Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předělávka trafa na oddělovák
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 16:03    Předmět: Předělávka trafa na oddělovák Citovat

Protože jsem měl doma zase jednou na stole blesk, tak mě to donutilo si na starý kolena konečně udělat pořádný oddělovací trafo. Sice jedno mám, ale na víc než 200W skřípe zubama.
Takže mám trojfázový třísloupkový, třícívkový trafo z tabeláku Aritma někdy z počátku šedesátek minulýho století. Štítek to nemá, takže o něm nic nevím. Každej sloupek má 80 x 80 mm, možná až 100 x 100 mm. Nevím jak má být zapojený primár, jestli hvězda nebo trojůhelník, vývody cívek jdou na šrouby M6 v pertinax svorkovnici a dál je to za očkama uskřípaný. Tedy ani nevím primár napětí.
Je to hrozná kráva, na šířku cca 30, na dýlku přes 60 cm, to se mě nevejde pod stůl. Napadla mě taková šílenost, rozebrat skládaný plechy a udělat z něj jen dvousloupek s dvěma cívkama. Jeden sloupek by byl primár a druhej, původně primár druhý fáze použít jako galvanicky oddělenej sekundár 230V. Podle mě by to mělo dávat převod 1:1 ale nevím, jak se to bude chovat proudově.
První co by mě zajímalo je jakej to má výkon nyní a jak by to vypadalo po předělávce. A taky jestli to nevyrazí pojistky až v Chvaleticích.
Trafo je určitě postaru 230/380 ale možná se na něm najdou nějaký původně sekundární vinutí, který by se daly přičíst na obou sloupkách.
Není tu náhodou někdo, kdo má tohle v malíku? Nejsem tlustoproudař, EI spočítat umím, ale tohle jsem nikdy nedělal. Jde mi o to, jestli to trafo dolovat, je zcela zarovnaný jiným bordelem ve skladu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 16:34    Předmět: Citovat

Maje na paměti, že pokud použiješ dvě zcela identická vinutí, bude výstupní napětí nižší než vstupní.

Kdybych měl na výběr mezi cívkami 220 a 380 Voltů, použil bych i pro dnešních 230V raději ty určené pro 380V.
Bylo by pak jednodušší z té primární pár závitů odmotat a nedostat se do oblasti přesycení.
Nakonec bude pracnost úplně nejvíc záležet na tom, jaké to má skutečné mechanické provedení.
(A probírka skladu taky nemusí být na škodu.)

A na závěr hraběcí rada: Před mnoha lety jsem si prostě koupil na Aukru oddělovací trafo dimenzované na 2kVA, a od té doby mám vystaráno.
(Zároveň jsem koupil ještě jedno 200VA.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 16:52    Předmět: Citovat

Taky bych asi koupil něco hotového.

K příp. bastlu: u velkého trafa by pokles při poměru vinutí 1:1 nemusel být zásadní. Trafo ovšem bude proudově měkčí, protože vazba mezi primárem a sekundárem díky jejich umístění na různých sloupcích nebude tak silná.

n = 45/S

a

P = S^2

jistě znáš.

Otázkou pak bude izolace mezi primárem a sekundárem.

Pro blesk v domácím rozvodu není problém ani pár cm - osobně jsem několikrát viděl a slyšel "jiskru" (připodobnil bych to ke statickému výboji) mezi dutinkami v 230V zásuvce při poměrně vzdáleném úderu blesku (panelákový TN-C rozvod v hlíně). Spotřebičům (ani těm elektronickým) se nestalo nic, přisuzuju to velké strmosti, krátkému trvání a přitom nízké energii pulsu...

Spíš bych se snažil o přepěťové ochrany v rozvodu. I když tradičně neuvádíš podrobnosti - např. k napájení čeho má to trafo sloužit...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 17:33    Předmět: Citovat

Ten blesk nebyl statika ale kvůli galvanickýmu neoddělení. Embarassed Prostě jsem si škrtnul ve zněti kabelů o PE.
Ty vzorečky na jednofáz EI jsem psal že znám ale u trojsloupku je to určitě jinak.
Neuvádím podrobnosti k čemu to bude? Tak nevím jak mám jinak napsat že to je pod stůl do dílny jako galvanický oddělení, třeba na opravu pulzáků zdrojů.
Habešane, na tom trafu nic převíjet nepůjde, jsou to samonosný cívky omotaný kolem vinutí textilní páskou a vyvařený v hnědým sajrajtu. A ten pokles, psal jsem, že se tam asi najdou další vinutí, původně sekundární, kde by se dalo napěťově přičíst nebo odečíst.
Tohle monstrum by mohlo mít klidně 5-10 kVA. Na Aukro jsem koukal, za podobný, co máš Ty, chtěj 5-6 tisíc. Tak jsem si řekl, když ve skladu mám něco z čeho by to šlo udělat, zkusím.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 17:47    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Neuvádím podrobnosti k čemu to bude? Tak nevím jak mám jinak napsat že to je pod stůl do dílny jako galvanický oddělení, třeba na opravu pulzáků zdrojů.


No čekal jsem třeba potřebný výkon...

Na opravy (i více kW) pulsních zdrojů mám už moře let jednak profi oddělovací trafo 200 VA z Tronicu, druhak regulační autotrafo od soudruhů z NDR s předřazeným oddělovacím trafem a voltmetrem v kompletu vlastní výroby (wattáž teď přesně nevím, ale taky někde okolo 200 VA).

Veškeré odbastlení (bez nebo s minimální zátěží) se děje s tímto + případně předřazenou tepelnou koulí vhodného příkonu, ostrý testovací provoz pak už normálně natvrdo na síť.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 18:09    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Na opravy (i více kW) pulsních zdrojů mám už moře let jednak profi oddělovací trafo 200 VA z Tronicu,

Zdroj více kW přes oddělovací trafo 200 VA? Tak to nevím, neupadla Ti jedna nula?
Když jsem před dvěma lety opravoval zdroj od "Přerostlýho Ajfouna G5" (je tu vlákno), tak na jeho zapnutí nestačil oddělovák 1kVA.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 18:12    Předmět: Citovat

Na oddelovaku robit bez zataze a staci ti aj ten 200VA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 18:14    Předmět: Citovat

Celeron: ne, nula mi fakt neupadla. Přečti si pořádně, co jsem napsal.

Vlákno zdejším hledáním nenacházím a obecný vyhledavač poskytne tolik výsledků, že se jimi nehodlám brodit...

Edit: aha.

No, pokud jsi ten zdroj testoval s připojenou celou tou vodárnou, tak na to by fakt 200 VA nestačilo... Ale je to úplně zbytečná diskuse, protože takový režim by nesplňoval podmínky toho, co jsem napsal výše.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne čt srpen 24 2023, 18:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 18:17    Předmět: Citovat

Nestačí, i naprázdno to padalo na PFC. Sám jsi mi u tý G5 psal, že mám použít žehličku, takovej strašnej náběhovej proud to mělo nezatížený.
Že mám oddělovák 200VA jsem psal hned na začátku tohoto vlákna a že skřípe zubama jsem psal taky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 18:25    Předmět: Citovat

PFC...no tam je někdy potřeba rozpojit některé obvody (lépe řečeno oživit PFC a step-down samostatně), ale záleží na konkrétním řešení.

Když to výjimečně jinak nejde, tak prostě jedu přímo na síť a galvanické oddělení řeším u měřáků.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 18:51    Předmět: Citovat

Žes tady nebyl tenkrát před dvěma rokama. Dovezl bych Ti to na opravu. Laughing Konstrukce strašná, dokumentace žádná, přístup k součástkám nepředpokládal opravu. I servisáci Applu s tím nechtěli nic mít, prostě jen mění.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 19:10    Předmět: Citovat

Jaká byla cena opravy?

Pokud je to horor a zákazník očekává opravu "za pár Kč", tak se prostě nedohodneme, a to někdy už na začátku...

Apple jsem před dlouhou dobou dělal (když ceny těch jejich verků byly ještě řekněme o řád vyšší) a děs to byl vždycky.

Oni si odsampoč zakládají na tom, aby opravu co nejvíc ztížili, takže reverse engineering a kreslení schématu byla samozřejmost.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 7:38    Předmět: Citovat

No, já nevím, asi je to hloupost, ale co s tím trafem chceš dělat?
Prodat nebo pokusničit?
Pokud pokusničit, je problém flexou odříznout třetí sekci? Pak bys měl teoreticky plášťové jednofázové trafo s dvěma vinutími na každé straně.
A přenášený výkon určit z průřezu drátů, pokud se z jádra nestane otopné těleso (jinak pokud výkon neomezí teplota jádra)? A kdyby byl proud naprázdno moc velký, využij vinutí 380V.
Nebo jinak a hůře. Nic neodřezávej a nejdříve měř.
Zapoj na 230V jednu sekci, kontroluj proud naprázdno a oteplení. Začni zatěžovat další sekci jako sekundár či změř jej nakrátko s ignorací třetí sekce. A z velikosti poměru napětí naprázdno a nakrátko hned víš, jak bude trafo tvrdý zdroj. S píše měkký, protože třetí sekce bude představovat magnetický bočník.
Trocha teorie zde
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwixgv26lveAAxUBhv0HHTQQAYsQFnoECCkQAQ&url=https%3A%2F%2Fvyuka.hradebni.cz%2Fmod%2Fresource%2Fview.php%3Fid%3D12140&usg=AOvVaw1iNqxe9GR33HLDu30Ex57Z&opi=89978449
Protože trafo neznám, jsou to spíše císařské rady.
PS: Na stěhování takových zařízení je nejlepší rudl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 8:03    Předmět: Citovat

Chci s tím pokusničit a pokud vyhoví, nechat si ho pod stolem jako oddělovák.
Díky Rudolfe za odkaz, je v tom v podstatě vše, co potřebuju včetně měření.
Akorát ses asi spletl v názvu, dvoucívkovej dvousloupek je jádrový trafo.
Řezat nic nemusím, už jsem na něj kdysi koukal, plechy jsou skládaný tak, že plechy pro třetí sloupek jdou vytahat z druhýho sloupku a zkrátit na třetiny na padačkách a pak zase vrátit. Pak vznikne nenarušenej dvousloupek.
Ze skladu ho vytáhnu bez problémů ale rudl do schodů, abych to dostal do dílny nemám. No udělám měření a delaboraci na dvoře a pokud nevyhoví, pojede s dalším železem a mědí do sběru. Když bude jen dvousloupek, tak už ho vteplejch do patra vytáhnu. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 18:47    Předmět: Citovat

rudolf02 napsal(a):
Zapoj na 230V jednu sekci, kontroluj proud naprázdno a oteplení. Začni zatěžovat další sekci jako sekundár či změř jej nakrátko s ignorací třetí sekce.

Pozor, takto ne! To by měl tak měkké trafo, že by nenaměřil nic. Nevyužitý sloupek je potřeba zapojit to zkratu. Pak se bude chovat jako by tam nebyl a veškerý tok půjde druhým sloupkem.
Není třeba se bát, zkratované vinutí se tím nijak nepřetíží. Pokud nebude zatěžovat druhé vinutí, tím třetím zkratovaným nepoteče skoro nic.
Se zátěží druhého vinutí počne potékat proud i tím třetím, zkratovaným, ovšem jen v takové velikosti, aby jeho jádro nefungovalo jako bočník.
Klidně si zkuste:
Zapojte jedno vinutí jako primár. Druhé zkratujte tenkým drátkem. Nestane se nic. Pak zkratněte třetí vinutí něčím pořádnějším a zkratovací drátek na druhém vinutí okamžitě shoří.
Všechny sloupky jsou rovnocenné i v případě, když dva jsou krajní a jeden prostřední.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund