Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení sluchátek Sony

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 16:56    Předmět: Zapojení sluchátek Sony Citovat

Synovec mi přinesl Soňácký náhlavní sluchátka v molitanových náušníkách od DVD přenosnýho přehrávače, dost podobný tomuhle . Klasika, přerušenej jeden z přívodů.
Chtěl jsem ho s tím vyhodit ale ty sluchátka mají odpor 16 ohmů, ty by asi sháněl dost těžko.
Jsou naštěstí rozebíratelný a tak jdou opravit. Kabel 2 stíněný žíly s Jackem mám.
První, co mě upoutalo, že červenej šel na levý a bílej na pravý sluchátko. U Cinchů je to přeci obráceně. Rolling Eyes Přitom na stereo 3,5-ce Jack byla bílá na špičce a červená na kroužku pod ní, to by mělo být správně.
Asi mu to celou dobu hrálo "opačně".
Když už to řeším, co polarita přívodů vlastních měničů? Vyznačenýho na nich není nic. Ale přijde mi divný, že vnitřní žíla stíňáku byla u pravýho a levýho stejně, tedy dopředu. Mám podezření, že se v tom už někdo vrtal přede mnou, ty prohozy snad z výroby být nemůžou.
Hifisti, prosím o vyjádření.

Taky by to chtělo nový molitany. Průměr sluchátka je 29 mm a osazení aby ty molitany držely je 35 mm.
Nojo, jak ale něco vybrat, když většina prodejců žádný rozměry na e-šopách nepíše...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 17:26    Předmět: Citovat

Polaritu určuju/zkouším vybitou bat. 9V (event. s odporem), přiložím, oddálím. Musí to cuknout dopředu a zpět do klidu.

• L - špička jacku
• R - kroužek
• GND - to zbylé

Odchylky eliminovat, spojení na obou stranách zušlechtit. Smile Nelámal bych si hlavu příčinou chyb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 17:32    Předmět: Citovat

Polaritu měničů řeš jen mezi sebou. Pokud máš jeden přepólovaný, tahá to za uši a monofonní signál je nepříjemnej na poslech. Systém sluchátek je dynamickej a vlez nemá stejnosměrnou složku, takže je jedno, zda je plus na GND, nebo mínus, ale oba měniče musí být zapojeny stejně. (Oba plus na GND, nebo oba mínus na GND) Hlavně kvůli tomuhle tam máš barevnou značku u jednoho vývodu, nebo označení plus a mínus.
Pokud označení chybí a vložky jsou stejný, předpokládám, že kontakty jsou spíš k jedné straně a pokud si měniče natočím do stejné pozice, levý kontakty jsou stejný a pravý taky. Ověřit to jde výše uvedeným způsobem s baterií
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 17:48    Předmět: Citovat

Dokonce to jde i poslechem (sluchátka na hlavě) s multimetrem s vhodným testem odporů (Yfík se pro to hodí) - přiložím/oddálím hroty na konektor/sluchátko a ozve se tuk tak, nebo tak tuk. Věřte nebo ne, ty zvuky se liší... Very Happy I u repro.

A kdyby to mělo být zcela exaktní, tak bílá je levá (tj. v opozici vůči CCCP). Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 18:37    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Taky by to chtělo nový molitany. Průměr sluchátka je 29 mm a osazení aby ty molitany držely je 35 mm.
Nojo, jak ale něco vybrat, když většina prodejců žádný rozměry na e-šopách nepíše...

Taky sháním molitany, na KOSS GT5. Nevěděl by někdo, kde koupit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 19:01    Předmět: Citovat

Nojo, to hejbání membránou je problém. Je za přilepeným plastovým cedníkem s 0,8 mm dírkama a není kloudně vidět kam jde, jestli dopředu či dozadu. Opírat o membránu nějakej "přenosovej" člen mi přijde prasárnou.

edit: Vše je stejně na hojno. Zjistil jsem, že membrána na jednom měniči chodí jen ven. Opačně se nehne, ale proud do měniče teče. Rozkuchal jsem ten cedník nad membránou a problém, membrána je utržená od cívky. Takže šrot.
Tak si bude muset synovec koupit jiný. Co se bude dít, když místo 16R koupí 22 nebo 24R. Asi nic, co?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne so červenec 08 2023, 19:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1344
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 19:07    Předmět: Citovat

Koss servisuje Eurostar Ostrava spol s r.o.
Měl jsem Kossy za cca 3500kč u kterých se drolil molitan a chrastilo jedno sluchátko,opravili za paušál asi 150kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 19:51    Předmět: Citovat

Jestli máš dobře zapojený sluchátka poznáš i poslechem. Natrénuj si to klidně na dobrých:
Sežeň si zdroj monofonního signálu - klidně hudba, tónový generátor, a pod.
Napřed jej připoj na L a P póly Jacku proti gnd ( budeš muset něčím propojit oba kroužky). Seřiď si hlasitost a poslouchej. Potom připoj zdroj mezi L a P, GND vynech. A znova poslouchej. Uvědom si, že je něco jinak. Do uší Ti leze zvuk v protifázi a je tak nepříjemný na poslech. Až si tohle uvědomíš, pak to rychle poznáš - i na bednách k audiosystému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 21:14    Předmět: Citovat

Někdy v 80-tých letech jsme koupili nové stereo gramorádio Synkopa i s reproduktory 1PF 067 33 osazenými ARN 567 (ARN 565) a ARV 161. V Amatérském rádiu tehdy vycházely nějaké návody na zlepšení korekcí a fiziologie hlasitosti. Tak jsme bastlili, ale kombinace hrála pořád nějak divně. Naši měli obývákovou stěnu původně do velkého bytu, čemuž odpovídala i vzdálenost otevřených skříněk v nábytku pro reprobedny. V menším obýváku to ale bylo moc daleko od sebe, takže střed byl takový prázdnější. Zkoušeli jsme bedny vyndat, dávat blíž k sobě, ale pořád se nám to nějak nezdálo a dokonce při přepólování jedné z beden to hralo trochu líp, ale pořád divně. Bylo to zvláštní, ale nechali jsme to...

Po letech přibyl magnetofon B73, to byla jiná liga zesilovače. No ale ten divný pocit nejistoty ve mě hlodal dál. Později se koupila i nová televize, přišlo nové gramo NC-420 a AV tuner Kenwood KR-A3050. Na sluchátka to hrálo perfektně, ale bedny zůstaly a pochybnosti také. Dokonce jsem zjistil, že ač dobře připojené, kanály z beden hrály obráceně. Schéma od receiveru nebylo a tak začlo pátrání po drátkách v zařízení a zjistilo, že opravdu je to zapojené naopak. Propojené to bylo páskovými vodiči, taková ta pocínovaná lanka, která se přímo strkají do konektorů v desce. Stačilo trochu nastřihnout a překřížit dva drátky a zdálo se to být v pohodě. Bedny měly slušný přednes, ale pořád tam bylo něco slyšet jinak.

Nakonec jsem se rozhodl, že ty bedny zreviduju. Táta se mi smál, že co by v nich mohlo být špatně... a pak nám oběma spadla brada. Reproduktory byly samozřejmě zapojeny "správně" podle barevné tečky... Pro jistotu jsme udělali i test výchylky membrán s nějakou baterkou. Po správném zapojení už nebylo žádných pochyb a konečně to hrálo jak mělo.

Mezitím jsme i přestavěli nábytek, protože nová TV placka se na původní místo na barové skříňce nevešla a tak se posunula na prádelník a aby byl stereo poslech centrovaný na střed TV, musely se dvě části stěny prohodit.

Dlouho se to neřešilo i z toho důvodu, že z obýváku hrálo rádio spíš jako kulisa a i na TV se dalo koukat z kuchyně. Very Happy



Synkopa.jpg
 Komentář:
 Velikost:  27.59 kB
 Zobrazeno:  72 krát

Synkopa.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 22:12    Předmět: Citovat

Chces mi tím naznačit, že se mám kouknout do beden Sopránu, kterej je vlastně Synkopa bez gramce? Kurňa, že by to hrálo skoro 40 let blbě? Teda z toho 30 let u máti, kterou jsem s tím Sopránem obdaroval.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2023, 23:29    Předmět: Citovat

Pokud to při poslechu tahá divně za uši i při přepólování bedny a to dokonce i při MONO poslechu, tak bych to zkontroloval Very Happy Jinak doufám, že to byla jen náhoda a cvičená opička připojila správný drátek k červené tečce. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 7:35    Předmět: Citovat

Pikofarad napsal(a):
Koss servisuje Eurostar Ostrava spol s r.o.
Měl jsem Kossy za cca 3500kč u kterých se drolil molitan a chrastilo jedno sluchátko,opravili za paušál asi 150kč.

Tak sluchátka asi můžu vyhodit. Z Eurostaru mi odpověděli, že náhradní molitany již výrobce na tento model nedodává.
O nějaké náhradě, která by na KOSS GT5 pasovala někdo nevíte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 7:40    Předmět: Citovat

Cinania predavaju nahrady, ale uzavretu.


s-l1600.jpg
 Komentář:
 Velikost:  98.93 kB
 Zobrazeno:  39 krát

s-l1600.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 8:02    Předmět: Citovat

Dík za tip. Asi je vyzkouším. Pořád lepší než nic, nebo je kvůli tomu vyhodit. I když jsou stará, tak mně jejich zvuk vyhovuje.

Edit:
Akorát potřebuju trochu poradit.
Dohledal jsem je na AliExpressu, kde mám založený účet. Kupoval jsem tam zatím jenom jednou. Bylo to z CZ skladu, takže bez problémů. Ty náušníky nejspíš půjdou až z Číny, dopravu z nějakého evropského skladu jsem u nich nenašel. Tak se chci zeptat, jestli s tím budou nějaké obstrukce ohledně cla a DPH? A o kolik se potom můžou prodražit?



Výstřižek.jpg
 Komentář:
Náušníky - AliExpress
 Velikost:  55.68 kB
 Zobrazeno:  77 krát

Výstřižek.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 727
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 15:55    Předmět: Citovat

Price includes VAT - cena vrátane DPH

Nemal by byť žiaden problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund