Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární panel - výkon?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 16:46    Předmět: Solární panel - výkon? Citovat

Zdravím vespolek. Mám dotaz ohledně solárního panelu a jezírkového čerpadla. Mám solární panel 12V/20W (polykrystalický) k tomu solární regulátor PWM SY3024H 12-24V/30A, gelovou baterii 12V 2,2Ah a solární čerpadlo JT-750 6-12VDC (max 0.5A/12V).
Je možné, že ten panel nestíhá? Nebo je vadný? Podle mě by to čerpadlo mělo jet pouze na ten solár, ten ale napřímo nerozsvítí ani 5W 12V žárovku.
Co vy nato?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 17:37    Předmět: Citovat

Solární panel 12V/20W (správně má být 20Wp (Wat-peak)) dá těch 20W za ideálních podmínek, což není téměř nikdy. Počítej reálně 15-16Wp při plném osvětlení sluncem.
Jaké napětí jsi naměřil na nezatíženém panelu? Jako zátěž použij odpor takové hodnoty, aby jím tekl proud 0,5A a zároveň měř napětí panelu. Potom zmenšuj hodnotu odporu tak, aby proud jím tekoucí byl o 100,200,300... mA vyšší. Uvidíš, kdy se napětí na panelu zmenší na nejmenší únosnou míru.
Zatížení žárovkou je naprosto nevhodné, studené vlákno je pro měkký výstup panelu zkrat. Zrovna tak motorek. Patrně budeš potřebovat panel(y) o celkovém výkonu 60Wp a více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 18:36    Předmět: Citovat

No nevím.
Cituji popis čerpadla: "Čerpadlo je schopno pracovat v širokém napěťovém rozsahu 6–12VDC a je tedy vhodné pro přímé spojení se solárním panelem 6V, který generuje naprázdno až 7,5V. Primární využití je jako solární čerpadlona vodu pro zahradní jezírka apod."
Podle popisu by to mělo jet pouze na ten solár a to ještě s rezervou. Solár naprázdno dává cca 24V. Podle mě není možné aby na plném slunci neměl téměř žádný výkon... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 19:09    Předmět: Citovat

Chceš se dohadovat nebo to vyřešit? Postup jsem ti popsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 19:23    Předmět: Citovat

Nechci ti brát iluze, ale možné to je.
Řešil jsem něco podobného, shodou okolností se stejným regulátorem.
Proti srnám jsem pořídil elektrický ohradník. Ten bere 0,4A. Napájím ho z autobaterie, vydrží 9 dní. Abych nemusel jezdit každý týden dobíjet, koupil jsem panel s výkonem 50Wp. Na slunci ten panel dá naprázdno 18,8V a proud do zkratu 1,3A. Což není 50W. Smile
Ohradník mám zapojen přímo z baterie, solár s regulátorem jen dobíjí. Vzhledem k počasí jsem zatím nezměřil proud při plném světle (při montáži jsem neměl Ametr, ale napětí na baterce rostlo), v zataženu dává 25mA. I tak mě to docela příjemně překvapilo - v minulém týdnu prakticky pořád pršelo a napětí baterie šlo z 12,9 na 12,6V (za 6 dní). nicméně kdyby to mělo jet přes zimu, tak by byl správně asi panel 160Wp.
Zkus ten solár změřit jako já - napětí naprázdno a proud do zkratu, to ti jakous takous informaci dá.
A pak nezbývá, než to zprovoznit tak, jak to bude chodit a měřit baterii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 19:59    Předmět: Citovat

Nemám zkušenosti s tak malými panely. Ale co se týče klasických tak prostě ten výkon umí dát a místy umí i víc. Jde o úhel, teplotu, osvit a asi milion dalších věcí. Navíc PWM jsem hned ze začátku zavrhl. U velkého panelu to mělo velké ztráty a u malého to bude rozdíl funkčnosti/ nefunkčnosti celku.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 919

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 20:04    Předmět: Citovat

Jasně Smile
Ale prostě jsem to chtěl zkusit. Stálo to něco přes tři kila z číny i s regulátorem. To v pohodě nechám v hospodě za večer Smile
@relik: Klidně to udělej, jak radí jezevec - počítej reálně 6W, při 12V by to byl odpor 24ohm. Tak vem 22ohm, dej ho na panel, zaměř na slunce a změř napětí. A z toho už si reálný výkon dopočítáš.
@rezis: on tě taky velký panel nestál tři kila Smile A jasně, kdybych šel do něčeho velkého, tak jdu do mppt. Ani jsem nevěřil tomu regulátoru, tak mám step down/up měnič. Ten jsem plánoval dát, kdyby to při zatažení nic nedávalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 18:53    Předmět: Citovat

Zdravím vespolek. Konečně jsem se dostal k tomu měření toho panelu.
Naprázdno dává kolem 24V.
Po zatížení odporem 27Ohm klesne napětí na cca 5.5V přičemž z něj leze 1.2A..
To je pak jasné, že to nedokáže dobíjet tu 12V baterku.
Je teda ten panel OK, nebo mám sehnat nějaký jiný? Tento je 12V/20W jak jsem psal v úvodu...
Díky za případné odpovědi... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31971
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Měření napětí na panelu naprázdno a proudu do zkratu je nesmysl. Solární panel nemá lineární volt-ampérovou charakteristiku, pokud se překročí jeho nominální zatížení, vlivem poklesu napětí na něm klesne zatěžovací proud mnohem strmějším způsobem než na jinejch zdrojích. Ptejte se profíků na soláry, panely je nesmyslný zetěžovat v oblasti zkratovýho proudu, naopak vyšší výkon odevzdají do zátěže s vyšší imprdelancí, když jejich napětí dostane šanci narůst. Na celkový charakteristice panelu je místo, doslova jeden jedinej pracovní bod, ve kterým panel odevzdá do zátěže nejvyšší výkon - tam je potřeba se pohybovat v co největší části provozní doby panelu. To je taky na panelech vyznačovaný jako jejich "power max". Nabíjet baterku přímo z panelu jde, ale ne s optimální účinností. K tomu je potřeba obvod s měničem, kterej bude hlídat na sběrný kapacitě napětí a svým proměnlivým odběrem na něm bude udržovat napětí právě v tom bodě nejvyššího výkonu - a svým vyšším výstupním napětím bude krmit baterku ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 20:32    Předmět: Citovat

Mezi panelem a baterkou musíš mít nějaký dobíjecí DC-DC konvertor (jak píše Ekkrar), jinak to nebude fungovat...
Třeba toto: https://www.gme.cz/v/1514223/epsolar-ls0512eu-solarni-regulator-nabijeni-12v-5a
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15533
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 20:38    Předmět: Citovat

Rellik napsal(a):
Mám solární panel 12V/20W (polykrystalický) k tomu solární regulátor PWM SY3024H 12-24V/30A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 23:18    Předmět: Citovat

toš ten asi nereguluje...
zkusil bych motor připojit rovnou na solár
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 539

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 10:17    Předmět: Citovat

Uvažoval jsem o podobném udělátku na odvětrávání sklípku. Jednoduše, bez baterie. Když svítí sluníčko, tak by to foukalo, jinak nic. Co je potřeba pro přímé propojení solárního panelu s ventilátorkem ? Regulátor, aby nešlo na ventilátor přepětí, nebo stačí pokles napětí způsobený odběrem proudu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 10:35    Předmět: Citovat

Rellik napsal(a):
No nevím.
Cituji popis čerpadla: "Čerpadlo je schopno pracovat v širokém napěťovém rozsahu 6–12VDC a je tedy vhodné pro přímé spojení se solárním panelem 6V, který generuje naprázdno až 7,5V. Primární využití je jako solární čerpadlona vodu pro zahradní jezírka apod."

Není tam nic uvedeno o výkonu ani proudu. Osm baterek do hodinek v sérii má taky 12V a neutáhly by to. Panel 6V 20W by fungoval líp. I bez regulátoru. Dal by při stejném osvětlení dvojnásobný proud.
Dobrá, máš nějaký regulátor. Nastav ho, aby dával menší napětí, dostaneš z něj větší proud. Pokud to teda ten reulátor umí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1646
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 14:09    Předmět: Citovat

@Rellik - jestli panel dává 24V naprázdno a 1,2A /5V, dá při 12V do baterky
cca 1A i bez regulátoru. Není to optimální, ale na nabití aku by to mohlo stačit. akorát musíš pohlídat přebití aku jednoduchým stabilizátorem.
Ale to tvoje měření je nějaké divné. Při 27ohm/1,2A bys tam musel mít přes 32V.

@makak - na pokles napětí vlivem zátěže bych moc nespoléhal, mohl bys spálit větrák. Stačí výkonová zenerka příslušného napětí paralelně k ventilátoru. Ale záleží na požadovaném výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund