Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TC290 natvrdo do zkratu aneb jakou moderní náhradu odrušovac
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 6:37    Předmět: Citovat

Pokud se léta hrabeš v SAPI včetně silové části, tak to asi nebude tak tragické se vzdáleným oborem od strojařiny.
Definováním vlastností jsem myslel to, jaké spektrum ten původní filtr potlačoval, to se dá najít (doufám) v katalogovém listu, ale není třeba z toho dělat detektivku protože
jednak to platí přesně jen pro nějakou stanovenou impedanci sítě a zdroje rušení
jednak filtr se stejnou topologií a podobnými hodnotami součástek bude mít podobný útlum
(neřeším otázku rušení u zařízení možná sporadicky zapínaného a v časech kdy příjem na AM se stal anachronismem díky zlikvidování AM vysílání).
Sumárum, tvůj filtr má proudově kompenzované tlumivky do nějaké frekvence, myslím že 350 kHz, zatížitelnost 1,6 A.
Přetěžování filtru je domnívám se spíš iluzorní. Vypínací doba pojistky T1,25 A bude nějaké stovky ms, jediný namáhaný prvek je vinutí tlumivky, což ten lakovaný drát dimenzovaný na 1,6 A trvalého zatížení v pohodě absorbuje. Mimochodem jak často asi ta přepěťová ochrana v SAPI aktivuje?
Bez ohledu na provedení očka sem, drátové vývody tam, což je podle mě jen otázka lenosti, bych použil první dostupný kompaktní filtr, letmo na gůglu třeba F241 z RaC Vonka za padesátikorunu nebo důkladněji dva za sebou.

Většina bastličů obávám se, by vadný filtr jen vyštípla a prodrátovala napřímo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 6:44    Předmět: Citovat

Simulovaný útlum symetrického rušení, při idealizované impedanci sítě 50 Ohm a od oka parazitní kapacitě tlumivek 10 pF a indukčnosti vývodů kondů 10 nH, v pásmu 0,01-50 MHz.


filtr_utlum.png
 Komentář:
 Velikost:  38.97 kB
 Zobrazeno:  31 krát

filtr_utlum.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17827
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 9:35    Předmět: Citovat

Petře, moc to řešíš. Píšeš, že Ti nejde o vzhled ale o bezpečnost. Tak tam dej na výšku PC zdroj, co měl malej větrák do boku, jako jsem tam dal já.
A do původního roštu se Ti vejde dlouhá sběrnice s disketovkou nebo HDD a nebo krátká sběrmice se dvěma 5,25 FDD a HDD. Plug in Play CP/M Bios jsem přeci napsal na všecky kombinace.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 10:13    Předmět: Citovat

Boha jeho, pro dva puklé svitkové kondy přece není třeba vyrábět kočkopsy a ničit autenticitu takové památky. I když (nebo právě proto) že takový Č.S.F.R. spínaný zdroj byl orloj neohrabanosti a kompromisů. Konstruktéři v tehdejší verzi centrálně řízeného pokroku a růstu moc možností neměli.
Ty odrušováky se v téměř dobovém provedení navíc pořád vyskytujou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17827
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 11:00    Předmět: Citovat

Nojo, autenticita. Kdybys věděl, co všecko na Sapi1 není od dob Edy Smutnýho autentickýho... Půlka desek jsou repliky, čtvrtina desek jsou nový projekty. Sapi1 původně nikdy neměla FDD HD 5,25" a 3,5", virtuální diskety na SD kartě, a už vůbec ne 16 logických disků na HDD. Nějakej pitomej napájecí zdroj, navíc s poloviční spotřebou tomu už rozhodně neuškodí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 11:17    Předmět: Citovat

Mně je to šum&fuk, ať si tam kdo chce dá třeba flešku, když to nejde jinak.
Jen že tady to opravit jde a to naprosto minimalisticky.

Dost přehledně zpracovaná problematika filtru, včetně měření
https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/44524/1/LODRJ_BP_sitove_filtry.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 245
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 19:12    Předmět: Citovat

Už mi to asi došlo, stupeň odrušení aspoň podle dokumentace má zdroj RO2 po přidání externího filtru WN 852 02 pak RO3, ale co si pod tím mám představit, netuším.

Se strojařinou nemám problém, problém je v tom že bez vybavení se toho moc dělat nedá, v paneláku toho moc neudělám a v rachotě momentálně taky ne aneb veškeré potřebné vybavení se nachází v jiné lokaci … pracovat jako „zámečník“ tak to by se fušovalo jedna báseň.

To že to řeším je proto, že na to nemám papír, takže bych na to neměl vůbec hrabat aneb pokud by se někomu něco stalo tak by si na mně smlsli. Zase na druhou stranu vím, co umí za prasárny elektrikáři a to mají §9. Takže si to radši spáchám sám …

Ty pájecí očka jsou fajn v tom, že je to zapojení čisté a elegantní, prostě se nikde po cestě nepovalují spojky, spoje drží na místě, jednoduchá izolace. Tím pádem menší možnost poruch … s těmi zdroji občas jedním na akce takže čím méně toho tam bude tím lépe.

To drátování k transformátoru je asi tak strop toho do čeho jsem ještě ochoten jít. Takže asi si koupím do zásoby ty 2A filtry z TME kdy je vše v jednom a mají pájecí očka (pak se demontuje komplet původní filtr a vrazí se tam ten vše v jednom. Takže bude to chtít nové dráty od pojistky a „zásuvky“ aneb ty původní budou krátké. Plus drobná mechanická úprava).

Nejvíce zafungování přepěťové pojistky si užil zdroj, co provozuji k napájení kde čeho. Jinak zdroje v roštech pokut není někde vada tak si přepěťová pojistka ani neškrtne.

Jenom ne ten PC bordel, nemá hlídání náběhu napájení a taktéž +15V a -15V a dnes i -5V. Je pravda, že ty ZDR-1A jsou těžké obludy, s mizernou účinností a výkonem ale jdou odzkoušet z laboratorního zdroje 20V/1A (např. BK127) a to tak že se laboratorní zdroj připojí na svorku „0“ a „N“ (případně jde je i provozovat z baterie 24V). Proto ty zdroje mám rád. Zatím jediné závady co jsem na nich měl, byl vadný tyristor KT702, MA7815 a LED. Co chtít po papírovém kondenzátoru se stářím přes 30let, mám i dva nové nepoužité zdroje ZDR-1A a i v nich vyměním ty filtrační kondenzátory teda, pokud budou ty zdroje zapotřebí.

Eda Smutný si spáchal SAPI-1 jako jednoduchý univerzální řídící stavebnicový stroj, už v jeho době na SAPI-1 vzniklo tolik různých věcí, až u některých na první pohled pomalu nebylo poznat, že jde o SAPI-1. To že SAPI-1 skončilo i jako kancelářský stroj … paradox doby. Ono i na spoustě jiných historických strojů vznikají moderní doplněny nebo i komplet repliky. A v těch moderních doplňcích jsou kolikátý tak výkonné obvody že by v mezičase mohli emulovat stroj, ke kterému jsou připojené takže SAPI-1 nijak nevybočuje z řady.

Docela mě překvapilo, že dodnes se dělají papírové kondenzátory bezpečnostní třídy X. Co jsem tak pochytil tak papírové dielektrikum má výborné vlastnosti ale z dlouhodobého hlediska má problém se svody. Ty svody by měli mít na svědomí kovové ionty, co pomalu migrují papírem, a pak také vlhkost. Co se mi povedlo ve fabrice odchytit elektroúdržbu tak jsem se od něj dozvěděl, že tvrdý zkrat u filtračního kondenzátoru bezpečnostní třídy X není až tak vzácný jev.

Když už to tady řešíme tak ten WK 724 72 by chtěl taky nahradit aneb je to taktéž papírák a minimálně jedem mám prasklý, takže kandidát na výměnu (asi bude nutno složit z jednotlivých kondenzátorů). Ten kondenzátor je na sekundární straně a spojen s PE nebo PEN. Takže by bylo vhodné něco v třídě X či spíše v třídě Y. Vůbec nemám přehled, co se dělá (svitek, keramika, …) nebo co by bylo vhodné, šlo by o hodnoty 22n a 2,2n (v originálu je 20n a 2,5n) tj. stačí nasměrovat, co by bylo vhodné použít.

Taky tak trochu koketuji s myšlenkou doplnit tam varistor, ale u toho bych také potřeboval poradit co tam dát aneb jaké hodnoty hledat.

Pokut jde o ty elektrikáře s §9, při rekonstrukci bytu jsem vyhodil dva elektrikáře, co si sobě dělali revizi aneb takové prasárny co tam páchali, jsem nehodlal tolerovat. Pak jsem si ji udělal sám a to včetně projektu. Když mi revizní technik po poctivé revizi předával revizní správu včetně orazítkovaného projektu tak jak jsem si ho nakreslil tak utrousil poznámku, zda bych nechtěl kreslit projekty …



kondiky.jpg
 Komentář:
Detailní pohled na původní TC290 a novou C290. Konkrétně jde o tu TC290 natvrdo šluslou do zkratu.
 Velikost:  124.75 kB
 Zobrazeno:  29 krát

kondiky.jpg



_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund