Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prodám nebo vyměním inverzní svitkový film
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 16:27    Předmět: Prodám nebo vyměním inverzní svitkový film Citovat

Ahoj, omylem jsem si koupil pozitivní film který mi nejde do foťáku, film je nepoužitý, úplně nový, je cca. 3 měsíce po expiraci (myslím si že by to nemělo asi vůbec ničemu vadit). Rád bych film prodal někomu kdo ho třeba využije za 280Kč, za stejnou cenu jako jsem ho koupil, nebo ještě radši bych ho vyměnil za úplně obyčejný klasický pozitivní kinofilm do klasického foto aparátu.

Název vlákna upřesněn.
Hill



20231027_141944.jpg
 Komentář:
 Velikost:  29.27 kB
 Zobrazeno:  45 krát

20231027_141944.jpg



20231027_141948.jpg
 Komentář:
 Velikost:  28.49 kB
 Zobrazeno:  47 krát

20231027_141948.jpg



20231027_141953.jpg
 Komentář:
 Velikost:  29.08 kB
 Zobrazeno:  51 krát

20231027_141953.jpg



20231027_141957.jpg
 Komentář:
 Velikost:  28.48 kB
 Zobrazeno:  60 krát

20231027_141957.jpg



20231027_142010.jpg
 Komentář:
 Velikost:  30.73 kB
 Zobrazeno:  44 krát

20231027_142010.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 16:47    Předmět: Citovat

Kdybys napsal, že jde o svitkový film typ 120, Fujichrome 18°DIN (ISO 50), barevnou inverzi pro denní světlo, mohl sis ušetřit ty fotky.
Flexaretu jsem před pár lety věnoval jedné začínající reklamní fotografce, dám jí vědět, ale moc si to nemaluji, je často naložená ve Fomě a fotí na černobílé materiály, tak zrovna nadšení nečekám, protože diapozitivy 6x6 asi ani nemá, čím promítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7572
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 16:49    Předmět: Citovat

Jen technická - tohle není kinofilm, je to do přístroje na střední formát - např. Pentacon SIX, Pentax 645, 67, do dvouokých zrcadlovek jako např. Flexaret, Yashica MAT apod.
Jen se mi nezdá jako skvělý nápad na to zblízka takhle svítit. Je dost velká pravděpodobnost, že si světlo (a stačí fakt málo) najde skulinku a "lízne" kraj filmu. No a použitelnost půjde kam? No půjde do prdele.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 17:02    Předmět: Citovat

Ono to není tak zlé, ten krycí pás je o malinko širší a film začíná nalepený až po odvinutí několika závitů. A že jde o film typu 120, jsem už psal, tím je dáno, že je 6 cm široký a nejméně 75 cm čisté délky (12 obrázků 6x6 cm s mezerami a malou rezervou na začátku a konci po 2-3 mm, nebo 8 obrázků 6x9 cm, případně 16 obrázků 4,5x6 cm).
Dnes už fotím jen na kinofilm 135.
Ale má ten mokrý proces něco do sebe - na fotkách z digitálu mám plešku, šedivý vlas i vous, vyhlazené vrásky kolem pupku a kolejiště na čele. To na fotkách z filmu mám černé pačesy i fousy, v pase pár centimetrů a hladké čelo.
Za všechno může digitál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 17:10    Předmět: Citovat

Díky za objasnění co je to zač, bohužel na to tu nemám žádný přístroj, tak budu rád když se najde někdo kdo to využije, u mě by se zbytečně válel dalších 20 let a pak bůh ví co by s ním bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7572
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 17:22    Předmět: Citovat

Tak barevná inverze ve středoformátu byla "fajnovka" vždycky, nejen nyní Smile
Proti Meoptě nebo Flexaretu nic, ale jak známo, barevný diák je hodně háklivý na přesnou expozici, tak to bude chtít ještě kvalitní expozimetr, střílet to od oka bych si (v případě vážně míněných snímků) netroufl. Takovýto film by "slušel" spíš nějakému tomu Pentaxu, Hasselbladu apod.
Tři měsíce po expiraci nevadí, pokud to nebylo skladováno někde v teple. Když je film v lednici (lépe ještě v mrazáku), tak přežije i 10 let po.
Mám tady v lednici nějaké Fuji PRO-Z 800 (barevný negativ) a to má po expiraci už dost. Ještě jsem je ale nezkoušel.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 17:37    Předmět: Citovat

Jsem to tu prohrabal a našel jsem tenhle přístroj viz. foto. Ale bohužel je asi nefunkční a nekompletní. Ale do něj by ten film asi šel.
Jinak bude teda lepší když ty všechny filmy dám do nějaké plastové krabičky která těsní a dám je do lednice?



20231027_183042.jpg
 Komentář:
 Velikost:  38.77 kB
 Zobrazeno:  61 krát

20231027_183042.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 20:36    Předmět: Citovat

Jo, Ljubitěľ, ten fotí na formát 6x6, nemá počítadlo snímků, film se převíjí podle prostřední řady čísel na krycím pásu. Ten hledáček nestál nikdy kale za moc, zaostření podle něj vyžaduje jistý cvik, zvlášť bez šachty s lupou.
Myslím, že ten foťák pochází z LOMO, tedy může být dobře použitelný pro lomografy (to jsou takoví hipsteři ve fotografii). Ne, že by špatně kreslil, jestli má čistý objektiv, ale po těch letech budou expoziční časy sotva odpovídat nastavené hodnotě, prostě už bych do něj s filmem nepospíchal.
Film v těsném obalu uložený při teplotě pod +4°C vydrží dalších několik let. V mrazáku bych ho ale dlouho netrápil, mohla by se začít oddělovat emulze od podložky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7572
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 21:14    Předmět: Citovat

Do toho sovětského krámu je té Velvie opravdu škoda Smile
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 8:47    Předmět: Citovat

Jak se ti mohlo stát, že místo kinofilmu jsi koupil svitkový film? Kolik těch filmů máš?
Napadlo mne, mám po matce takovýhle foťák, nevím jestli funguje (už pár desetiletí jsem ho neměl v ruce vyzkouším ho), mohl bych ti ho zapůjčit, abys ten film (pokud jich nemáš krabici) na něco vyplácal.
http://www.pokorka.wz.cz/fotaky/kodak620.html

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 916

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 9:06    Předmět: Citovat

Mám flexaret, taky můžu zapůjčit, ale fotil jsem na něj naposled někdy před 40 lety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 10:12    Předmět: Citovat

Docela by mě zajímalo, kdo dneska fotí na diáky 6x6. Naposledy jsem se s tím setkal někdy koncem devadesátek, a to jen pro účely skenování na bubnu (takže film stejně musel z rámečku), pro zákazníky kteří zaplatili kvalitu. Už v té době ten formát ale nebyl praktický oproti 6x9, na který aspoň existovaly aparáty s posuvným/naklápěným objektivem.
Byly časy, kdy se projektory 6x6 (obvykle kombinované s episkopem) válely vyházené na školních dvorech, protože to nikdo nechtěl ani zadarmo, doba patřila interaktivním tabulím i když to půlka učitelek neuměla ovládat. Podobně Pentacon Six, vysloveně se nezahazovaly, ale svého času byly za všimné.
"Pozitivní film" bez toho dia- původně znamená nízkocitlivý nízkozrnitý ortochromatický materiál se strmou gradací pro kopírování z negativu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6316
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 10:43    Předmět: Citovat

Fotil jsem na 6x6 možná ještě někde kolem roku 95. Vyprdnul jsem se na to, jelikož tatík koupil kompakt na kinofilm a já jsem nechtěl platit toho času za film přes stovku a mít tam jen 12 fotek. Smile Tak jsem si půjčoval tatíkovu novou Minoltu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 11:00    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
a mít tam jen 12 fotek. Smile Tak jsem si půjčoval tatíkovu novou Minoltu. Wink

Někdy koncem 70tek jsme fotili s klukama z intru na formát 9x12. Udělaly se tři snímky za odpoledne, víc kazet jsme neměli. 12 fotek, to by byl buržoasní luxus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2023, 12:04    Předmět: Citovat

Dřív bylo i víc používanejch formátů, jen co si pamatuju, existovaly foťáky, co nefotily na kinofilm políčko 36x24 "naležato", ale dělaly políčko "naštorc" - formát 18x24. Na svitkovej film pak byly foťáky s formátem 6x4, 6x6 a 6x9, ze kterejch si spousta "domácích" fotografů dělala přímo kontaktní kopie na pozitivní papír v kopírovcím rámečku = nepotřebovali ani zvětšovák. Fotografové ve "Fotoslužbě" = takový ty profesionální fotoateliéry, kam se chodilo "dát se vyfotit na občanku", ti fotili na listovej film 12x15 nebo 12x18. Do těch jejich dřevěnejch fotobeden samozřejmě existovaly kazety i na větší formáty, jenže se skoro nikdy nepoužívaly - ještě tak na nějakou hromadnou "svatební" fotku, kdy se k takovýmu fotografovi nahrnulo 50 lidí a všichni "chtěli bejt vidět". Formát svitkovýho filmu spíš používali "profesionální" fotografové do studia, kde jim asistent(ka) neustále přebíjeli dva nebo i víc stejnejch foťáků filmem, aby dotyčnej "umělec" nemusel přerušovat svoje tvůrčí zanícení - tyhle fotky byly určený pro profesionální sféru, kde se zvětšovaly až na velikost metru a pro tisk i větší, což pro kinofilm byla ze začátku jeho hranice. Postupným vývojem jemnozrnnějších emulzí a hlavně vývojek se technika dostala tak daleko, že na plakát šel zvětšit snímek z kinofilmu - a velkoformátový fotky zůstaly opravdovým "umělcům", kterým stálo za to stavět stativ, schovávat se pod jeptišku a na matnici si štelovat obraz k naprostý dokonalosti. A pak přišel digitál a všecky je se svýma možnostma expozice i post-processingu poslal do Brusele ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund