Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Renovace dveři z 1 republiky Olouhovat a nebo opalit ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kewin



Založen: Sep 21, 2008
Příspěvky: 466
Bydliště: Jižní Morava....

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 19:54    Předmět: Renovace dveři z 1 republiky Olouhovat a nebo opalit ? Citovat

Dobrý večer čeká mně v krátké době jejich oprava. Jelikož kolem výplni jsou okrasné vlnkovy profil. Napadlo mně již tyto zmíněné dveře olouhovat výhoda je že by to nemuselo byt tolik pracné a bez černáni dřeva jako u opalovani . Ale osobně jsem to nikdy nedělal ale rad bych se to naučil.

Prý na olouhování starého nátěru. Je třeba 1.5l vroucí vody na 3 vrchovaté lžíce louhu. Pak neutralizovat 3 l vody 1/4 octa z láhve. Plus samosebou ochranné pomůcky.

Postup opalovaní znám je to hrozná práce proto bych volil raději to louhováni. Děkuji hezky večer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 20:20    Předmět: Citovat

Před cca 50-ti lety jsem touto metodou (louhování) zbavoval starých nátěrů (prvorepublikové, či "válečné"?) dveře taky.
Kvůli členitosti plochy dveří jsem taky upřednostňoval louhování před opalováním (přestože např. okna jsme opalovali).
Jen jsme je ještě poté (s bráchou) "vymáchali" na potoce, s následným pořádným vyschnutím - před tehdejším novým napouštěním fermeží Rolling Eyes
Stejně se ale musí "nabobtnalý" starý nátěr sundávat špachtlí, takže "úplně bezpracné" to taky není Smile

Kolik a jaké "chemie" jsme tenkrát použili, si už podrobně (pochopitelně - po té době) nepamatuju -
ale NET "ví všechno" Very Happy

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kewin



Založen: Sep 21, 2008
Příspěvky: 466
Bydliště: Jižní Morava....

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 20:39    Předmět: Citovat

jo asi je pak ještě votryskam vapkou.... Very Happy chápu ale diky za reakci aspon se zase poučim dveře budou do futer pokoje a ja je ziskal za odvoz takže to na nich vyzkoušim letos bych je zbavil natěru a natiral bych je asi až přišti rok z jara to by na to vyschnuti mohlo stačit Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 20:51    Předmět: Citovat

No jo, pamatuji z dětství Lakostan. Principiálně jak se psalo výše. Ale stejně mnohem lepší než smirek - ten sem rád fakt neměl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 21:12    Předmět: Citovat

Existujou moderní přípravky, obecně se to dá koupit jako "Odstraňovač starých nátěrů", anglicky "Paint stripper", bejvá to směs organickejch rozpouštědel spolu s nějakou alkálií, aby to narušilo barvy a donutilo je to "seškvrknout se". Stačí jen seškrabat špachtlí. Zbytek se stáhne drátěným kartáčem a dobrousí šmirglem. Na opravdu starý dřevo je vostuda brát letlampu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 21:13    Předmět: Citovat

Louhem to zrovna moc bezpečné není. Popálení na ruce se časem nějak zahojí, ale v oku to může být konečná.
Kdo si ale nedá říct, tak dlouhé gumové nejlépe elektrikářské rukavice a plexi štít před obličejem. Brýle nestačí. A při ruce velkou nádobu s čistou vodou.


Naposledy upravil jjilek dne po srpen 28 2023, 21:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33937
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 21:16    Předmět: Citovat

Pri praci s chemiou treba pouzivat ochranne prostriedky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 21:35    Předmět: Citovat

Jj, s louhem občas pracuju a štít je nezbytnej. Rukavice taky jentak nějaký nestačí, mám Ansel Solvex 37-676. Jak trochu zestárnou, přeřadím je na domácí práce a vezmu nový. Sranda byla, když jsem jednou čistil nějakým ředidlem mastný jekly a vzal na to jen ty latexový rukavky, který se mi doslova rozpadly před očima. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mirku



Založen: Jun 15, 2006
Příspěvky: 231

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 22:16    Předmět: Citovat

zkus tento přípravek - funguje dobře a do dřeva se nezapíjí ...
https://www.barvy-laky.cz/odstranovace-a-cistice/315-univerzalni-gelovy-odstranovac-starych-nateru-p07.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 2:01    Předmět: Citovat

Cennější předměty doporučuju nechat renovovat odborníkovi, ani louhování není bez rizik. Na malém kousku vyzkoušet dobu a koncentraci. Restaurátorské dílny mají na louhování vany, kdysi jsem takhle improvizoval rámem z latí s vloženou folií při restaurování prvorepublikových dveří. Nebo spíš rakousko/uherských. Dřevo má tendenci chlupatět do vláken při dlouhém působení a detaily řezby se můžou poškodit. Změkčování horkovzduškou a kartáčování je někdy pro detaily šetrnější. Hrozná práce je to každopádně. Podle stavu dveří bude možná nutné opravovat tmelení, kování nebo výměna poškozených částí.
Množství cenných rad včetně toho odstraňování nátěrů je ve starší ale velmi obsáhlé knížce https://www.mercatino-olomouc.cz/starozitny-nabytek-opravy-a-udrzba-eva-medkovaandrea-bohmannova-d36060.html



dvere1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  275.94 kB
 Zobrazeno:  68 krát

dvere1.jpg



dvere2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.92 kB
 Zobrazeno:  89 krát

dvere2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 11:46    Předmět: Citovat

Dělal jsem reko. všech oken a dveří v baráku sto let starém (vlasním). Pár dveří mi dělali řemeslníci a ti to louhovali. Zbytek jsem dělal horkovzduchem s regulací. Všechny louhovačky jsem po třech letech předělával, protože popraskaly spáry, seschly se dřevěné výplně a vypadalo to hnusně. Co bylo opalované, je naprosto bez problémů, jak okna tak dveře.
Ten organickéj barvožrout jsem taky zkusil, ale byla to hrůza. Strašný smrad a ty zbytky barvy se lepily na špachtli a nešly skoro sundat. Nedoporučuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 12:13    Předmět: Citovat

Přesně tak, jedině horkovzduch s regulací (stavba z r. 1928, všechny dveře a futra originální a perfektně zachovalé).

K tomu kvalitní škrabku (tvrdokovové ostří kolmé k povrchu). To, co se v Čechistánu dodnes používá jako škrabka na odstranění barvy, je úplně na howno, protože to ničí povrch dřeva (zasekává se do něj).

Rozdíl je obrovský, ta kolmá funguje podobně jako cidlina - ale není to pro kolenovrty...

Abych to sumarizoval: s regulovaným horkovzduchem a výše popsanou škrabkou (občas jsou na stejném principu i od jiných výrobců) je odstranění staré barvy skoro příjemná práce beze smradu, rizik s chemií a bez poničení dřeva.



Skrabky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  169.68 kB
 Zobrazeno:  59 krát

Skrabky.jpg



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út srpen 29 2023, 12:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 12:30    Předmět: Citovat

Já jsem tedy používal špachtli normální, ale každou chvíli jsem ji brousil na kolmo, aby měla perfektně ostré hrany. Pak dřevo nepoškozuje a jede téměř souběžně s porchem. A pak jsem si nabrousil jednu na čištění rádiusů a jemných hran. Ono, s tou škrabkou se jednoruč dělá blbě, ta je dobrá na dočištění za studena.
Hlavní je , nastavit si správnou teplotu na horkovzduchu, aby šla barva od dřeva a nelepila se na špachtli. Pak je to paráda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 12:33    Předmět: Citovat

ondraN: věř tomu, že kdybys vyzkoušel tu, co popisuju, už by ses nikdy nevracel (a že jsem toho s tou bolševickou oškrabal fakt hodně).

Existují i třeba různé taky kolmé, ale z oceli (nebo s výměnným ocelovým břitem), ale ta kombinace postavení břitu a tvrdokovu je jednoznačně nejlepší.

Jedinou výjimkou u mě byla nějaká anglická ocelová kolmá škrabka (obdélníkový břit se zakulacenými rohy s různým poloměrem) koupená tuším někdy v 90. letech. Výborná ocel, rohy umožňovaly odstranění barvy v profilových lištách. Mám dodnes 2 ks, ale už jsou hodně "ojeté" a moc je nepoužívám.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 407
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 12:55    Předmět: Citovat

No, já ji mám. Narexku z devadesátek s výměnými břity a k tomu pár sad s rovnými a mírně rádiusovými břity. Používal jsem ji hlavně na odstranění staré fermežové barvy ze schodů. Ta nešla sundat za tepla, protože se z ní po ohřátí stala neuvěřitelně mazlavá a lepivá substance. Tou škrabkou to šlo dobře, ale byla to šichta Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund