Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bubnový šrotovník-začal padat jistič
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 9:51    Předmět: Bubnový šrotovník-začal padat jistič Citovat

Zdravím všechny přítomné. Na tomto šrotovníku je 3f asynchronní motor 5,5kW zapojený do trojúhelníka spínaný vypínačem (tahem zapni, stiskem vypni). Před 14 dny jsem se synem mixoval jablka a vše jelo v pohodě. Včera jsem chtěl pomixovat další napadané jablka a po pár sekundách vyhodilo jistič. Myslel jsem že jsem dal hodně jablek tak jsem odebral ale ani to nepomohlo. Zkusil jsem nakonec spustit šrotovník naprázdno a i tak jistič zhodilo.
Nedávno nám v hodinách montovali namísto tahového vypínače jistič 25A s charakteristikou B (žena si nechala z tchána na sebe přepsat elektřinu a podle nových směrnic tam musí ten jistič být).
Loni, když ještě nebyl namontovaný ten jistič ale byl pouze vypínač tak mi vyhazovalo někdy porcelánovou pojistku 20A před elektroměrem a vždy tu samou.
Jsem již z toho na prášky, myslel jsem že bude chyba v koncovce prodlužováku (byly tam na vodičích poškozené izolace), koupil jsem novou koncovku, vodiče patřičně zkrátil, dal na odizolované konce dutinky, napojil a odzkoušel. Jistič opět zhodilo. Ještě než jsem měnil tu koncovku tak jsem změřil multimetrem odpor vinutí a ukazovalo mi nějakých 36Ω na všech vinutích. Jevilo se mi to nějak moc, měřil jsem na přívodní koncovce. Po výměně koncovky na prodlužováku a odzkoušení najednou odpor vinutí klesl na nějakých 1,5Ω. Nevím
Na cirkulárce máme také 3f asynchronní motor 5,5kW tak jsem zkusil pro porovnání změřit odpor vinutí tam s přepínačem zapojeným do trojúhelníku a nyní jsem už z toho opravdu PAV (viz přílohy).
Nevím zda se odporoučel motor nebo je tam něco jiného. Vím že tím multimetrem se nedá určit zda je motor dobrý nebo ne ale jinou možnost prostě nemám. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.



1692432240961 – kopie.jpg
 Komentář:
Štítek z motoru bubnového šrotovníku
 Velikost:  191.62 kB
 Zobrazeno:  90 krát

1692432240961 – kopie.jpg



1692432240942 – kopie.jpg
 Komentář:
Štítek z motoru cirkulárky
 Velikost:  178.23 kB
 Zobrazeno:  78 krát

1692432240942 – kopie.jpg



1692432240895 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  203.76 kB
 Zobrazeno:  77 krát

1692432240895 – kopie.jpg



1692432240911 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  200.25 kB
 Zobrazeno:  76 krát

1692432240911 – kopie.jpg



1692432240926 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  206.07 kB
 Zobrazeno:  57 krát

1692432240926 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 10:17    Předmět: Citovat

a) spouštět takový motor natrvdo je prasárna a ten 25B může při tom jít taky ven.
b) měřit tak vinutí je na prd. Chce to na samotném motoru po rozpojení propojek a nejlépe pak vzít megmetem mezi sebou a mezi fázemi a zemí.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 11:08    Předmět: Citovat

Přímý rozběh 5,5kW motoru je v pořádku , ale pro 25A jistič char. B je to často už moc. Jmenovitý oroud motoru je kolem 11 A, rozběhový třeba desetinásobek. B25 vybaví okamžitě při 125A. Když už je za jističem nějaký jiný odběr, což je v domácnosti běžné, tak vylítne dřív.
Pokud je motor OK, tak radím doplnit rozběh hvězda-trojuhelník. Pro poučenou obsluhu stačí ručním přepínačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 11:32    Předmět: Citovat

ransom, tak toto jsem si v koutku duše také myslel, potvrdil jsi jeden z mých předpokladů.
Ten šrotovník má plné víko takže nyní uvažuji že bude nutné do toho víka udělat násypník pro postupné nasypávání mixovaného materiálu neboť ten motor s nasypanými jablky by se s největší pravděpodobností asi nerozběhl při zapnutí rozběhu do trojúhelníka a opět by shazoval ten jistič. Je moje teorie správná?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 14:13    Předmět: Citovat

Když to ještě před 14dny fungovalo v pohodě a teď to vypadne až po několika vteřinách běhu (i naprázdno),tak to asi nebude slabým jističem a velkým záběrným proudem.
Bude něco špatně s motorem. Rozdílné údaje odporu mezi fázemi nebudou pro nic za nic. Takže bych rozdělal svorkovnici motoru, jestli není zablemcaná nějakým vodivým sajrajtem a poutahoval svorky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 14:28    Předmět: Citovat

Motor ze šroťáku a z cirkule neporovnávej, protože je každej jinej. Šroťák máš 2 pól 2900 ot/min, a cirkuli 4 pól 1400 ot/min.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 14:50    Předmět: Citovat

Je to "prasárna". Přímým připojením na spotřebitelskou síť se povoluje do výkonu cca 3 kW. Jinak Y/D, ale to u tohohle motoru už podle štítku nepůjde. Ve svorkovnici budou jenom 3 vodiče. Zkus změřit všechny 3 kombinace mezi sebou a pokud budou stejné, tak jedině nějaký statorový spouštěč. Jinak Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 16:24    Předmět: Citovat

Nejdřív by to chtělo vyfotit svorkovnici. Domnívám se, že by měla být standardní šestipólová.
Potom zkusit nějakou předběžnou diagnózu. V nejhorším prostě přepojit do hvězdy, jestli se motor rozběhne a nebude vydávat divné zvuky. Co klešťový ampérmetr, byl by?

Že to před čtrnácti dny šlo a teď ne je bez dalších informací irelevantní. Protože je ten motor pro jistič těsně pod hranou, úplně stačí aby teď někde v domě běžela nějaká další spotřeba a jistič vyrazí. Ale diagnóza, kterou bych měl za pět minut bude takto na dálku poněkud pracnější. Motor může být v nepořádku, ale nemusí. Nevypláchly vás teď deště?

Kdyby se to předělávalo, tak se motor do hvězdy musí rozbíhat odlehčený (v tomto případě bez jablek) a naložit mu až po přepnutí do trojúhelníka. Naopak po práci ho nechat nejdřív vyprázdnit a pak teprve vypnout.

Nedávno jsem montoval kamarádovi softstartér na 7,5kW kompresor. Elegantní a samoobslužné řešení, ale kdybych neměl trofejní kus, tak docela drahé. Přepínač 0/Y/D se dá koupit bazarový nebo někde vysomrovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 17:10    Předmět: Citovat

Tak pro dnešek mám jablka pořešené, poodvážel jsem je k sousedovi co má také bubnový šrotovník s 3kW motorem a on mi je zmixoval. Celý den jsem se s tím prplal, nejdříve jsem musel ty jablka popřebírat neboť již některá byla pohnitá. Ke konci jsem ke všemu zmoknul neboť se přes nás přehnala bouřka, chytly mě bolesti a jsem rád že jsem již doma ale bolí mě celý člověk.
Co se týče těch dešťů tak ten šrotovník nezmokl, možná syn jak jej oplachoval ale on si dával pozor a vypínač jsem měl včera otevřený a byl suchý. Zítra (dnes již jsem utahaný) se podívám na tu svorkovnici, vyfotím jí a dám sem fotku. Co se týče klešťového ampérmetru tak ten nemám ale zkusím poptat kamaráda elektrikáře.
Ty fotky s rozdílnými ohmickými hodnotami tak ty jsou z motoru na cirkulárce ne na tom šrotovníku, to jak jsem chtěl porovnat.
Já právě uvažoval že nejdříve zkusím ten motor pozapojovat do hvězdy zda se rozeběhne. Poohlédnu se po tom přepínači 0/Y/D a pokud by byl motor v pořádku tak do víka udělám násypník a mixér se bude provozovat způsobem jak popisuje ransom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 18:20    Předmět: Citovat

Psal jsem, že je rozběh prasárna. Nicméně pokud se roztočí může při maximální zátěži brát jmenovitý proud (pokud ho nepřetěžuješ).
Pokud nemáš doma zapnuto nic dalšího a šroťák se již točí nemělo by dojít k výpadku jističe. Doma na 25B provozuji kompresor 7,5kW a k tomu normálně jede domácnost.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17786
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Jak máš ten šroťák udělanej? Buben je rovnou na hřídeli a nebo vedle přes nějakej převod ozubením nebo řemenem? Pokud na hřídeli, nenatekla ti šťáva kolem ložisek a nebo jinudy do motoru? Ona to je pěkná kyselinka.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 22:18    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Jak máš ten šroťák udělanej? Buben je rovnou na hřídeli a nebo vedle přes nějakej převod ozubením nebo řemenem? Pokud na hřídeli, nenatekla ti šťáva kolem ložisek a nebo jinudy do motoru? Ona to je pěkná kyselinka.

Ten buben je přímo na hřídeli motoru. Ano, sledoval jsem že kolem hřídele prosakuje šťáva tak proto se vždy snažím aby stál ten šrotovník nakloněný i když již je takto konstrukčně udělaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17786
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 23:16    Předmět: Citovat

A víš určitě, zda tam nenateklo? Co třeba ráno za studena, nepozoruješ, že buben má větší odpor při pootáčení rukou? To by bylo zalepený nebo už zarezlý ložisko.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 13:24    Předmět: Citovat

Dopoledne jsem skusil otáčet s hřídeli motoru a ta se točí beze známek drhnutí. Ve sklepě je chladno tak nebylo nic rozehřáté od slunce.
Otevřel jsem svorkovnici a odfotil, viz přílohy. Změřil jsem jednotlivá vinutí a všechny mají 2,1Ω. Zatím jsem ten motor nezkoušel zapojit do hvězdy a odzkoušet, řekl jsem si že počkám na rady skušenějších.



1692525987875 – kopie.jpg
 Komentář:
Zapojení svorkovnice.
 Velikost:  210.78 kB
 Zobrazeno:  110 krát

1692525987875 – kopie.jpg



1692525987857 – kopie.jpg
 Komentář:
Připojení jednotlivých vinutí na svorkovnici.
 Velikost:  243 kB
 Zobrazeno:  76 krát

1692525987857 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1703
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2023, 14:00    Předmět: Citovat

Chtělo by to ještě změřit jestli nemá některé z těch vinutí nějaký svod proti kostře motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund