Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bubnový šrotovník-začal padat jistič
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:46    Předmět: Citovat

Nojo, ale megmet určitě nemá. Já to v nouzi dělám na prasáka, připojím jen jednu fázi přes 25W žárovku postupně na všechna vinutí a měřím proud bloku motoru proti nule. To se aspoň trošku blíží megmetu. Měřit izolační odpor pár voltama multimetru je celkem k prdu.
Samozřejmě motor na izolovaný desce a bacha na facku, kdyby byla izolace seklá. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:46    Předmět: Citovat

Tak svod na kostru by tam neměl být, sice jsem to neměřil megmetem neboť jej nevlastním a ani kamarád jej nemá ale použil jsem nejvyšší rozsah (20MΩ) na multimetru a na všech vinutích ukazovalo nekonečno tak snad to bude v pořádku.

Tak se koukám že jsme odesílali příspěvky ve stejný čas. Wink


Naposledy upravil otakarv dne ne srpen 20 2023, 14:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:50    Předmět: Citovat

A vhodne bude vsetky merania zopakovat za teplal - po vypadnuti istica.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 15:15    Předmět: Citovat

Já bych to tedy zapojil do Y a zkusil zapnout. Nicméně podle mne se už v tom někdo hrabal. Chybí originální propojky, ukončení vodičů je hrůza, vlevo dole na svorkovnici chybí šroub. Nebylo už to někdy převíjené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 7:47    Předmět: Citovat

Syn mi včera donesl přepínač hvězda-trojúhelník ale mi se těch 16A zdá málo na ten motor. Co mi poradíte, namontovat jej nebo se poohlédnout po silnějším přepínači?


1692599900682 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  229.06 kB
 Zobrazeno:  75 krát

1692599900682 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 10:15    Předmět: Citovat

No zrovna před pár dny jsem měl jeden VS16 rozebranej, předělával jsem ho z reverzáku I-0-II na čtyřpolohovej 1-2-3-4. Kontakty tam jsou čtverečky cca 2,5 x 2,5 mm a mžikový vypínání to nemá. Odskok kontaktů je 2 x cca 2 mm v sérii. Ty VS16 na motorech a to i dost slabších žádnou velkou výdrž nemají.
Dal bych radši VS25 nebo VS32. To jsou teda vačkový od Obzoru. Ale SEZ dělá podobný ekvivalenty, ty u Vás seženeš asi líp.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 362
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 10:41    Předmět: Citovat

Pokud tam máš místo, lze tam taky dát stykač a tlačítka START / STOP .
Jinak třeba na míchačce jsem se už setkal s tím, že byl pakeťák uvnitř vysypanej a já furt hledal problém v motoru a pak i kabelu a původcem byl právě uvnitř propálenej vypínač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 11:21    Předmět: Citovat

Jenicek:
Na rozběh bys potřeboval tři stykače a časové relé.

VS16 je už za hranou, opravdu by to chtělo VS25.

Prostě to zkus do hvězdy a děj se vůle boží. Bylo by dobré při tom měřit klešťákem odběry jednotlivých fází - nejjednodušší způsob jak odhalit mezizávitový zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 11:27    Předmět: Citovat

Alebo prud merat ako ubytok na nejakom definovanom odpore, napr. predlzovacke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 153
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 21:15    Předmět: Citovat

Já bych to spínal tlačítkovým Motorovým spouštěčem 10-16A. Podle výpočtu jsem spočítal, že by motor měl brát MAX 13,75A. Na spouštěči nastavil např.13A(možná nastavit přímo na povolený proud). Pokud by spouštěč vypnul - je motor vadný.

Tento problém jsem řešil na šrotovníku obilí , ale měl jen 2,5kW (5A) - vyhazoval 16A jistič, ale byl spínán napřímo vypínačem. Takže ho jistil jen 16A jistič. Koupil jsem 3 kW motor (na štítku už přesně nevím ,asi kolem 6,3A), dal motorový spouštěč 4-6,3A, nastavil 6,1A , aby byla kapek rezerva, spínám ho přímo tím spouštěčem (přes originální ovl. krabičku s gumovými tlačítky) a už frčí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 6:19    Předmět: Citovat

Mohl bys mi dát odkaz na ten Tlačítkový Motorový spouštěč 10-16A? Momentálně pomáhám synovi štípat haldu dříví tak až bude poštípáno tak se znovu pustím do toho šrotovníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 8:35    Předmět: Citovat

Ten spouštěč ale rozběhový proud neomezuje. Je to prostě stiskací motorový jistič s tepelnou ochranou, která chrání motor při přetížení. B25A před ním vylítne úplně stejně, protože je rychlejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 153
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st srpen 23 2023, 19:38    Předmět: Citovat

Pokud byl dobrý a nevypadával, tak s motorovým spouštěčem taky nemuže vypadnout. Spouštěč chrání před přetížením ,na štítku je napsán MAX proud motoru při běhu.Já měl na štítku 3kW a 6,3A,( nastavil jsem cca 6,1A). Nemohu chránit motor jen B25 přece, B25 chrání vedení, spouštěč chrání motor před přetížením a zničením. Pokud je již vadný motor , bude vypadávat asi obojí, možná co je rychlejší. A šrotovník se zapíná vždy bez zátěže, aby se mohl rozběhnout. Pak teprve sypat .

https://www.elektromaterial.cz/Motorovy-spoustec-10-16A-d18725.htm

https://www.elima.cz/v/25303/004600200-skrinka-na-desku-o-ip55-pro-motorove-spoustece-ms25-a-mst25-eti

Odkazy jsou ilustrativní, musíš najít správný typ.

Samozřejmě , můžeš spínat troj/hvězda, ale materiál bude násobně dražší.

Vždyť se i v obchodek prodávají např. cirkulárky a mají na sobě hned podobný spouštěč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt září 21 2023, 9:51    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
A víš určitě, zda tam nenateklo? Co třeba ráno za studena, nepozoruješ, že buben má větší odpor při pootáčení rukou? To by bylo zalepený nebo už zarezlý ložisko.

Zdravím všechny přispívající, vracím se k tomuto tématu neboť mám nové poznatky.
Šrotovník jsem měl nyní odstavený ve sklepě neboť mi kamarád půjčil svůj "mlýnek jablek". Nyní jej potřeboval on tak jsem mu jej musel vrátit. Jablek na mletí je ještě dost tak jsem se dal do montáže spínače hvězda/trojúhelník, koupil jsem tento.
Ve sklepě je šero tak jsem šrotovník potřeboval dostat ven na denní světlo. Když jsem jej převrácel tak v jedné poloze kdy směřovala svorkovnice motoru dolů jsem najednou zahlédl na podlaze loužičku, nadzvedl jsem šrotovník abych viděl do svorkovnice a skutečně otvorem kde vedou dráty bylo vidět že kape tekutina. Skusil jsem pootočit motorem ale nešlo to až po několikerem viklání se mi to podařilo. Takže šťáva z jablek skutečně natekla kolem hřídele, zalepila ložiska a natekla dovnitř. To vysvětluje to že když jsme se synem mleli poprvé tak jistič držel ale nyní si vzpomínám že když se mlelo podruhé tak syn ten šrotovník podložil hranolem aby nebyl nakloněný a to byla fatální chyba.
Nyní se snažím motor vymontovat ale hlava s noži je zarezlá takže jsem do otvoru včera nalil petrolej a čekám zda to povolí.
Nyní mám hlavu v smutku, šrotovík máme půjčený a nevím zda pomůže vysušení motoru.
Děkuji za každou odpověď, radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 362
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: čt září 21 2023, 11:26    Předmět: Citovat

Hele, to opravdu ten šroťák potřebuje motor 5,5kW?
Pokud do motoru a ložisek natekla kyselá šťáva z jablek a dlouhodobě tam byla, tak bych se zkusil poohlídnout po jiným motoru. Teď jsou ceny motorů ve výkupu nízké, takže se dají motory sehnat za pár korun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund