací.
Nevím jak probíhají revize v USA, mám zkušenosti odsud. Dost často bylo třeba rozpojovat a měřit svody, špatné hodnoty smyčky atd.
Wago (dejme tomu páčkové) mají sice menší prostorovou náročnost (do hnízda v krabici se vejde hodně spojů), ale s konzervativní svorkovnicí je příjemnější práce, protože aspoň některý vodič "drží" v prostoru a je možné ho dotekem dobře měřit/zkoušet. Ale na takové nuance to chce spíš delší praxi, od stolu to může splývat jako že je to jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 183

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 11:42    Předmět: Citovat

našel sem nějaká vydejka ohledně těch kroucenejch XD. někde jsem i viděl takové kdy ty vodiče smotali a pak pomocí autobaterky konce svařili Very Happy, co si pamatuju tak to bylo z ukrajiny Very Happy

https://www.youtube.com/watch?v=gQUPPXp5uf4&ab_channel=SummitElectricSupply

https://www.youtube.com/watch?v=zgjo36-jaFY&ab_channel=GreatScott%21

a todle je fakt zajímavé

https://www.youtube.com/watch?v=_dkUIqQ1lA8&ab_channel=FZCNTOOLS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guggy



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 72

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 18:19    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Páčkové jsem neměl na mysli, většina které jsem viděl i osazoval jsou nastrkávací.
Nevím jak probíhají revize v USA, mám zkušenosti odsud. Dost často bylo třeba rozpojovat a měřit svody, špatné hodnoty smyčky atd.
Wago (dejme tomu páčkové) mají sice menší prostorovou náročnost (do hnízda v krabici se vejde hodně spojů), ale s konzervativní svorkovnicí je příjemnější práce, protože aspoň některý vodič "drží" v prostoru a je možné ho dotekem dobře měřit/zkoušet. Ale na takové nuance to chce spíš delší praxi, od stolu to může splývat jako že je to jedno.


Nevím co přesně myslis tím drzi v prostoru, ale merit na wagovkach jde krasne protoze vsechny maji merici otvory viz https://a.allegroimg.com/original/11912c/ba63051e415bb8525b3cda7b82c4 , prace s wagovkou je mnohem prijemnejsi nez s beznou cokoladou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 18:39    Předmět: Citovat

Tím myslím to, že svorkovnice z technických časů, vnitřek acidur nebo ještě starší kruhové svorkovnice mají propojovací segment se šroubky upevněn na sloupku v krabici, takže se nehne a neujíždí při měření.
Odkazované vyobrazení wago je velmi idealizované, čisté, dostupné z optimálního úhlu, perfektně osvětlené, kompatibilní rozměr měřicího hrotu.
V praxi to někdy je přesně naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 19:01    Předmět: Citovat

A o5 , je zde přítomen hliník ???????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 19:12    Předmět: Citovat

Nějak se tu zapomělo, že kroucený spoje jsou mnohem spolehlivější než třeba pájení. Proč? Protože kroucením vzniká kupa paralelních spojů. U čokolády a páčkový nebo nástrkový Wagosvorky jich je kolik? Taky třeba jen dva. A u čokolády, co nemá pohyblivou příložku jste ještě nikdy neviděli šroubkem téměř přeštíplej drát?
Tak si vemte Digiohm 20 nebo podobnej měřák přechodových odporů a ty jednotlivý spoje si prosím změřte. Budete koukat, jako já když jsem to zkusil.
Jasně, kroucený spoje klešťáky nebo čepičky je při opravě naprostá pakárna, ale na spolehlivost nic lepšího není.

JirkaZ: plechový instalační krabičky s víčkem na bajonet jsi u nás nikdy neviděl? Existovaly (tedy viděl jsem) průměr cca 50 mm a pak větší asi dvojnásobek. Dříve, když se trubkovalo plechovejma trubkama a do nich se strkaly dráty naprosto běžná věc, včetně zakroucených spojů s izolací hadrovkou. Měl jsem v baráku z roku 1936 a ještě v garáži z roku 1964.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 19:19    Předmět: Citovat

Já proti plechovým krabičkám nic nemám, to sis spletl osobu...

Ano, taky jsem je měl v domě (+ plechové a možná dokonce olověné instalační trubky + Cu vodiče s hadrodehtovou izolací, vše cca z 20. let), ale při rekonstrukci rozvodu jsem tam zbaběle dal krabice z PVC Wink

Tu pravděpodobnou dobrou spolehlivost kroucených spojů taky naznačuju výše.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2023, 19:41    Předmět: Citovat

V drevenom dome by som radsej chcel plechove krabicky ako plastove. Ked zacne nieco horiet, tak sa nehorlavy plast roztecie a uvolni cestu k zapaleniu dreva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 183

PříspěvekZaslal: st listopad 01 2023, 7:51    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
V drevenom dome by som radsej chcel plechove krabicky ako plastove. Ked zacne nieco horiet, tak sa nehorlavy plast roztecie a uvolni cestu k zapaleniu dreva.


mrkni na to jak probíhaj testy vhodnosti plastových materiálu ohledně požární bezpečnosti. Pokud je to určené na hořlavý podklad tak nic jako že se rozteče být nesmí. Pokud bych si měl vybrat mezi plechovou krabičkou a plastovou krabičkou (žlutou na hořlavej podklad) tak budu víc věřit té plastové než té kovové
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund