Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cínování konců audio kabelu pro repro
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1645
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 18:10    Předmět: Citovat

No, mě to zajímá, protože mi výroba takového kabelu nedává ekonomický smysl - pokud by mělo jít o šizení, a pokud to nemá nějaký jiný důvod.
Hliníkové kabely ke svářečkám znám, ty se používaly u nás v šedesátých letech. Pár metrů gumové Al stodvacítky od svářeček KM350 mám na dílně. Je laněná z drátků kolem 0,5mm². To se ale nemusí mědit, proč taky. Výhodou je, že je lehká a snadno se s ní manipuluje.
Nevím o jiném než galvanickém způsobu jak pokrýt mědí hliník. Na rozdíl třeba od niklu. A marně si představuju, jak se galvanicky poměďují stovky kilometrů hliníkových vláken před slaněním. A hlavně proč. Hliník se dá svářet, pájet, lisovat. Dovedu si představit při výrobě kabeláže pomědění konců žil před zapojením.

Nikdy jsem nic takového neměl v ruce a tak se ptám. Dával jsem dohromady linky zakoupené v Číně, plné kdejakých vojebů na materiálu, izolacích, bezpečnostních prvcích, zbylo mi z toho spousta vzorků a odřezků exotických kabelů, které dál používám při kutění. Dělal jsem s kabely, na kterých držel magnet - nikl ve stínícím opletu, nejspíš kvůli lepšímu stínění. Ale nikdy nic takovéhoto.

Hape: Odkaz zajímavý. Ale nejprve vychvalují skinefekt a jeho funkci při vysokých frekvencích (ten by ale fungoval u celoměděného kabelu ještě líp), a pak kabel dedikují pro lampičky. A že by to bylo ekonomické, to taky není. Vždyť i průmyslový YSLY stejného průřezu stojí míň jak polovic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1645
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 18:33    Předmět: Citovat

Judeware: ony se prodávají i hotové koncovky na reprokabely zakončené tenkou ostruhou. Pájecí, lisovací, šroubovací připojení kablíku. Právě pro použití do šroubových terminálů.
Podle mého méně nóbl, ale technicky vzato lepší než třeba vidličky. Efekt stejný jako u tvých domadělek.
(Že na opravdové repráky patří výhradně speakon, to snad nemusím zdůrazňovat...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 20:42    Předmět: Citovat

Asi se výroba takového poměděného hliníku vyplatí. Dovedu si představit kontinuální galvaniku. Taky ta vrstva mědi je asi dost tenká, při pájení se dost rychle měď rozpouští v cínu.

BTW, měl jsem tu sady drátů k repro pro car audio, které jsem považoval za pocínovanou měď v průhledném PVC. Při zkrácení jsem zjistil, že je to hliník.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2832

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 21:08    Předmět: Citovat

Prasečina typu hlína s měděným povrchem je dnes zcela běžná třeba u jádra koaxiálů.

Když ne to, tak alespoň hlína jako stínící fólie a k tomu pár (údajně) měděných drátků.

Prostě švajneraj kam se člověk podívá. Nakonec jsem kupodivu uspěl v GM, tam měli komplet měď.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1127

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 5:12    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Prasečina typu hlína s měděným povrchem je dnes zcela běžná třeba u jádra koaxiálů.


Alebo s Fe. ( CCS - Copper Clad Steel )



koax.jpg
 Komentář:
 Velikost:  70.81 kB
 Zobrazeno:  29 krát

koax.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 7:02    Předmět: Citovat

Ocelové jádro v koaxech je dobrá věc. Předpokládá se VF, takže vodivost ocel extrémně nesnižuje a navíc koax dostává pevnost, takže protahovaní tenkých koaxů na velké vzdálenosti nemusí znamenat jeho destrukci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 488
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 17:17    Předmět: Citovat

Po televizních koaxech se může posílat i napájení aktivních prvků rozvodu. Ale to nejsou kW, tak asi i v tom případě ocelový vodič vyhoví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17827
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 17:59    Předmět: Citovat

A propo, k tomu zakončení lanka cínováním. Pročpak je to už asi 20 let zakázaný v elektrorozvaděčích, kde se používají hlavně šroubový svorky? A to i na minimálních průřezech pro 230V ovladačku.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2832

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 18:30    Předmět: Citovat

Můžeš uvést konkrétní právní předpis, kde to je uvedeno? Stačí mi příp. i příslušná norma, i když normy mají charakter doporučení.

Díky.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 18:39    Předmět: Citovat

Protože se cín časem povolí a tedy i spoj
Ale kde se to píše nevím, jen vím že to dělat nebudu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17827
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 19:54    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Můžeš uvést konkrétní právní předpis, kde to je uvedeno?

Neřeším, protože vím, že to revizáci psali jako vážnou závadu. A taky nám v EZU Trója odmítli zkoušku, dokud se to nepředělá na holej nebo dutinku. Tak proč s nima mít problém? Mnohem montážně jednodušší je použít dutinky a kleště a je to svatý.
Proč to je, napsal ferdislav. Že cínovaná CYA vyhořela v RSA svorce jsem viděl minimálně 5 x .

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2832

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 21:31    Předmět: Citovat

Aha, no tak to já bych řešil.

Protože co není zakázáno (zákonem), je povoleno. Nikdo, opakuju nikdo nemůže rozhodovat jen proto, že má nějaký "názor". A pokud to někdo nechápe, potřebuje se vrátit před rok 1989. Komplet.

Jinak (aby bylo jasno, protože to možná mnozí nechápou): já tu nepíšu o technické podstatě problému (ta je jasná a cínování v tomto směru asi není to pravé), ale o použití slova "zakázáno" pravděpodobně bez toho, že by pro to byl právní psaný důvod.

V dnešní hypertrofii neobolševika (někdo tomu říká třeba EU) a jeho stále sílících snah strčit svůj špinavej rypák úplně do všeho jsem na tenhle přístup vážně alergickej.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7436

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 23:44    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
V dnešní hypertrofii neobolševika (někdo tomu říká třeba EU) a jeho stále sílících snah strčit svůj špinavej rypák úplně do všeho jsem na tenhle přístup vážně alergickej.
Aneb ukázka, jak udělat z technického problému politický nesmysl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 0:01    Předmět: Citovat

Celeron mimo jiné napsal(a):
Že cínovaná CYA vyhořela v RSA svorce jsem viděl minimálně 5 x .
Tak do RSAček bych cín nedával ani omylem. Něco jiného je pocínovat špičku kabelu proti "třepení" a narvat ji do šroubovacích reprokonektorů. Cín zde není pod šroubem a zajišťuje pouzte to, že se vodič neroztřepí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 6:33    Předmět: Citovat

Výňatek z ČSN 33 2000-5-52 ED.2:
citace:
S výjimkou sdělovacích obvodů by se mělo zamezit používání pájených spojů. Aby se zabránilo oddělení nebo roztřepení jednotlivých drátků slaněných vodičů nebo vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů, musí se použít vhodné připojovací svorky nebo konce vodičů musí být chráněny odpovídajícím způsobem (dutinky).

Svorky, které nejsou označeny "r" (pouze pro tuhé vodiče), "f" (pouze pro ohebné vodiče), "s" nebo "sol" (pouze pro pevné vodiče), jsou vhodné pro spojení všech typů vodičů. Jestliže jde o svorky vhodné pouze pro spojování hliníkových vodičů, měly by být označeny ještě Al, jestliže je svorka vhodná jak pro hliníkové, tak pro měděné vodiče, měla by být označena Al/Cu (jinak se o svorkách bez označení předpokládá, že jsou vhodné pro měď).

Tedy norma to nezakazuje. Pro sdělovací obvody, což repro je tohle neplatí.
Pokud RSA svorka umí i Al, pak se nemůže nic stát - je to pružný kontakt a přítlak by měl být dostatečný.
Za mě se cínovalo normálně všechno (dutinky neexistovaly). Dráty k repro cínuju pořád. Nicméně se mi líbí postup od judeware. Asi na něj přejdu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund