Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Připojení tří PC k bezdrátovému modemu po jeho přemístění.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 15:36    Předmět: Připojení tří PC k bezdrátovému modemu po jeho přemístění. Citovat

Dobrý den, prosím vás o radu s propojením několika počítačů.

Do baráku nemáme zavedený telefonní kabel tak máme od O₂ mobilní bezdrátový internet připojený pomocí tohoto čuda se SIM kartou:

B890-75 LTE Wireless Gateway.

Do něj jsou připojeny kabely ke třem počítačům LAN1 až LAN3.

Čudo stojí v přízemí na okně, ale protože signál je slabý a rychlost když běží internet na dvou počítačích je dost líná - tak uvažuju o jeho přemístění na půdu, těsně pod střechu.
Ta je prkenná s térákem a plastovými šablonami (tak předpokládám že vliv na VF mobilní signál bude zanedbatelný).
Z půdy až do přízemí je zazděný husí krk, ve kterém už ale vedou z půdy až do přízemí tři koaxy pro antény, plus ještě do prvního patra kabel k internetu sestry. Tak se obávám se že tři UTP už tam k nim dál neprocpu i když v půlce trasy je protahovací krabice.

Jeden kabel bych tam ale ještě určitě prostrkal.

Čudo má vzadu tři LAN konektory a jeden WAN konektor.
Tak mně napadlo že bych datový signál svedl jedním kabelem a dole ho nějakým rozdělovacím přístrojem rozvedl do třech počítačů.

Mohl by mi někdo z vás poradit, zda je to fyzicky možné a popřípadě jaký přístroj bych k tomu rozvedení datového signálu dole kdyžtak mohl použít a jak to celé zapojit?
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33917
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 15:44    Předmět: Citovat

Staci 1 kabel a dole das na povodne miesto maly (5-portovy) switch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 15:57    Předmět: Citovat

Díky. Takže mam chtít v krámě - switch?

A ještě prosím - do kterých konektorů mám připojit ten hlavní kabelový svod?
Na čudu některý z těch tří LAN - a nebo WAN?
A dole na tom switchi, tam je to jedno?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:22    Předmět: Citovat

Switch a propoj LAN - LAN. Budeš ale muset mačkat kostky RJ45, máš na to kleště? Načti si na netu jak je propojit. Konektory a UTP mají dnes v skoro každým elektrokrámě se spotřebkou či elektroinstalačkou.
Kleště jsem viděl už za 2 stovky ale ty mají jen málokde.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:40    Předmět: Citovat

Díky. Ano, lisovací kleště mám, i rezervní konektory. V podstatě téměř všechny kabely tady doma jsem sám lisoval. To pořadí barev vodičů u přímého propojení si kupodivu dodnes pamatuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:30    Předmět: Citovat

V jednom kábli je osem vodičov. Využité su len štyri.

Switche sú dnes lacné, že sa neoplati kupovať hub, ale existujú aj rozdeľovače bez potreby prídavného napájania.
https://www.kaufland.sk/product/457101635/

S čudom na streche je dobré sa zamyslieť aj nad nejakou prepäťovou ochranou.
Prípadne aj galvanické oddelenie cez LAN izolator.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:32    Předmět: Citovat

To tě obdivuji, já cvakám konektory párkrát ročně a pro jistotu mám u kleští zalaminovaný obrázek přímého a kříženého zapojení.

Ten switch vezmi gigabitový, i když by mělo to čudo mít jen 100 Mb/s porty na LAN, ale sdílení mezi PC budeš mít rychlejší, pokud na nich jsou gigabitové síťovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33917
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:34    Předmět: Citovat

Som zvedavy, kde by si chcel zohnat hub.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 806
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 18:02    Předmět: Citovat

Na půdě přepěťovku nepotřebuje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 18:31    Předmět: Citovat

Do přízemí by šel nasadit i router (na lepší šíření "vnitřní domácí wifi", pokud by půdní O2 zadrhávalo), degradovaný na switch. Se zakázaným DHCP a s parametry, které nekolidují s nastavením přístroje od O2. Nebo výše zmíněný gigabitový switch. Záleží na preferencích rodinných příslušníků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 18:40    Předmět: Citovat

Klidně bych do přízemí umístil LAN/WiFi router, umožní i bezdrátový napojení případným návštěvám nebo pokud si někdo z rodiny pořídí zařízení typu tablet/šmatlafoun a bude chtít používat domácí WiFi připojení ... A pokud by do baráku někdy v budoucnosti byla zavedená optika, jen se obrátí směrování dat ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartyAA



Založen: Jul 25, 2004
Příspěvky: 112
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 8:26    Předmět: Citovat

Mají do domu zavedený O₂ mobilní LTE bezdrátový internet. Ten nebude stačit ani na ty tři počítače, takže momentálně je trochu zbytečné radit další wifi router někde v přízemí.
Trubkou protáhni jeden ETH kabel, nakrimpuj konektory, kup si switch třeba tento: https://www.alza.cz/netgear-gs105ge-d232443.htm?o=1 a z něj pak rozveď potřebné kabely k dalším počítačům.

Jestli budeš někdy v budoucnu řešit pevnou přípojku, tak pak má smysl řešit i kompletní síť.

_________________
MaRtY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 8:57    Předmět: Citovat

Nevím proč kupovat switch, když za velice podobnou cenu můžu koupit router, který má do budoucna další bonusy.

LTE pokud má dobrý signál a není přetížená BTS, tak funguje obstojně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartyAA



Založen: Jul 25, 2004
Příspěvky: 112
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 13:39    Předmět: Citovat

To dracekvo: docela by mě zajímalo, kde za 7 stovek koupíš slušný router, který bude mít do budoucna jakýkoliv bonus.. a k LTE; to je na domácí připojení jen jako nouzovka, když nění k dispozici nic jiného, jinak tak max jako záloha pevné přípojky, když ti vypadne a přesto potřebuješ pracovat z domova.
_________________
MaRtY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 14:48    Předmět: Citovat

Jako ono to LTE či co to je by i nějak lezlo, ale jeho signál je právě slabý. To vidím při přehrávání nebo stahování filmu. Když s tím čudem trochu hnu od okna kde stojí víc do místnosti (mám okno i na vedlejší, boční stěně) tak se načítání nebo rychlost stahování trochu zrychlí. Tak vycházím z toho když to dám nejvýš - pod střechu kde jsou jen prkna a plast tak to bude fajn.
Vysílače jsou v okolí tuším čtyři ale jen jeden který zrovna je nejdál je přímo proti oknu ale i tak zakrytý stromy, ostatní jsou na opačné straně nebo bokem - přes dvě zdi domu.

Kdysi před lety jsem to už tady na EB někde řešil, že bych zkusil k čudu externí anténu ale to by bylo v tom stavu dost komplikované, už takhle tím vším mám pokoj zadrátovaný ale hlavně v té době ještě neexistoval ten husí krk z půdy až do přízemí který se nyní přímo nabízí... Předtím by se musely všechny kabely tahat venkem po fasádě. Rolling Eyes O₂ mezitím trochu zlepšil pokrytí ale stejně to není zrovna super..

Dobře. Tak koupím Gb switch, klubko kabelu a pak se pustím do díla.

A nebo - z doby když jsme měli připojení přes WiFi mám ještě tuto krabičku:

WLAN 11g Mini Router WA2204B

Šla by použít? Má to čtyři porty LAN a jeden WAN, i malou anténku, místo které ale byla připojená koaxem velká anténa na komíně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund