Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RC a LC filtrace napájecího audio zdroje
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 17:02    Předmět: RC a LC filtrace napájecího audio zdroje Citovat

Ahoj všichni. Mám trafo 230/24V, 3A a chtěl bych tím napájet audio zesilovač. Za usměrňovací můstek chci dát RC filtr se dvěma elektrolyty 10 000 µF/60V a mezi nimi rezistor nebo tlumivku. Potřeboval bych poradit, jak velký rezistor v ohmech a watech mám použít, aby nedošlo k velkému snížení výkonu, ale zase aby to nebručelo. Prosím o nějaký praktický návrh případně vzoreček, ale raději ty hodnoty. Případně tlumivku o jakých parametrech. Raději obojí. Hledal jsem na webu, ale tam je hodně teorie, ale žádné praktické rady.
Díky Jirka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BastlXXX



Založen: Sep 12, 2021
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 6:18    Předmět: Citovat

Důležité je uvědomit si, co chceme odfiltrovat.

LC článek je dolní propust, takže od jakého kmitočtu chceme odstranit vyšší kmitočty a jak moc. U jednoduchého filtru můžeme počítat s poklesem 20 dB na dekádu.

Vzorec je f = 1 / [2*PI*SQRT(L*C)]

Jednu součástku, tj. cívku nebo kondenzátor si musíme zvolit, druhou dopočítáme.

Pokud není nutné použít RC filtr, tak bych upřednostnil LC kvůli menší výkonové ztrátě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 8:52    Předmět: Citovat

Zdravím a děkuji BastlXXX za rychlou a odbornou odpověď, ale já se musím přiznat, že jsem skutečný amatér a laik v oboru nijak nevzdělaný, jsem totiž strojař, elektronika mne přitahuje a něco jsem už za ta léta zbastlil. Sice tuším, co mi sděluješ, ale nevím co je to to f, domnívám se, že by to mohl být asi uvažovaný kmitočet, který by měl být utlumen, tedy 50 Hz, to PI asi bude instalovaný výkon ve W, ale asi ne, to by asi bylo Pi, P x I to asi nebude, protože používáš *, SQRT rozumím že je druhá odmocnina, to L je asi požadovaná indukce v mH a C kapacita elektrolytu v µF nebo snad mF, nevím, ale jedno to nebude.
Souhlasím s tebou, že bych měl použít raději tlumivku a proto bych prosil o vzoreček na tu indukci tedy asi L a byl bych vděčný i za vzoreček na R pro ten RC filtr, kdybych měl nějaké problémy s tou tlumivkou.
Ještě jednou děkuju a prosím o doplnění toho vzorečku včetně jednotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 9:18    Předmět: Citovat

A máš skutečný problém s bručením, nebo to chceš preventivně? Běžně se ke koncovým zesilovačům, i považovaným za jakostní, RC článek v napájení nedává - a nebručí jim to.

Odněkud jsi to vyčetl? Není tam popsané řešení? Přece nejsi jediný s tímto úmyslem.

Jak velké potlačení zvlnění požaduješ? Vždycky nějaké zůstane. Tlumivka klidně může být rozměrově stejně velká jako trafo a přesto nedosáhneš ideálního stavu.
Zesilovač má jaký výkon? Nesymetrické napájení? Trafo je dosti slabé. Elyty jsou naopak dimenzovány pro mnohem silnější zesilovač. Ve tvém případě by spíš pomohl stabilizátor napětí, ale bude na něm úbytek napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 14:16    Předmět: Citovat

Nechci rozšiřovat téma. Mám to trafo a chci k němu udělat smysluplné vyhlazení. Protože není příliš velké, uvažuju o tlumivce. Už od dob před 60ti lety, kdy jsem si pro vlastní potřebu stavěl HiFi zesilovače vím, že nějaké vyhlazení je nutné, nicméně nejde o laboratorní kvalitu. Tohle by měl být univerzální nesymetrický zdroj v samostatné krabici pro napájení audio zařízení. Kapacitu elektrolytů v závislosti na výkonu stanovit neumím a proto zůstávám u osvědčené kapacity 10mF. Mně by pro tento případ skutečně stačilo odpovědět na ty upřesněné dotazy.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 14:59    Předmět: Citovat

Dávalo se 1000uF na 1A odběru, když v tom ještě byl slyšitelnej brum při vyšším výkonu, přidávalo se na 1500-2000uF/1A. Výkonový zesy s polovodičema v koncích nejsou moc citlivý na zvlnění napájení, ty CL nebo CLC články (Γ nebo ∏) se dávaly hlavně do elektronkovejch zdrojů anodovýho napájení, kde byly takový kapacity na stovky voltů nedosažitelný. Tvejch 10mF bude bohatě stačit na zesík s odběrem 5 i víc ampér.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 15:41    Předmět: Citovat

Jirka48 napsal(a):
.... Mně by pro tento případ skutečně stačilo odpovědět na ty upřesněné dotazy.
Význam symbolů v zápisu vzorce asi líp pochopíš spíše z obrázku. Výkon se tam vůbec nevyskytuje. PI je π =3,14.

Pro tvé účely žádný druhý kondenzátor ani odpor mezi dva C dávat nemusíš. Elyt 10G je naprosto dostačující pro trafo 24V/3A.

Přesnou odpověď asi nedostaneš, protože neumíš nadefinovat parametry, kolikrát se má zmenšit zvlnění nebo zvýšit činitel stabilizace apod.

Za dob elektronek se to dělalo asi z důvodu, že elyty s potřebnou kapacitou na tak velká napětí nebyly nebo byly drahé. Nebo by to neutáhnul usměrňovač, co já vím. Tak to řešili RC článkem. Taky měli přebytek napětí, tak tolik nevadil úbytek napětí na filtru.

Pokud chceš konkrétní číslo, dej tam odpor (0,47 až 0,56)Ohmů/5W a vyzkoušej, co to udělá. Kup si třeba dva kusy odporů 1 Ohm a můžeš je zkusit zapojit do série nebo paralelně. Co ti bude víc vyhovovat.

Nakonec odpor vždycky můžeš zkratovat. Což asi uděláš, až zjistíš, že je zbytečný.



Vzoreček pro LC .jpg
 Komentář:
 Velikost:  3.18 kB
 Zobrazeno:  45 krát

Vzoreček pro LC .jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 15:50    Předmět: Citovat

Výborně, to je pro mě použitelná odpověď praktika - pro mé 3 A stačí 4 700 µF a těch 10 mF je s bohatou rezervou.
Teď bych potřeboval ještě dovysvětlení v jakých jednotkách a jaké veličiny se skrývají v tom vzorečku za f, PI, L a C a případně vzoreček pro RC filtr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 16:05    Předmět: Citovat

Jirko, jednotky jsou odvozené ze soustavy SI a platí že kapacita C je ve Farradech (F), indukčnost L je v HENRY (H). "PI" je Ludolfovo číslo a je rovno 3,14 s dostatečnou přesností. f je kmitočet v Hz.

Ale tobě je ten vzoreček k ničemu. Nedá se tady použít.

Jelikož se ptáš na poměrně základní veličiny, bude pro tebe mnohem lepší experimentální cesta, jak jsem ti navrhnul. Taky to tak dělám.
Vraž tam nějaký odpor a sleduj, co se bude dít. To není ostuda. To je ladění prototypu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlastoTN



Založen: Oct 06, 2017
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 16:29    Předmět: Citovat

Pre Teba stačí ak použiješ kvalitný usmernovač a filtračné kondenzátory(lepšie použiť viac kondenzátorov menšej kapacity)
Rezistor sa nepoužíva(CRC)len sa zvíšil odpor zdroja.Tlmivka by už možno bola lepšia ale zas ju musíš nadimenzovat (3A)a to by asi vyšla dosť veľká(drahá, ťažká) a prínos malý.
Ú elektronkových usmernovačiek sa CLC používal kôli aj tomu že za usmernovačkou bola predpísaná max kapacita kondenzátora takže ak sa požadovalo kvalitné vyhladenie musel sa ten CLC filter použiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 17:24    Předmět: Citovat

Díky přátelé, asi to už ukončíme. Děkuju všem, co mi tady odpovídali, bylo to pro mě přínosné, asi tam dám jen jeden elektrolyt 4 700 µF/35 V. Trochu mě mrzí, že jsem se nedozvěděl kolik by měla být ta indukce, ale to přežiju. Vždycky jsem dával dva elyty a nějaký odpůrek a fungovalo to. No myslel jsem, že to udělám důkladnějc, ale asi to byla zbytečná ambice.
Ještě jednou děkuju a bastlení zdar.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 19:57    Předmět: Citovat

Obecně pro takové proudy je s indukčností trochu komplikace: cívka musí být vinutá poměrně silným drátem, aby se ohříval proudem co nejméně, vnitřní vrstvy mají špatný odvod tepla. Vyjde tedy poměrně rozměrná.
Počítat LC filtr podle Thompsonova vztahu je nesmysl, to by se dostal do sériové rezonance právě na rušivém kmitočtu a zvlnění na druhém kondíku by výrazně vzrostlo. Aby filtr fungoval, musí být laděný hluboko pod rezonanční frekvenci.
On návrh výkonové tlumivky je poměrně složitá záležitost, proto to výrobci (zejména elektronkových zařízení, v nichž se pracovalo s poměrně malými kapacitami a menšími proudy) řešili hrubým výpočtem, podle tabulek a grafů, nebo prostě metodou pokus/omyl: zvolili například EI jádro, věděli, kolik závitů jakým drátem se vejde do okénka E-jádra (včetně případných chladicích kanálků), z proudu a počtu závitů jim vyšlo maximální sycení a z něj vyšel průřez jádra. Aby se indukčnost neměnila, bylo třeba zajistit, aby se jádro ani při špičkovém odběru nepřesytilo, takže se magnetický odpor jádra zvětšil vzduchovou mezerou, jejíž délka se také dá vypočítat. Tím se samozřejmě snížila i indukčnost, ale zato se neměnila s kolísáním odebíraného proudu.
Řekněme, že použiješ dvoucestné usměrnění nebo můstek pracující do elektrolytu 4700 µF, následuje tlumivka v sérii a další blokování kondenzátorem 4700 µF. Schválně neuvádím % zvlnění ani milivolty, protože odběr nebuse konstantní a zvlnění na prvním kondíku s odběrem roste.
Dále, že budeš požadovat, aby zvlnění na druhém kondíku bylo o 40 dB menší (tedy zeslabené na setinu), než na prvním. V tom případě potřebuješ tlumivku o indukčnosti nejméně 54 mH, to už pár závitů dá. Těch pár závitů krát 3 A ti dá ampérzávity a jim bude odpovídat železové jádro (teď to nebudu hledat v nomogramech, ale odhaduji to na jádro s průřezem středního sloupku nejméně 25x25 mm a vzduchovou mezeru mezi E a I asi 0,4 mm). Samozřejmě můžeš z požadavku na účinek filtru slevit, pak vyjde celá tlumivka menší.
Ale rozměry a hmotnost bývají tím hlavním důvodem, proč se polovodičová zapojení konstruují přednostně tak, aby se zvlnění napájecího napětí do určité úrovně dalo zanedbat, protože ve výsledku neruší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka48



Založen: Feb 01, 2022
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 21:28    Předmět: Citovat

Ahoj Hille, díky za vysvětlení. Bude se mi lehčeji spát, že jsem neopominul nějaké důležité řešení. Není nad rozumné vysvětlení praktika.
Ještě jednou děkuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2023, 22:22    Předmět: Citovat

Já vyhrabal Slávu Nečáska - Radiotechnika do kapsy. Jsou tam sice empirické vzorce a určitě to bylo pro elektronkové zdroje, ale možná by to platilo i zde.
Ub₂=(2,53*Ub₁)/(L*C), [V,V,H,uF]kde:
Ub₂ je zvlnění za filtrem
Ub₁ je zvlnění před filtrem
L je indukčnost tlumivky
C je kapacita kondenzátoru
Vzorec je pro dvoucestné usměrnění.
Takže pokud naměříš Ub₁ a víš jaké chceš maximální zvlnění Ub₂, tak si můžeš dopočítat potřebnou indukčnost.
A výpočet tlumivky má na str. 195.
Ale netuším, jestli je to ještě poplatné dnešní době.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 30 2023, 6:11    Předmět: Citovat

Jirka48 napsal(a):
Díky přátelé, asi to už ukončíme. Děkuju všem, co mi tady odpovídali, bylo to pro mě přínosné, asi tam dám jen jeden elektrolyt 4 700 µF/35 V.

Asi by Ti měl někdo taky vysvětlit, jaké tam bude napětí bez zatížení při přepětí v síti Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund