Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Konečně to někdo umí pojmenovat
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 9:23    Předmět: Citovat

No sranda je to pak vidět z druhé strany - známý se strašně rozčiloval, že dodavatel internetu mu naúčtoval výjezd technika když reklamoval pomalý internet. Na radu vnoučka si dal veřejnou IP adresu a tplink router. Router kvůli chybě výrobce měl ve firmwaru díru - dostal se tam nějaký virus a začal posílat nějaký brutální provoz do internetu.
Přijel technik, zjistil co se stalo - a že router je v majetku zákazníka. Vyřešte si to sami nebo zaplaťte v hodinovce. A buďte rádi, že po vás nejde policie, kdyby ten váš router proved útok na nějaký úřad nebo nemocnici...

Já jsem se mu to snažil asi půl hodiny vysvětlit, pak jsem si řek o 50Kč na benzín a to se strašně cukal. Tak jsem mu řek ať si ty drobné nechá a příště mě neotravuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19533
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 9:39    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jak proboha souvisí cosi jako JXD a provoz fóra EB a do toho heslování wifi, to asi nechápu.

To se ani nesnaž, prostě takto se tu odbočuje od tématu dost běžně, zvlášť, jestli se v něm neřeší přímo elektronika. Horší je to vždycky opačně. A nejhůř se pak něco hledá ve vláknu, které začne koktáním pulsního zdroje a kupodivu skončí pojednáním o opravě koktání pulsního zdroje, ačkoli se mezitím dvanáct a více stran zabývalo kvalitou a cenami potravin, nebo jinou, ještě obtížněji řešitelnou společenskou otázkou.
To vše je vývojem: místo toho, abych si přečetl zprávu, je místo ní půlhodinové video. Na to se už ani nepodívám - k čemu v novinách stačilo pár slov, to teď vyžaduje muset půl hodiny čumět, abych nakonec zjistil, že to, co sliboval titulek, v pořadu ůbec nezaznělo. Že by podobnost čistě náhodná?

Když už tu paralelně běží diskuse o té optice, tak my jsme dostali na vybranou, jestli to chceme v kostce, jestli zvlášť optický převodník a zvlášť router. Vybral jsem si druhou možnost a teprve při montáži jsem zjistil, že si nemůžu router Mikrotik AX2 spravovat sám. Vynadal jsem poskytovateli za zajíce v pytli, že to neinzeroval předem, to bych trval na zachování stávající gigalan.
Dlužno podotknout, že nastavení do dvou podsítí a rozdělení portů LAN tak, aby nezáleželo na rychlosti připojeného zařízení (předtím vaklkontakt k printserveru na jednom z LAN portů dokázal na všech ostatních portech včetně WAN zpomalit celou síť i připojení pod 10 Mbps, jen wifina se tvářila, jak by nic, ale v důsledku to pochopitelně ani přes ni ven ani dovnitř nemohlo rychleji běhat) udělali na přání přímo na místě, zbytek dálkově do tří hodin.
Za takovou službu svého poskytovatele chválím. A chválí ho všichni, kdo si dokázali říci, jaké mají požadavky. Komu stačí wifina, ten asi žádný speciální požadavek na správu nikdy neměl.
Asi těch, komu stačí, že na to pojede televize a infernet, je většina, tak proč je zatěžovat zbytečnými informacemi, že?


A teď se můžeme vrátit k těm nepodloženě sebevědomým borečkům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 10:18    Předmět: Citovat

gilhad napsal(a):
Po mnoha zkušenostech s různýma dodavatelema internetů jsem taky zakotvil na rutině ....
...
Co mají v té zdi za konkrétní kabely mě nezajímá, co si na to nakrimpovali je taky jejich věc (a bude to stát v koutě za hromadou kovových krámů a časem si to zase odnesou, až půjdu jinam) pro mě je důležité jen to, že tam vede můj kabel, zakončený RJ45 a tím kabelem ke mě teče Internet.
Nepotřebuju vědět, co tam mají oni, oni se zase nedozví, co tam dám já a jediný společný bod je ta RJ45 zásuvka, co umí DHCP a Internet Laughing
Až k zásuvce to je plně jejich a nezajímá mě to, od zásuvky dál je to plně moje a jim po tom není nic. (Dobré ploty dělají dobré sousedy.)
pocitujlasku napsal(a):
EKKAR napsal(a):

Jenomže ty ses s nima domluvil, co a pokaď až bude jejich a jaký parametry musí mít to tvoje, co si za to pověsíš. Minimálně oni to dali info, co tam budeš od nich mít - nejlíp předem, aby sis to zařízezní mohl připravit nebo i koupit.
Ano, to je pravda, oni ponukaju ten zaklad, ale da sa dokupit priamo od nich wifi a dalsie zariadenia. Cize sa kazdy moze rozhodnut.
A teraz mi este napadlo, rodicia maju klasicky net, a tam to je este lepsie. V byte len rj45 zasuvka a dajte si tam co chcete, staci na wan dhpc. Ked vymenia zariadenie, tak staci pockat 15 minut a internet sa rozbehne. (asi nejaka kontrola na MAC).
Seriozne firmy maju min. moznost, ze si to zakaznik moze menit v nejakom ich rozhrani, ale uplne zamknute zariadenie som videl naposledy snad pred 20timi rokmi. Vzdy tam bola aspon moznost nastavit bridge a wifi.
p32 napsal(a):
Tak já mám klasiku. Zásuvku až za dveře a připoj si tam, co chceš. Smlouva samozřejmě s parametry pro nastavení, pevná adresa, rychlost pro upload i pro download. Samozřejmě, kdo je neznalý, tak si může od nich nechat instalovat i vše ostatní, co si od nich může koupit a zaplatí jen za práci a dodaný HW.
Přesně - nabídka i tady od káblofky zněla na "optické připojení rychlostí až ..." - s několika odstupňovanýma hodnotama, počínaje 100/100 a konče 1000/1000 - megabitů down/up za vteřinu. O nějakým povinným akceptování jima dovalenýho routeru s už přednastavenou wifinou, do kterýho budou mít ovládací přístup jen oni, ani čárka. Možná kdybych byl úplně novej zákoš a doma neměl žádný zařízení, byl bych rád - ale když jsem v kategorii "dlouholetý zákazník" (doba trvání smlouvy víc jak 10 let), tak asi můžou předpokládat, že si budu chtít sám zvolit, jaký koncový zařízená budu chtít. Doposavad při RF přenosu po koaxu těsně nad leteckým pásmem byl koncovým zarízením vždycky modem - na vstupu s "F" konektorem pro koax, na výstupu s RJ-45 pro data. Výrobce co si pamatuju byl ze začátku TP-link, pak Arris a pak po stížnostech na jeho nestabilitu provozu nám dali širokopásmový Cisco. A kdo chtěl, mohl si ještě k tomu pronajmout router s wifinou - nebo si takový zařízení koupit sám, za svoje. Oni svou dálkovou správou vždycky končili na modemu, měli na každým i monitoring kvality signálu na jeho vstupu, takže dokázali i odhalit nějaký problémy s kabelem atp. Good. Ale pak přijdou s optikou a nacpou mi něco, co jsem ani ve snu nechtěl, navíc od výrobce, o kterým je známo, že čmuchá všude kde může i nemůže a veškerý data odesílá kamsi do PRCácka? To je asi jako byste šli do šaurůmu k prodejci aut, objednali si Golfa GTI jako hot-hatch - a on vám přivez sice Golfa, ale v kombíku, s pevně vestavěným taxametrem a se smlouvou pro Uber, pro kterej byste byli povinný ve volným čase jezdit, aby se rychlejc zaplatil váš lízink!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 18:40    Předmět: Citovat

citace:
datovou optiku až do kvartýru

Kolik platíte za to mě měsíčně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 19:15    Předmět: Citovat

Do minulýho čtvrtka jsme měli sazbu "Mistrál" = za 450,-Kč měsíčně + 50,- za nájem a správu modemu jsme měli objemem neomezený data s rychlostí AŽ 100Mbit down a 10Mbit up, prakticky to bejvalo někde kolem 94-96Mbit down a 9,6-9,7Mbit up - měřeno webem Speedtest.net.
Aktuálně máme tarif BETA - za stejnejch cenovejch podmínek (450,- + 50,- Kč měsíčně) máme 500/500Mbit/s, na prvních 6 měsíců trvání smlouvy povýšenej o 100% v rámci "zaváděcí akce" na 1Gbit down/1Gbit up. http://www.ktcz.eu/internet/nabidka

V příloze je test udělanej teď ve 20:12.



Opera Snímek_2023-09-27_201329_www.speedtest.net.png
 Komentář:
 Velikost:  77.84 kB
 Zobrazeno:  42 krát

Opera Snímek_2023-09-27_201329_www.speedtest.net.png



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 19:20    Předmět: Citovat

No jo, se serverem providera to tak chodit může, ale jak známo, tak dimenzování řetězu je dáno jeho nejslabším článkem.

Takže za mě jsou podobné rychlosti zbytečné, protože to prostě v naprosté většině nedá protějšek.

Leda že by šlo o interní sdílení kapacity připojení, to se pak projevit může.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 20:16    Předmět: Citovat

Nordic Telecom je mnou náhodně zvolenej cílovej server v Praze, není to můj provider. Vyber si libovolnej jinej server z nabídky dostupný na stránce Speedtestu a já ti tam udělám měření, pokud si myslíš, že jsem to jakkoliv ovlivnil v něčí prospěch.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 21:03    Předmět: Citovat

Proč bys to měl "ovlivňovat v něčí prospěch"?

Nic takového jsem nenapsal. Přečti si to ještě jednou, psal jsem o technickém principu, resp. smyslu uvádění takových měření.

Pokud je protějšek připojen někde k "páteři" a je výkonný, tak to prostě může ukázat onu max. rychlost. V reálném provozu je situace obvykle jiná.

Tady máš článek víceméně k věci, ale myslím, že princip je snad každému jasný... Za přečtení stojí i třeba tohle.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 21:41    Předmět: Citovat

Mě před týdnem volal provider, že mění tarify. A že si mám vybrat, který chci. No, výsledek je ten, že místo 30 Mbps tam i zpět s agregací 1:6 mám 50 Mbps tam i zpět s agregací tuším 1:5. Navíc to zlevnili o stovku. Jedu po koaxu, mám k tomu za 1 Kč modem a router s wifinou 5 GHz, kterou si můžu sám spravovat. Aktuální cena je 399 měsíc, pokud si předplatím půl rok, tak 333 Kč/ měsíc. Aktuální rychlost na rychlost.cz mi ukazuje ping s odezvou na 5 ms, down 41 Mbps, up 73 Mbps. O 15 minut později je down 62 Mbps a up 74 Mbps.
beru to jako slušné připojení se slušným chováním firmy. Teď nám tu cetin tahá optiku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 22:05    Předmět: Citovat

Nám to optický vlákno zatáhli až do kvartýrů už někdy kolem roku 2000 a celou dobu jsme uháněli káblofku o zprovoznění, protože metalika po koaxu tady ze začátku byla agregovaná 1:50 u prémiovějších sazeb 1:25, pozdějc větší agregaci snížili na 1:25 a menší (lepší) na 1:10. Až před cca 8-10 lety přišli s nabídkou bez agregace. To už byl poměrně běžnej tarif 60/5 a 100/10, nejmenší byl 5/0,5 a o málo lepší 25/2,5. Jako rychlosti to drželo, nejhorší běžně snížení o 5-7%, ale stabilita provozu pod psa. Výpadky trvající ne minuty, ale hodiny, nejčastějc za bouřky, silnýho větru nebo když napadnul těžkej sníh. Tazatele na důvod, když koax je taženej zemí odpovím jednoduše - koax je v zemi, ale mezilehlý zešilovače/opakovače signálu jsou napájený místně - a kabel je jako na potvoru vedenej čtvrtěma, kde je vn přípojka do trafaček vedená vzduchem. A co hůř, je k ní zároveň napojená i nejmíň jedna sousední vesnice a část další, ke kterým je vn vedený lesem a vůbec kolem vzrostlejch stromů. Stačilo aby zafučel vítr, nějaká padlá větev shodila 35kV a půlka Třebový mimo samotný centrum včetně nás byla potmě a bez TV a dat. No a o tom, jak káblofka (ne)komunikuje v případě poruch nebo dotazů už jsem psal ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 916

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 22:55    Předmět: Citovat

Zhruba od 2002 mám v bytě metaliku (UTP). Začínalo to tehdy na 4/1Mbps. Zhruba před čtyřmi roky to končilo na 50/10Mbps. Za stejné peníze. Pak končila smlouva, přešlo se na optiku. Mám 100/100Mbps (nejnižší tarif co šel a o 100,- méně). Po celou dobu jim bylo šumák, co si připojíš. Jediné, co musíš, tak si zaregistrovat MAC adresu připojeného zařízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
golemson



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 119
Bydliště: u Temelína

PříspěvekZaslal: čt září 28 2023, 5:25    Předmět: Citovat

Ono nám to už zase, jak se často stává, poněkud ujelo od tématu. Ale to je normální. Je to diskusní fórum, tak budeme diskutovat. Já zdehle diskutuji rád, rád se na něco zeptám, neb nejsem odborník, ale bastlíř z poněkud jiného oboru. Ale to nevadí, tohle je jedno z posledních rozumných fór na netu Laughing
Dnes se mladí nebojí zeptat, jen jsou líní hledat a stejně nám nebudou věřit. Není to dnešní dobou, každej si musí ten svůj úsměv trochu omlátit a to, že jsme staří, není zásluha, to je bohužel život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt září 28 2023, 6:02    Předmět: Citovat

Já asi žiju v nějakým jiným světě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 28 2023, 9:52    Předmět: Citovat

golemson napsal(a):
... tohle je jedno z posledních rozumných fór na netu Laughing
Dnes se mladí nebojí zeptat, jen jsou líní hledat ....
Ne, oni se nejenom nebojí zeptat, oni se nebojí svýma problémama a úlohama, který jim nejen přinese život, ale hlavně který jim uloží někdo jinej za účelem jejich vlastního sebevzdělávání a zdokonalování, zaúkolovat kohokoliv dalšího, koho najdou a o kom uznají, že by to moh umět a znát. Prostě nestydí se přehodit svoje povinnosti na kohokoliv, kdo se naskytne - a samozřejmě, aby to bylo pokud možno zadara, bez nutnosti přiložit vlastní tlapu nebo mozek k dílu. Nepočítá se přece ta vynaložená práce, ale počítají se jen výsledky, ne? A ty budou prezentovat oni ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7582
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt září 28 2023, 10:08    Předmět: Citovat

Neměl bys ty mladé soudit podle sebe. Každý takový fakt není...
Hlavně ty vzdechy typu "ti mladí, nic neumí, ničeho si neváží, všechno by chtěli hned...atd" jsou staré jak samo lidstvo. Když jsi byl mladý ty, tak byl pohled starší generace na tebe stejný, jako teď ty koukáš na mládež. A bude to stejné i nadále.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund