Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

riadenie elektrického vykurovania
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 13:46    Předmět: riadenie elektrického vykurovania Citovat

Bol som požiadaný o návrh riadenia elektrického podlahového vykurovania chaty. Myslím si o tom svoje, ale to nieje dôležité.
Je to 7 okruhov (teda asi 7termostatov). Moje požiadavky na termostaty sú:
1) Napájanie 12V, chcem sa vyhnúť kapacitným zdrojom pri napájaní termostatov priamo zo siete a na výmenu monočlánkov v batériových sa bude zabúdať.
2) Potrebujem na každom vstup na prepnutie do útlmu ale súčasne funkciu proti zamrznutiu.

Pravdepodobne by stačil aj jediný "referenčný termostat" (alebo dva, spodok a vrch) ktorý by cez stykač v rozvádzači riadil celkové vykorovanie a jednotlivé okruhy by boli nastavené len nejakým regulátorom, ale nepáči sa mi sekať sieť pwm regulátorom už len kvôli rušeniu.
Nepoužíva tu niekto to čo hľadám? Nechcem to bastliť, nemám na to čas.
V rozvádzači mám na kúrenie 12pozícií.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 15:18    Předmět: Citovat

Myslím že v tomhle ti nejlíp poradí Jirka alias Celeron, to je "topičák" na tyhle věci specializovanej ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17783
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 1:58    Předmět: Citovat

Jestli to je chata pro občasný víkendový pobyt, tak to s podlahovkou, která se obvikle dimenzuje jen pár procent nad tepelnou ztrátou, v zimě chodit nebude, protože ty podlahovky nemívají skoro žádnou zátopovou rezervu.
U topných podlah se totiž předpokládá trvalý topení, maximálně s útlumem na noc 1-2℃.
Prostě to trvá moc dlouho než podlahovka vymrzlou chatu vytopí. Nejdříve se musí nabít deska podlahy neustále ochlazovaná vzduchem v chatě, pak všechny konstrukce a následne teprve vzduch a to trvá klidně i několik dní podle kvality izolace, venkovních teplot a velikosti zátopový přirážky. Paradoxně provoz vypnuto a pak roztápění na víkend sežere víc energie, než topení třeba na 15℃ ae zvýšením na víkendna 20℃.
Dej víc informací o co jde a jak se to bude provozovat.

Dnešní termoststy umí napájení přímo z přívodu pro topnou podlahu a spínají až 16A a pokud je přívod na 2-4 hodiny blokovanej rozvodným závodem přes HDO napájení RTC termostatu zajistí supercap. No a termostat může mít v sobě WiFi, takže řízení chalupy na dálku není problém. Wifi přijímá i když je blokování přívodu přes HDO.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 8:34    Předmět: Citovat

Myslel som práve výkon predimenzovať nech je rezerva a skrátim časy nábehu ale čím to potom regulovať aby som sa vyhol tým 7 termostatom. Príde mi to zhovadilosť, mať termostat na WC ale aby tam podlaha hicovala len preto, že centrálnemu termostatu v "referenčnej" miestnosti je zima je zhovadilosť ešte väčšia. Pri teplovodnom kúrení obmedzím prietok a hotovo, no pri elektrickom akékoľvek regulácie budú zložitejšie bez spínacích sprievodných javov. Preto ma zaujíma ako sa to v praxi rieši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 9:10    Předmět: Citovat

Mám elektrické podlahové topení v domě a pochopitelně každá místnost s topením má svůj termostat (s možností volby regulace teploty podlahy nebo prostoru či oboje najednou, kdy regulace teploty podlahy má pouze funkci omezovače).

Vyhnul jsem se centrálnímu řešení (myslím tím centrální regulaci pro celé podlaží) a všem systémům s přístupem přes internet. Potřebuju vždycky spolehlivě topit a ne přemýšlet, kdo a kde se zase na něco vys... nebo to naopak hacknul.

Termostaty mají přivedené jak trvalé napájení, tak spínané přes HDO. Je sice hezké, že některé mají napájení z kondíku, ale když jeho výrobce zkrachuje/nevímco a bude tam potřeba jiný termostat, který to neumí, tak prostě pech, nebo nové sekání...

Hledal jsem mezi x výrobci (nejsem zaháčkovaný k jednomu) a volil to, co mi přišlo jako nejlepší z možného. Tak uvidíme časem...

Jo a ještě to zásadní: požadavkem na 12V napájení jsi prakticky obratem vyloučil možnost použít něco hotového. Takže buď úprava existujícího přístroje, nebo vlastní konstrukce (se vším, co z toho vyplývá, zejména odpovědnost za možné důsledky).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 9:59    Předmět: Citovat

Vďaka za odpoveď. Postupne sa mi to kryštalizuje na variant autonómneho okruhu pre každú časť - teda 7 termostatov napájaných zo siete s možnosťou útlmu aktiváciou z gsm modulu alebo variant riadenia zo systému automatizácie v rámci EZS. Dôvod je práve problém regulácie výkonu jednotlivých okruhov pri použití jedného/dvoch termostatov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 10:08    Předmět: Citovat

V otázkách vhodnosti toho kterého typu vytápění čti, co píše Celeron...

U podlahovky kromě jiného záleží na tom, jak je koncipovaná. Když to bude topná rohož těsně pod krytinou a pod tím něco víceméně tepelně izolačního, tak bude časová konstanta malá a prostor se vytopí poměrně rychle. Pokud jsou to např. kabely v betonu, má to spíš charakter akumulačního topení a doba k vytopení se značně prodlouží (několik dnů není nic neobvyklého).

Další zcela zásadní věc je tepelná ztráta objektu (zateplení, nízkoztrátové zdivo nebo vůbec nic z toho, typ oken, střechy atd.) a charakter stavby - tedy zda je to třeba dřevostavba (vytopí se rychle) nebo zděný objekt (velká akumulace).

Podstatné v daném případě jsou i zcela netechnické věci (jakým způsobem a kdo chatu používá). Nakonec to Celeron napsal jasně výše...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne st září 06 2023, 11:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 11:26    Předmět: Citovat

Chatu jsem si vždycky představoval jako objekt, lokálně vytápěnej krbem nebo pecí, v modernějším pojetí krbovkama. Prostě nějakej druh vytápění dřevem, žádná hyper moderna typu plyn/elektrika a podlahovko. To už pak není chata, to je hacienda ...

Přijedu, otevřu, vyvětrám, když je zima, vlezu do dřevárky, nasekám pár louček, pár drobnejch polínek, přiberu do náruče větší kusy na udržení ohně nebo si pro ně pak dojdu s košem, vyhrábnu starej popel z topeniště, položím tam jedno-dvě polínka jako podklad, vezmu nůž, z hran poštípanejch kusů odkrojím "špánky" čili něco jako třísky až hobliny, z těch udělám maličkou hraničku mezi těma většíma polínkama, zapálím ji a postupně přikládám větší a větší kousky, třísky, loučky a drobný polínka A POSLOUCHÁM TO POPRASKÁVÁNÍ ŽIVÝHO VOHNĚ, než se to trošku rozhoří a já musím jít buď pro další topivo, nebo se starat o úplně jiný věci ... A ne pošlu povel po sms a za dvě hodiny přijíždím někam, kde to vypadá jako by právě nějaká posluha zavřela dveře a bránu ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 11:41    Předmět: Citovat

Mám na to podobný názor, elektrina má konať prácu, je to vzácny nosič energie na to aby sa tupo menil v teplo. Doba je zhýralá, mladá generácia zmasírovaná greendealom nebude otravovať planétu emisiamy krbu, ten tam ani nebude. Im dodá teplo elektrina z fotovoltaiky. Možno sa mi podarí presvedčiť ich na vlastné panely, trochu by to zlacnilo prevádzku......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 11:45    Předmět: Citovat

No ony jaksi ty panely dodávají energii převážně v době, kdy není potřeba...

Ekkar: jo, naprostý souhlas, jenže my máme tzv. "pohled z jiné doby". Podívej se třeba sem, jak si někdo s vlajkou SESRu na zahradě představuje chatu (a to tam tedy ještě ten krb nechali)...

Že to dnes jde do (!), ví většina soudně uvažujících lidí.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne st září 06 2023, 11:48, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 11:47    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
... Doba je zhýralá, mladá generácia zmasírovaná greendealom nebude otravovať planétu emisiamy krbu, ten tam ani nebude. Im dodá teplo elektrina z fotovoltaiky. ....
A hlavně jim co nejpodrobnějc vysvětli, kdy jako jim ta elektrika z fotovoltaiky bude nejvíc a nejlíp topit - a kdy naopak bude topit minimálně nebo taky vůbec ne. A zkus jim to ještě podat tak, aby si to spojili s počasím a astronomickou polohou Slunce v tu kterou roční dobu. To se jim zcela tutově v tom jejich vymatlaným grýndýlu nepřednáší ...


Já osobně si myslím, že po prvním víkendu, stráveným na takový chajdě někdy v listopadu nebo klidně i v prosinci ji tihle zblbnutý grýndýleři buď budou chtít rychle prodat, nebo co nejexpresnějc k ní přistavět komín pro kamna/krb(ovky) ... anebo pro ně budeš muset volat Horskou službu s vrtulníkem, aby je před transportem nejdřív na internu do špitálu a pak na posychiatrii rozmrazili ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 12:05    Předmět: Citovat

V lete to predpokladám bude živiť klimatizácie a prebytkami kŕmiť našu "predimenzovanú" sieť, v zime sa cucne čo sa v lete natankovalo. Ak sa to samozrejme stihne pripojiť než SSD stopne tieto akcie.
Tak on ten komín sa dá postaviť aj dodatočne, len všetko chce svoj čas a skúsenosti sú neprenosné, každý si musí vyšliapať svoju cestičku.
Ja im chcem minimaliztovať zbytočné straty ale tým to končí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 12:11    Předmět: Citovat

mihal: předpokládám, že jde o potomky či někoho podobného...

Tzv. "virtuální baterii" považuju za jednu z největších kravin, které jsem kdy zažil.

Kontrolní otázka: proč by kdokoliv normální a soudný přijímal energii v době, kdy je jí přebytek a vracel ji v době nedostatku?

To musí být prostě něco jako vějička na úplné dementy, nebo je v tom ještě cosi dalšího, co zatím nedokážu dekódovat...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 12:11    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
...Podívej se třeba sem, jak si někdo s vlajkou SESRu na zahradě představuje chatu (a to tam tedy ještě ten krb nechali)...
Jo, jasný, ale nikdy by mě nenapadlo, že by si soudnej člověk dobrovolně vyvěsil ten modrej hadr na podlahu s vyobrazením souhvězdí Velkýho Bordelu před barák ... jedině snad pokud je sám placenej z našich peněz jako nevodvolatelně jmenovanej ouředník v Bruseli !!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 12:35    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):


Kontrolní otázka: proč by kdokoliv normální a soudný přijímal energii v době, kdy je jí přebytek a vracel ji v době nedostatku?
...

Pretože EU, dotace, zníženie uhlíkovej stopy a neviem ešte aké výkriky ale zatiaľ to tak funguje, prebytok ide do siete a ty môžeš čerpať keď potrebuješ.
Že to komplikuje riadenie dispečerom? Je to ich problém. V istom veku si uvedomíš, že ťa mnoho vecí nemusí trápiť a je lepšie riešiť niečo, čo má pre teba väčší prínos. Bolo by však dobré vedieť kedy SSD zmení všeobecné podmienky pre virtuálnu batériu tak, že celá FV pre užívateľa - odberateľa stratí ekonomický zmysel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund