Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kde jsou registrováni ti co mají vyhlášku 50 ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 22:46    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
workhard napsal(a):
IBP už dávno neexistuje a předpisy se mění, víme?

No zas tak dlouho to není. A pokud má oprávnění na školení nový vyhlášky tak o tom určitě ví víc než ty. A docela by mě zajímalo, co se na bezpečnosti práce kolem elektriky tak zásadního změnilo. Elektrika zabíjí furt stejně a je jí vuřt, která vyhláška zrovna platí.


Jseš chytrej jak rádio, tvůj školitel není žádnej pupek světa, nám to školitel vysvětlil tak, jak prodávám.

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17831
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 22:50    Předmět: Citovat

Nojo, došly argumenty, začíná napadání. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 22:57    Předmět: Citovat

Já mám věcné argumenty, ty tu pořád slintáš cosi o nějakém školiteli ze zrušenýho úřadu. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 8:29    Předmět: Citovat

nařízení vlády 194/2022, §9, odst.4, písm c) Předseda komise zajistí uchování protokolu o zkoušce z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice po dobu nejméně 6 let a nejdéle po dobu 7 let u právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby, u níž se zkouška skládá.
vyhl. 50/78 §15, odst. 3) Organizace je povinna vést evidenci vydaných osvědčení přístupnou příslušným orgánům dozoru.
odst. 4) Pracovník, kterému bylo vydáno osvědčení, je povinen je předložit na požádání příslušným orgánům dozoru.
Z uvedeného plyne:
- žádná databáze osob s vyhl. 50 neexistuje, ani u bývalého IBP ani nikde jinde.
- na osvědčení nemáte nárok, povinnost ho předložit při kontrole má fyz./právn. osoba - postaru organizace.
- evidenci protokolů o zkoušce vždy měla povinnost vést organizace.
Zkuste si nejřív prostudovat předpisy, než se do sebe pustíte Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 11:49    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
nařízení vlády 194/2022, §9, odst.4, písm c) Předseda komise zajistí uchování protokolu o zkoušce z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice po dobu nejméně 6 let a nejdéle po dobu 7 let u právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby, u níž se zkouška skládá.
vyhl. 50/78 §15, odst. 3) Organizace je povinna vést evidenci vydaných osvědčení přístupnou příslušným orgánům dozoru.
odst. 4) Pracovník, kterému bylo vydáno osvědčení, je povinen je předložit na požádání příslušným orgánům dozoru.
Z uvedeného plyne:
- žádná databáze osob s vyhl. 50 neexistuje, ani u bývalého IBP ani nikde jinde.
- na osvědčení nemáte nárok, povinnost ho předložit při kontrole má fyz./právn. osoba - postaru organizace.
- evidenci protokolů o zkoušce vždy měla povinnost vést organizace.
Zkuste si nejřív prostudovat předpisy, než se do sebe pustíte Smile


Hm... Protokol o skúške je iné, ako osvedčenie. Čiže "videozáznam" zo skúšky sa založí u organizácie, u ktorej sa skúška vykonala (čiže nie u nejakého mizerného zamestnávateľa, ale u organizácie, ktorá má na školenia a vykonávanie skúšok poverenie, a u ktorej si za vrchstôl zasadne nejaký predseda komisie) a osvedčenie si nosí človek pri sebe vo vrecku miesto ploskačky. A pokiaľ sa dobre pamätám, bez aktuálne platného zdravotného osvedčenia je aj to elektroosvedčenie vraj úplne k ničomu...

Vytvorenie databázy môže zaisťovať úplne iný príslušný vykonávací predpis či nariadenie. Ak teda je...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 12:59    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
v únoru jsem u bývalého zaměstnavatele dělal školení již po novu dle NV č. 194/2022 Sb. Chvíli poté, ještě ve zkušební době jsem odtamtud odešel. Papír o absolvování jsem nedostal. Kde mohu žádat o kopii potvrzení ?

Týká se odpovědi na otázku tazatele + upřesnění dalších nesrovnalostí plynoucí z neznalosti.
Co se týče osvědčení, pak 194/2022 §9, odst. 3) Osoba, která úspěšně složí zkoušku podle odstavce 2, obdrží doklad o úspěšném složení zkoušky z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice, jehož vzor je uveden v příloze č. 2 k tomuto nařízení.
Pokud ho tazatel neobdržel, či mu jej zaměstavatel (organizace) vzal, pak jediné místo, kde si může zažádat o "papír" je bývalý zaměstnavatel.
"Čiže "videozáznam" zo skúšky sa založí u organizácie, u ktorej sa skúška vykonala (čiže nie u nejakého mizerného zamestnávateľa, ale u organizácie, ktorá má na školenia a vykonávanie skúšok poverenie" - opět nařízení vlády hovoří jasnou řečí. Uchování protokolu zajistí předseda. A to u organizace, kde se školení dělá. Takže pokud je školení u fabriky horní dolní, jsou protokoly tam. Bylo tomu tak vždy. Organizace (za padesátky) byla povinna mít doklady o zkoušce zaměstnanců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 14:46    Předmět: Citovat

No veď samozrejme pokiaľ je fabrika z hornej dolnej okrem výroby súčasne organizáciou poverenou na vykonávanie školení a skúšok (čo nie je ale asi bežné), dľa zákona sa stáva organizáciou na uchovávanie protokolov o skúške. Samotné poskytnutie priestorov organizácii poverenej na vykonávanie školení a skúšok, pre účely vykonania skúšok, ju k tomuto uchovávaniu týchto dokumentov neoprávňuje.

Nevydanie dokladu o vykonanej skúške je jeho zadržiavanie. Samozrejme doklad treba hľadať tam, kto ho neoprávnene zadržiava, alebo scudzil.

Neviem si predstaviť, že by zamestnávateľa mal zaujímať nejaký protokol o skúške (ktorému ani v drtivom prípade nerozumie, keďže ten zrejme hovorí odbornou rečou, a naviac by tento asi mal byť vnútornou záležitosťou skúšajúcej organizácie). Iné je to v okopírovaní si vydaného osvedčenia o odbornosti, založenia si ho s tým, že originál vracia majiteľovi. A ten sa ním, v prípade potreby, preukáže, napríklad aj na služobnom vyslaní na druhom konci sveta.

Ale to už som všetko písal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 15:08    Předmět: Citovat

Mýlíš se. Ty jako zaměstnavatel jsi povinen mít dokumentaci pořádku, a je jedno, zda tomu rozumíš či ne. Naopak ferda s paragrafem, který ho opravňuje školit, nemá právo nakládat s tvými daty (GDPR).
A něco ze života, kdy jsem byl vedoucím organizační jednotky:
1. Protokoly o zkouškách včetně testů byly uloženy vždy u mě. Ono totiž datum a místo konání zkoušek se nahlašovalo na IBP. A pokud IBP přišlo na kontrolu, chtěli dokumentaci ode mě. Ne od školitele - toho nekontrolovali.
2. Byl u mě uložen i protokol o zkoušce bývalého zaměstnance, který odešel dělat šoféra, ale padesátku si chtěl ponechat. Z výše uvedeného důvodu.
3. Smrtelná autonehoda dvou zaměstnanců sousední OJ. Šlo o služební auto a nehoda byla v pacovní době, takže přišli čmuchat inspektoři. Vyčmuchali, že ti dva zaměstnanci nemají 50, §4. Bylo úplně jedno, že vedoucí měl ověřené kopie. Neměl dokumentaci ke zkouškám, kterou měl mít. Byly divoký devadesátky, takže firma, která školení dělala se rozpadla a papíry prostě nebyly. Otázka, jak tohle souvisí s autonehodou, nebyla zodpovězena. Pokuta 100t. Vedení v tom kolegu nechalo, takže za sebou práskl dveřma a šel dělat fíru. A já přesně vím, jaká dokumentace se vede.
A k tomu papíru - zatímco v 50-tce ja jasně dáno, že ten papír mít musíš, aby ses jím hohl prokázat dozoru, tak v 194 o tom není ani řeči. Tam tvou kvalifikaci musí prokázat organizace. Tudíž, klidně může tvrdit, že za školení zaplatila, tedy ten papír je její majetek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 15:19    Předmět: Citovat

Amen. Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 16:14    Předmět: Citovat

Bavíme se stále o tomtéž, je to nedodělek v zákonném předpisu, jakých se vyrojilo za poslední roky stovky:
- předseda zkušební komise řídí zkoušky, sestaví protokol o zkoušce a zodpovídá za jeho archivaci 6 - 7 let (§9, čl (4), odst, a) - c) NV 194/2022 Sb.) - to je celkem jasné a v pořádku. Ale:
- předseda zkušební komise vystavuje jménem právnické nebo podnikající fyzické osoby, u níž se zkouška skládá, doklad o úspěšném složení zkoušky (§9, čl. (4) odst. d) tamtéž).
A teď se zeptám já: pro koho vystavuje doklad o úspěšném složení zkoušky, když není povinen ho archivovat a vlastně ho na nic nepotřebuje? Komu je povinen ho dát do ruky? To Nařízení vlády 194/2022 Sb. jaksi velkoryse pomíjí.
Když to dotáhnu do extrému, tak mezi maturitním vysvědčením a dokladem o vykonání zkoušky z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice není žádný rozdíl. Oba doklady slouží k prokázání dosaženého stupně kvalifikace. Jenomže podle výše uvedené logiky si průmka takto mohla nechat originál mého maturitního vysvědčení (však jsem tu školu po maturitě opustil, neplatil a zkoušku taky ne) a založit si ho k protokolu o maturitních zkouškách. Čím bych se asi při nástupu do zaměstnání prokázal, že tu maturu mám?
Ale, ať nekončím úplně bezzubě:
přece §30 zákoníku práce v platném znění to říká jasně: nový zaměstnavatel po mně má právo vyžadovat předložení dokladů opravňujících mě ke konkrétní činnosti.
Ale také v zákoníku práce existuje především §313, který stanoví mimo jiné, co musí dosavadní zaměstnavatel zaměstnanci vydat za potvrzení "na rozloučenou": v čl.(1), odst. c) říká jasně dosaženou kvalifikaci.
Neudělal to, s paragrafem 313 ZP v ruce to po něm vymáhej, nebo se obrať na oblastní Inspektorát práce s tím, že se tu porušuje platný zákon.
Jestli ale se bude zaměstnavatel bránit, že utrpěl škodu, protože zaplatil školení a zkoušky v dobré víře, že mu to svou prací vrátíš, pak můžeš oponovat tím, že §250 a následující takový případ sice neřeší, ale, jestli vyčíslí poměrnou část nákladů, můžete se o náhradě bavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 17:04    Předmět: Citovat

Není to KVALIFIKACE, nýbrž OPRÁVNĚNÍ pracovat na jednom ze 4 druhů vyhrazených technických zařízení, dnes platné pouze u aktuálního zaměstnavatele. DukeNuke to tu popsal přesně.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 17:34    Předmět: Citovat

Ale to je přece jedno, nový zaměstnavatel tedy zajistí přezkoušení pro svoje podmínky. Ale jakou s ním asi může sepsat pracovní smlouvu na místo elektrikáře, když má jen výuční list a maturitní vysvědčení, ale žádný doklad o dosaženém stupni kvalifikace v elektrotechnice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 18:07    Předmět: Citovat

Ptal jsem se na to, ale nikdo mi to uspokojivě nevysvětlil. V praxi to proběhlo tak, že moje 2 měsíce staré osvědčení zkoukli, uznale pokývali hlavou, hodili ho do koše a nechali mě udělat nové. Ještě tam byla nějaká kouzla s délkou praxe, nikoho dnes nezajímá, že máte praxi v elektrotechnice třeba 25 let, důležitá je délka praxe u dané firmy, což je blbé v případě, že se tam zrovna chystáte nastoupit Rolling Eyes
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 18:35    Předmět: Citovat

Kvalifikaci řeší §2 194/2022, rozděluje ji na odbornou a další a ani jednou z nich není zkouška dle 50 (194). Tedy ten glejt nesouvisí s kvalifikací.
Potvrzení o praxi (kvalifikaci) získá od bývalého zaměstnavatele - zde se uplatní §313 ZP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7436

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 19:35    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Tudíž, klidně může tvrdit, že za školení zaplatila, tedy ten papír je její majetek.
Nemůže, tím porušuje §9 odstavec 3.
Navíc pak by pracovník nemohl předložit doklad při kontrole, jak je od něj vyžadováno:
DukeNuke napsal(a):
odst. 4) Pracovník, kterému bylo vydáno osvědčení, je povinen je předložit na požádání příslušným orgánům dozoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund