Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Za odvoz: Kisny od reprobeden
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 10:41    Předmět: Citovat

No, pan Ransom má určitě pravdu, o tom žádná.
Ale pak je tu hejno takových jako já. Stará repra, vyhýbky stylu snad to funguje a postačí když to nezní jako ze starého sluchátka.
Pár praktických postřehů pro lowend staré tesly.
Na poslouchatelnou muziku třípásmo. Na basy stačí jedno repro, ale většinou se shodnem na dvou kompletních bednách pro stereo. Na ten základ postačí průměr basáku s gumou cca 26cm, na basák bez gumy cca 35cm. A k tomu odpovídající objem beden, pro papíráky rozhodně víc. Často jsou basy zatlučeny malým objemem beden. Zato pro papírové basáky postačuje menší výkon zesilovače, jsou citlivější. Ohledně výškáčů nejsou odepsány papírové, kaloty jsou ostřejší.
Vhodné vyhýbky jsou 12dB, s 18dB jsem nebyl úspěšný.
Nejdůležitější je komůrka. Za mě v komůrce 3x3,5m dvě třípásma v rozích a dvě dvoupásma proti nim se zesíkem 4x15W sinus bylo to nejlepší, co jsem kdy slyšel. Teoreticky je to pasé, ale jaxi to fungovalo. Jo, ještě je zapotřebí si pohrát s fázemi, každá bedna měla svůj koncový zesík ze společného předzesilovače.
Na varhany či jiné nástroje, co to berou odspodu, alespoň ARN738 či větší.
Ta skelety co nabízí pan Ransom pro bastlení jako když najdeš. Hlavně to chce začít a pro první kroky lowend postačí.
No, ještě také každý zesík se nehodí k jakýmkoli bednám. Zesíkem nemyslím přístroj, jehož špičkový výkon dík baterii kondíků vyběhne na 80W, ale trvalý zůstane sedět např. na 38W, ale takový jehož špičkový a trvalý výkon se neliší více než cca 10% (zvýšení výkonu o pár procent stejně není obvykle poznat).
Alespoň to je můj názor.
PS: s basreflexem jsem zatím nelaškoval, vše regálovky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 13:30    Předmět: Citovat

Protiví se mi smajlíci, tak to snad bez nich nevyzní nějak zle...
Takhle jak to popisuješ, si já představuju peklo. Když nebudu hodnej, skončím tam a budu muset takový věci za trest zase poslouchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 17:50    Předmět: Citovat

A to jsem nechtěl. Patřím ke generaci, kdy jsem u babičky poslouchal Rel Primus s jeho sametovým zvukem, svitem stupnice a magického oka. Kdy na průmce jsme stavěli variaci na KE150 s ARO835, která s 2W ozvučila celou ulici. Kdy první bedny byly s papírovým výškáčem, protože na ART481 prostě nebylo.
Kdy jsem chodil poslouchat LP desky na celoškolský výbor SSM VUT(jako nesvazák, protože obyč. svazáci se neodvážili), kde jsem objevil ARS850.
Ano, na vojně jsem mimo jiné dělal zvukaře. Kapelmajstr byl nezapomenutelný Gustík ze slovácka s absolutním sluchem. Ten mě naučil si nedělat problém s dokonalostí přednesu, neb co nebylo živé, byla jen konzerva. A jak si člověk rychle zvykne na lepší, tak časem i na horší.
A co takhle pecky v uších. Mohou mít královský rozsah, ale muziku je třeba vnímat i tělem.
A jak je známo, co nejvěrnější přednes vyžaduje nejen kvalitní bedny, ale i zesík s minimálním jak amplitudovým tak fázovým zkreslením, komůrku k poslechu a tu správnou muziku k dané náladě. Chybí-li některé komponenty, tak mi to peklo tak nějak nevadí. Horší je poušť, tam nic není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7573
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2023, 18:31    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):

Takhle jak to popisuješ, si já představuju peklo. Když nebudu hodnej, skončím tam a budu muset takový věci za trest zase poslouchat.

To máš těžké... Naprostá většina lidí zde (nemyslím jen toto forum) toto považuje za kvalitu. Proto se ani tak nedivím tomu, že skvosty typu ARS 9238 mají kultovní a legendární status. Když to někomu neznalému pustíš, tak z toho bude ohromen. Vzpomeň si na půlku 90. let, co se prodávalo. Letěly tehdy "hifi" věže, které blikaly jak výherní automat a výrobci (i slovutní) se předháněli, kdo nabídne více "space" design. O tom jak to hrálo škoda mluvit.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 11:27    Předmět: Citovat

Proto nikomu nesugeruju, že se mu něco má nebo nemá poslechově líbit. Když přijde někdo sám, že mu legenda hraje nějak divně, a že se mu to nelíbí, pak dovedu nasměrovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 12:27    Předmět: Citovat

No prave, kolik lidi to opravdu pozna a vnima nejaky zasadni nedostatek. Sluch je totiz (i jako oci) velmi adaptivni. Drtiva vetsina mladych dnes posloucha nake srajdy na mobilech, pripadne takovych tech BT trubkach k mobilu ci plastovych nebo papundeklovych bedynkach k PC. Staresinove zas vyrostli na Teslach a taky uz ve svem veku nic moc neslysi a lepsi to nebude. Takze skupina hifistu co k tomu maji i odpovidajici prostor, vybaveni i klid na poslech bude dosti mala. Ostatnim holt postaci ty legenedy. A ja si nedelam iluze, ze kdybych si tu legendu taky poslechl, ze se mi bude i celkem libit (vsak sem nakych 20 let jel taky na tesla repro) a teprv kdyz bych si vedle toho prepl na neco lepsiho, tak bych si uvedomil, ze to muze hrat lip. Pak je este otazka jesi to "trochu lip" stoji treba za investice desitek tisic Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 15:37    Předmět: Citovat

No, ono překvapivě často nejde o nějaké drobné, sotva znatelné detaily, co se projeví jen ve sterilním prostředí akusticky upravené poslechovky, a které docení nepočetná hrstka snobů. Někdy je až s podivem, jaké chroptění jsou lidi ochotní s radostí snášet.
Ale zase - podle vkusu konkrétního soudruha. (Přeci se nepostavím před Mekáč a nebudu lidem vysvětlovat, že to přeci není k žrádlu, a ať jdou když ne do Bonata, tak aspoň do Sokolky na svíčkovou.) Co ale rozporovat budu, tak že jsou ty legendy kdovíjak dobré. To bych vědomě lhal.

Ty investice nemusejí nutně být v desítkách tisíc. Základní investice je daná, na té se ušetřit nedá. Jde jen o to nešidit co se šidit nemá a dodržet, co má známý efekt. Pak až další navyšování nákladů má přínos podle logaritmické křivky. Respektive s každým kvalitativním levelem, který je právě poznat, se náklady cca zdvojnásobí. Za bůro se dá pořídit low-cost poslouchání bez zásadních vad, co by lezly na nervy. Tomu se taky věnuju ponejvíce, protože to osloví nejširší publikum. Někdo u toho pak už zůstane a je spokojený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 15:56    Předmět: Citovat

...ochotni snaset... no treba proto, ze dosud nic lepsiho ani neslyseli. A verim, ze kdyz nekdo vymeni naky plastovy chrchlak genius a pod. k PC za skoro jakoukoliv vetsi Teslu, tak bude aspon ze zacatku nadsen, vsechno je relativni Smile

Jinak s tou logaritmickou krivkou sohlas, to sem vypozoroval uz davno, to plati snad vsude...
Verim ze treba relativne nenakladnym prebastlenim vyhybky v nake tesle by se dalo leccos napravit. Zvuk ruznych ARV/ARN me az tak neurazi, abych proti nim nak zaujate bojoval. Samo ze kdyz uz clovek jde delat nove bedny, tak je lepsi koupit neco moderni konstrukce a vzit to z gruntu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 19:00    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
No jo, ale podle čeho zjistíš, že to je zrovna to, co chceš a potřebuješ, že to bude vyhovovat zrovna tvému vkusu, poslechovému prostoru a podobně?
Protože věřím, že si vybere dobře.
(A že má přiměřeně podobné požadavky.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 22:34    Předmět: Citovat

Jo, jake to bylo na tom vasem reprodejchanu? Bohuzel sem byl nekde jinde, tak sem se nemoh ucastnit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 8:15    Předmět: Citovat

Exponátů se sešlo dost, žrádlo výborné, návštěvnost dobrá, názory pestré. Organizace tentokrát taky neselhala, i když mi dalo dost práce to ukočírovat (je to něco podobného jako hlídat školku na hřišti). Chlapi se po srazu moc hezky zhádali.
Někomu se zdálo že se pouští moc elektronický hudby, jinýmu vadilo moc metalu, jinýmu přemíra blues, jinej frflal že moc jazzu a další nesnesli množství klasiky.
Jednomu se nelibily jedny bedny, jinej je tvrdě hájil.
Takže se sraz vydařil po všech stránkách!
Na fotkách je samá domadělka. Kromě jedněch starých Cantonů po tuningu, jedněch starých JBL a jedněch TVM. Ty vozím pro srandu.
Ano, i ty černé jakoby BW jsou domadělka.

https://drive.google.com/drive/folders/1G4I3-BtRbRyMN-hXUWiD-4h7d7r-fOPw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 9:08    Předmět: Citovat

Diky za fotky, prolit sem zatim jen velkou rychlosti (jeste se k tomu vratim) a rek bych celkem hezky i zajimavy kousky, nic co by me do oka urazelo. A ten krasnej lampach s 6S33S, taky mi tu 2 kousky lezi i s paticema, ale neni trafak...
Jen me napada co akustika mistnosti? Kdyz vidim tu holou parketovou podlahu a vetsinu sten krom te 1 opony...
Za me metal i elektro OK, ale rek bych ze metal je na repro narocnejsi nez tuc duc, s tim sem byl spokojeny i na TVMkach Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1621
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 12:05    Předmět: Citovat

Akustika je v takovém prostředí naopak velmi dobrá. Hraje se na pódiu, to je odzkoušené i ze srazů ve Streženicích. Vysoký strop s minerálním podhledem, po jedné straně těžký tlustý závěs, po druhé straně otevřený prostor. Spíš je opačný problém. Když se bedny donesou domů, místnost je může blízkými odrazy úplně zabít. Horší byla situace třeba v zahrádkářské klubovně - nízký dřevěný strop. Ale zase se tam v malé zasedačce dalo regulérně předvést malé ozvučení do běžného obýváku. Ta místnost byla v principu podobná.

Elektronika není jenom duc-duc. Některá je vyloženě poslechově náročná. Ale stejně se někdo ošklíbne, že to není akustický.

Dobré bedny musejí odehrát cokoli. Jsou samozřejmě nahrávky, co se dají snést i na bednách mizerných. Nahlas puštěnej thrash metal na dvou ostrých kytarách ale okamžitě špatnou bednu diskvalifikuje. Není to pak k poslouchání. Někdo pak mudruje, že to jsou bedny vhodné na jazz, bo "metličky na virblu, víme?" (hovno, prostě jsou špatné, protože nesnesitelně ječí.)

Sraz samozřejmě neřekne, jak to bude hrát doma. Ukáže, jak je která bedna zvukově dotažená. Už jen proto, že malá dvoupásma jela z menšího zesilovače 2x150W, větší kusy pak na 2x500W. Oboje často až k hraně limitace. Jakákoli nedoladěnost by pak okamžitě rvala uši. Bylo to právě tak akorát, žádnej ohlušující kravál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund