Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zelená úsporám - FV ohřev vody
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4004
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 9:30    Předmět: Zelená úsporám - FV ohřev vody Citovat

Zvažuji využít dotaci na ohřev vody FV. Mám doma vodu z el. bojlerů na NT. Jak k tomu navíc využít ohřev FV za využití nenávratné dotace:

Jak oba způsoby ohřevu realizovat tak, aby přednost měla FV, ale zároveň aby byla zásoba teplé vody, když bude voda FV bojleru vyčerpaná nebo nedostatečně vyhřátá?
Převažující odběr teplé vody je samozřejmě do koupelny večer.

Napadlo mne řešení se dvěma bojlery (jeden na FV a druhý na NT).
A pořídit ?nějaké? směšování = dohřívání vody odebírané z FV bojleru doplňováním z trvalé zásoby teplé vody z NT bojleru.

Prosím rady odborné nebo na základě vlastních kladných poznatků. Jinak to bude pindání o ničem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5673
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 10:29    Předmět: Citovat

Mám to řešeno podobně, FV ohřívá 200L kombinovaný bojler ( v topné sezoně jej ohřívám z kotle na dřevo), z něj to jde do plynového bojleru a pak do rozvodu. Pokud nesvítí a netopí se, dohřívá vodu ten plynový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 11:51    Předmět: Citovat

Mám , teda měl jsem elektrický bojler, loni jsem si pořídíl pár panelů na ohřev a přítapění. Řešil jsem to sáme a jedna varianta byla koupit a zapojit do série další bojler který by ohřívala FV. Jenomže nakonec z důvodu místa a stáři původního bojleru zvolil variantu nového bojleru. 120L dražice se dvěma tělesy a dvěma termostaty. Přímo určený k napojení na FV. Na FV mám nastavenou na termostatu velkou teplotu na kterou nahřívá a na okruhu DS mám asi cca 40°C nastavených. Takže pokud v zimě nestíhá FV tak druhý okruh vždy drží teplotu na minimální nastavené hranici. Zatím druhou sezonu a funguje. Když je voda na FV nahřátá tak se mi FV přepne na dva přímotopné panely a pálím elektřimu takto. Pochopitelně v zimě to nefunguje, ale v přechodných obdobích to jde poznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1644
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 13:51    Předmět: Citovat

Jo - buď 2 bojlery v serii, nebo 1 bojler se dvěma termostaty, základní el ohřev na cca 45°C a FV ohřev třeba až 80°C. Ale bacha, chce to na výstup směšovací ventil, ať se nikdo neopaří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 14:48    Předmět: Citovat

Nejlíp funguje Wattrouter a to už 10 let. Podle směru proudu za domovním elektroměrem triakově reguluje topný spirály v bojleru aby elektroměr "stál" (aby byl minimální přetok ven do sítě a žádnej tok do baráku). A to i když solár nedává potřebných 3 x 1,5 KW. No a protože Wattrouter ví, kdy zapadá slunce, v ten okamžik pokud ještě není bojlér nabitej, tak ho doplní na maximální teplotu z rozvodný sítě. Výsledek je, že průměrně od půlky března do začátku listopadu se bojlér nabíjí pouze z FVE. No a po ten zbytek měsíců je přetok do sítě nula, vše jde do bojléru. Stačí jeden termostat na maximální teplotu a nejlíp svislej bojlér 200l i více.
Blbý ovšem je, že výrobce ho přestal dodávat, důvod nevím. Ale asi by neměl být problém ho zbastlit, zapojení není moc složitý a je reverzlý a FW by asi někdo šikovnej taky dokázal napsat jestli už není, či výrobci neuniklo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4004
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 14:51    Předmět: Citovat

Podobné nápady mi taky probíhají hlavou. Problém je v tom, že elektrický ohřev jde v noci a ráno je teplá voda a zároveň začne topit FV. Takže ten FV bojler by se musel předřadit elektrickému, aby se elektrický bojler na NT plnil již předehřátou vodou.

Varianta s dvěma termostaty mi neprochází hlavou. Za všech okolností bych měl část spotřeby z NT, i když následující den by sluníčko hřálo dostatečně! Ideálně bych ráno (když skončí NT) měl studený bojler nebo používat koupelnu až ráno. Ale posun tady vidím. Sbírám rady dál.

Manuální přepínání bojlerů vzhledem k dámské obsluze vylučuji.Smile

Stále mi vrtá hlavou přidávání horké vody z el. bojleru ve směšovacím ventilu, pokud by z FV byla voda vlažná nebo studená. Ale takový ventil jsem nenašel. Jen obráceně.

Také by snad bylo možné zařadit nakonec průtokový ohřívač, ale to bych přitápěl elektřinou ve VT. Co na to ten průtokový ohřívač, to jsem zatím nezjišťoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1644
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 16:27    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Varianta s dvěma termostaty mi neprochází hlavou. Za všech okolností bych měl část spotřeby z NT, i když následující den by sluníčko hřálo dostatečně!


Je to jednoduchý. Když ti FVE nahřeje bojler na 80°C a ty tu vodu nespotřebuješ celou, třeba jen na 50°C, tak v NT vůbec nesepne. Druhý den se to zas doohřeje z FVE. Akorát musíš mít správně nadimenzovanou velikost bojleru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 16:32    Předmět: Citovat

No tak ale bavíme se o bojlerech akumulačních, ne průtokových. Takže je to jen o tom přízpůsobit velikost bojleru potřebám domácnosti. Je pravda, že večer když slunce nesvítí se sprchujeme, takže teplota poklesne ale ne natolik, aby se zapla DS. Ráno to taky stačí a do oběda je opět bojler nahřátý. Jsme už jen dva, a naprosto nám 120l na sprchování nádobí atd toto množství stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 17:19    Předmět: Citovat

Doma mám bojler s jednou vložkou. Tu mám připojenu přes stykače k regulátoru BEL. Navíc mám na bojleru 4 teplotní čidla. Pokud v 16:00 nemám na druhém čidle 40℃ přepínám stykači na síť, zároveň po dohřátí je síť odpojena a blokována do dalšího dne. Zatím mi to funguje luxusně, ale ne jak kolegovi. Ten dělal FV po mě a má na míru vyrobený 300L nerezový bojler se dvěma topnými tělesy. Jedno má dole připojeno přes termostat na BEL jako já. Tam jede na snad 85℃ a v horní třetině má druhé topné těleso na síť nastaveno okolo 40℃ Prakticky se mu horní těleso spíná až po třech dnech "tmy"
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 20:06    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Problém je v tom, že elektrický ohřev jde v noci a ráno je teplá voda a zároveň začne topit FV. Takže ten FV bojler by se musel předřadit elektrickému, aby se elektrický bojler na NT plnil již předehřátou vodou.

Jaký v noci? Mám 20 hodin sazbu na TČ a tak se mi bojlér dohřejvá hned po západu slunce. Koupu se po 20 hodině a to už je v zimním období z distribučky dávno dohřátej. Navíc Wattrouter má inteligenci, kde počítá kolik se v každý fázi do bojléru nabilo. Takže po vypotřebování horký vody se už ten den na distribučku nepřipojí a další den se zase nabíjí z FVE. Jo a dva bojléry jsou zbytečnost, svislej bojlér natolik vrství, že se vlastně chová jako dva sériový bojléry.
Překvapuje mě to prošlapávání slepých uliček, když je k dispozici přes 10 let promakaná celkem jednoduchá a spolehlivá technologie na který toho už moc vylepšit nejde.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4004
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 20:27    Předmět: Citovat

[quote="Celeron"]
jjilek napsal(a):

Jaký v noci? Mám 20 hodin sazbu na TČ a tak se mi bojlér dohřejvá hned po západu slunce. Koupu se po 20 hodině a to už je v zimním období z distribučky dávno dohřátej. Navíc Wattrouter má inteligenci, kde počítá kolik se v každý fázi do bojléru nabilo. Takže po vypotřebování horký vody se už ten den na distribučku nepřipojí a další den se zase nabíjí z FVE. Jo a dva bojléry jsou zbytečnost, svislej bojlér natolik vrství, že se vlastně chová jako dva sériový bojléry.

To záleží na technologii vytápění. Kdo má přímotopy, je asi pravda co píšeš. Ty ale nebyly v 90 letech možné z více důvodů. Akumulační vytápění dané dimenzováním topidel na max. 8 hodinové nabíjení nelze bez nákladné kompletní rekonstrukce vytápění použít. Tím padají Tvoje výpočty. Bojlery jsou také počítané na 8 hodin pro plné vyhřátí. A nabily by se v noci tak, že do nich ráno FV už nic nedám a další nabíjení je v poledne, kdy FV dává nejvíc. Proto ty dva bojlery (jeden na FV a jeden na NT).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 21:20    Předmět: Citovat

Obávám se, že bez lidského rozhodování by plná optimalizace vyžadovala množství výstupů z čidel. Předpověď počasí, objem nahřáté vody v bojleru, momentální výkon FV.
provozujeme dva bojlery (do dvou oddělených spotřeb), oba 20h tarif, jedna FV o výkonu pro nahřátí v letním období obou. Byl předpoklad, myslím že i nějaké technické vidiny procesorového systému, že dopoledne bude přednostně připojen jeden, odpoledne druhý, navečer podle stavu termostatu pak dohřátí ČEZem. Pokud přijede oblačnost, je možnost že to zůstane nenabité až na večer a protože spotřebu ani mraky nemonitoruju, nebude tolik teplé vody kolik bude požadováno, případně se v průběhu dne mění preference. K optimálnosti to má daleko.
Wattrouter je určité řešení, tím že se blíží pojetím "virtuálnímu akumulátoru".
Dotace jsme se usnesli odmítnout z principu (pseudozisk se oklikou vrátí jinudy ve ztrátě, ještě navýšený o spotřebu dotační byrokracie).
Celeron:
citace:
29.8.2023
Vážení zákazníci, z důvodu dostatku součástek pro výrobu od 1.9.2023 rušíme přídělový systém pro všechny námi dodávané výrobky. Všechny produkty jsou nyní v dostatečném počtu skladem.

Zřejmě se podařilo nějak navázat přerušené cesty zásobováním čipy z Číny (myslím že ten přídělový systém až úplný výpadek tak zdůvodňovali).
Plagiát wattrouteru, nevím jestli to není dost blízko pojmu odcizení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1682

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 21:26    Předmět: Citovat

V diskusi se jaksi předpokládá, že v domácnosti existuje nějaká každodenní spotřeba teplé vody. A co když v létě teplá voda nebude z těch boilerů odebírána? Třeba kvůli odjezdu na dovolenou…
Jak potom tu elektřinu z FV panelů využíváte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 21:32    Předmět: Citovat

Treba použiť jeden veľký bojler s dvomi vykurovacími vložkami. Vložka na elektrinu bude umiestnená v hornej časti cca 1/3 od vrchu. tu aj čidlo. Vložka na FVE bude umiestnená na dne nádoby aj s čidlom. Ak ťa to zaujíma viac napíš, zavoláme si a vysvetlím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 21:54    Předmět: Citovat

otkundez: můžeš ji cpát do sítě, pokud splníš náležitosti, můžeš ji přenechávat sousedovi, nevím přesně ale snad už brzy dokonce legálně, ačkoliv... no nic. Můžeš jí pohánět třeba fontánu jen tak pro radost okolí a nebo FV prostě necháš plonkovou - nevyužitou. Asi jako kvůli dovolené hned každý nepronajímá na chvíli dům, ačkoliv v tu dobu představuje jen fixní výdaje.
Někde se snad i dokázali domluvit na využívání přebytků pro sezonní energeticky náročné činnosti, sušárny něčeho nebo prádelna, ale to je spíš výjimka. Pro 4 kW bych to asi nedělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund