Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrostatika a uzemnění.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: po říjen 16 2023, 16:54    Předmět: Elektrostatika a uzemnění. Citovat

Zdravím vás.
Dříve jsem neřešil problém vlivu elektrostatiky na spotřebiče. Vždy vše bylo v pohodě. Jenže jsem v poslední době zaznamenal problém. Vše Ok a najednou KO panel nebo nějaký obvod. Jasný, jde se něco opravit, tak to musí ze zásuvky a tím se přeruší ochranné zemnění a tím je zařízení bez kostry, jenže pokud člověk se může nechtíc nabít, dotknout zařízení a je vymalováno, resp. odprásknuto. Je tam slaboelektronika a hlavně ta citlivá.

Tak mě napadlo. co to pojistit? Spojit se zemněním v zásuvce, pokud není jiná možnost, jak to odvést.
Tak rukavičky mám, ale ty také chce s něčím spojit, aby ta případná energie z těla šla pryč.

Měl jsem tedy představu to spojit tím kolíkem na zásuvce. Tak v zapojení elektroinstalace kde je L,N,Pe. To je myslím v pohodě. Otázka je, když by byla L, PEN? Tak jestli by to také mohlo být? Jen otázka je jestli by se i něco opačně nezavleklo?

Jak to děláte vy?
Děkuji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 517
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: po říjen 16 2023, 18:09    Předmět: Citovat

Ahoj Klobe první, v těchto případech mám věkovitou gumu jako podložku na stole. Guma je vodivá, na ní páječka, měřáky i nářadí. Používám ji na citlivé obvody, začal jsem s tím při práci s KF520. KF521 už nebyla tak háklivá. Později jsem ji začal běžně používat na obvody, které skladuji v alobalu (operáky, JFety atd.).
Odkoukal jsem to u opravářů z kanclstrojů. A gumu nijak neuzemňuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 16 2023, 19:03    Předmět: Citovat

Když vstaneš v bavlněných džínách z lakované židle, bude ti kulový platný, že máš zařízení spojené se zemí. Přiblížíš prst a přeskočí jiskra. Pak záleží na tom, jak má dotykový panel ošéfované vstupy elektroniky, jestli si s tím nábojem poradí a zajistí vyrovnání napětí s kostrou zařízení, nebo to nezvládnou. Jediná pomoc je sáhnout napřed na kostru zařízení, ta by měla být se zemí spojená, "vybít se", tedy odvést náboj , který neseš na sobě, na neživou část zařízení a pak sahat na dotykový panel. To jako například příklad.
Jestli se v tom hrabeš na stole, pak je potřeba vyrovnat potenciály dřív, než k přeskoku dojde. To zajistíš nejlépe vodivou gumovou podložkou připojenou třeba na radiátor topení, vodovod (pokud není v plastu), a třeba i na ten kolík v zásuvce, stačí spojení přes odpor v řádu stovek kΩ, dále antistatickým náramkem spojeným s tou podložkou, taky stačí přes odpor stejné velikosti. A pochopitelně pájedlem, jehož hrot je spojený s tou podložkou, opět stačí přes odpor. Podobná opatření platí i pro měřicí techniku. Při měření propojit napřed kostru měřidla s kostrou zařízení...
Ale ty přístroje by měly být konstruované tak, aby při běžném používání nějaký statický náboj neškodil, takže mi z toho vychází zase ty nevodivé podrážky, bavlněné džíny, lakovaná nebo koženková židle a nárůst napětí, když se ten náboj musí vejít do menší kapacity proti zemi, kterou jsi snížil tím, že jsi zvedl zadel ze židle.
Tomu se dá odpomoci pravidelným čištěním některým z přípravků s antistatickými účinky, dobře se osvědčuje na plasty Cockpit spray nebo aviváž na prádlo, či přímo antistatický sprej. Samozřejmě ty se nesmí dostat do zařízení s MOS obvody, protože pro tak malé proudy,s nimiž ta zařízení pracují, může svod v antistatiku představovat zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: po říjen 16 2023, 19:51    Předmět: Citovat

Ještě dodám, což jak jste správně nastínili, že jsem neuvedl. Jedná se většinou o spotřebič pračku, myčku. Může to být o něco jiného, kde se zrovna nachází nějaký Chip, nebo háklivá elektronika, I ty Mos obvody.

Takže by nevadilo, že tedy, přes ten rezistor v řádově kΩ.

Udělal bych to - vodičem propoj spotřebič rezistor a na kolík. tedy jedno jestli bude i Pen zapojení v zásuvce. Pak sám, se také připojím k té zásuvce nebo klidně ke spotřebiči, když bude už ukostřen.

Ostatně na stole také trochu souvisí ta má otázka s tím spojením na kolík, kde je Pen a není Pe,N.

Jo, ještě se stále an chází instalace, kde je Pen a ne zvlášť Pe,N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po říjen 16 2023, 23:35    Předmět: Citovat

Je důležitý si uvědomit, jaký funkce ten kterej drát vykonává. PEN v soustavě TN-C vykonává jak funkci zpětnýho vodiče (N), tak vodiče ochrannýho (PE). Pro základní princip ochrany musí ten PEN mít stejně nízkou impedanci zemnicí smyčky, jakou mají jeho oddělený podoby v soustavě TN-S. Jinak by taková instalace nebyla při svý funkci bezpečná, protože by na společný části vodiče vznikal nebezpečně vysokej úbytek napětí nebo dokonce by mohlo dojít k zavlečení fázovýho napětí na jinak ukostřený části (typicky poruchovej stav při "upadnutí nuly od baráku"). Běžně se tak PEN chová stejně jako PE + N a dá se stejně použít k odvedení nadbytečnejch statickejch nábojů.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 17 2023, 4:51    Předmět: Citovat

Ano, ale v kuchyňských spotřebičích je už elektronika spojená s tou nulou, ať už má síť samostatný ochranný vodič PE a samostatnou "pracovní nulu" N, tedy síť TN-S, nebo má ještě ochranu nulováním, tedy vodič PEN je společný pro pracovní proud i ochrannou funkci (TN-C). A je dostatečně ošetřená proti statickému výboji.
Ještě jsem se nesetkal s pračkou, myčkou či mikrovlnkou, kde by odešla samotná elektronika na statický výboj (teda nepočítám zásah blesku v bezprostřední blízkosti nebo do venkovního vedení, to je trochu moc statiky).
Vždy byla příčina jinde: buď vyhřátý faston vedoucí velký proud, nebo porucha některé součástky kolem elektroniky, která s sebou někdy v té elektronice vzala víc najednou, ale ne vždy, případně vlhká deska s elektronikou (například automatky pračky ve vlhkých prostorech), na níž došlo k přeskoku síťového napětí. A usnadní to přepěťové špičky v síti, které zejména v sítích TN-C vznikají na špatných spojích vodiče PEN při odpojení induktivní zátěže, například motoru kompresoru v lednici.
Případně, jak píše EKKAR, špatně vodivá nula (přerušený nulák) na přípojce z distribuční sítě, kdy různě zatížené fáze můžou ve fázi, na kterou je spotřebič připojený, způsobit dlouhodobé přepětí, protože nula "nesedí na zemi". Distribuční síť je totiž vždy TN-C, nepoužívá samostatný ochranný vodič, ale PEN, tento vodič je průběžně přizemněn. Horší je to u přípojek, které do určité délky nebyla povinnost přizemnit, protože "v neměřené části byl přece přizemněný dobře".
Než začneš řešit nesmyslné ochrany před statikou, zavolej revizního technika s příslušným vybavením a nech si doma zkontrolovat síť. Nejspíš najde někde podpálené svorky na nuláku a na jeho konci "proti zemi plavající" napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: út říjen 17 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Právě, dříve jsem to neřešil, když nikde nic neodešlo. jenže pak se několikrát stalo, že panel KO. Mohlo to být, že se panel při opravě, musel výjmout a někam odložit. Nebo i zůstal namontovaný a aniž by se něco dělalo, tak na řídící jednotce IO KO a co antom to hlavní. Kontaktoval jsem jednoho, co přímo opravuje jednotky. Ten říkal, že nejspíš jsem dostal elektrostatiku k tomu. Přece jen tak něco na panelu neodejde, vždy to musí mít nějaký důvod.
Tak mě napadlo, právě, že když je vidlička ze zásuvky, tak nějak to dál zemnit a třeba i sebe. Tak bych udělal propoj mezi spotřebič a kolík na zásuvce, když už by nebylo kam jinam jinde zemnit. Když mám už rukavice na odvod, tak by bylo dobré i je někam připojit. A nejblíž je většinou ta zásuvka. Jenže všude není jen rozdělené Pe s N, ale kolikrát to PEN.

Jinak nevím u někoho třeba k někomu zvát technika, aby to u lidí kontroloval??? U mě to je už provedené. Mi se jedná, že třeba u někoho se to rozdělá, tak potřebuji mít nějaké řešení, když to není možné ke mně, ale jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: út říjen 17 2023, 19:11    Předmět: Citovat

Jinak mi šlo, kam přizemnit třeba popř. i ten alobal, který by byl na stole? V elektronice prodávají různé vymoženosti na odvod. Jen jsem nenašel, kam to nejlépe napojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 17 2023, 20:33    Předmět: Citovat

Přečti si ještě jednou, co jsem ti napsal o tom, jak se nabiješ, a jak zabráníš tomu, abys došel k jednotce nabitý.
Jestli máš naprostou jistotu, že ti neplave nula v zásuvkách (to jako, že ti při zapnutí žravého spotřebiče v jedné fázi nestoupne napětí v jiné fázi třeba na 280 V), pak to prorážíš statikou. Jednotka zapojená v zařízení v chodu je sama o sobě proti statice dost dobře ošéfovaná.
Jestli máš na stole alobal, a na něm nic s dostatečně velkým měrným odporem (něco takového), pak častěji zničíš elektroniku právě tím, že se přímo dotýká toho alobalu, když na tu desku s elektronikou nabitý sáhneš.
Musíš vyrovnat potenciály, ten alobal pod tou podložkou s velkým odporem neškodí, ale rozlož na něj třeba rozpletený konec lícny, kterou druhým koncem připojíš na scorku, ke které přes odpor připojíš ten náramek, který tě bude vybíjet, kostru pájedla či měřáku... prostě to musíš vše uvést na stejný potenciál. A pak je vždy lepší, když ten potenciál bude co nejblíže zemi, takže tu svorku připoj na cokoli, co může mít k uzemnění co nejmenší odpor. A to může být třeba ústřední topení, ochranný kolík v zásuvce (za předpokladu, že máš skutečně zkontrolovaný jeho odpor proti zemi resp. proti nule distribuční sítě).
Znovu opakuji - nejjistější ochrana přes průrazem statickým nábojem (jestli jsi si jistý, že je to tím), je ten náboj vůbec nevytvořit. Tedy antistatikem ošetřené plasty, třeba i podlaha setřená přípravkem s obsahem antistatických přísad, zátěžové koberce bývají už z prodeje ošetřené antistatikem, což jim vydrží do doby, než si na ně půjčíš vysavač na mokré čištění koberců, a... a přiměřená relativní vlhkost vzduchu. Nemusí být zrovna 75 %, jako v tkalcovně, kde při nižší vlhkosti tluče všechno (zajímavé: řídicí jednotky tam neodejdou, ani když každou chvíli dostaneš ránu, že i žvýkací sval může zapomenout na své povinnosti), ale pod 45 % by být neměla.
Prostě si zvykni dodržovat zásady práce s obvody citlivými na statiku, častěji si sáhni na něco, co tě vybije, třeba na vodovodní baterii, na tu antistatickou fólii na stole... a teprve pak sahej na tu elektroniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund