Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Závady vrchem plněných praček
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 21:00    Předmět: Závady vrchem plněných praček Citovat

Na chalupě se mi sešly už tři vrchem plněné pračky a každá má nějakou závadu, se kterými potřebuju poradit, abych alespoň jednu 100% zprovoznil.

1) Ignis - AWV 815/2 - 800. Během praní se zcela náhodně ozve rána a pračka poskočí. Mně přijde, jako kdyby chtěla zničeho nic naplno roztočit buben na odstřeďování. A pak dál zase normálně pere. Programátor má mechanický, tak si říkám, jestli tam nezůstává přilepený kontakt spouštějící odstřeďování.

2) Whirpool (typ jsem si bohužel nepoznamenal, ale je to stále stejná konstrukce) - i když je pračka bez prádla, tak buben při odstřeďování strašně hází, neroztočí se kvůli tomu na plné otáčky a po chvíli se rozsvítí kontrolka chyby. Ty vibrace jsou fakt velmi silné (pračka skáče jako koza), silnější než u následující pračky, která má častešně utržený čep ložiska. Tady je to však v pořádku a buben žádné anomálie nejeví.

3) Whirpool WTLS 66912 - závada je jednoduchá - z bubnu je téměř utržený jeden čep ložiska (šoubům odpadly hlavičky). Vypadá to, že stačí rozebrat a dát nové šrouby. Dají se někde koupit? Nebo mám vzít "obyč" nerezový a zabrousit jim kvůli zachytávání prádla hlavu. Závada se stala únavou materiálu, nebo je primární příčina jinde?

Dík za reakce


Naposledy upravil witt dne pá září 08 2023, 13:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2180

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 7:04    Předmět: Citovat

2) neprenasala sa ta pracka? ci nahodou neostali prepravne skrutky zamontovane. Vtedy doslova skace aj par cm od zeme.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 7:54    Předmět: Citovat

2) Buben jsi kontroloval a příruby jsou OK? Pokud ano a buben při protočení nehází, tak co tlumiče?
3) uprav klidně dostupné nerezové šrouby, bude to nejlevnější řešení.

_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 8:33    Předmět: Citovat

Utrhané nýty (nikoliv šrouby) příruby u praček Whirlpool jsou způsobené korozí této příruby, kdy se slitina hliníku přeměňuje na objemově větší oxid hlinitý. Tento proces má takovou sílu, že dokáže doslova utrhat zmiňované nerezové nýty. Prostá výměna nýtů za šrouby bude tudíž naprosto k ničemu, jelikož příruby budou již ve značném stádiu rozkladu a nezbývá než je vyměnit nebo použít buben z jiné podobné pračky. Výhodou vrchem plněných praček Whirlpool je rozebiratelná vana, narozdíl od "prémiové" značky AEG/Electrolux, kde je vana svařená a příruby se jako náhradní díl vůbec nedodávají.

Skákající pračku Whirlpool komentovat neumím, je třeba sejmout dekly a podívat se. Ale chybí informace, zda "hází" jenom buben či celý agregát. Občas se stává, že tlumič vypadne ze svého ne příliš zdařilého úchytu na chassis a pak to takto skáče, ale je to jen věštba z koule.

Indesit s mechanickým programátorem pod tímto označením vůbec neznám. Není to Ignis, tedy obdoba Whirlpool? Obecně náraz do vysokých otáček bývá způsobován u komutátorových motorů poruchou na tachodynamu, ale opět věštba z koule.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 13:56    Předmět: Citovat

Dík všem za reakce

ad1) máš pravdu je to Ignis (pletu si dojmy s pojmy), v prvním příspěvku opravuji.

ad2) Podle mě skáče vše, co je zavěšeno na pružinách - tedy vany i s bubnem. Pračku jsem měl rozebranou, a žádnou zjevnou mechanickou anoálii jsem neodhalil. Měnil jsem i tlumiče za lepší a skákání se jen trochu vytlumilo, příčina zjevně zůstává. Na běžné praní se točí normálně - nemůže to skákání dělat také tacho?
A teď mě napadá, pokud by pračka nevypustila zcela vodu, bude při odstřeďování (bez prádla) skákat?

ad3) Při rozebírání a opětovném skládání vany: stačí otočit původní těsnění, nebo se musí přidat do spoje silikon? Investici do nového těsnění bych viděl jako poslední volbu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 18:31    Předmět: Citovat

To skákání je divné, to skáče s prádlem nebo i prázdná? Tlumiče musí mít určitý odpor, aby správně plnily svoji funkci. Tachem to nebude a pokud nedojde k odčerpání vody, neměla by pračka vůbec přejít do režimu odstředění.

To těsnění je třeba důkladně očistit, stejně jako dosedající plochy, pak je třeba těsnění prohlédnout, jestli není zpuchřelé a otočení vnitřkem ven pak většinou stačí. Někdy se ale stane, že to i přesto kape a je třeba to pak znovu rozebrat a dát silikon, to je celkem jistota. Asi bych se podíval na ten buben z Ignisu a zkusil ho dát do té WTLS a tím ji zachránit. Ignis s mechanickým programátorem bych asi odepsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 13:28    Předmět: Citovat

Skáče prázdná. Jako kdyby byla ohnutá nějaká hřídel (ale to není). Tlumiče jsou celkem tuhé.
Příští víkend se k nim dostanu, rozeberu vany a podívám se na bubny. Bohužel ta WTLS má buben na 8 kg prádla, tady asi i větší vana, takže záměna pravděpodobně možná nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po září 11 2023, 8:27    Předmět: Citovat

Tomu skákání už tedy vůbec nerozumím, nezůstaly tam aretační šrouby, není uvolněná nějaká betonová zátěž nebo nechybí tam?

Jinak ty bubny by měly být ve všech pračkách stejné, ať jsou na 5 nebo na 7 kg. Není možné buben zvětšit, když vnější rozměry praček jsou stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: po září 11 2023, 13:44    Předmět: Citovat

aretační šrouby tam určitě nejsou, ale to chybějící závaží je klidně možné. Jedno tam určitě je, zbytek si nevybavuju. Pračku jsem dostal s tím, že funkčnost je neznámá, takže možné je cokoliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: so září 16 2023, 15:33    Předmět: Citovat

Po dalším obhlédnutí praček jsem veškerou energii zaměřil na opravu Whirpool WTLS. Ovšem po jejím kompletním rozebrání jsem zjistil nemilou věc - vana je od utrženého bubnu prodřená. Kolem dokola je vyfrézovaný hluboký žlábek. Na cca 15 cm je to dokonce prasklé skrz (to jsem udělal já, když jsem do toho vzteky praštil Smile

Vzhledem k použitému materiálu si ale říkám, že by to mohlo jít zavařit. Spoj vyztužím tavnými sponkami, co se používají na opravy nárazníků a žlábek zavařím s pomocí materiálu z vany druhé pračky. Vana WTLS bohužel není kompatibilní s ostatními (například má pohon na druhé straně). Předpokládám, že díky těm sponkám to držet bude, jestli se mi to podaří zavařit tak, aby to někde nekapalo, je otázka.

Jinak záhada pračky s házejícím bubnem se mi rozluštit nepodařila. Jen jsem zjistil, že to je čistě mechanické záležitost. Po odpojení řemenu a roztočení bubnu rukou to vibruje dopředu dozadu (pravda se sundanou bočnicí). Zdá se, že pračka není schopná kompenzovat těžší dvířka na jedné straně bubnu. Tlumiče jsou přitom OK, vůle v jejich uložení je minimální, závaží se zdají být všechna (dvě nahoře, jedno dole). Vzhledem k tomu, že pračka má zkřehlé plasty na zásobníku prášku, jsem ji ekologicky zlikvidoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7896
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so září 16 2023, 16:19    Předmět: Citovat

Od července 2021 máme koupenou novou vrchem plněnou pračku Electrolux EW8TN3562C. Má vydržet 6kg prádla a 1500 otáček. Většinou jsem pral tak 4kg prádla na 800 až 1000 otáček. Bohužel, nedávno začalo rachotit jedno ložisko. Tak už raději dva týdny nepereme vůbec. Je to řešeno v rámci jakési prodloužené záruky. Servisák objednal nové ložisko, na které se nyní čeká...
Je to dost divný, aby se ložisko pokazilo takhle brzo. Od roku cca 1989 máme doma různé vrchem plněné automatické pračky (Tatramat, Electrolux, Brandt, Electrolux), kazilo se tam leccos, ale ložisko nikdy, až u poslední pračky.
Ložisko se dá koupit, ale výměnu bych raději přenechal odborníkovi...
https://shop.electrolux.cz/prani/pracky/loziska/leve-lozisko-pracky/p/4055129516
https://shop.electrolux.cz/prani/pracky/loziska/prave-lozisko-pracky/p/4055129508



lozisko do pracky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  100.65 kB
 Zobrazeno:  59 krát

lozisko do pracky.jpg



electrolux-ew8tn3562c-6kg.jpg
 Komentář:
 Velikost:  30.33 kB
 Zobrazeno:  63 krát

electrolux-ew8tn3562c-6kg.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po září 18 2023, 9:37    Předmět: Citovat

Kamarád opravář praček tvrdí, že u vrchem plněných praček vydrží ložiska míň. Zdánlivě to nedává smysl, protože buben je uchycen ve dvou bodech a ložisko na rozdíl od předem plněných praček není páčeno do strany, ale prostě to tak je. My jsme doma měli vrchem plněnou Whirlpool z 90. let a za jejích 22 let provozu se ložiska měnila dvakrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po září 18 2023, 10:07    Předmět: Citovat

Ložisko u praček z 90 % odchází kvůli vniknutí vlhkosti nebo vody, která ho dokáže postupně zcela zlikvidovat. Tedy na vině je zdegradované gufero u předem plněných praček, resp. V-kroužek u většiny vrchem plněných praček. A právě životnost toho V-kroužku je výrazně nižší než životnost gufera, a proto ložiska u vrchem plněných praček zdánlivě odcházejí dříve. Není to tedy jejich mechanickým namáháním, ale právě tou vlhkostí.
Jinak u vrchem plněných praček AEG/Electrolux odcházejí ložiska extrémně brzy, což je konstrukčně dáno malým přítlakem těsnícího V-kroužku na stírací plíšek v domku ložiska a vniknutím nečistot do tohoto prostoru, které zničení kroužku ještě urychlí. Dále zde poměrně rychle degraduje materiál přírub bubnu a velmi často se celá příruba ulomí a to je pak u těchto praček opravdu konečná. Jsou to předražené nekvalitní šmejdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7896
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st září 20 2023, 23:26    Předmět: Citovat

Vlafig napsal(a):

Jinak u vrchem plněných praček AEG/Electrolux odcházejí ložiska extrémně brzy (...) Jsou to předražené nekvalitní šmejdy.

Tak co potom teda kupovat?
Miele už vrchovky nevyrábí.
Co nechvalně proslulej Whirlpool??
Brandt mě moc nenadchnul a dost rezivěl. Můj byl vyroben v Polsku, nyní je už výroba v Alžírsku. https://www.rajce.idnes.cz/memristor/album/brandt-bwt6410e-teardown

Nebo snad italsko-čínské Candy a jeho varianty?? Konstrukce se mi moc nelíbí, jeden z bočních panelů nejde odmontovat...
Candy CSTG 47TME/1-S
Haier RTXSGP47TMSCE-36
Hoover H3TSM47TAMCE-S
Philco PLDI 127 BTL King (trochu vice převlečené...)
Fagor 4FET-7312N
ETA 3741 90000
ETA 3740 90000

A málem jsem zapomněl na Lord W9.
https://www.lord.eu/p/lord-w9
No příjde vám to podobné, že jo??

Nebo koupit raději nějakou kompaktní předem plněnou?? Dělají se i s půdorysem cca 40×60cm.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne pá září 22 2023, 21:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: čt září 21 2023, 8:00    Předmět: Citovat

Ano, Candy má hodně reinkarnací do všech možných značek, včetně snad i Bosche a Lorda. Není to úplně špatná konstrukce. Ten neodnímatelný boční plech z pravé strany je ale opravdu hrozná pakárna, pokud chce člověk vyměnit ložisko. Někteří servismani zde vyřezávají flexou otvor, který následně zakryjí deklem z jiné podobné pračky. Správně by se samozřejmě měl vyjmout agregát, vyměnit ložisko a poté ho dát zpět, ale to je opravdu porod, který začíná zcela zrezivělými šroubky pod rámečkem gumy, který je třeba sejmout. Jinak ale jsem u této pračky nikdy neměl ulomenou přírubu bubnu, jako u AEG/Electrolux.

Whirlpool ze servisního hlediska tak špatný zase není, všude se člověk snadno dostane, demontovatelná vana, lehce vyměnitelný buben, jednoduchá elektronika, propracovaný systém poruchových hlášení, kompatibilita dílů po několik desetiletí. Provozně je to horší, přijde mi ze všech vrchem plněných praček snad nejhlučnější a nejméně stabilní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.38 sekund