Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Alternativní enrgetické zdroje
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2410
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 10:58    Předmět: Alternativní enrgetické zdroje Citovat

Zdravím

Bratránek mě požádal o přibližné návrhy částečného pokrytí spotřeby dvojgeneračního domu který bude vytápěn tepelným čerpadlem,později i úplným pokrytím,popřípadě odprodejem přebytků.

Jediné informace o plánovaném příkonu mám že hlavní jistič bude 55A.

Našel jsem fotovoltaickou sestavu za bratru 2M Kč s ročním výkonem 11MWh, http://www.alter-eko.cz/okna-vetrne-elektrarny/solartecnet11000.html

Uvažoval jsem i o větrné turbíně ale dle větrných map u nás téměř nefouká

Jaký je váš názor na tuto problematiku?Najde se zde někdo kdo se tímto zabývá?

Zatím díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 12:21    Předmět: Citovat

Ještě je možnost udělat si pořádně hluboký vrt a používat geotermální energii. Nevím, co je na tom pravdy, ale je třeba být velmi obezřetný při posuzování fotovoltaiky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 13:23    Předmět: Citovat

V takových záměrech bych byl silně obezřetný až podezíravý, po seznámení se zkušenostmi lidí, kteří měli ty odvážné záměry. Nic proti technickým aspektům, ale nezapomeň hlavně na ekonomické souvislosti a hlavně na cenovou a energetickou politiku státu, která (jak už mockrát předvedli) udělá ze záměru frašku a z lidí napálené hlupáky. Náš stát se v tomhle chová jako ten nejsprostší lupič.
11 MWh ročně znamená cca 30 kWh denně, z čehož v zimě ukrojí podstatnou část pohon kompresoru TČ (pro dvojdomek minimálně 3kW), přitom topný faktor TČ je v nízkých teplotách smutný a k tomu je slunečního svitu pramálo. V létě je slunce dost, takže fotovoltaika bude hezky žhavit, současně ale požadavky na energii jsou minimální, když nepočítáme klimatizaci tmavého domu na rozpáleném prostranství - je jasné, že takový dům by navrhl jen idiot a že tudíž nezbyde než letní okamžité přebytky odprodávat a to je při partnerovi jako je ČEZ zoufalá úvaha, neboť to předpokládá projít dost šíleným administrativním řízením a pak se spoléhat na jejich obchodní podmínky, které můžou kdykoliv změnit a lidi tak vyšplouchnout tak jako to už mockrát udělali lidem, kteří se spolehli na MVE, na přímotopy, na TČ... Akumulovat takový výkon pro bezslunečné dny je dost problematické. Takže by zbýval snad jen přímý odprodej sousedům mimo distribuční síť ČEzu, což bude asi legislativně nedovoleno a nelíbilo by se to (státo)ČEZu.
Než se do takové akce pustíš, chtělo by to nasbírat věrohodné informace od lidí, kteří si už Solartec 1100 koupili, jestli jsou tací. Ty informace by současně neměly být staré. Je to problém. Je potřeba si uvědomit, že sebevíc přátelská firma s alternativní energií podniká pro svůj zisk, ne pro úspory svých zákazníků. V Čechách v současné době není dost dobře možné investovat do moderních zdrojů energie tak, aby na tom člověk vydělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 14:31    Předmět: Citovat

Myslím si totéž. Kolega škarohlíd navíc dodává, že fotovoltaika je v našich poměrech věc nerentabilní i proto, že v zimě by se z ní musel odmetat sníh, účinnost se snižuje běžným znečištěním, životnost zařízení je věc zatím dostatečně neověřitelná apod. Energeticky návratné jsou teplovodní kolektory, možnost sbírat teplo do velké vodní nádrže apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 18:20    Předmět: Citovat

Taky bych si myslel, že fotovoltaika by se nejspíš nezaplatila. A pokud má bratránek 2 melouny na investování, tak bych z nich menší část použil na tepelné čerpadlo země-voda a věř tomu, že by se mu to vyplatilo. Já budu takové menší čerpadlo stavět a věřím, že se to bude rentovat. Mám totiž nepoužívanou studnu-vrt, kterou hodlám využít. Tepelná čerpadla jsou neprávem opředena mýtem složitosti, drahoty a nerentability. Jestli si chceš o nich něco přečíst, tak ti doporučuji knihu Ing. Žeravíka " Stavíme tepelné čerpadlo" Já ji mám a můžu směle říct, že to je studnice moudrostí týkajících se tepelných čerpadel vůbec. Je tam řešena i ekonomická stránka věci, ze které jasně vyplývá značná úspora. Při amatérské stavbě se náklady zaplatí velmi brzy, někdy i za rok. Já tu knihu mám a věř mi, že se čte jako detektivka. Je to velmi seriózně zpracované dílko a je tam řečeno prostě vše, co je o této problematice potřeba vědět. No a pokud se týká větru, to jsem zavrhnul, protože aby to stálo za řeč, vyšlo by to dráž jak ta fotovoltaika. Navíc vítr je spolehlivý asi jak to slunce, akumulace energie v drahých baterkách atd. Zatímco tepelné čerpadlo si zapneš jen v zimě kdy potřebuješ. Teplo je v zemi v létě i v zimě. Navíc tepelná čerpadla pracují i za mínusových teplot media.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 18:58    Předmět: Citovat

Sakra já si špatně přečet zadání a tak jsem se tady snažil zbytečně, tvému bratránkovi jde o zisk z prodeje přebytečné elektřiny. Znám jeden takový případ, jeden člověk u nás v okrese zakoupil generátor tuším kolem 30kW a honil ho motorem z favorita, ve kterém topil zemním plynem. Přebytek prodával majiteli rozvodné sítě. Problémy měl akorát s hlučností, ale to vyřešil tak, že budlinu s generátorem postavil na konci pozemku. To bylo ale kdysi, sice po revoluci, ale ceny plynu nebyly velké. Nevím zda to provozuje dodnes. Ale myslím, že by to mohlo ještě finančně vycházet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 19:40    Předmět: Citovat

V té porevoluční době plné euforie byl prostor pro ledajaké hovadiny a občas i omylem pro dobré věci. Dnes máme moderní energetickou nadnárodní megaspolečnost. Jenom seznámit se s její legislativou a technickými specifikacemi podmiňujícími výkup znamená zešedivění pár pramenů vlasů. Výkupní cena se liší podle druhu energie, u fotovoltaiky je nejvyšší, protože si ČEZ uvědomuje, že stejně na tom neprodělá Wink
Zoufalec, který investuje milióny, bude podle sluníčka dostávat 13,- Kč za kWh (což mu milý stát zase zdaní), k čemuž si ovšem milý ČEZ zakalkuloval do faktur miliónům "normálních" odběratelů položku "příspěvek na zelené energie". Takže ten výkup solární energie zaplatíme všichni. Hezké na tom je, že ČEZ nikoho nenechá hrabat v účetnictví, kolik z té vybrané "zelené" energie šlo na výkup energie a kolik na apanáže představenstvu Wink a i kdyby, nějaké žonglování s čísly si už vymyslí. Jednoznačně na tom vydělá výrobce fotovoltaiky.
Rád bych viděl chování ČEZu, kdyby si fotovoltaiku začalo pořizovat hodně lidí a oni museli hodně vykupovat za garantované ceny Twisted Evil
co by si vymysleli? Možná by párkrát nechali padnout přenosovou síť jako v létě, aby ukázali, jak je alternativní energie nevyzpytatelná a nedá se "přelévat" po Evropě.
Ani by mě nepřekvapilo, kdyby se po čase ukázalo personální nebo kapitálové spojení ČEZu s fotovolstaickými společnostmi: čekáme na Vaše korunky všude! Very Happy
Generátor z favorita je hezká věc, dokáže někdo odhadnout kolik dní vydrží běžet ten chudák motor 24h denně než se vysype?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 20:28    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: st leden 17 2007, 22:35    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Generátor z favorita je hezká věc, dokáže někdo odhadnout kolik dní vydrží běžet ten chudák motor 24h denně než se vysype?

Má to znamy a jelo to pet let. Tedy jel jen pres zimu a ne 24 hodin denne ale jen kdyz byla spicka a potreboval vytapet dum. Tomu motoru vypadalo ze to vyhovuje. Tocil si stabilni otacky bez razu a v konstantni teplote. Hukot to nedelalo skoro zadny (asi jako stara lednicka). Bohuzel politika cezu a ceny plynu jsou na takove urovni ze se to nevyplati. Proste si na toto doslapli. A jak se nachytaji lidi na fotovoltaniku udelaji to same. Vubec bych si nedelal iluze. Stejne to bylo s levnym topenim plynem a elektrinou. Cry

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2007, 8:59    Předmět: Citovat

Kolik asi sežralo energie ty články vůbec vyrobit,,, vyrobí ty články víc energie za svou životnost než kolik bylo potřeba na jejich výrobu ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2007, 9:29    Předmět: Citovat

Velmi trefná otázka, taky mne to už kolikrát napadlo. Co je dobré pro družice nebo Saharu, nemusí být dobré pro nás.
Všude, kde je cokoliv pokřiveno dotacemi apod., je třeba čuchat zradu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2007, 9:51    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Všude, kde je cokoliv pokřiveno dotacemi apod., je třeba čuchat zradu.

Tak tohle je naprosto přesná definice. A s až s děsivou pravidelností opakovaně potvrzovaná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2410
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2007, 10:35    Předmět: Citovat

No tyto odpovědi jsem jakš takš čekal,ale bratránek si to nechce nechat rozmluvit.

Mám slíbenou bakalářku na tohle téma,tak uvidím.Pokud mi to bude dovoleno,tak bych to sem hodil.Jestli teda máte zájem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2007, 10:45    Předmět: Citovat

Jestli chce bratránek o ty 2 mega přijít (bude to víc jak 2M, protože samotný systém stojí tolik, ale budou další náklady), rád se jich ujmu a propiju je třeba na jeho zdraví. Možná to v konečném efektu bude užitečnější Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2007, 17:34    Předmět: Citovat

Někde psali, že prostředky na výrobu solárních článků se vrátí zpět až za 100 let. Škoda, že si nepamatuju, kde to psali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund