Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

trocha jádra, neutronů a rychlých nabitých částic
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 12:08    Předmět: trocha jádra, neutronů a rychlých nabitých částic Citovat

Kdyby se chtěl někdo podívat na rektor či urychlovač:
https://jaderny-vyzkum.cz/dod-2023
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 12:36    Předmět: Citovat

Já tam před léty byl (přesně na takové akci) a bylo to pěkné jak technicky, tak přírodně (okolí)...

Takže doporučuju.

Škoda, že si to nelze fotit (různé racionální důvody ale chápu)...

Věcná připomínka: zkus někomu sdělit, ať se postará o funkčnost odkazů (např. odkaz v okénku reaktoru LR-0 nevede na fungující stránku). Edit: platí to i pro LVR-15.

Já tedy než něco pustím na veřejnost, tak si to nejmíň 10x projdu, protože je to moje vizitka... Je to pro toho správce takový problém, nebo to je tzv. "dneska přece normální"?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 12:51    Předmět: Citovat

To si dělají ÚJéVáci, netuším kdo, ale myslím, že ty stránky jsou ještě teplé, tak to snad bude brzy opraveno...

Jinak příroda je tam krásná - Kaňon Vltavy zařezaný do placky severu Prahy je opravdu kouzelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 13:10    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
To si dělají ÚJéVáci, netuším kdo


Překvapivě to najdeš pod tlačítkem s ikonkou telefonu a textem kontakt Wink

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2559
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 15:15    Předmět: Citovat

Čust: Supr, díky za info. Doufám, že mi do toho nic nevleze. Před lety tam pracoval přibuznej a z vyprávění je to tam zajímavý.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 15:29    Předmět: Citovat

Já si při jakémkoliv připomenutí probíraných "ústavů" vždycky vzpomenu na dávného kolegu, který pocházel právě odtamtud.

Po příchodu do firmy, kde jsem tehdy pracoval bylo jeho asi nejfrekventovanější slovo "brzďák". Tím víc, čím neuvěřitelnější jeho historka byla Wink

V té době byly ve zmiňovaném areálu ještě možná aktivní bunkry...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne říjen 15 2023, 14:30    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
V té době byly ve zmiňovaném areálu ještě možná aktivní bunkry...
Před nedávnem tam manželka postavila naučnou stezku. Posunul se plot ÚJV a jsou přístupné tuším dva einmannbunkry. Doporučuju navštívit.
https://mapy.cz/turisticka?source=base&id=2520271&x=14.3650239&y=50.1780646&z=18
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 12:58    Předmět: Citovat

Včera jsem absolvovala, bylo to super. Stát na běžícím reaktoru pro mě byl úžasný zážitek. Vidět dole v díře čerenkovovo záření také. Samozřemě nejen toto. Takže děkuji za upozornění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 9:20    Předmět: Citovat

Smile tak to je super, že to bylo puštěný, čerenkov se hned tak někde nevidí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: út listopad 14 2023, 18:26    Předmět: Citovat

To jo, u nás na EDU, když to chtějí nějaké důležité delegace vidět, musí se zhasnout celý reaktorový sál... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: út listopad 14 2023, 20:18    Předmět: Citovat

vedle v bazénu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: út listopad 14 2023, 20:19    Předmět: Citovat

Může tady někdo zkráceně objasnit (nebo třeba klidně pomocí odkazů), jak je možné, že lze bezpečně pozorovat zářící jaderné palivo, i když ponořené ve vodě?

V Řeži (před těmi několika roky) mi taky bylo záhadou, jak bylo možné nahlížet do "kanálů" reaktoru, normálně uzavřených okénky. Jo, něco jako sekundární radioaktivita je zřejmě jev omezený na předchozí ozáření neutrony....ty tam předtím nebyly? Nebo tam není nic, co by mohlo být sekundárně radioaktivní?

Abych ještě upřesnil svůj dotaz: jde mi v podstatě o to co, kdy a jak září nebo nezáří (míněna asi hlavně gama a neutrony) apod. Prostě takový "lehký úvod" do problematiky propojený s nějakými konkrétními fakty (Řež, Troja, různé JE atd. apod.).

Fakt, že se vše neustále kontroluje dozimetry, je jasný a netřeba ho rozebírat. Jde mi skutečně jen o fyzikální podstatu těch dějů (čímž myslím nejen třeba vznik záření, ale i např. způsob jeho šíření - zda lze pouze přímočaře, nebo tam taky fungují odrazy jako u světla atd. apod.)...

Díky.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 14 2023, 22:03    Předmět: Citovat

No, ono to jaderné palivo nezáří v tom smyslu, že ho můžeš vidět. Tam asi budou zářit sekundární elektrony, které se v té vodě pohybují rychleji než světlo a aby se zpomalili pod světelnou rychlost, tak vyzařují energii ve světelném spektru (modrá) - tomu se říká Čerenkovovo záření. Je to něco jako rázová vlna u letadel, které letí rychleji než zvuk.

Ten dotaz jak co září nezáří, to asi nejde jednoduše napsat. Každopádně každé záření končí na ionizaci a radiaci fotonové, potažmo v závěru v teple. A vznik je přirozeně z jaderných rozpadů a svítí téměř všechno. I ty. A hlavně z rozpadu draslíku, který je přirozeně radioaktivní a je obsažen asi ve všem živém - dost v banánech a mandarinkách. Smile To svítí ve formě gama, to jsou fotony, které mají původ v jádru (ne v obalu, to je pak rentgen). A to je to záření se kterým se defakto člověk setkává denně. Pak hodně významný je radon, to je alfe zářič a defakto nevadí, protože alfa k tobě vzduchem nedolítne - zabrzdí se. Problém je, když ho vdechuješ, to ti pak alfa částice ozařují plíce a není to nic moc. Další problém jsou nemocnice - rentgeny, CT, a onkologické pracoviště - na to se ani limity obecné nevztahují, protože, když tě smahnou, zachraňují ti život... Smile

A co je bezpečné a co ne? Jsou v atomovém zákoně stanovené nějaké limity, ale jistě člověk který se narodil v Jáchymově a strávil tam mládí, bude jistě odolnější než ten, který žil v prostředí, které nemá uranové podloží. Takže mimo ČR. Smile

Kam můžeš a kam ne? Pokud jdeš k technologii, která svítí, tak musíš podepsat papír, že jsi seznámen s riziky a pracovníci musí zajistit, že dávka, kterou jsi obdržel je pod dávkami stanovenými atomovým zákonem a vnitřními předpisy schválenými SUJBem.

EDIT: K těm odrazům, Gama a rentgen samozřejmě nevidí povrch, to má takovou energii (krátkou vlnu), že vidí atomy (měký rentgen jo, na to existují i zrcadla). Protony a těžší částice jsou trošku jako buldozer, to vše hrnou před sebou. Elektrony podle energie - vysoké energie vidí jen atomy, nízké energie i povrchy, ale všechny se rozptylují, stejně jako fotony (Compton, tedy vyjma těch co zreagují fotoefektem). Neutrony? Tam je to divočina, záleží na materiálu a energii neutronů. Superchladné neutrony se dají přenášet v hrnku. Rychlé neutrony hrají s krystalickou mřížkou kulečník, ... je toho moc...


Naposledy upravil Cust dne út listopad 14 2023, 22:23, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: út listopad 14 2023, 22:14    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
No, ono to jaderné palivo nezáří v tom smyslu, že ho můžeš vidět. Tam asi budou zářit sekundární elektrony, které se v té vodě pohybují rychleji než světlo a aby se zpomalili pod světelnou rychlost, tak vyzařují energii ve světelném spektru (modrá) - tomu se říká Čerenkovovo záření. Je to něco jako rázová vlna u letadel, které letí rychleji než zvuk.


Slovem "zářící" jsem samozřejmě nemyslel sekundárně vzniklé Čerenkovovo záření, ale radioaktivitu paliva a to, do jaké míry se šíří i nad vodní lázní atd....

Jinak jsem taky nemyslel přírodní zdroje záření, ale primárně výše zmíněné technologie (lépe řečeno reaktory) v Řeži, Troji, v JE...

Mně je jasné, že ta problematika je velmi široká a nedá se zodpovědět několika větami. Proto jsem už v úvodu psal o možnosti uvést jen vhodné odkazy...

Pro mě by v tomto smyslu ideální bylo něco jako paměti nějakého významného technika u oněch technologií, přičemž to dílo by obsahovalo i výkladovou pasáž. Nesmělo by to ale být podáno ani příliš "pro Máňu Vomáčkojc", ani na druhou stranu pro Einsteina Wink

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 14 2023, 22:21    Předmět: Citovat

Život mezi atomy, Čestmír Šimáně

PS: ještě jsem ti výše něco doplnil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund