Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED UVB + UVA
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:13    Předmět: LED UVB + UVA Citovat

Švagr chová nějaké Agamy a sem tam jim svítí nějakýma UV žárovkama s UVB + UVA zářením, jenže ty žárovky mají prej nic moc životnost. Tvrdil, že by LEDky měly mít větší. On prej nepotřebuje teplo, jak mají také žárovky a chtěl by jednotlivě zapínat UVB a UVA, ale jde mu hlavně o UVB.

Díval jsem se na AE a tam se nějaké UV LEDky prodávají, mají různé napětí i výkon, jsou i kombinované, kdy na jednom čipu jsou různé UV zdroje (i UVC), ale jednotlivé by se daly taky vybrat.

Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Jestli se to vyplatí ohledně životnosti a aby to záření nakonec ty Agamy přežily atd., protože na AE se toho nakecá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:14    Předmět: Citovat

Na AE koupit detektor sunlight UVB/UVC, připojit k Arduino a oměřit.
https://www.electroniclinic.com/uv-detection-sensor-with-arduino-gy1145-or-si1145-digital-uv-index/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:12    Předmět: Citovat

Taky dobrý podnět.
Švagr mimo jiné používá žárovku Osram Vitalux a na tu jsem se díval, že má vyzařovaný výkon pro UVB 3W. Na AE mají LEDky většinou 0,1W a také i 0,5W, ale ty stojí přes 18 dolarů. Kdybych jich dal 6x 0,5W, tak bych nahradil tu Osramku. Ty LEDky jsou přímo na nějakém měděném základu kvůli odvodu tepla a je na tom příprava pro našroubovaní na chladič, což bych využil nějaký hliníkový se žebry. Viděl jsem i nějakou originální LED žárovku, kde jsou 4x LED UVB a 1x LED UVA, takže bych k tomu přihodil jednu UVA a zkombinoval to podobně, ale s nezávislým zapínáním.
Ještě nevím, jak se mu bude líbit cena, proto jsem se ptal na tu životnost. Ta Osramka se dá nejlevněji koupit kolem 1200 kč a vydrží mu tak 14-16 měsíců. U té LED originálky píšou, že by mohla dát 4 roky, než spadne UVB záření na polovinu, ale nevím, jaká kvalita LEDek je na AE.



uvb.jpg
 Komentář:
 Velikost:  32.23 kB
 Zobrazeno:  56 krát

uvb.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:25    Předmět: Citovat

Doporučuji konzultovat vhodnost té či oné LED lampy pro tento účel spíše na fórech zaměřených specificky na terária než obecně na elektro. Když už se pro něco rozhodnete mělo by to být pokud možno už delší dobu prověřeno více chovateli jinak hrozí riziko poškození zraku chovaných zvířat viz níže citovaná negativní zkušenost.

Žárovka Terrario Reptile's LED 3W, UVA + UVB lampa, závit E27

citace:
UVA, UVB a denní světlo vhodné pro všechny pouštní a polopouštní druhy plazů. Včetně těch nejoblíbenějších, jako jsou agamy vousaté a želvy. Žárovka má 5 LED diod. 2 diody jsou zodpovědné za vyzařování UVA, 2 za UVB a jedna za denní světlo. Teprve v poslední době nabízejí výrobci plně účinné a reprodukované světlo v ultrafialové oblasti. Účinnost tohoto světla je potvrzena četnými testy na profesionálních měřidlech.

Technické údaje:
životnost: 12 let
odběr: 3W
vyzařování UVA: 33%
vyzařování UVB: 10%
ekvivalent spirálové žárovky 25W
závit: e27

Negativní zkušenost

Ledková žárovka Terrario Reptile's LED UVB 10.0 3W se mi jevila jako takřka dokonalé řešení. Nízká produkce tepla, extrémně nízký příkon, neuvěřitelná životnost a perfektní doporučení prodejce. Nákupní cena byla poměrně vysoká, ale řekl jsem si, že do zvířat zainvestuji, ať je vše v pořádku.

Hledal jsem reference v různých diskusích na internetu, bohužel se asi jedná o novinku na trhu a nikdo žádné zkušenosti nezveřejnil. Volal jsem mnoha známým chovatelům, zda o tomto zdroji UV něco nevědí. Nikdo bohužel zkušenosti neměl a řekl jsem si, že nejlepší bude to zkusit. Zkusil jsem to.

Pět žárovek jsem instaloval do terárií k ještěrkám Timon tangitatus, Lacerta viridis, Lacerta trilineata, Lacerta bilineata, Gallotia stehlini. Šestá žárovka se mi naštěstí rozbila, tedy jsem ji nikam neinstaloval. Žárovky svítí od 28.8.2022 denně 12 hodin.

Výsledek?

Po týdnu poměrně nestandardní chování ještěrek. Lovily se zavřenými víčky, hlavy nosily neobyčejně zdvižené nahoru, mimo krmení byly neustále schované. Prvně se to projevilo u druhu Timon tangitatus, kde jsem použil oční kapka a na chvíli se stav stabilizoval. Během devíti dní již bylo patrné zarudnutí očních víček, víčka jsou oteklá.

Zvířata stále ochotně přijímají potravu, ale oči mají zavřené, permanentně se snaží drbat a svlékají se. Zároveň nepřirozeně změnila barvu. Vypnul jsem lampu, do očí jsem ještěrkám namazal Ophthalmo-Framykoin. Stav se tedy asi zlepšuje. U samičky Lacerta bilineata se stav dostal asi do nejhorší fáze. V oční bulvě (možná že jen na rohovce) se objevilo žluté hnisavé ložisko. Použil jsem oční mast Tobrex a doufám že ještěrce oko zachráním. Jedná se o adultní jedince a velice nerad bych o zvířata přišel, nebo bych byl nerad, aby zvíře přišlo o zrak.

Lacerta viridis změnili nepřirozeně barvu, na hřbetě až do černé a staly se velice apatickými. Opět došlo k otoku a zarudnutí očních víček. Otok a zarudnutí jsou silné i u Gallotií. Nejlépe zatím vypadají Lacerta trilineata, zde se projevuje zatím jen otok očních víček.

Člověka by samozřejmě mohlo napadnout, že příčina může být jinde. Ve stejných podmínkách, jen pod výbojkami, nebo pod REPTI PLANET UVB 10.0 chovám Timon lepidus, Eumeces schneideri, Pseudopus apodus, Acanthodactylus pardalis a mnoho dalších druhů agam, scinků a ještěrek. U těchto zvířat, které pod touto LED novinkou nejsou, nepozoruji žádné změny.

Nabývám tedy velice negativního přesvědčení, že tyto nikým neověřené novinky na trhu dokáží velice negativně působit na chování zvířat, ale především během pouhých deseti dní poškodit oči (doufám že ne nevratně).

Byl jsem k produktu přiznám se trochu skeptický od začátku a snažil se najít alternativu mezi věhlasnými teraristickými značkami. Dnes si to dovedu vysvětlit, proč s takovýmto výrobkem nikdo na trh nepřišel. Bohužel jsem spíše očekával pravý opak, že záření UVB bude ve světle zastoupeno nepatrně, nebo vůbec a že po dlouhodobém užívání by se mohly projevit nějaké komplikace s nedostatkem vitamínu D3. Proto jsem tento zdroj použil u dospělých jedinců, nikoliv u mláďat. Jsem sám na sebe naštvaný, že jsem svá zvířata vystavil takovému experimentu a doufám, že to všechny ještěrky přežijí bez zdravotních komplikací.

Negativní efekt se stihl projevit během pouhých 10 dní, což jsem ani nečekal. Nedovedu si představit, co by se zvířaty udělal po několika měsících.

Samozřejmě je možné, že se pletu a problém by mohl být v něčem jiné, ale vzhledem k možnosti porovnat stav blízce příbuzných druhů, které jsou ve stejných podmínkách, stejně krmeni, jen pod jiným osvětlením, jsem o neblahém dopadu produktu Terrario Reptile's LED UVB 10.0 3W takřka přesvědčen a dále s ním ani experimentovat nehodlám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:45    Předmět: Citovat

Chce to po mě švagr, takže si měl o tom něco zjistit. Řeknu mu to a uvidím, jak zareaguje. Kdyby se nakonec rozhodl, tak by se to raději mělo změřit, co to vlastně vyzařuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 18:40    Předmět: Citovat

Díval jsem se na tu mou nalinkovanou žárovku https://www.youtube.com/watch?v=xs_kRjZ3E0Q a výrobce je v USA a výrobek to vypadá kvalitní a snad by si nedovolili takhle kecat, když už to dali do oběhu. To bych spíš měl obavu z těch LEDek na AE.
Ono nakonec mu možná doporučím tuhle žárovku, 9W a 20.000 hodin vypadá slušně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 19:00    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Chce to po mě švagr, takže si měl o tom něco zjistit.

Záleží jak moc je to tzv. "chovatel na baterky" a zda mu jde spíš o to co nejvíc ušetřit bez ohledu na to jaké to bude mít zdravotní důsledky na zvířatech, ale ani cena nemusí být vždy tím správným ukazatelem kvality viz ona dříve citovaná recenze LED lampy určené pro terária, která rozhodně nebyla levná, ale i tak to mělo velmi neblahé následky na zvířata.

Pokud má švagr znalosti v tom smyslu jaká konkrétní vlnová délka světla po jakou dobu je vhodná pro ta konkrétní zvířata, která chová tak může mít měření možná nějaký smyl za předpokladu, že měřidlo nebude mít velkou nepřesnost.

Jen obecné info k vlnové délce:
UVA, 315 až 400nm
UVB, 280 až 315nm
UVC, 100 až 280nm

Pokud však švagr zmíněné znalosti vůbec nemá tak může být shánění měřidla spíš jen ztrátou času a peněz a naměřené výsledky mu pak stejně nemusí jednoznačně odhalit problém. V takovém případě je lepší jak už jsem zmínil dát na zkušenosti více chovatelů za určité delší období s tou či onou LED lampou určenou specificky pro terária.

Čemukoli neprověřenému více chovateli za určité delší časové období bych nevěřil i amící umí udělat marketing tak dokonale, že to může vypadat jako perfektní produkt pro dané účely a nemusí to být pravda.

piCZus napsal(a):
možná doporučím tuhle žárovku, 9W a 20.000 hodin vypadá slušně.

Možná bude OK. Na Amazonu vychází 1 kus i s dopravou do Čech na cca 108 USD, ale to nic nezaručuje. Nespoléhejte se jen na marketing výrobce a zkuste k tomu švagrovi najít po internetu nějaké zkušenosti od různých chovatelů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 19:52    Předmět: Citovat

Nevidím problém, že by měl ušetřit, když i LED technologie fungují.
Ta žárovka, která (nejspíš) dělala problémy, už nikde skladem není.

Chovatel je dlouhodobý a spíše se pohybuje v jejich komunitě, kdy se setkávají na burzách a samozřejmě má dost podobných nadšenců i mezi kamarády. Nemusí znát každý příspěvek na eshopu.

Mě jde hlavně o zkušenosti s LEDkama z AE, ale jak jsem už napsal, musely by se stejně pro jistotu změřit. Jedině, že by někdo napsal, že je bere od daného prodejce a jsou O.K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 20:09    Předmět: Citovat

Našel jsem k tomu zahraniční diskusi viz překlad citace z jednoho zajímavého příspěvku k těmto UVB LED lampám 9W od společnosti Zoo Med. Z toho vyjádření je zřejmé, že určité problémy pro daný účel použití se týkají UVA/UVB LED obecně a ani fakt, že LED technologie funguje ještě nemusí znamenat, že stávající vyráběné typy jsou vhodné pro všechny případy a že jejich použití nemůže mít některé negativní důsledky.

Klyde O'Scope (26. října 2021) napsal(a):
...
Aby došlo k přirozenému samoomezujícímu procesu, který zabraňuje nadměrné a potenciálně škodlivé úrovni tvorby vitaminu D3, je zapotřebí celé spektrum od krátkovlnného UVB záření kolem 295 nm až po UVA kolem 335 nm. Tyto lampy toto neposkytují.
...

Pohled do budoucnosti
Podle mého názoru potřebuje tato lampa vylepšení, než bude moci nahradit vysoce kvalitní UVB zářivky v chovech plazů. V současné době můj výzkum naznačuje, že neexistují žádné komerčně dostupné LED diody se stabilním, vhodným zářením, které by doplnilo „chybějící“ vlnové délky v této krátkovlnné oblasti UVA mezi 320 nm a přibližně 340 nm. Není však pochyb o tom, že časem budou vyvinuty a bude nalezen způsob, jak vytvořit mnohem „slunečnější“ spektrum. S nevyhnutelným vyřazováním žárovek používajících rtuť a rostoucími obavami o zlepšení elektrické účinnosti se zářivky časem stanou zastaralými a zdá se pravděpodobné, že je nahradí LED. Pokud by tyto krátkovlnné UVA LED byly vyvinuty a začleněny do lamp, jako je tato, budoucnost by mohla být jasná více než jedním způsobem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 20:45    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Chovatel je dlouhodobý a spíše se pohybuje v jejich komunitě, kdy se setkávají na burzách a samozřejmě má dost podobných nadšenců i mezi kamarády.

V tom případě doporučuji ať se švagr poradí se svými známými a kamarády, kteří jsou také chovatelé a mají svá terária a poptá se na jejich případné zkušenosti s používáním UVA/UVB LED namísto UVA/UVB žárovek nebo zářivek používaných pro terária.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 20:57    Předmět: Citovat

Všichni kolem něj s tím něco zkouší a proto špekulují. Ceny energií se promítly všude. Rozsvítit 300W Osramku nebo 9W LED, je rozdíl, kór když je nyní v létě hic a nepotřebují IR záření. Nakonec se budou muset evolučně přizpůsobit Agamy Smile

P.S. Tady https://www.aliexpress.com/item/1005005773457204.html je LEDka v tom tzv. 330nm spektru, ale je dost drahá a snad se časem objeví lepší cena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 21:20    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Nakonec se budou muset evolučně přizpůsobit Agamy

Přizpůsobit se tomu či onomu to není až tak jednoduché jako přeprogramovat třeba Arduino. Takové přizpůsobování může trvat velmi dlouhou dobu. Někdy to může znamenat i postupně vymřít (tedy jedinci v podobných teráriích). Mezi tím mohou trpět. Většina z nich snad ještě žije ve volné přírodě a tak se jich tohle až tak nedotkne.


Naposledy upravil Valdano dne ne srpen 20 2023, 21:42, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1724
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 21:31    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Všichni kolem něj s tím něco zkouší a proto špekulují. Ceny energií se promítly všude. Rozsvítit 300W Osramku nebo 9W LED, je rozdíl...

Možná by stálo za to se poptat na zkušenosti třeba přes email i v různých ZOO jak a čím tam svítí třeba v různých interních teráriích. Tam se snaží jistě také šetřit a náklady budou mít v současnosti také nemalé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31926
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 21:53    Předmět: Citovat

Optal bych se i papouškářů, jeden z bejvalejch kolegů chová papagáje a přechod ze svícení žárovkama a zářivkama na LEDky řešil už před minimálně 5 lety. Pro nechápavce "proč těm potvorám svítit" doplňuju vysvětlení, že ty potvory mají v genetický paměti zafixovanou hnízdivost v době, kdy je v jejich domovině období s dostatkem žrádla, mimo jiný i charakterizovaný určitým poměrem mezi dobou denního světla a tmy. Takže u nás se je vlastně nikdy nepodaří bez umělýho dosvětlování přimět k zahnízdění, bo k žádanýmu poměru světlo-tma "u nich doma" = na jižní polokouli dochází v období naší zimy. Přes všecky možný snahy se jim nedaří vnutit možnost, že by svoje rozmnožovací aktivity provozovali v jiný geografický lokalitě v závislosti na tamějším slunečním čase, takže i nejen ještěrům a želvám se musí nejvíc svítit tehdá, když u nás pupenec sotva vystrčí hlavu nad horizont a nehřeje ani tolik, aby voda udržela kapalný skupenství - takže další mínus pro obnovitelný zdroje...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 9:40    Předmět: Citovat

Myslím si, po nějakých zkušenostech s UV LED, že bez pořádného výzkumu sežene pouze kecy prodejců, na které není spolehnutí. Dobře funkční a ověřené zdroje světla (převážně značkové, výbojkové) mívají širší spektrum, zatímco LED obvykle pár úzkých čar. Je pravda, že se dají poskládat na jednu podložku čipy s různou vlnovou délkou, ale to jsem spíš viděl u výkonnějších kusů, 40W a více.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund