Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TC290 natvrdo do zkratu aneb jakou moderní náhradu odrušovac
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po září 04 2023, 19:30    Předmět: TC290 natvrdo do zkratu aneb jakou moderní náhradu odrušovac Citovat

Ve zdroji ZDR-1A ze SAPI-1 je sítový odrušovací filtr složen z 2x odrušovacího kondenzátoru TC290 a tlumivky WN 682 13. Po jistých zkušenostech než zapnu zdroj po letech odstavky do sítě tak se kouknu, jak na tom jsou zmíněné odrušovacího kondenzátory TC290. Jakmile je najdu prasklé tak je automatiky měním a to oba dva… prozatím to bylo u všech 4 zdrojů, co jsem uváděl do provozu. V neděli jsem uváděl do chodu pátý zdroj (vyrobený někdy těsně po plyšáku) TC290 se tvářili v pořádku, takže jsem to risknul a nechal je ve zdroji a ono ouvej, cca po půl hodině co byl zdroj na síti (vypínač je až za sítovým filtrem), rána a B16A jistič vyhozený, pojistka T1,25A ve zdroji rozsypaná a TC290 co je hned za pojistkou dokonale tvrdý zkrat. Po vykuchání odrušovacího filtru ven jsem zjistil, že ona zkratovaná TC290 byla asi prasklá a to zespodu. To by bezpečnostní kondenzátor typu X neměl udělat tj. jít do tvrdého zkratu Shocked Shocked Shocked .

Momentálně řeším dilema co dál aneb moderní TC290 má místo pájecích oček drátky takže je trochu problém s napojení drátů, aneb sítový filtr je řešen bez DPS ala vzdušná montáž. C290 (asi od „ES“) co jsem kdysi koupil, mám už jen dva (jde vlastně o TC290 jen s cca poloviční délkou) a další se mi zatím nepovedlo najít kde je koupit. A zdrojů mám ještě několik a tam bude asi také nutná výměna.

Po delším pátrání jsem u TME narazil na velmi slušný výběr odrušovacích filtrů a tam našel, co by mi vyhovovalo (bez nutnosti zásahů do konstrukce), jen nevím, jestli jedno nebo radši dvoj ampérovou variantu. TC290 jsou na 10A a tlumivka WN 682 13 na 1A. Přepěťová ochrana zdroje funguje tak že se zkratuje sekundární strana transformátoru (KT702) a na primární straně transformátoru se přepálí pojistka T1,25A. Takže pokud by vyhověl nějaký z uvedených odrušovacích filtrů tak pak by se vyhodily obě TC290 a tlumivka WN 682 13 a místo nich by se osadila náhrada. Pokud má někdo lepší alternativu, budu potěšen.

Když už jsem u těch odrušovacích filtrů tak u novějších zdrojů ZDR-1A je na desce filtrů (sekundární strana) odrušovací kondenzátor C13 WK72 472 zapojen mezi plus, minus a kostru. Co jsem se díval tak na onom „problémovém“ zdroji byl prasknutý, takže taktéž kandidát na výměnu ale vůbec nemám ponětí za co a radši bych použil něco nového.

Omlouvám se za elaborát a doufám, že bylo pochopeno, co básník chtěl říct.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: po září 04 2023, 19:47    Předmět: Citovat

Já se přiznám, že jsem nepochopil vůbec nic...

Bouchají kondíky v tom odrušovacím členu? Tak tam prostě dej diskrétní provedení, dají se pořád ještě sehnat kvalitní typy.

Nemá to stejné vývody? No a? Od toho jsi snad technik, abys to přizpůsobil, ne?

Kvalitní fotka (nebo několik z různých stran) originálního TC290 na svém místě by vydala za tisíc vět.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po září 04 2023, 20:26    Předmět: Citovat

Problém je v tom že je tam málo místa, původní TC290 jsou přitažené stahovací páskou. Ona už ta výměna TC290 za C290 je docela logistický oříšek aneb jak pokud možno toho rozebrat co nejméně, v jednom zdroji mám ty novodobé TC290 a prostě to není ono, uvažoval jsem i o diskrétním řešení jenže zase jak to tam uchytit a ještě aby to bylo bezpečné přeci jenom tam je trvale 230V. Ty odrušováky z TME se jeví jako nejjednodušší varianta jenže v daném oboru nejsem kovaný tak by se hodila pomoc od někoho znalého.

To že odrušovací kondenzátory (třídy „X“) skončí v horším případě jako dýmovnice, v lepším případě jen se zvukovým efektem (mnou pozorované chování TC290) mně nijak nepřekvapuje, ale to že skončil náhle bez varování natvrdo v zkratu a to takovém že to vyrazilo i B16A jistič.

Fotku/y se pokusím zítra spáchat, jen to chce světlo a tak 20 šroubů než se dostanu do fotitelného stavu…

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po září 04 2023, 22:15    Předmět: Citovat

Tak mi to nedalo a spáchal jsem ještě dnes fotky.

Místa je tam relativně dost spíše je problém kam něco uchytit a demontáž zadního panelu je problém aneb nutno odpájet dost vodičů s přístupem horším než k penězům.

Fotky staršího a novějšího provedení po výměně TC290 za C290.



novejsi_1.jpg
 Komentář:
Novější provedení z vrchu
 Velikost:  130.84 kB
 Zobrazeno:  56 krát

novejsi_1.jpg



starsi_2.jpg
 Komentář:
Starší provedení z boku
 Velikost:  125.32 kB
 Zobrazeno:  45 krát

starsi_2.jpg



starsi_1.jpg
 Komentář:
Starší provedením z vrchu
 Velikost:  125.38 kB
 Zobrazeno:  41 krát

starsi_1.jpg



_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po září 04 2023, 22:19    Předmět: Citovat

Pokračování foto


s_TC290.jpg
 Komentář:
Pro porovnání velikosti C290 a TC290
 Velikost:  133.15 kB
 Zobrazeno:  38 krát

s_TC290.jpg



zespodu.jpg
 Komentář:
Pohled ze spodu (novější provedení) v praveném dolním rohu je vidět C13 WK72 472.
 Velikost:  150.74 kB
 Zobrazeno:  39 krát

zespodu.jpg



novejsi_2.jpg
 Komentář:
Novější provedení z boku
 Velikost:  126.22 kB
 Zobrazeno:  38 krát

novejsi_2.jpg



_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 670

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 11:05    Předmět: Citovat

Jestli to chceš pravidelně provozovat a nezáleží ti na historickém vzhledu, tak bych tam dal hotový filtr se zásuvkou: https://www.tme.eu/Document/b29ffee4706df4a602a7b92b374e0518/typ_KFS.pdf
Stačit by měla 2A verze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 17:05    Předmět: Citovat

Jestli jde o bezpečnost tak historický vzhled je druhořadý. Co jsem to měřil tak mezi zadním panelem a transformátorem je min 70mm takže by se ta „zásuvka“ s filtrem vlezla ale v těch zdrojích je použita 6A „zásuvka“ která je o dost menší než ta IEC „zásuvka“. Rozdíl v rozteči upevňovacích šroubů je 5mm a co jsem se díval tak u toho staršího provedení úprava původního otvoru by asi nevyšla, aneb dolů se moc posunout nejde a nahoře zase zavazí pojistkové pouzdro a taktéž by se musel předělat popis u pojistkového pouzdra. Takže s velkou pravděpodobností původní otvor zaslepit a udělat nový otvor nad pojistkovým pouzdrem. Po podrobnějším pohledu by šel zadní panel docela rozumně demontovat, aneb to vypadá, že chladiče jdou prostrčit otvorem v zadním panelu. Ne že by se to nedalo provést, ale jaksi mám dost omezené možnosti zámečnických prací a to jak doma tak v rachotě. Také ty zásuvky s filtrem nejsou úplně za lidovou cenu. Ale jinak velmi elegantní řešení nebít nutno dosti rozsáhlých mechanických úprav.

Spíše jsem uvažoval o tomto řešení https://www.tme.eu/cz/details/fd412-2/odrusovaci-filtry-ostatni/filtercon/ což by si maximálně vyžádalo jeden obdélníkový otvor ve sklotextitové desce což je i ve velmi skromných podmínkách snadno realizovatelné.

Také by nebylo od věci najít nějakou náhradu za ten odrušovací kondenzátor WK 724 72 (uvnitř jsou 3 kondenzátory a to 20n X /mezi silovou častí/ a 2x 2n5 Y /na kostru/). Asi jako jedna součástka se to už asi vyrábět nebude, takže bude potřeba složit z kondenzátorů, ale vůbec nemám přehled, co by bylo vhodné.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 17:08    Předmět: Citovat

Nemá ješte obojí Nadeta nebo AME?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 806
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 17:09    Předmět: Citovat

https://www.elektrohadrava.cz/index.php?c=26.12.3&ec=NAD098200020
Filtana například
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 18:53    Předmět: Citovat

O tom novodobém odrušováku TC290 vím ale v daném zapojení je velmi nepraktický aneb má drátové vývody, původní TC290 má pájecí očka která se pro dané zapojení hodí daleko lépe. Je daleko jednoduší připájet vodič na pájecí očko než napojovat vodiči na vodič a to samé se týká i izolace spojů. V jednom zdroji mám ty novodobé TC290 použité a ten vopruz co s tím byl už nikdy více. Ty náhradní C290 co mám na fotkách mají také pájecí očka takže jednoduchá práce a i jednoduchá izolace. Jenže jsem zatím na ty C290 nenarazil.

Na původní konstrukci odrušovacího filtru netrvám. Klidně ten filtr může být, jako jedna součástka viz ten odkaz na TME, a to tak aby se vešel pokut a možno s minimem mechanických úprav což to řešení z TME je. Jenže v dané oblasti se nevyznám a ten zdroj má dost svérázně‚ řešenou přepěťovou ochranu aneb úmyslně přepaluje pojistku na primáru a to T1,25A takže ten filtr při tom dostává dost zabrat tak proto se ptám zda to řešení z TME https://www.tme.eu/cz/details/fd412-2/odrusovaci-filtry-ostatni/filtercon/ bude vyhovovat.

Celeron:

Co jsem se díval tak všude mají jen tu novodobou TC290

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Prispajkovat dokopy dva droty a na to dat zmrstovacku snad nie je neprekonatelny problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 19:34    Předmět: Citovat

Jo to máš částečně pravdu ale za předpokladu že to máš po ruce (horko vzduch ani smrštovačky nemám doma) a je k tomu rozumný přistup. Zrovna u toho zdroje to vychází dost na těsno co se týká připojení k pojistkovému pouzdru a "zásuvce". Originál drát novodobé TC290 je na knop a nadstavování se tam hodně blbě ale hodně blbě realizuje. S pájecími očky je to jednoduší aneb se původní drát zahne o díru a drží tím pádem i snadno zapájí a pak jdou použit i původní izolace.
_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 19:36    Předmět: Citovat

Aha - uznavam, ze bez zmrstovacky je problem to rozumne zaizolovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 4:45    Předmět: Citovat

Uznávám, že v tak tvrdých podmínkách jako "nemám smršťovačku, nemám možnost převrtat rozteč děr, je těžké napojit dva dráty" je náhrada obtížná.
Prohlídku dokumentace SAPI v tom zeleném retro vzhledu na černém pozadí jsem vzdal, to se nedá číst. Novodobý kond na stránce GME se mi nezobrazuje vůbec, skáče to na hlavní stránku. Jinak sortiment odrušovacích prvků i na Hadexu je dostatečný aby se něco kompaktního dalo spáchat?
https://www.hadex.cz/_32odrusfiltry-krystaly-filtry-zadrze-propusti-odrusovaci-filtry/
Začal bych asi tím, že bych si definoval jaký útlum v jakém pásmu ten původní filtr má a pak hledat/skládat náhradu. Pokud se tam nevejde krabička 65x53x40, možná by se dalo najít něco v provedení mezikus na kabel.
Stran upevnění, připomínám možnost provrtat na vhodném místě panel a použít stahovací pásku s okem pod hlavu šroubu, případně použít nýtovací matici.
Na téma odrušování a odrušovací součástky vyšlo modré AR kdysi v serioznějších časech, kdybys to nenašel tak se můžu podívat, měl bych ho někde mít.
Pro spojování vodičů existujou mraky spojek, buď
https://www.conrad.cz/cs/p/wago-221-2411-wago-gmbh-co-kg-kabelova-svorka-pro-kabel-o-rozmeru-0-14-4-mm-tuhost-pricny-rez-0-2-4-mm-polu-1-2355189.html
nebo mačkací dutinky
https://www.kvelektro.cz/kabelove-spojky-na-vodice-lisovaci-sroubovaci-75
nebo jednorázové stiskací spojky pro spojování bez nástrojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 16:52    Předmět: Citovat

Na webu mám i PDF od sestavy ZPS-3 kde je taktéž popsaný zdroj ZDR-1A a to včetně dopsaných poznámek co je s čím spojené.

Výměna původních TC290 za C290 je práce tak do půl hodiny včetně demontáže a montáže do šasi a je k tomu potřeba, plochý šroubovák, trafo pájka s kusem cínu, štípačky (na stahovací pásky), multimetr (pro kontrolu zapojení), 2x C290, stahovací pásku a případně ploché kleště na dotvarování drátů. Když si vzpomenu na zapojení topných tyčí do pomaluběžného motoru pro chladící věže tak na to bylo potřeba více vercajku než na vlastní montáž motoru včetně zapojení silové svorkovnice …

Mé vzdělání je strojírenské a elektronika je jen koníček a pracuji jako elektromechanik na montáži elektrických točivých strojů, takže něco málo jsem za tu dobu kolem silové elektriky pochytil. Obecně se nerad hrabu ve věcech spojených se sítí a spínané zdroje taktéž nemusím teda, pokud nejsou v duchu ZDR-1A. Definovat si co má filtr splňovat … netuším kde začít … mimo jiné proto toto vlákno.

Co jsem se díval na ten odkaz z HADEXU tak ta C290 od „ES“ je spíše hybrid mezi TC240 a TC290, (oba odrušováky tam mají) aneb hodnoty kondenzátorů z TC240 (100n pro Cx) ale zkrácené pouzdro ala TC290 (150n pro Cx). Kdy v původní verzi má TC240 drátové vývody a na zemním vodiči očko, kdežto TC290 má pájecí očka a zemnící vodic. Novodobé varianty mají jen dráty.

Ta C290 je více či méně přímá náhrada za původní TC290 takže s tím jsem neměl problém. Výměnu původní TC290 za novodobou TC290 jsem realizoval jen jednou a naznal že takhle ne aneb prostě v tomto konkrétním zapojení to není to pravé ořechové, tj. v daném zapojení to chce ty pájecí očka. U TME jsem našel filtr kdy je vše v jednom a na 2A(1A) trvale v provedení válečku s pájecími očky. Nemít zdroj ZDR-1A přepěťovou pojistku řešenu tak že tyristor zkratuje usměrněnou sekundární stranu transformátoru, což způsobí přepálení pojistky T1,25A na primární straně a zkratový proud jde přes filtr. Tak bych do dalších zdrojů použil ty hotové filtry z TME aneb s nimi bude nejméně práce je zabudovat. Jenže mé vzdělání nestačí na to, zda ta přepěťová pojistka nebude přetěžovat ty hotové filtry, dokumentace je anglicky takže si tam nepočtu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund