Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Radio DAB 12 A1 z Lidlu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 13:38    Předmět: Radio DAB 12 A1 z Lidlu Citovat

Koupil jsem si jako nenáročný posluchač radio na síť i zabudovaný akumulátor Li-Ion. Umí přehrávat DAB, FM a také slouží jako přehrávač Bluetooth. K radiu je dodávaná nabíječka 5V/1A.
Uvedené funkce plní celkem uspokojivě pro účel, kvůli kterému jsem si ho koupil v Lidlu v akci za lidovou cenu 499 Kč. Když jsem si srovnával, jen samotné Bluetooth reproduktory bývají dražší.

Problém ale je zabudovaný Li-Ion akumulátor. Podle mého názoru jsou tyto akumulátory vadné a nejen u mého kusu. Srovnal jsem si to s dalšími dvěma kupci.
Po nabití, pokud se rádio nechá ve Standby, se akumulátor sám vybije do 48 hodin.
Nabitý akumulátor vydrží hrát na střední hlasitost tak 5 až 7 hodin (v návodu píšou až 10 hodin), ale pokud přehráváte jen tak 2 hodiny, tak je akumulátor do následujícího rána vybitý. Aku má mít kapacitu 2000 mAh. Nevím jak je nastavena v rádiu regulace nabíjecího proudu, ale pokud je na nabíjecím konektrou rádia napsáno 5V/1A, měl by se nabít do 3 hodin. Akumulátor se však nabíjí 5 až 7 hodin (je vadný ?).
Nechce se mi věřit, že by rádio ve stavu Standby mělo tak velkou spotřebu, že se i dobrý aku vybije do 48 hodin.
Podle mého názoru jsou Li-Ion akumulátory poškozené (téměř zničené) dlouhým skladováním ve vybitém stavu. Když jsem rádio koupil, mělo také akumulátor totálně vybitý.
Zatím jsem se nerozhodl k reklamaci s přednostním požadavkem na vrácením peněz než s výměnou, protože jiné kusy na tom budou asi stejně.
Doma mohu rádio vždy přes noc nabít, nebo ho provozovat na síť. Navíc jsem si vyrobil vlastní nabíjecí kabel s konektorem USB. Takže sebou nemusím vozit dodanou nabíječku, ale mohu použít k nabití libovolný konektor USB, třeba i z Power banky.
Nějak počítám s tím, že po záruce (3 roky) si akumulátor sám vyměním za nový, kvalitní (aku Li-Ion 3,7V 2000 mAh se prodávají za cenu kolem 100 Kč).



Radio DAB SDR 15A1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  80.03 kB
 Zobrazeno:  47 krát

Radio DAB SDR 15A1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 13:45    Předmět: Citovat

Li-Ion akumulátor se ti sám do 48 hodin nevybije. Problém bude v něčem jiném, zvláště když se dá nabít a jede 5-7 hodin jak píšeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:14    Předmět: Citovat

Ked ma zvod, tak vybije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1696
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:51    Předmět: Citovat

Podle popisu na webu Lídlu viz tento odkaz je na něj 3-letá záruka, ale problém je jak se zdá neopravitelný. Dle popisu v jedné z níže citovaných recenzí na Heuréce má toto rádio chybu ve firmware, kterou dodnes neopravili a zřejmě už ani nikdy neopraví. Firmware v rádiu totiž nevypíná část (koncový zesilovač reproduktoru) i když je rádio jakoby vypnuté a tím dochází k tomu rychlému vybití akumulátoru.

Zkuste to rádio v Lídlu vrátit a žádejte vrácení peněz, protože i kdyby vám v rámci reklamace poslali nový kus tak je pravděpodobné, že se bude chovat stejně viz výše zmíněná chyba. Pokud s vrácením peněz neuspějete a pokud to následně nepošlete rovnou "do koše" tak si tam můžete dobastlit vlastní vypínač baterie jako to zmiňuje Jarda v níže citované recenzi z 31. března 2022. To bude jediné řešení jak ten problém obejít.

Vada je tedy zdá se obecná pro všechny kusy tohoto rádia a některým uživatelům to možná nevadí a tak si na to v recenzích přímo nestěžují, ale v recenzích na Heuréce zhruba od strany 3 viz tento odkaz zmiňuje obdobný problém celá řada dalších uživatelů, kteří si toto rádio koupili viz citace níže.

Ověřený zákazník Pavel Buchtel, 29. dubna 2022 napsal(a):
Nekupujte! Akumulátor ve vypnutém přijímači se za 2 dny zcela vybije. Nepoužitelné! Celá série vadná, ze servisu z Německa mi poslali jiný kus, chová se stejně. Akumulátor vydrží 1 den ve vypnutém přijímači, další den zcela vybitý.

Ověřený zákazník Jarda, 31. března 2022 napsal(a):
Rádio se rychle vybiji i v pohotovostním stavu, musel jsem doplnit vypínač baterie.

Ověřený zákazník, 11. března 2022 napsal(a):
Plně nabitá baterie je opakovaně již po třech dnech zcela vybitá, aniž by byl rádio zapnuté.

Ověřený zákazník, 10. března 2022 napsal(a):
U rádia ve vypnutém stavu se vybíjí vestavěná baterie tak, že asi za 24 hodin je úplně vybitá, to znamená, že když si za nějaký čas zapnete rádio, aby hrálo na baterie, tak ho musíte nejdříve nabít. Do plného nabití to trvá asi 5 hodin. Zřejmě to bude typová vada, protože v recenzích si na to stěžovali i jiní. Rádio jsem vrátil.

Ověřený zákazník Luboš, 5. ledna 2021 napsal(a):
Baterie i při nepoužívání nevydrží ani jeden den,okamžitě vybitá.

Ověřený zákazník, 5. září 2020 napsal(a):
Tak tohle rádio se Lídlu nepovedlo. Má neodladěný firmware, který nevypíná část rádia ( koncový zesilovač reproduktoru) a tím rádio nevydrží dlouho nabitý.


Naposledy upravil Valdano dne ne srpen 20 2023, 14:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:54    Předmět: Citovat

Kvalita ako z AliExpressu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:57    Předmět: Citovat

O tomhle rádiu jsem tu psal. Je to nejhorší zmetek, co kdy lídl prodával. Proto ta cena. Akumulátor to vybíjí, protože to i ve vypnutým stavu žere jako ZIL.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1696
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 15:06    Předmět: Citovat

Jak už jsem psal chyba je v tom, že to rádio ani ve vypnutém stavu nevypíná napájení koncového zesilovače. Takže řešením je dobastlit si tam prostě nějaký malý vypínač, kterým se bude rozpojovat jeden z vodičů od akumulátoru a tím se bude rádio vypínat, aby se akumulátor nevybíjel. Do plošňáku bych se asi přímo nevrtal. Je to prostě produkt typu DoDo alias Dodělej Doma. Kdo to umí a chce se mu to řešit ten si to může sám upravit doplněním vypínače a nebo může ten interní akumulátor v rádiu úplně odpojit a rádio provozovat jen se síťovým zdrojem a k vypnutí rádia bude stačit zdroj prostě vytáhnout ze zásuvky. Kdo to neumí nebo se mu to nechce řešit ať žádá peníze zpět a pokud nepochodí tak to může poslat tak akorát "do koše".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:24    Předmět: Citovat

Můžu potvrdit. Dokonce stačí na okamžik přerušit jeden vodič u malého trandu a rádio se skutečně vypne. Řešil jsem to přidáním mikrospínače na skříň rádia a tím ho vypínám. Jinak odběr ve "vypnutém" stavu je tuším 30-40mA.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:32    Předmět: Citovat

Tak kamarádi jsme doma. Inspirovali jste mne, abych ten odběr rádia změřil.
Výsledky:

Odběr ve Standby 43 mA. Při kapacitě aku 2000 mAh vydží baterie 2000/43=46 hodin. To je přesně čas prakticky měřený.

Provozní odběr 120 až 160 mA při malé hlasitosti. Při střední hlasitosti až 200 mA. To odpovídá provozu až 10 hodin podle návodu.

Při krátkém odpojení baterie (asi na 3 sec) ve stavu Standby a opětném jejím připojení je odběr 0 mA. Teprve po zapnutí a vypnutí do Standby zůstane odběr těch 43 mA. Takže by teoreticky stačilo krátce stlačit rozpínací tlačítko. Jistota je však vypínač.

Zdá se, a to mne potěšilo, že se při odpojené baterii nevymažou dříve naladěné stanice. Zkoušel jsem odpojení baterie jen na asi 10 minut. Uvidím zda k výmazu paměti nedojde při delším odpojení, třeba přes noc.

Zatím ten vypínač namontuji jen provizorně bez úpravy pouzdra radia a zkusím zda to funguje s vypínačem bez vymazu stanic. Kablík od baterie jsem zatím nepřerušil, jen jsem odpojil její připojovací konektor a napojil jsem se na špičky a dírky konektoru.
Zdá se, že nabíjecí obvody akumulátoru jsou přímo zatavené do plastového obalu aku. Takže její náhrada běžným Li-Ion akumulátorem by asi nebyla možná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:37    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):

Zdá se, že nabíjecí obvody akumulátoru jsou přímo zatavené do plastového obalu aku. Takže její náhrada běžným Li-Ion akumulátorem by asi nebyla možná.

Byla, pokud se ti tam vejde i jednočlánkový BMS za pár korun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 16:46    Předmět: Citovat

To nebude nabijaci obvod, ale len ochranny. Hlavne proti skratu - ten musia mat vsetky li-ion baterie urcene do ruk laikovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 17:07    Předmět: Citovat

Tady je pár foteček.


Základní deska.JPG
 Komentář:
 Velikost:  129.08 kB
 Zobrazeno:  114 krát

Základní deska.JPG



Umístění aku.JPG
 Komentář:
 Velikost:  94.48 kB
 Zobrazeno:  93 krát

Umístění aku.JPG



Aku detail.JPG
 Komentář:
 Velikost:  90.84 kB
 Zobrazeno:  77 krát

Aku detail.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1696
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 18:19    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Zdá se, že nabíjecí obvody akumulátoru jsou přímo zatavené do plastového obalu aku. Takže její náhrada běžným Li-Ion akumulátorem by asi nebyla možná.

Pokud je nabíjecí obvod v rádiu a v plastovém obalu Li-Ion je jen ochranný modul pak by se dal použít třeba tento Li-Ion článek 2600mAh bez ochrany, který se ještě prodává a k tomu tento ochranný modul, který je docela malý (rozměry 30 x 4mm). Zde je návod k tomu ochrannému modulu.

Pokud je v plastovém obalu Li-Ion spolu s ochranou i nabíjecí obvod pak by se s tím Li-Ion článkem bez ochrany dal použít třeba tento nabíjecí modul pro nabíjení proudem 1A (rozměry 28 x 17 mm), který má integrovanou ochranou proti zkratu, přebití i hlubokému vybití. Přívod od napájecího konektoru v rádiu, do kterého se zapojuje k rádiu dodaný zdroj, by se připojil na příslušné plošky na desce toho modulu a ten USB konektor by se nemusel použít tj. celá deska nabíjecího modulu by zůstala ukrytá uvnitř rádia. Zde je návod k tomu nabíjecímu modulu s integrovanou ochranou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 19:07    Předmět: Citovat

Nevím, zda má cenu takový hraní s takovým střepem. Běží to na dvou hlavních procesorech s označením Spread, o kterých jsem našel na netu velký kulový. Pár set metrů za barákem máme převaděč na DAB vysílání ( Obora Rosice). I zde byl příjem toho rádia s výpadky. Lídl se toho zbavuje, proto to prodává tak levně. Totožný je i Denver DAB-42, který má ve FW zamčený bluetooth.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 16:02    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Nevím, zda má cenu takový hraní s takovým střepem. ...

Dovolím si nesouhlasit. Já jsem s vlastnostmi toho rádia spokojen. Rychlé vybíjení akumulátoru ve stavu Standby vyřešil přidaný vypínač - viz foto. Použil jsem vypínač vyndaný z vyřazeného zářivkového svítidla nad kuchyňskou linkou. Že je bílý mi nevadí. Při vypnuté baterii se naladění a seřazení stanic nemění, takže po úpravě je rádio pro mé účely OK..



Přidaný vypínač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  151.44 kB
 Zobrazeno:  92 krát

Přidaný vypínač.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund