Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předělávka trafa na oddělovák
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17781
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 22:54    Předmět: Citovat

Stále jsem se tady nedozvěděl, jak je to u trojsloupkových traf s výkonem. Předpokládán, že když ten třetí sloupek odstraním tak bude platit P = S^2 . Přičemž S je plocha sloupku v první, nebo druhý cívce.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 9:07    Předmět: Citovat

Když odstraníš jeden sloupek, vznikne jednofázové trafo a výkon bude třetinový.
Jelikož nevíš, kolik byl výkon původně, tak ti to je k ničemu. Ale už tu bylo řečeno, že počítat výkon z plochy sloupku je špatně. Výkon je dán hlavně dovoleným oteplením vodičů. Takže spočítáš průřez primáru(v tvém případě to bude zároveň i sekundár) a stanovíš si nějakou proudovou hustotu (třeba 2,5A/mm2) a z toho ti vyjde proud pro cca trvalé zatížení.
Z proudu spočítáš výkon, řekněme trvalý. Krátkodobý výkon může být třeba 5x vyšší, i když jádro se 5x nezvětšilo. Z toho je vidět, že výkon na ploše železa zas tak moc nezávisí.

Přimotáš pár závitů na nový sekundár a asi budeš muset vymyslet nějaký softstart.

Ale k tvému dotazu: Ano, výkon trafa spočítáš z průřezu jádra jako u jednofázového trafa. Asi se dopočítáš vyšších čísel než skutečnost, protože nevyužiješ plochu okénka hospodárně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17781
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 11:17    Předmět: Citovat

Zajel jsem do skladu pro trafo. A zjistil jsem, že to, co jsem chtěl použít není českej tabelák od Aritmy ale rusák z řádkový rychlotiskárny. Ale ten tabelák tam byl taky. Líbil se mě víc ale nevím, jestli půjde předělat, je celej zablemtanej včetně plechů. Je na něm štítek Elektrokov Jevišovice, VA nevyplněný, primár 3 x 380V, sekundár 22 40. Asi teda 22 a 40 Voltíků. In taky nevyplněný. Podle sloupku by to mohlo mít jednofázově kolem 800VA. Primár každý cívky má 7 vývodů. Sekundár tři. To bude ještě boj přijít na zapojení primáru. Vemu 24V trafo a připojím ho postupně na sekundáry, uvidíme co se bude dít na primáru.
To tiskárenský trafo jsem vzdal, tam se ani nedá pořádně od pohledu zjistit, co je primár a co sekundár a těch vývodů má dohromady asi 100. Rusáci se vyžívají na sérioparalelním zapojení traf, aspoň těch, co jsem měl zatím v ruce.



tabelák.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.23 kB
 Zobrazeno:  75 krát

tabelák.jpg



tiskárna1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.86 kB
 Zobrazeno:  77 krát

tiskárna1.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 12:15    Předmět: Citovat

Čím víc vývodů, tím líp, dvě cívky zapoj antisériově a třetí zkratuj a 380 první odbočky-20-40 to musí nějak vyjít a díky nízkému sycení nebude potřeba ani softstart relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17781
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 21:08    Předmět: Citovat

Tak jsem laboroval s tím tabelákem. Na první sloupek jsem na sekundár připojil AC 24V z jinýho trafa. Na tom samým sloupku bylo na primáru mezi vývodama s největším odporem jen kolem 195V. Nojo, 24V do 40V vinutí. Tak jsem těch 24V připojil na druhej vývod sekundáru, což by mělo být štítkových 20V. No a naměřil jsem na tom samým sloupku proti krajnímu vývodu :
0 - 197 - 207 - 221 - 230 - 245 - 257V
Na střední cívce bylo:
0 - 122 - 130 - 137 - 145 - 153 - 160V
A na třetím sloupku:
0 - 71 - 75 - 80 - 84 - 88 - 93
Tak jsem zkusil šlusnout sekundár třetího sloupku a napětí na prostředním vyskočilo na:
0 - 188 - 200 - 212 - 223 - 235 - 245V
Takže příliš volnou vazbou to snižuje napětí o cca 10 V.

Pak jsem se stále šluslým sekundárem třetího sloupku připojil 230V na krajní vývody prvního sloupku a měřil napětí na středním sloupku. Zase bylo o těch cca 8-10V nižší. Tak jsem na prvním sloupku přepojil přívod 230V o jednu odbočku níž a na středním sloupku mám naprázdno stejný napětí jako je síťový.
Pak jsem zkusil zatížení žárovkama 100, 200 a 300W. Při zatížení 100W klesne oddělený napětí o 3V. Při zatížení 200W klesne o 6V, při 300W klesne o 12V. Pak jsem zkusil 400W ale to už byl pokles o 18V a při 500W byl pokles 27V. Víc jsem už nezkoušel, těch 400W je asi maximum, co to dá.
Zítra ještě zkusím posunout primár na odbočku s nižším napětím jestli to trafo neztvrdne.
Tak nevím, jestli to má výkonově perspektivu jako oddělovák, myslel jsem, že podle velikosti sloupku by mohlo mít dvojnásobek.
Asi to trafo ještě vyzkouším jako trojfáz. Ale nevím, z čeho udělat dostatečně "parní" zátěž na 3 x 20V nebo 3 x 40V. Možná bych našel 4-5 žárovek 24V/150W ale to asi nebude ideál.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 21:41    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... Ale nevím, z čeho udělat dostatečně "parní" zátěž na 3 x 20V nebo 3 x 40V.
Můžeš udělat jednofázový výstup tak, že spojíš tři stejné sekundáry do série. Pokud bude výsledné napětí skoro nula, tak jedno vinutí přepóluješ. Takže třeba z vinutí 3x20 V dostaneš výstup 40 V, ovšem jedno vinutí bude do reálné zátěže dodávat půl činného výkonu, a ty další dvě po 1/4 činného a po 1/4 jalového.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6081
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 22:18    Předmět: Citovat

Krajní sloupky taky můžeš spojit paralelně.
Má to lepší účinnost, než zkratovat jeden krajní sloupek, ale asi to bude dělit napětí, safra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17781
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 23:00    Předmět: Citovat

To jsem ani nevěděl, dík za info. Mám tady šestipulzák usměrňovač z 20A alternátorovejch diod, myslel jsem, že to usměrním a zatížím až na DC. Jenže to asi nebude jednoduchý, nevím, který KYZ to jsou, některý měly Urrm jen 50V. Je to z altíku Škůdky 120LS, čert ví, jaký tam mám já. Pozdějc se osazovaly KY3493, ty by napěťově byly dobrý.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6081
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 8:12    Předmět: Citovat

Dá se tak udělat oddělovák 230 na 110 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 8:54    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Asi to trafo ještě vyzkouším jako trojfáz...
Jak to potom bude fungovat jako oddělovák 1:1?

Zbytečně se týráš. Máš zcela zdarma oddělovací trafo a nemusíš ho ani nijak upravovat (pokud ti nevadí o třetinu vyšší hmotnost). Původní funkčnost jako 3f trafa zůstane zachovaná, kdybys to někdy potřeboval.

Že je tvůj oddělovák měkčí je dáno tím, že ho provozuješ s polovičním průřezem mědi (než by odpovídalo ekonomickému návrhu) a že bereš sekundár z vedlejšího sloupku, což má horší magn. vazbu.

Pokles napětí při zatížení 500W o 15% není pro tvé účely použití(oživování spínaných zdrojů) žádná tragédie, protože spínané zdroje si poradí s většími odchylkami v napájení.
Kdyby šlo o trvalý provoz s vyšším výkonem, můžeš přepnout na jinou odbočku. Máš jich tam plno.

Zkus tvrdost trafa na skutečném sekundáru(24/40V) na stejném sloupku. Uvidíš, že v absolutních číslech to bude vypadat o hodně líp.

Taky bys mohl změřit průměr primáru, aby se dal udělat názor na maximální proud. Tento kus by mohl být navržen asi na (2-2,5)A/mm2 trvalé zátěže.

Chtělo by to taky silné regulační autotrafo. Pořádného "Křižíka" RT10. Máš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17781
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 10:31    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Chtělo by to taky silné regulační autotrafo. Pořádného "Křižíka" RT10. Máš?

Křižíka né ale jednoho ze tří rusáků, co byly na regulaci vstupního třífázovýho napájení zkušebního pianina (opravdu to tak vypadalo) na opravy a testování zdrojů pro sálovej EC1033. Jen má jednu drobnou vadu, při zapnutí naprázdno ho neudrží zásuvkovej jistič 16A/B. V rozvaděči jsou Legrandy který se už asi 15 let nedělají a 16A/C ho nemám. Navíc ty jističe trojfáz lištou výškově nepasují na žádný jiný běžný jističe, dokonce ani né na novější Legrandy. Musím rusáka připojovat přes trojfázovku jištěnou 3 x 16A/D.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 11:36    Předmět: Citovat

Nemusíš, dej tam výkonové relé třeba na 24 až 110V s předřadným kondenzátorem, můstkem a filtračním kondenzátorem a výkonové termistory 25R 4 kusy serioparalelně.


02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  219.87 kB
 Zobrazeno:  107 krát

02.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17781
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 16:00    Předmět: Citovat

Dík za tip. To je ale moc práce. Pro lenost (což je matka pokroku) jsem začal hrabat a našel jednomodulový časový relé MFR120P. Dá se nastavit na zpožděný zapnutí v rozsahu 0,5-30 sekund. Akorát má jen 8A, což by mohlo stačit, to ruský autotrafo asi 1800W mít nebude. Odpor v žebrovaným chladiči i časák by se mohl vejít do plechovýho futrálu autotrafa. Akorát zase čekat než odpor dorazí...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund