Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Protažení otvorů v desce PS mikrovrtačkou - napěťové špičky?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 17:37    Předmět: Protažení otvorů v desce PS mikrovrtačkou - napěťové špičky? Citovat

Vyrábím si do "foroty" pár destiček fm rádia s (bipolárním) obvodem SC1088 (TDA7088) k vestavbě do starých rádií . Z pěti kusů se podařilo oživit jednu, čtyři vykazují zkraty či polozkraty mezi některými vývody SC1088. Na samotné desce tyto nejsou. Asi před rokem jsem stejně stejným postupem dělal 4 kusy, všechny až na pár odstraněných viditelných zkratů po pájení bez problémů fungují.
Nechce se mi věřit, že z 5 obvodů SC1088 vytažených z téže tuby jsou čtyři vadné. Postupuji tak, že nejdříve zapájím SC1088 , až pak součástky.
Rozdíl t.č. byl ten, že jsem měl hustší kalafunový lak , který zčásti zalepil dírky pro součástky. Tak jsem je protáhl mikrovrtačkou s již zapájeným
SC1088 , bez ostatních součástek . Páječku používám stejnou, vrtačka i páječka jsou napájeny přes odd.trafo.
Takže jsem na vrtačku /sklíčidlo udělal třecí kontakt a připojil jej na osciloskop - periodický signál cca 70V , po zatížení proti zemi odporem 33k
to klesá na cca 20V . Zřejmě jsem si ty obvody zničil tou vrtačkou, i když je oddělená od země odd. trafem a měničem pro ni 230/ 5V.
Jak tomu příště zamezit ? Má s tím někdo zkušenost či nápad ? Nějakou dírku je občas třeba i v osazené desce protáhnout .



P7271187.JPG
 Komentář:
 Velikost:  201.87 kB
 Zobrazeno:  70 krát

P7271187.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31921
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 17:56    Předmět: Citovat

Stará metoda, používaná ještě v komoušskejch papundeklovejch bytovejch jádrech v panelácích - vyrovnat náhodný vzájemný potenciály metodou nazvanou POSPOJOVÁNÍ. Ty prostě musíš na mikrovrtačce najít bod její kostry, vodivě s co nejmenším odporem spojenej se sklíčidlem = špičkou vrtáku a ten pak v případě takovýhle potřeby kusem kabelu s vloženým odporem cca 10kΩ propojit s vrtanou destičkou. Je to v podstatě to samý, jako ochrana před elektrostatickým nábojem na pracovišti s CMOS součástkama. Vyrovnají se tím náboje vrtačky, podkladu i vrtaný desky a tím pádem nemůže při dotyku dojít k žádným velkým proudům, kterýma by se ty náboje vyrovnávaly - a likvidovaly citlivý přechody v součástkách.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8980
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 18:41    Předmět: Citovat

Dírky na DPS protahuju tímto. Jdou tím i zvětšovat o pár desetin mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 18:43    Předmět: Citovat

A musíš k tomu účelu používat vrtačku elektrickou?
Pokud se jedná pouze o občasné pročištění otvoru zalepeného kalafunou, lze to snad provést i ručně-mechanicky.
Stačila by k tomu jen tenká trojhranná jehla (pro daný průměr otvoru vybrousit si "krejčovskou, tupou jehlu") v držáku (typu "šídlo") a otvor pročistit otáčením jehly v prstech Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Nevzniká to napětí třením v kalafuně na principu Van der Graafu?
K podobným úkonům se hodí toto (nástroj pro čištění kořenových kanálků pro stomatology). Kónický a velmi houževnatý.



foto 018.jpg
 Komentář:
 Velikost:  221.58 kB
 Zobrazeno:  47 krát

foto 018.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 19:39    Předmět: Citovat

Kalafunu propichuji zubařskou sondou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 19:39    Předmět: Citovat

Záleží na tom, jestli měl kudy procházet proud, který ten čip poškodil.
Pokud by byla deska "ve vzduchu" a nebyla připojena při vrtání třeba na napájecí zdroj(klidně i vypnutý), tak se nemělo kudy co prorazit. Pokud jsi ale desku držel tak, že ses dotýkal "vhodné" cestičky rukou, mohl proud projít skrz obvod a tvé tělo.

Já jsem si kdysi takto "načal" trafopájkou tehdy draze pořízené BFR90 nebo 91 ve vf zesilovači. Trafopájka by sama o sobě vůbec nevadila, jenže já měl desku pověšenou na napájecím zdroji. Stalo se to při nastavování pracovního bodu výměnou nebo zkusmým přidáváním paralelních bázových odporů. Než mi to došlo, pár jsem jich zničil. Nebyly proražené, byly tak napolo proražené. Po výměně bázového odporu se pracovní bod posunul na druhou stranu než měl. Pro mě tehdy záhada. A drahá zkušenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 19:59    Předmět: Citovat

Díky za náměty. Pospojování dle Ekkara asi nepůjde , na motorku by musel
být třecí tj. nespolehlivý kontakt , navíc na desce je vícero spojů vedoucích
z vývodů obvodu k součástkám tj. dírkám a dále už ne , takže z pohledu vrtačky jsou v luftě . Já tu destičku při vrtání a pájení musím držet v ruce
blízko brejlí kvůli poruše zraku a tudíž jsem tím druhým polem / zemí.
Možná by pomohla izolační vložka mezi hřídel a sklíčidlo popř. izolační tyčinku cca pr.3 mm navrtat , vteřinovým lepidlem zalepit vrták a to dát do sklíčidla.
Obvykle také používám jehlu , ale tady to bylo cca 5x40 dírek. Tak jsem si holt ušetřil práci ....
Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33954
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 20:03    Předmět: Citovat

Ak ti zostali nejake nepouzite IO, premeraj ich na skraty. Najlepsie zmerat ubytky na vsetkych pinoch oproti zemi a porovnat so zarucene dobrym kusom.

Cinan totiz dokaze zabalit recyklovane preznacene suciastky tak, ze vyzeraju ako nove.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 20:13    Předmět: Citovat

Když budeš při práci držet desku jen za okraj za cuprextit (jde o minimalizaci kapacity) a ne za měď (pro jistotu třeba v rukavici nebo přes kus hadru nebo papíru), nemá prorážecí proud kudy projít.
Edit: Teď se dívám, že deska má zem po celém obvodu. Takže držet jedině v rukavici.


Naposledy upravil PavelFF dne ne srpen 06 2023, 20:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 20:30    Předmět: Citovat

To přetřídění zbylých obvodů budu muset pro klid duše udělat . Nevěděl by někdo, zda existuje nějaká rychloupínací patice na SOP16 ? Nerad bych
to na zkoušku pájel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4003
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 21:06    Předmět: Citovat

Otvory jak v nové desce, tak zejména po vypájení vadné součástky, protahuji 0,8mm vrtákem, upnutým do sólo sklíčidla ze staré vrtačky. Pohodlně padne do ruky a dírku tak pročistím s citem. I když to trvá o chvilku déle.
Něco takového"



8c9d53f2e99fc0b2ece0cc5a48cae9d4-wm-1100x999.jpg
 Komentář:
 Velikost:  118.12 kB
 Zobrazeno:  25 krát

8c9d53f2e99fc0b2ece0cc5a48cae9d4-wm-1100x999.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 21:40    Předmět: Citovat

To je hrozné kopyto, já používám jemný ruční nástroj.


IMG_3661.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  11.5 kB
 Zobrazeno:  30 krát

IMG_3661.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4003
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 21:55    Předmět: Citovat

Je to podobné, ale to sklíčidlo se mi drží v ruce velmi dobře a přesně. Na to ale může mít každý svůj vkus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 23:53    Předmět: Citovat

Na pročištění díry od cínu, popřípadě nějakého drátku používám páječku s membránovou pumpou, která bordel z prokovu po zahřátí odsaje. To je mechanicky čisté. Dříve jsem používal jehly pro injekční stříkačky. Vhodný průměr jehly, odstříhnout plastové napojení na stříkačku, upnout do sklíčidla a vrtat. Výhoda je, že to nepoškodí prokov, odvrtá to i díru se zapájeným drátkem. Jen ta jehla moc děr nevydrží...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund