Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ach ta nostalgie...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1634
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne červenec 16 2023, 21:50    Předmět: Citovat

OK1HGA:
Jo vlastně. Na B73 jsem zapomněl.
Ona to bývala taková móda hlavně v 70. letech. Viděl jsem to i na nějakých německých zesilovačích (myšleno západoněmeckých).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9671
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 6:27    Předmět: Citovat

Velmi jednoduchý dekodér pro první pokusy s odvozenou kvadrofonii
osazen švabíky μA741 byl v publikaci Gazda: Čtení o hifi (1976) str.211.
Pro majetnější pak tovární Sony SQD1000.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 7:22    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
...Systém SQ používal skutečný čtyřkanálový prostorový zvuk zakódovaný do dvou stereofonních kanálů, takže se dal vyrýt do vinylové desky. Dekodér z nich - po sejmutí klasickou stereofonní přenoskou a předzesílení obyčejným RIAA předzesilovačem - vypreparoval původní čtyři kanály...

Ať jsme přesnější: ten výsledek zase tak přesnou interpretací původního signálu nebyl, ale blížilo se to původním čtyřem kanálům a poslouchat se to dalo. Hodně záleželo na tom, jakou péči výrobce věnoval předzpracování signálů, než se dostaly do kodéru. Bylo především nutné zabránit tomu, aby dekodér nezanášel do výsledku falešnou směrovou informaci, jinak řečeno - ty čtyři diskrétní signály upravit tak, aby ty jejich vzájemné fázové vztahy, s nimiž si dekodéry SQ (ale i QS) nedokázaly poradit, se v zakódovaném signálu vyskytovaly co nejméně.
Ale i o tom jsme se tu už bavili. A tady taky.
Pokud jde o ty různé odporové matice pro pseudo-kvadro, nebo 3D-zvuk, či jak se tomu kde říkalo, tak to zkoušela i Tesla u monofonních lampových hudebních skříní Jubilant (1101A), Viola (1105A) či Copélia (1107A). Když došlo na stereofonní přístroje, tak těch se vyrojila spousta po celé Evropě, z těch nejmenovaných například Unitra v modelu Mercury DSH303, tam tomu říkali "ambiofonie". Obsahovaly to kombajny od Grundigů, Telefunkenů Blaupunktů a dalších, zapojení bylo jednoduché, levné, kdo si chtěl ty dvě bedny přikoupit, mohl.
Sice si uživatel mohl navolit jakkoli efektní zvuk, skutečné kvadrofonie si ale neužil.

Tak jako tak: vítězné tažení kvadrofonie světem se nějak nekonalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12069
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 7:39    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tak jako tak: vítězné tažení kvadrofonie světem se nějak nekonalo.

. . . jestli to nebude tím, že nám příroda nadělila jen dva sluchové orgány.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 7:51    Předmět: Citovat

Zastávám stejný názor, taky proto mě nikdy nezlákaly ani různé pozdější surroundy (čím víc kanálů, tím víc surround). Slyšel jsem SQ, ale nevzbudil ve mně dostatečně silnou touhu, mít to doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1634
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 8:27    Předmět: Citovat

Vida, konečně pádný argument pro monogamii! Máme jen jeden orgán...

V mém chápání a podle mojí zkušenosti funguje prostorové vnímání komplikovaněji, než aby na něj stačilo několik kanálů. Zvuk zezadu nebo shora získává kromě různé intenzity a fáze ještě různé zabarvení podle směru, dané tvarem ušního boltce. Pro přesnou lokalizaci je nutný pohyb hlavou a vyhodnocení jemných změn. Proto zvířata při zaměřování zvuku pohybují ušima.

Dovedu nějak lokalizovat zdroj zvuku ve známém prostoru, který má dozvuk a odrazy. Na základě zkušenosti - ten prostor už mám sluchem namapovaný a jeho akustiku potvrzenou vizuálním vjemem. Dovedu jakž takž lokalizovat zdroj známého zvuku venku (skřivánka na obloze). Taky na základě zkušenosti. Ale vždycky s notnou dávkou nejistoty, pokud při tom nemůžu kroutit hlavou. Vleže venku na lehátku se zavřenýma očima nevím určitě, jestli mám bedny na stereo postavené proti nohám nebo za hlavou.

Taky jsem samozřejmě musel vyzkoušet prostorový zvuk, když přišel. Po půl roce jsem usoudil, že mi nic neříká. Právě tak nehledám dokonalou lokalizaci u sterea. Je zajímavá, ale umělá. S reálnou muzikou nemá nic do činění. Doma se navíc k uměle vytvořené iluzi prostoru, která je v nahrávce, přimíchají odrazy a dozvuky vlastního prostoru...

Doma mám sluchátka s naprosto perfektní lokalizací. Je to zábavné. Ale když si na chatě nebo na cestách nasadím levná sluchátka slušně hrající, ale bez tohohle bonusu, nijak mi to nechybí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 180
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 9:53    Předmět: Citovat

Po několika zánětech středního ucha v dětství, cestách letadlem, prodělaných rýmách - zvlášť těch silnějších, co se "vrazí do hlavy", provázených zánětem v Eustachově trubici stejně slyšíš na každý ucho jinak. Zvláště majitelům drahých "Dual Mono" doporučuji, aby si přepli na mono, nebo použili kvalitní mono nahrávku, předpisově si sedli a pak si zakrývali střídavě levé a pravé ucho -budou se divit, jak rozdílné věci uslyší. Jeden takový mne už po provedení testu domu nezve Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1634
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 10:12    Předmět: Citovat

Tak dual mono má význam v tom, že se mezi koncáky nedistribuuje přeslech po napájení. Protože ten přeslech je zkreslený. A hlavně nedělá zemní smyčky.

Stejný pokus se dá udělat se sluchátky vyšší třídy, pokud mají párované měniče. Ideálně spojit oba systémy paralelně. Nerozostřené mono přesně uprostřed v celém spektru neuslyší prakticky nikdo. Ale jen málokdo to přizná.

Přitom nic z toho nemusí člověku radost z kvalitního poslechu kazit. Mladší kolega je na jedno ucho téměř hluchej, na druhým má permanentní tinitus. Přesto rozezná špatnou reprodukci od dobrý. Dokonce je háklivej na určitý druhy zkreslení a pazvuků a zaregistruje je někdy rychleji než já. Asi že mu s tím tinitem interferujou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9671
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 10:41    Předmět: Citovat

Těch Q desek (myšleno LP) nebylo zas moc, za ta léta mně jich prošlo
gramofonem stovky ba i víc, kvadrofonní byla jediná: Frumpy - By the way (1972)
SQ recording compatible in QUAD or stereo
dnes dokonale polozapomenutá věc, sběratelská raritka první třídy, jo...
Ambiofonie v receiveru Merkury ano pamatuji, řízená tahovým potencákem
byla.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 11:49    Předmět: Citovat

"vítězné tažení kvadrofonie?! & dva sluchové orgány?!" - kvadro ovšem neznamená, že bychom měli mít čtyři uši. Smile Podstatu přínosu kvadrofonie autor vyložil v knize "Přiručka techniky hifi" (1983). Znělo to docela logicky. Jestli bude doma k nalezení, pár řádek bych z ní ocitoval.

Je to jako s propagováním širokoúhlých televizorů - argumentuje se, že máme dvě oči. Laughing Díky nim ovšem nevidíme "širokoúhle", nýbrž stereoskopicky (prostorově).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2125
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 14:17    Předmět: Citovat

Pamatuji se že jsem si připadal jako král když jsem si na dovolené u Balatonu koupil kazety FUJI a to za Forinty! (rok 1987) Pro kluka z jižní Moravy kde se daly chytit VKV stanice z Rakouska a nahrát si je to bylo něco !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9671
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 15:07    Předmět: Citovat

Maďaři i dederoni měli víc volnosti: zahraniční desky (Purple, AC/DC...)
ze školního výletu na gymplu si dovezl dvě audiokazety Sanyo umíte
si to představit? Wink

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 836

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 16:15    Předmět: Citovat

V Maďarsku měli v kinech filmy, které jsme mohli vidět za dva roky max. jako 4 kopii na VHS.
_________________
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abyste každý den aspoň na jednoho narazili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12069
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 17:17    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Vida, konečně pádný argument pro monogamii! Máme jen jeden orgán...

. . . hlavně člověk nesmí být jedním velkým orgánem !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 180
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 18:01    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Tak dual mono má význam v tom, že se mezi koncáky nedistribuuje přeslech po napájení. Protože ten přeslech je zkreslený. A hlavně nedělá zemní smyčky.


Vida!!! a já škrťa si to chtěl stavět s jedním zdrojem!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund