Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předělávka alternátoru - neodymy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 9:54    Předmět: Citovat

Při zkratové regulaci se spaluje nějaký výkon na odporu cívky alternátoru, kterým protéká zkratový proud.

Ale když vidím ty slaboduché nápady s autotransformátory, tak se bavím Very Happy

https://www.previjeni-regulatory.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 16:18    Předmět: Citovat

To je samozřejmé, že se nějaká ztráta na činném odporu statorového vinutí přemění v teplo, myslel jsem, že na tomto fóru to nemusím výslovně uvádět.
Nevím, co je slaboduchého na nápadu s autotransformátory?, můžeš to upřesnit? Něco přes sto wattů výkonu z alternátoru mi chybí, tak to chci vyřešit, ale ne tak, že si koupím motocykl, s výkonnějším alternátorem (třeba by na něm nebylo místo vhodné k montáži přídavného dálkového světlometu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 17:03    Předmět: Citovat

A nehledals homologovaná LED světla, abys těch 100 W nepotřeboval?
Když to jde na Baboláka, tak musí existovat na Aprilii, Yamahu i Triumpha...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 17:57    Předmět: Citovat

Mám homologovaný LED světlomet, tady ten:
https://www.lazerlamps.com/st6-evolution.html
má příkon 70 W, něco sežere tlumený a dálkový originální světlomet (svítí současně, každý má svůj světelný zdroj), zapalování, vstřikování a hlavně palivová pumpa taky něco sežere a když je zima (jezdím i v zimě), tak vyhřívané hefty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 19:57    Předmět: Citovat

Maxipes_ napsal(a):

Nevím, co je slaboduchého na nápadu s autotransformátory?

Protože stejnou službu udělá převinutí statoru na vyšší napětí a to baz dalších ztrát v transformátoru.
Neznamená to ale, že tak získáš větší výkon, protože se zhorší výkonové přizpůsobení. Dá to sice větší napětí naprázdno, ale menší zkratový proud.

To jsem nevěděl, že na tomto fóru je zapotřebí vysvětlovat takové banality Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 7:42    Předmět: Citovat

Nezlob se, ale to co píšeš, je úplný blábol, ve kterém si sám sobě odporuješ (cituji: "Protože stejnou službu udělá převinutí statoru na vyšší napětí a to baz dalších ztrát v transformátoru." a "Neznamená to ale, že tak získáš větší výkon, protože se zhorší výkonové přizpůsobení. Dá to sice větší napětí naprázdno, ale menší zkratový proud."), já nepotřebuji stator převinutý na vyšší napětí, to bych na tom byl s výkonem při 14,5 V ještě hůř než teď, já potřebuji při 14,5 V vyšší proud, aby byl vyšší výkon a toho převinutím statoru dosáhnu jen těžko, vyšší výkon (skoro dvojnásobný) dává alternátor už tak jak je, ale až kolem 32 V. Nehledě na to, že je stator nejspíš navinutý a naimpregnovaný celkem kvalitně, když slouží už 14 let a 89000 km bez poruchy. Předpokládám, že autotransformátory vinuté na vinutých toroidních jádrech, z plechu 0,1 mm tenkého, pro vyšší kmitočty o rozměrech 75x35x25 mm, budou mít minimální ztráty, to už je tak nějak jejich vlastnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 8:30    Předmět: Citovat

Maxipes_ napsal(a):
Ještě mě napadlo zvýšit pracovní napětí alternátoru do oblasti nejvyššího výkonu, pomocí tří toroidních autotransformátorů, což by bylo jednoduché, spolehlivé, ale dost velké, těžké a drahé (jedno vinuté jádro něco přes 1000 Kč od firmy Thermafm) a cívka drátu skoro 1000 Kč. Je mi jasné, že by to na volnoběh asi moc nedobíjelo, ale na volnoběh se s motocyklem nejezdí, při měření byl výkon přes 500 W už něco pod 3000 ot/min, což jsou nejnižší použitelné otáčky jednoválce 660 ccm, co mám v motocyklu.

Sorry, ale s tou blbostí si přišel Ty Very Happy
Transformátory mají ztráty především odporové ve vinutí.
Ideální zvyšující transformátor beze ztrát udělá přesně to, jako převinutí vinutí stejného objemu tenčím drátem.
Transformátor není žádné perpetum mobile, které by zvyšovalo výkon, mění jenom výkonové přizpůsobení, transformuje impedanci zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 10:36    Předmět: Citovat

Zřejmě nejsi schopen pochopit pár řádků psaného textu v českém jazyce. Zkusím ti to vysvětlit přehledně, v číslovaných bodech, ale naposledy.

1. alternátor má při usměrněném a regulovaném napětí 14,5 V, výkon necelých 270 W, což je málo.

2. ten samý alternátor má při usměrněném napětí 32 V, nastaveným odporovou zátěží, výkon přes 500 W (to mám změřeno).

3. napětí 32 V rozhodně nepotřebuji zvyšovat, ani převinutím statoru tenčím drátem a vyšším počtem závitů, ani napětí zvyšujícími autotransformátory.

4. napětí 32 V by se dalo snížit spínaným měničem, s potřebnými parametry, ale takový nemám, ani mít nebudu.

5. další možnost, jak napětí 32 V snížit na 14,5 V a zvýšit při tom proud, je použít tři autotransformátory vinuté na vinutých toroidních jádrech, z plechu 0,1 mm tenkého, pro vyšší kmitočty, o rozměrech 75x35x25 mm, na vinutí bude použit měděný lakovaný drát o průřezu 4,95 mm² a 37 závitů v jedné vrstvě (dokážeš odhadnout činný odpor toho vinutí?, bude to malý zlomek činného odporu statorového vinutí alternátoru).

6. autotransformátor proto, že není potřeba galvanické oddělení primáru od sekundáru a bude to jednodušší.

7. o tom, že by měl transformátor nahradit perpetuum mobile (které neexistuje), tady nikdo nepsal, já potřebuji transformátorem (autotransformátorem) snížit střídavé napětí a ve skoro stejném poměru zvýšit proud a to je přesně jeden z důvodů existence transformátorů.

Snad už je to pochopitelné, ale moc velkou šanci tomu nedávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 11:31    Předmět: Citovat

V tom případě stejnou službu udělá stator převinoutý silnějším drátem Very Happy

Pokud nechceš dělat nic s vinutím statoru, tak je samozřejmě jediné správné řešení stepdown měnič, správně ošetřený a jinak nastavený regulátor.

Takže, jestli nechceš poradit, tak si tam nacpi ty transformátory a jdi si ty duševní výlevy řešit jinam Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 15:33    Předmět: Citovat

Převinout stator alternátoru není tak triviální, jako navinout pár závitů drátu s jednou odbočkou na toroidní jádro (i když třikrát). Je potřeba drát s izolací odolnou horkému oleji, impregnaci odolnou horkému oleji a navíc, i pokud bych sehnal někoho, kdo by to dostatečně kvalitně provedl, tak by to určitě nebylo hotové za den nebo dva a měl bych nějakou dobu nepojízdný motocykl.
Když už umíš tak dobře radit, tak prosím o radu, kde a za jakou cenu získat měnič o výstupním napětí nastavitelném na přesně 14,5 V, vstupním napětí do 80 V, výstupním proudu 40 A (ať je trochu rezerva), s účinností 95 % (aby moc netopil), odolný stříkající vodě, odolný dost silným vibracím, s rozsahem pracovní teploty aspoň od -20°C do 80°C, hodně spolehlivý a nesmí být velký jako krabice od lyžařských bot, ale jen jako menší bonboniéra. Zkoušel jsem to, ale neuspěl jsem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 15:54    Předmět: Citovat

Jenže atotrafo, ani převinutí nic neřeší, o to hůř to bude fungovat při malých otáčkách.

Nemusíš mít měnič na 80V, ten zkratový regulátor tam zůstane, jelikož to stějně potřebuješ usměrnit a bude nastavený třeba na 30V, kde už to dá plný výkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4148

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 16:24    Předmět: Citovat

Maxipes_ napsal(a):
Něco přes sto wattů výkonu z alternátoru mi chybí, tak to chci vyřešit...
Ako máš zapojené vinutia a usmerňovacie diódy? Možno by šlo prehádzaním vinutí a trebárs pridaním nejakej diódy niečo vylepšiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 16:33    Předmět: Citovat

Není to nějakej moped, má tam normální 3 fázovej neřízenej alternátor Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 17:45    Předmět: Citovat

To už jsem tady psal, že se motocykl na volnoběh nepoužívá, za jízdy má stále minimálně 3000 ot/min, kromě pár momentů, třeba dojíždění a zpomalování před křižovatkou, bez potřeby hodně brzdit motorem, otáčky krátkodobě klesnou ke dvěma tisícům, ale to akumulátor bez potíží vykryje, i když je pořád původní a táhne patnáctý rok a startuje jednoválec s vrtáním 100 mm i v zimě (při tom má kapacitu jen 7 nebo 9 Ah).
Zkratový mosfet regulátor na 32 V by mi možná tady: https://www.regulatory-dobijeni.cz/regulatory/?filtr=3-fet i vyrobili, ale tvrdí, že bez připojeného akumulátoru to nebude fungovat, že se zničí, proto by bylo dobré, aby měl snižovací měnič vstupní napětí aspoň 80 V (při menší zátěži nebo poruše elektroinstalace by napětí z alternátoru mohlo stoupnout až k těm 80 V, samozřejmě by bylo vhodné ochránit vstup měniče ještě výkonovým transilem a pojistkou. Stejně si myslím, že i kdyby se mi podařilo nějakým zázrakem měnič požadovaných vlastností a parametrů sehnat, tak bude stát takovou raketu, že mě takové choutky přejdou. Možná začnu shánět vyhozený stator, třeba se spáleným vinutím nebo ze zničeného motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 19:37    Předmět: Citovat

Když už si tam čteš, tak si taky přečti, že alternátor naprázdno dá až 200V.
Kromtoho na usměrnění se používají Schottky diody a ty jsou náramě citivý na přepětí v závěrném směru.
Bez zkratový regulace to nejde a krátkodobý špičky pokryjou Low ESR kondy, který musí být na vstupu toho DC-DC měniče, transil tam může být tak na ochranu a prorazí se při poruše regulátoru.
Dokonce to můžeš udělat i tak, že tam dáš zvlášt DCDC měnič na dobíjení a základní výbavu a zvlášt na ty 100W světýlka a zapínat plný výkon 100W, jen když to bude altík stíhat, jinak třeba jen 10W na volnoběh, samozřejmě s nějakým zpožděním, aby se to nezhaslo při jízdě.
Jde čistě o to, abys nevybil na volnoběh baterku.

Pokud chceš postupovat změnou napětí alternátoru, tak si sežeň nějaký jetý stator a nech si ho převinout na menší napětí / větší zkratový proud.
S autotrafy se to dá tak maximálně odzkoušet.
Je zapotřebí upravit zkratový regulátor tak, aby se choval při nízkých napětích jako stepup a nabíjel i při volnoběhu.

Je to moje momentální idea, nevím že by to někdo takto dělal.


Naposledy upravil danhard dne čt srpen 10 2023, 11:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund