Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomoc s 230V obvodem s Triakem spínaným Arduinem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 10:10    Předmět: Citovat

jurassEb napsal(a):
Si tam dám arduino a mám pořádně udělané PID, a mám to o dost rychleji a nemusím strávit rok čtením knížek jak toho docílit pomocí analogových součástek a jak to celé naladit.

Dávat světu najevo zpupnost, není obecně ani taktické ani obdivuhodné.
Když je ta zpupnost podepřená nějakým neoddiskutovatelným nadprůměrem, můžeš si aspoň říct "nemáte na mě, tak závidíte".
Ovšem vystavovat současně jak zpupnost, tak propastnou neznalost...
... to ani nevím jak nazvat.
K připomínkám kolegů ještě dodávám, že z energetického hlediska je ten tvůj "zdroj" taky podivuhodný:
abys dostal pár set mW na zátěži, zmaříš cca 1 W na Zenerce a cca 15 W na odporu 2k. Bez komentáře.
Ohledně "nevyfiltrování aby mělo arduino kde brát synchronizaci" bych doporučil doplnit si základy vzdělání o integrační a derivační členy.
K dalším nesmyslům se ani nemá cenu vyjadřovat.
Takoví jako ty mi částečně dávají odpověď na otázku, kde se to bere.
Pak se může stát, že "servisák" zabývající se jinak sw konfigurací, řeší sedm měsíců opravu mikromotoru k zubařskému křeslu (vadná jedna žíla v 4žilovém kabelu), mj. doporučuje vyměnit ovládací panel za 70 kKč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jurassEb



Založen: Nov 17, 2014
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 10:21    Předmět: Citovat

Já nevím jestli jste to přehlédlo, ale je tam video, ještě jednou ho postnu:

https://www.youtube.com/watch?v=Dim11IUeAto&ab_channel=Ji%C5%99%C3%ADK


To jsem si dal ten obvod to simulátoru. Jak vidíte, nemám to napájené optočlenem. O tom je celé tady to vlákno. A pokud to nebylo zřejmé a mysleli jste si, že jdu napájet arduino optočlenem, tak potom nechápu, kde jste vzali, že je to nebezpečná galvanicky-neoddělená kravina - když optočlen galvanické oddělení je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5670
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 11:57    Předmět: Citovat

V první řadě se nauč kreslit normální a kompletní schéma a ne nějaké arduino omalovánky. Když sem dáš takovou malůvku, tak si tě každý zařadí mezi úplné začátečníky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1279
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 12:11    Předmět: Citovat

Když v tom falstadu vybereš file > Export as link > Create short URL, nemusíš dělat videa, jako např. https://tinyurl.com/29495p9t
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1531
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 12:39    Předmět: Citovat

jurassEb napsal(a):
Původní autor sice používá octocoupler, ale musí tam mít ještě zvlášť 12V zdroj napětí, octocoupler tam je jen pro zachycení střídy ze sítě.


Co to je, nějaká nová součástka? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 916

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 13:40    Předmět: Citovat

Takže vlastně delay a další funkce nebudou využity. V tom případě si prohlédni třeba: Stmívač Bude regulovat bez komplikací. Jen nezapomeň propojit kovovou část s ochranným vodičem a přidat odrušovací člen. Ostatně ten by měl být u toho erdujína taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jurassEb



Založen: Nov 17, 2014
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 14:38    Předmět: Citovat

Hele ok, není to asi dobrý nápad ten bez transformátorový obvod, protože vždycky když si simuluju co se stane, když tam uzemním fázi za můstkem, tak to dopadne blbě.

Kde se dá najít nějaký malý transformátor co by se vlezl do rukojeti mikropájky? Stačilo by mi nějaký s nízkou kvalitou, třeba 20 závitů na primárním vinutí a jen 2 závit na sekundárním, stačí mi když to zvládně 50mA, potom tam dám můstek, kondík a zenerovu diodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 14:55    Předmět: Citovat

Musíš respektovat fyzikální zákony. A pro primár napájecího transformátoru platí vzorec

U = 4,44·Bmax·f·Sž·N

Pokud má být rozměr (plocha Sž) a počet závitů malý, a s hodnotou Bmax se moc hýbat nedá, tak jedinou možností je použít vysokou frekvenci f. A tak se dostáváš k pulzním měničům, které už tu byly zmíněny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 14:56    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 15:07    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Musíš respektovat fyzikální zákony. A pro primár napájecího transformátoru platí
...

Doporučuji to tady utnout a přesunout do HP.
vzhledem k tomu, že tazatel
citace:
Já mám elektro prumku, a nějaké základy elektro z VŠ. A garantuju ti, že 80% absolventů elektro prumek by nic takového sestrojit nedokázalo, natož pak učilišť. A jestli to nevíš tak jsi, jak už jsem řekl, hňup.

je buď provokatér nebo tu někdo pase nějakou nevyladěnou AI. O českém školství nemám přehnané mínění, ale že by produkovalo až takový obrazek_cenzura, se mi přece jen nezdá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33950
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 15:09    Předmět: Citovat

Na 24V je to urcite bezpecnejsie, ale asi uz ma teleso na 230V. Najlepsie by bolo to vyhodit a pracovat s bezpecnym napatim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 15:12    Předmět: Citovat

toto by tam mohlo vojst
zdroj 1

alebo

zdroj 2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 17:11    Předmět: Citovat

1/ Jestli chceš vymýšlet DIY pájecí pero, tak se nejdříve podívej na konkurenční výrobky. S jakým napětím pracují a jakým výkonem. Pájedlo klempířské na 230V jsem už viděl a není to nic pro práci s elektronikou.

2/ Jestli je tvým cílem pájet, kup si hotovou páječku, levněji to stejně nevyrobíš.

3/ U každého "Transformless" zdroje je specifické použití, které se neslučuje s běžným DIY použitím díky galvanickému spojení se sítí. Pro své konstrukce použij transformátorek za 30kč a budeš mít klidné spaní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 17:47    Předmět: Citovat

jurassEb napsal(a):
Hele ok, není to asi dobrý nápad ten bez transformátorový obvod, protože vždycky když si simuluju co se stane, když tam uzemním fázi za můstkem, tak to dopadne blbě.
Kde se dá najít nějaký malý transformátor co by se vlezl do rukojeti mikropájky? Stačilo by mi nějaký s nízkou kvalitou, třeba 20 závitů na primárním vinutí a jen 2 závit na sekundárním, stačí mi když to zvládně 50mA, potom tam dám můstek, kondík a zenerovu diodu.
Boha Krista Máryja Skáre - Alláhu, ty to vidíš - TOHLE vypustí absolvent elektroprůmyslovky? Za to by ho snad měli jeho bejvalí vyučující lynčovat a ti co už nežijou by následně nad jeho viselinou měli strašit ... Dyť za tyhle grando žvejko stupýdo by hanba musela rovnou knokautovat i propadlíka z prvního ročníku elektroučňáku, natož údajnýho absolventa elektroprůmky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 18:13    Předmět: Citovat

On to nemyslel vážně, nemohl Wink

Vidíš že teorii zná, dvě vinutí atd..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund