Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cínování konců audio kabelu pro repro
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 9:50    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Aha, no tak to já bych řešil.


Připadáš mi divnej. Pokud dám regulační rozvaděč na otypování na EZÚ, zaplatíš tenkrát desítku a oni ti to kvůli cínovanejm koncům CYA neotypují, tak se s nima zajisté budeš hádat nebo dokonce soudit o svý pravdě? Pokud se nedohodneš o odstranění problému, tak prachy propadnou a odvezeš si domu zkouškama poničenej krám, co jsi jim předal.
A nebo se budeš hádat s revizákama nebo hledat nějakýho, kdo ti to podepíše? A nebo se budeš hádat s vyšetřovatelem hasičů a pak policajtů, až to kvůli zahoření neotypovanýho zařízení budou řešit? Otázka je jen jestli a na kolik půjdeš ty a revizák do klíčovýho průmyslu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 10:27    Předmět: Citovat

Hádáním asi nic nezmůžeš. Pokud vyhoříš a jsi pojištěn, pak bude pojišťovnu zajímat, zda instalace byla v souladu s normou (byť jsou normy doporučující). A pokud nebyla, pak je jediné řešení soudní znalec. A jestli jeho posudek prokáže, že sice je odlišnost od normy, ale instalace byla srovnatelná, či dokonce bezpečnější, pak pojišťovna plní. Případně rozhodne soud na základě toho znaleckého posudku. S hasiči a policajty se nikdo nehádá. Ti pouze stanoví příčinu a výši škody. Případně uchráněné hodnoty, pokud něco zbylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 19:09    Předmět: Citovat

Robino už asi lituje, že se na něco ptal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 20:27    Předmět: Citovat

Ono to bylo všechno poměrně k věci. Dějí se tu větší odklony od dotazů a témat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 9:47    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Výňatek z ČSN 33 2000-5-52 ED.2:S výjimkou sdělovacích obvodů by se mělo zamezit používání pájených spojů. Aby se zabránilo oddělení nebo roztřepení jednotlivých drátků slaněných vodičů nebo vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů, musí se použít vhodné připojovací svorky nebo konce vodičů musí být chráněny odpovídajícím způsobem (dutinky).



Konečně citace, díky. Takže norma (která je sama od sebe doporučením), opět ve svém textu pouze říká, že "mělo". Čili ani slovo o nějakém zákazu.

Opět opakuju, že nezpochybňuju špatné vlastnosti cínem spájených vodičů lanka v určitých případech. Zpochybňuju způsob vnímání této skutečnosti, od normálního "hele, raději to nepoužijeme, protože to v nepružné svorce může téct" po absurdní "Fanda říkal, že Venca tvrdil, že někdo v hospodě řekl, že to je zakázaný".

Celeron napsal(a):
JirkaZ napsal(a):
Aha, no tak to já bych řešil.


Připadáš mi divnej. Pokud dám regulační rozvaděč na otypování na EZÚ, zaplatíš tenkrát desítku a oni ti to kvůli cínovanejm koncům CYA neotypují, tak se s nima zajisté budeš hádat nebo dokonce soudit o svý pravdě?....


No to tedy sakra budu. Budu chtít zdůvodnění a to mi oni neposkytnou, protože k tomu nemají zákonný podklad. Takže přinejmenším vrátí prachy a já půjdu do jiné zkušebny. Žijeme totiž (pořád ještě) v právním státě, alespoň proklamativně.

Takže divnej připadáš Ty mně, a to tak, že zatraceně. Možná ale vlastně ne, protože ohnout záda, držet hubu a stěžovat si tak maximálně v hospodě je česká národní vlastnost.

Technik je přesný všude, ne jen ve svém oboru, pak se z něj totiž stává fachidiot.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 9:58    Předmět: Citovat

A co říkáte na cínování krimpovaných třeba fastonů - konektor namáčknu a ještě jej pocínuju? - samozřejmě jde o holý provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 10:01    Předmět: Citovat

To je tiez zle, hlavne v prostredi s vibraciami. Lanko nasaje cin a potom sa lahko ulomi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 10:08    Předmět: Citovat

Artaban001: já to tak občas dělám (spíš dodatečně, myšleno u někým jiným krimpovaných fastonů). Už jsem měl v ruce fakt hodně blbě krimpovaných spojů, kde se lanko dalo víceméně volně vytáhnout, lezly ven jednotlivé drátky apod.

Navíc cínování měď ochrání před oxidací, což je v čistě mechanickém spoji docela podstatná věc.

Jen je potřeba si dát pozor na to, aby pájka ani trochu nenatekla mimo krimpovanou oblast, zejména v případě, kdy faston je nějakým způsobem pohyblivý. Drátky se pak totiž na vzniklém přechodu rády lámou... Čili raději pájet ze strany kontaktních plechů a netrvat na tom, že pájka nateče do celého fastonu.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 11:24    Předmět: Citovat

Už jsem se kolikrát setkal s krimpovaným konektorem, kterej měl v krimpovaný části přechodový odpor takový, že přestal fungovat. Proto jej dodatečně ještě pájím. Taky jsem se s tím setkal i u trubiček ve wagosvorkách. Kolikrát jsem byl nucen propoje vytáhnout bokem a propojit jinak - nejlepší je prostý pořádný zakroucení do sebe s přetaženou smršťovačkou. Jedná se většinou o slaboproudý části (snímače teploty pro klímu)
Pokud jde o spoje, kdy hrozí utřesení, nebo se často ohýbají, mají být vodiče a kabely upevněné ještě před spojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 11:49    Předmět: Citovat

Lepsie je to nakrimpovat znovu a poriadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 12:22    Předmět: Citovat

Celerona respektuju za dosažené vzdělání, široký přehled a zejména znalost počítačové techniky z dob dávno před PeCe. Ale v tomto případě spíš hlasuju ve prospěch argumentů, které napsal JirkaZ.

citace:
A co říkáte na cínování krimpovaných třeba fastonů...
Občas jsem jsem preventivně pájel na hotovém fastonu - odrbal "ve švu" kobercákem, aplikoval tavidlo a nakonec (mírně) pocínoval. Když mi to v existujícím zařízení přišlo účelné.

V době rozmachu polistopadových dovozů aut jsem několika lidem dělal "netypické imobilizéry vyrobené na míru". Jak je do vozu spolehlivě nadrátovat (můj imobilizér měl deset fastonových jazýčkových protikusů)? Stačilo pocínovat oholené konce, totéž decentně udělat se žlábkem fastonu, drát vložit a zalít cínem (ne až po okraj žlábku) a event. vyvýšené konce, tvořící budoucí šev, ohnout kleštěmi. Na izolování jsem používal plastové krytky z lepších praček. Takové, které se dají nasadit na hotové spojení drát -> konektor (zvenčí).

Ad reprosvorky.
O pojmu speakon jsem četl poprvé. Embarassed No jo, ale co ty tisíce aparátů, které mají DIN reprokonektory (mnohé lepší OTF, až do roku 2001, AZS222, některé čs. mgf., různá ta TWčka...), pérovky (drtivá většina komerčních věží) a lepší AV receivery se svorkami šroubovacími? Zlikvidovat? Very Happy

• Reprokonektory DIN na kabel jsou pájecí víceméně vždy
• Věže s pérovkami měly konce reprovodičů cínované SKORO VŽDY (originál)
• V případě AV receiverů jsem při "revizích" (na přání) viděl mnoho nebožáků, kteří byli přizkratovaní zatoulaným vláskem a mnoho takových, kteří měli dojebané holé licny aplikací chlapského dotahování

Takže vivat cínování, řekl bych.

Cín vraj teče. A šroubové spoje ve starších hliníkových silových rozvodech nepovolují? V době předdutinkové si vybavuju cínování konců i u prodávaných náhradních šňůr ke spotřebičům, resp. třeba i u vodičů v lustrech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 12:49    Předmět: Citovat

Tie imobilizery mozno casom fungovali az prilis dobre - auto uz nenastartoval nikto Very Happy Do auta je spajkovany kabel velmi nestastne riesenie. Opravil som takto nudzovo kabel k 3. brzdovemu svetlu pred STK. Vydrzalo to asi mesiac.

judeware napsal(a):
A šroubové spoje ve starších hliníkových silových rozvodech nepovolují?

Povoluju, preto sa musia dotahovat, ak nechces vyhoriet. Aj preto sa to do bytov uz nedava.

citace:
V době předdutinkové si vybavuju cínování konců i u prodávaných náhradních šňůr ke spotřebičům, resp. třeba i u vodičů v lustrech.

Ano, ale doba pokrocila a da sa to robit lepsie. Klieste nie su drahe (Pro'skit staci).

P.S. DIN reprokonektory su asi najhorsi humus, co sa da pouzit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 14:57    Předmět: Citovat

To je všechno pravda, ale když má přístroj klasiku DIN, není na místě to předělávat. Takový AZS222 má za konektory plošňák. Jak by předělávka na šroubové svorky vypadala, když jsou v plechu dva velké otvory na DIN? A kus desky vyřezávat a útroby upravovat... to si ani představit nedovedu.

Moderní duťáky by mohly slušet pérosvorkám. Ovšem vydrží při častém odpojování víc, než konce drátů vzorně cínované?

Ad mé imobilizéry z let polistopadových - u všech to fungovalo až do likvidace/prodeje vozů. Co jsme taky tehdy měli dělat? Kleště na fastony bývaly drahé, nebo nedostupné (často byly po ruce jen tehdy používané stupňovité svlíkačky, které měly za posledním kabelovým průchodem motiv ve tvaru srdce. Ale ohýbalo to nanic. I dnes se uspořádáná dvojice kleště -> faston hledá nadmíru blbě. Aby to k sobě ideálně ladilo a hezky srdíčkovalo na první pokus, nežvejkalo, neničilo. Je to jako s křižáky. Taky se nehodí každý šroub ke každému šroubováku shodného čísla. Embarassed

Abych nezapomněl - cínována bývá i silovina ve starších CRT s odloučenými vypínači, ve zdrojích PC, v novodobých svářečkách s elekronickými zdroji, prostě ty "první decimetry" v mnoha přístrojích. Ale je fakt, že je navíc zafukováno, silikonováno apod.

Proto jsem taky řešil reprokonce improvizací viz 16.8. 18h. To vyhoví oběma konvenčním systémům. Na ten spíkon existující přístroje předělávat nehodlám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 16:43    Předmět: Citovat

Judeware:
Staré DIN konektory nepředělávat. Ony jsou v principu pro dané použití výborné (kolega rnbw promine). Minimálně ty tuzemské byly poctivě stříbřené. Takže sice vypadají velice nevzhledně, stříbro časem zčerná na uhel, ale jsou i v tomhle stavu samočistící a spolehlivé. Pro výkony těch tuzemských historických zdechlin vyhovují dobře a stylově k nim patří. Problém nastane až když do nich někdo koupí nové vidlice mizerně poniklované, navíc připojované titěrnými nepřesnými šroubky místo pájením. To pak začnou brikule.

(Celkově je problém, že se v komerčním audiu pro analogové signály ponejvíc zažily konektory, které se pro to hodí jen málo nebo vůbec - třeba obligátní RCA/CINCH.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 16:59    Předmět: Citovat

Mal som to kedysi na NZC070. Kable stale vypadavali alebo aspon mali blby kontakt - raz nehral jeden reprak, raz druhy.

V televizoroch byvaju interne reproduktory zapojene cez rozpinaci kontakt tychto konektorov. Ked je cely cierny, tak nevedie a clovek sa divi, ze nefunguje zvuk...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund